Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Brak BOOTMGR - wyswietla sie po probie instalacji linuxa obok windowsa

Zaczęty przez zajkor, Luty 07, 2018, 06:41:25 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

zajkor

Witam wszystkich, próbowałem dzisiaj na moim laptopie zainstalować linux deepin obok windowsa 7, niestety w trakcie instalacji linuxa wystąpił błąd. Po restarcie od razu wyświetla się komunikat:
"Brak BOOTMGR
Naciśnij Ctrl+Alt+Del, aby zrestartować"
szukałem na wielu forach rozwiązania problemu ale nic nie pomaga, ostatnio robiłem schemat  https://www.download.net.pl/bootmgr-is-missing-jak-naprawic-ten-blad-w-windows-7-8-i-10/n/9166/
z bootowalnym pendrivem windowsa 7, ale w momencie "select partition" zamiast wyboru dysku pojawia się komunikat: "Błąd usługi dysków wirtualnych: Ta operacja jest niedozwolona na nieprawidlowych dysku. Dysk moze byc nieprawidlowy z powodu uszkodzenia lub awarii albo moze byc w trybie offline"
Posiadam ważne dane na dysku i bardzo zależy mi na uruchomieniu systemu, czy jest w stanie ktoś mi pomóc?

TataPingu

Sciągnij sobie obraz iso stąd:

https://www.supergrubdisk.org/category/download/

Przygotuj albo botowalne CD/DVD, albo USB (zależy od Twojego sprzętu, tzn z jakiego nośnika potrafi startować)

Następnie za pomocą SuperGruba zastartuj zainstalowanego Deepina i po zalogowaniu się zrób w terminalu:

sudo apt-get purge grub-* os-prober

sudo apt-get update

i przy normalnym BIOSie (bez UEFI):

sudo apt-get install grub-pc os-prober

lub z UEFI (to chyba u Ciebie):

sudo apt-get install grub-efi-amd64-signed os-prober

- gotowe, masz zainstalowanego na nowo GRUBA i system powinien być botowalny.

TataPingu

Ach, dopiero teraz zauważyłem, że piszesz o "próbie" instalacji Deepina
- czy mam rozumieć, że Deepina nie udało się zainstalować?

Mój poprzedni post odnosi się do już zainstalowanego Deepina, a jeśli OS nie zainstalował się prawidłowo, to po prostu spróbuj go jeszcze raz zainstalować. Deepin ma bardzo fajnego "Boot-Managera"...

zajkor

Tak mowa o próbie. Podczas instalacji wyskoczył błąd i deepin się nie zainstalował. Czy mogę wykonać te kroki po kolei załóżmy z ubuntu live?

TataPingu

Nie, a dlatego, że mój pierwszy post odnosi się do zainstalowanego już OSa na dysku. I to OSa o "podstawie" debiana (tzn. m.in. Deepin, wszystkie Minty, Ubunta itd).
W pierwszym momencie pomyślałem, że instalacja Deepina ptzebiegła prawidłowo, tylko win7 coś "namieszał" z MBRem.
W przypadku kiedy instalacja Deepina w ogóle nie doszła "do skutku", powinieneś ją ponownie przeprowadzić.
Nie musi to być akurat Deepin, równie dobrze możesz zainstalować ubuntu, a dopiero po prawidłowej jego instalacji, spróbować jeszcze raz z Deepinem (w miejsce Ubuntu)
Najważniejsze, by któryś z linuksów, podczas instalacji "przygotował" odpowiednio dysk i MBRa (master boot reckord).
A swoją drogą, prawdopodobnie podczas instalacji zrobiłeś jakiś błąd przy założeniach. Niedawno sam testowałem Deepina i wiem, że przy prawidłowych założeniach instalacja powinna przebiec bezproblemowo.
W jaki sposób przygotowałeś dysk pod instalację Deepina, wydzieliłeś dla tego OSa co najmniej 30 GB oddzielną partycję?

zajkor

Stworzyłem dysk ntfs o pojemności 50 GB, wiec myślałem, że będzie w porządku. Ubuntu nie mogłem zainstalować, bo nie widziało "free space", ktore zostawiłem (wiem, że mam ponad 4 dyski przez hptools i recovery, ktore już i tak nie działają), a z kolei deepin widział dysk i można było na nim zainstalować, mniej więcej przy około 70% wyskoczył błąd (przy drugiej próbie instalacji w tym samym miejscu), ale nie był opisany.
Potrzebuję odzyskać dane z dysków z Windowsa później chyba zainstaluję od nowa system. Mam tam swoją pracę inżynierską. Czy jest jakiś sposób, żeby odzyskać dane z dysku?

TataPingu

Uffff..., jeśli dotychczas nie zrobiłeś jeszcze kopii swoich rzeczy, to może być problem...
- ale OK, trzeba coś z tym zrobić...

Sciągnij sobie stąd iso (ostatnia "wolna" wersja):

https://www.heise.de/download/product/partedmagic-92431/download

podobnie, jak z SuperGrubem przygotuj botowalnego CD/DVD lub USB i wystartuj laptopa z tego nośnika (podczas startu PartedMagic możesz wybrać język, więc nie miej obaw, że ściągasz z niemieckiego portalu)

Przygotuj równocześnie odpowiednio pojemnego USB i z wystartowanego PartedMagic w pierwszym rzędzie skopiuj swoje rzeczy na USB (z tego live masz dostęp do wszystkich partycji twojego laptopa, więc proszę OSTROżNIE!)

Następnym krokiem będzie sformatowanie GPartedem (wszystkie programy znajdziesz na wystartowanym PartedMagic) sformatuj stworzoną partycję ntfs-50GB na format EXT4 (linux "umie" czytać i pisać na formacie ntfs, ale na pewno nie zainstaluje się na nim!)

Gdy do uczynisz, możesz ponowić próbę instalacji Deepina. Jedynie podczas instalacji podajesz na której partycji ma się zainstalować. Co jest bardzo ważne, gdy będziesz formatować na ext4 ZAPAMIęTAJ oznaczenie tej 50-GB-ajtowej partycji (np. czy to jest /dev/sda1, /dev/sda2 itp) - podczas instalacji Deepina wybierasz po prostu tę samą

zajkor

Dziękuję bardzo za pomoc. Sprawa została rozwiązana, opiszę rozwiązanie może kiedyś się jeszcze komuś przyda. W ubuntu live mode skopiowałem wszystkie swoje dane na dysk zewnętrzny, następnie podczas instalacji Windowsa instalator nie widział "zepsutego" dysku więc trzeba było wejść do konsoli i wyczyścić dysk (diskpart, list disk, select disk "x", clean, exit). Następnie można było od początku zainstalować windowsa i deepina obok siebie bez żadnych problemów. Obecnie cieszę się nowym systemem, jeszcze raz dziękuję :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum