Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaka dystrybucja dla baaardzo starego PC?

Zaczęty przez aaa45, Luty 16, 2020, 05:18:45 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

aaa45

Witam!  :)

Pytanie jak w temacie, mój sprzęt to:

Pentium3 866mhz
256 MB RAM
Radeon 8500 AGP 4x

Co będę na tym robić? Programować w C i przenosić dane z pendrive i płyt. Jak na razie sprawdziłem Mandriva Spring 2007 (z KDE 3.5) i niestety strasznie przymula, potrzebuję czegoś innego. Z tego co się orientuję, chyba każda nowa dystrybucja nawet w wersji light, odpada. Więc jestem skazany na bardzo stare i niesupportowane dystrybucje? Co polecacie?

pavbaranov

Nie nie jesteś zdany/-a na stare, niewspierane dystrybucje. To zły "trop". W zależności od Twojego zaawansowania możesz sobie postawić jakiś absolutnie minimalny system np. oparty o Arch32 (dlaczego akurat Arch32 - 32 - bo masz 32-bitowy procesor, a Arch, albowiem on nie wymaga żadnego instalatora i budujesz - ale z gotowych paczek - swój system pod siebie, dając mu dokładnie tyle ile potrzebujesz), albo poszukać pośród czegoś co się nazywa "linux na stare komputery" (ancient, old, retro itp. jeśli będziesz szukać) - użyteczny link: https://distrowatch.com/search.php?ostype=Linux&category=Old+Computers&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=i686&package=All&rolling=All&isosize=All&netinstall=All&language=All&defaultinit=All&status=Active#simple
Jedyne o czym musisz pamiętać, to jeśli w ogóle jest Ci potrzebne jakieś "środowisko graficzne", to właśnie takich unikaj. W zasadzie jedyne, które spełnia wymogi Twojego komputera (czyli będziesz mógł z niego korzystać i jeszcze coś robić), to JWM (https://pl.wikipedia.org/wiki/JWM). Inaczej musisz się skupić na czymś co się nazywa WM (Windows Manager) jak np. OpenBox, FluxBox itp. Być może - skoro programowanie - to np. i3 i inne typu tilling. Tutaj: https://wiki.archlinux.org/index.php/Window_manager#List_of_window_managers masz listę oraz jeszcze tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Stacking_window_manager oraz https://en.wikipedia.org/wiki/Tiling_window_manager.
Wszystko co "popularne" jak np. GNOME, Plasma, XFCE4, MATE, Cinnamon, a nawet Enligtenment, czy LXDE/Qt będzie już nazbyt zasobożerne (a niektóre w ogóle nie będą się w stanie zainstalować).
Unikaj też dystrybucji, które jako instalator mają Calamares, gdyż ten wymaga 1GB RAM (nie sam linux, który nim jest instalowany, ale sam instalator).

PomPom

Jest dystrybucja Antix, co daje gotowca, co podobno jakoś zadziała na takim kompie. Ja sam bym polecił tutaj "ten system" z dopiskiem 2000 i bez neta.
myk byle jak jako tako

ciubaka

Niestety ale odpalenie neta w każdej, z nawet nie żrącej dużo zasobów dystrybucji wymaga z pół giga ramu minimum. Tak że ciężko będzie tą maszynę użytkować inaczej niż jako kalkulator. Obawiam się, że nic mu nie da tak zwanego "nowego życia". Można popróbować antixa, slax, tinycore czy coś tam innego, ale czy warto - trzeba ocenić swoje zasoby wolnoczasowe :-(

pavbaranov

#4
@ciubaka - Bez przesady. Samo "odpalenie" neta nie musi i nie zabiera nawet przy NetworkManager tyle. Można pokusić się za innym menedżerem połączeń.

@aaa45 wpadła mi w łapy lista najmniej zasobożernych dystrybucji - sprawdzaj wszystkie jak leci. To są "gotowe" dystrybucje, potrafią startować z RAM nawet - podaję obok nazwy zapotrzebowanie na RAM:

Alpine Linux <64 MB
antiX Linux 256 MB
AUSTRUMI <100 MB
Damn Small Linux 128 MB
Macpup 164 MB
Nanolinux 64 MB
Puppy Linux 64 MB (wystarcza), 256 MB (rekomendowane)
SliTaz 192 MB (ale minimum 48 MB dla samego systemu bazowego)
Tiny Core Linux 46 MB

Pewnie również pochodne tych Puppy, Macpup, Tiny Core, czy DSL również się zaspokoją tak małą ilością RAMu, a biorąc pod uwagę środowiska, z których one korzystają, to są również bardzo słabo obciążające CPU.
Chyba wszystkie są nadal wspierane, a zatem będziesz miał system AD 2020, a nie sprzed bóg raczy wielu lat, który nadto jeszcze nie wiadomo jakie braki ma.
Dalsza optymalizacja, to np. stworzenie na innym (bo tu będzie to trwało lata świetlne) kernela skrojonego pod ten komputerek, tak by był jak najmniejszy, jak najbardziej dostosowany do jego hardware'u. Jeśli komputer nie jest podłączony do sieci możesz nawet zrezygnować z uruchamiania łatek na Spectre czy Meltdown (to do kilku % narzutu na CPU potrafi dać, zwłaszcza w Intelu).
Druga kwestia, to już dobór IDE dla pisania w C, tak by zadowoliło się skromnymi zasobami.
Przenoszenie danych z płyt, czy pendrive i vice versa można nawet w konsoli wykonać (nawet płytę nagrać tak można), zatem tu obciążenie niewielkie.

ciubaka

Niektóre z tych dystrybucji bardzo ładnie definiują, ile im potrzeba ram na start systemu, a ile na jego normalne użytkowanie, na przykład z korzystaniem z neta.
Więc można sobie sprawdzić.
Wiem, bo się kiedyś mini dystrybucjami bawiłem.
Ale przeszło mi.
To jednak protezy, można to robić, ale jednak - po co?
Można robić operacje na dyskach na tym sprzęcie, tak jak Kolega potrzebuje.
Czy coś w czymś programować - ja nie wiem.
Więc wystarczy sobie dopasować coś z listy poniżej, co będzie się w miarę prosto uruchamiało.
Ale wodotrysków oczekiwać nie należy, niestety.
I w pełni działającego systemu operacyjnego.
Czasami szybciej jest coś wyrzucić, niż na siłę uruchamiać i się w z tym mordować.

Fibogacci

#6
Cytat: aaa45 w Luty 16, 2020, 05:18:45 PM
Witam!  :)

Pytanie jak w temacie, mój sprzęt to:

Pentium3 866mhz
256 MB RAM
Radeon 8500 AGP 4x

Co będę na tym robić? Programować w C i przenosić dane z pendrive i płyt. Jak na razie sprawdziłem Mandriva Spring 2007 (z KDE 3.5) i niestety strasznie przymula, potrzebuję czegoś innego. Z tego co się orientuję, chyba każda nowa dystrybucja nawet w wersji light, odpada. Więc jestem skazany na bardzo stare i niesupportowane dystrybucje? Co polecacie?

Jeśli masz już jakieś doświadczenie w Linuksie, możesz spróbować następujących kroków.

Dystrybucja antiX.

Oficjalna strona z linkami do pobierania:
https://antixlinux.com/download/

Strona z linkami do torrentów z obrazami ISO dla antiX:
https://antixlinux.com/torrent-files/

Dostępne wersje to full (ok. 1,1 GB), base (ok. 700 MB), core (ok. 350 MB) i net (ok. 200 MB).

Core to wersja bez środowiska graficznego. Base mieści się na CD - jeśli to stary komputer, prawdopodobnie USB jest 1.1 - a jeśli jest w komputerze dostępny CD ROM (lub DVD) to tak może być szybciej.

Zaraz po uruchomieniu zainstalowany antiX z IceWM (menedżer okien) zużywa chyba max. 100-110 MB (a może nawet mniej, być może GUI ok. 80 MB, a tryb tekstowy 50 MB - nie pamiętam teraz dokładnie, a jak jest przy Live-USB, musiałbym sprawdzić - nie wiem też, jak jest z najnowszą wersją antiX 19 - to są liczby z antiX 17 i tamtymi kernelami).

Jeśli wolisz polski niż angielski, zaraz na początku wybierz F2. Language i Polski - antiX uruchomi się w języku polskim.

---
(Przy okazji: do konfiguracji Internetu (przewodowy lub bezprzewodowy) w moim przypadku zawsze sprawdzał się program ceni w terminalu. W trybie graficznym tam jest chyba Wicd - jakoś z tym mi się nie udało)

Edit: To co powyżej wcześniej pisałem (to co skreślone), już nieaktualne dla antiX 19. W antiX 19 nie ma ani Wicd ani ceni. Natomiast jest connman (program w trybie graficznym, bardzo praktyczny). I to powinno działać sprawnie. W ogóle, antiX 19 to duży postęp w stosunku do wersji wcześniejszych (antiX 17) - zarówno jeśli chodzi o wygląd (wygląda świetnie i znacznie lepiej niż 17, chociać to dalej jest IceWM, moja subiektywna opinia) oraz narzędzia/programy. Teraz go sobie w zasadzie po raz pierwszy (jeśli chodzi o wersję 19) testuję na Live-USB i jestem pod wrażeniem.

---

Alternatywna metoda to instalacja na dysku w trybie tekstowym - jeśli masz jakieś doświadczenie z Linuksem, to znaczy wiesz, co to terminal, taka wersja może być bardziej praktyczna.

Przydatny link FAQ: https://download.tuxfamily.org/antix/docs-antiX-17/FAQ/index.html#_installation

Uruchom Live-USB (LiveCD/LiveDVD) z antiX w trybie tekstowym (runlevel 3) czyli na ekranie startowym trzeba do linii poleceń/parametrów dopisać cyfrę 3. Zużycie RAM na starcie w trybie tekstowym to ok. 50-60 MB.

Aby od razu przystąpić do instalacji, zaloguj się jako root i wpisz cli-installer.

Może mało kto o tym wie, ale antiX w trybie tekstowym/terminalu posiada rozbudowane narzędzie o nazwie antiX-cli-cc http://download.tuxfamily.org/antix/docs-antiX-19/FAQ/antiX-cli-cc.html

Jeśli uruchomisz antiX po polsku, jest w pełni przetłumaczone.

Pozwala na pełne zarządzanie systemem, testy, konfiguracje, instalacje na dysku w trybie tekstowym, zmiany kernela etc.

Tak więc instalacja na dysku z poziomu trybu tekstowego byłaby szybsza (teoretycznie można to wykonać z pamięcią poniżej 128 MB RAM, nie miałem możliwości przetestować; ważne jest natomiast, aby dla zainstalowanego systemu dołożyć/użyć SWAP - ile? ja bym pewnie wrzucił minimum 2 GB, chociaż pewnie i tak tyle nie będzie wykorzystywane - ale to ja; 1 GB SWAP pewnie będzie wystarczające)

Ze SWAP antiX w trybie graficznym powinien się już uruchamiać szybciej (gdy będzie zainstalowany na HDD).

Alternatywnie jeśli nie ma możliwości zainstalowania systemu na twardym dysku (bo np. komputer nie widzi żadnego dysku w BIOS), można zrobić np. 1 GB SWAP na jakimś pendrivie i używać komputera (z bardzo małą ilością pamięci RAM) z antiX Live-USB (Live-CD) - ale tutaj trzeba mieć cierpliwość. Natomiast to też działa (robiłem tak).

Głównym ograniczeniem przy używaniu komputera z niskimi parametrami jest procesor - przynajmniej do bardziej zaawansowanych zadań - RAM plus SWAP (a raczej antiX przy takich parametrach) poradzą sobie.

Aha, do rozważenia może też być zamiana domyślnego kernela w najnowszym antiX 19 na starszą wersję np. 4.9.193 albo 4.9.200 (lub co tam nowszego jest w tej chwili dostępne) [Edit: w antiX 19 jednak domyślny kernel to 4.9.193, myślałem, że jest wyższa wersja domyślna] - na starszym komputerze (starszych komputerach) może działać sprawniej. Tak miałem w jednym przypadku i tak się też czasami doradza na oficjalnym forum.

Taką podmianę możesz wykonać albo na Live-USB (np. uruchamiając Live-USB na jakimś szybszym komputerze, zainstalować alternatywny kernel - a następnie wykonać Remaster systemu czyli zapisanie na stałe na USB takiej wersji z nowym kernelem) albo na już zainstalowanym systemie (także z poziomu terminala, m.in. tym skryptem/narzędziem antiX-cli-cc). [Nieaktualne, nie trzeba w antiX 19 zmieniać kernela, chyba, że na wyższy, wtedy porada może się przydać]

Przy okazji do instalacji pakietów/kerneli służy podobne narzędzie cli-aptiX https://download.tuxfamily.org/antix/docs-antiX-19/FAQ/cli_aptix.html - również po polsku.

PS. Tutaj masz przykład antiX uruchomionego z Live-USB na normalnym komputerze (w tym m.in. te narzędzia w terminalu wymienione powyżej - od ok. 7 min 30 sec) https://youtu.be/KIrIP0hZSWY?t=453

Natomiast minimalnie uruchamiałem antiX 17 z Live-USB (to znaczy Live-CD z płyty) w trybie tekstowym na procesorze 500 MHz i 128 MB RAM - bez problemu działa na takich parametrach (w trybie tekstowym czyli terminal/konsola) - także Internet, radio internetowe, muzyka (nie, nie potrzeba pół giga RAMU do łączenia się z Internetem ;))

A najniżej jak z antiXem zszedłem to zainstalowany antiX 13 w trybie tekstowym na starym laptopie NEC: Pentium 150 MHz, 48 MB RAM i 100 MB SWAP. Dalej to działa, także Internet. Tam jest jeszcze kernel chyba 2.6 - niestety nowsze kernele już nie chcą się na tym uruchamiać, przynajmniej te z nowszych wersji antiX.

PS2. Jeśli potrzebujesz przenosić dane na płyty CD/DVD (wypalać) w antiX od razu w zestawie masz dostępny fajny program w terminalu cdw. Działa ok i ja go lubię.

 

Fibogacci

#7
Cytat: ciubaka w Luty 17, 2020, 07:38:36 AM
Niestety ale odpalenie neta w każdej, z nawet nie żrącej dużo zasobów dystrybucji wymaga z pół giga ramu minimum.

...

Ale wodotrysków oczekiwać nie należy, niestety.
I w pełni działającego systemu operacyjnego.

Brzmi jak defetyzm i generalizacja w jednym ;) Lepiej nie szerzyć takich poglądów, bo się nowicjusze wystraszą ;)

To jest Linux - wiele rzeczy się da, trzeba tylko wiedzieć jak je zrobić.

Fibogacci

#8
Aby nie być gołosłownym ;)

1. Odpala neta nie zużywając więcej niż 250 MB
2. W pewnym sensie to są wodotryski (Wodotryski 10 ;) )
3. W pełni (nawet bardziej niż w pełni) działający system operacyjny - z wieloma narzędziami, których w innych dystrybucjach (prawdopodobnie) (jeszcze) nie ma.

antiX 19 64bit Live USB (!) uruchomiony na laptopie Acer z Celeronem 2 GHz i 2 GB RAM bez SWAP. Z motywem jak widać (Kali Undercover mode zainstalowany z pliku .deb oraz środowisko graficzne Xfce).

Zużycie RAM tuż po uruchomieniu ok. 250 MB.



PS. A co do tego mojego starego NECa (nomen omen wersja MX 6050 ;) ) i antiXa na nim - tam jednak jest nowszy kernel niż 2.6 - a dokładnie 3.7.10.


ciubaka

Fibo, u Ciebie 250 ramu z live. To już jego cały ram. I procesor chudziutki. Ale to u Ciebie, u niego jak zainstaluje na dysku to zeżre ramu 500. I procesora nie przybędzie. Do zabawy naprawdę czymś skąpym ten komputer, takim slaxem albo tinycore. Ale szału nie będzie, zwłaszcza że Slax jest z tych co podają, jak będą żreć i co :-(

System requirements to run Slax
Slax 32bit version   Slax 64bit version
Processor:   i686 or newer CPU, all Intel processors
and AMD processors will work   An x86_64 CPU, like AMD Athlon 64, Opteron,
Sempron, Intel Core 2/i3/i5/i7, and others
Memory:   128 MB of RAM for desktop
512 MB of RAM to run Web browser   128 MB of RAM for desktop
512 MB of RAM to run Web browser
Peripherals:   CD or USB drive to boot from   CD or USB drive to boot from
Optionally:   network card, sound card   network card, sound card

gosc

Cytat: Fibogacci w Luty 21, 2020, 02:34:01 PM
Aby nie być gołosłownym ;)

1. Odpala neta nie zużywając więcej niż 250 MB


Masz tu jednak gołosłowie :)

ciubaka

#11
Z live tyle zre, po zainstalowaniu na dysku wezmie minimum 500 mb :-(
Jak Kolega bedzie chcial dzialac jedynie w trybie konsolowym, to oczywiscie da rade.
Dwie kwestie jednak - czy potrafi i czy bedzie mu z tym wygodnie.
U mnie osobiscie dwie odpowiedzi na  NIE :-(

Fibo - w odpowiedzi na Twoje nastepne pytanie - juz nie testuje, poddalem sie bo wyniki byly niezadowalajace, a ilosc czasu niewystarczajaca :-(


Fibogacci

#12
Chłopaki, ale to jest tylko moja przeróbka, a nie oryginał - antiX Xfce z motywem W10, chciałem pokazać, że nawet po przerobieniu, dodaniu Xfce i motywu zużycie Live jest jak widać.

Oryginał to IceWM i zużycie ok. 100 MB (po zainstalowaniu, może w porywach więcej, zresztą ten RAM startowy też można przyciąć pewnie).

Bez problemu (prawdopodobnie) sobie poradzi (powinien) na jego parametrach defaultowy antiX.

Przecież jest na odwrót - z Live zużywa więcej, po zainstalowaniu spada zużycie RAM.

Dopóki sam na swoim sprzęcie nie spróbuje - nie będzie wiedział na pewno. Natomiast teoretyczne porady są tylko teoretyczne ;) Ja wolę testować w praktyce.

Fibogacci

#13
Cytat: ciubaka w Luty 21, 2020, 03:07:44 PM
Z live tyle zre, po zainstalowaniu na dysku wezmie minimum 500 mb :-(
Jak Kolega bedzie chcial dzialac jedynie w trybie konsolowym, to oczywiscie da rade.
Dwie kwestie jednak - czy potrafi i czy bedzie mu z tym wygodnie.
U mnie osobiscie dwie odpowiedzi na  NIE :-(

Ciekawi mnie, testujesz Linuksy na starych kompach, że masz takie doświadczenia? A jeśli tak, to jakie dystrybucje i na jakich parametrach? Skoro takie liczby padają.

RAM plus SWAP - to załatwia sprawę. Sam RAM nie wystarczy do działania. Wiadomo, że ograniczeniem jest procesor - napisałem to w moim pierwszym poście.

Fibogacci

#14
Cytat: arecki w Luty 21, 2020, 03:04:50 PM
Cytat: Fibogacci w Luty 21, 2020, 02:34:01 PM
Aby nie być gołosłownym ;)

1. Odpala neta nie zużywając więcej niż 250 MB


Masz tu jednak gołosłowie :)

Piszę tak, żeby się ktoś później do cyferek nie przyczepił - skoro na screenie jest 256 MB.

Edit: Założenie w poście powyżej było, że do odpalenia neta potrzebne jest "pół giga ramu minimum".

Zobacz najnowsze wiadomości na forum