Linuxiarze.pl Forum

Oprogramowanie => Internet => Wątek zaczęty przez: pandom w Lipiec 24, 2019, 12:42:41 PM

Tytuł: Instalacja CMS Wordpress lokalnie
Wiadomość wysłana przez: pandom w Lipiec 24, 2019, 12:42:41 PM
Chciałbym lokalnie zainstalować Wordpressa na komputerze. Chodzi mi o to aby nie nasyfić w systemie i wszystko mieć w jednym katalogu. Chciałbym móc łączyć się z tym Wordpressem na 2 innych komputerach z Linuxem najlepiej jakoś przez Dropboxa. No i chciałbym aby to było prywatne. Dajmy na to jak w domu z internetu korzysta 5 osób aby ktoś przypadkowo nie wszedł na tą stronę bo ma być ona prywatna i najlepiej na hasło.
Mój system to MX Linux.

Jak się za to zabrać ? Ewentualnie może być instalacja czegoś prostszego jak Wordpress np. Ghost CMS albo Jekyll bo chodzi o prowadzenie prywatnego bloga w postaci pamiętnika. 
Tytuł: Odp: Instalacja CMS Wordpress lokalnie
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 24, 2019, 01:40:06 PM
Poczytaj sobie m.in. to: https://wiki.archlinux.org/index.php/Wordpress (oczywiście pomijając info o instalowaniu z użyciem pacmana). Myślę, że może Ci rozjaśnić jak to zrobić, bo to syntetyczne. Oczywiście opis instalacji masz też tu: https://wordpress.org/support/article/before-you-install/ oraz https://wordpress.org/support/article/how-to-install-wordpress/.
Przyznam, że rozwiązania z dropboksem nie rozumiem i chyba nikt tego nie zrozumie. Od tego jest CMS, by z jego fizyczną instalacją mogli się łączyć uprawnieniu użytkownicy. Co tu ma robić chmura?
Tytuł: Odp: Instalacja CMS Wordpress lokalnie
Wiadomość wysłana przez: pandom w Lipiec 24, 2019, 01:54:02 PM
To jak wtedy mam wprowadzać zmiany na innym komputerze podłączonym do innej sieci jak tamten komputer będzie wyłączony a gdy go włączę to chciałbym aby zmiany były wprowadzone.
Tytuł: Odp: Instalacja CMS Wordpress lokalnie
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 24, 2019, 02:06:09 PM
Albo ja nic nie rozumiem, albo Ty nie bardzo. Zanim przyjdzie ktoś, kto będzie się znał dobrze na CMSach i zechce mu się Tobie to wszystko wyjaśnić - zerknij na podstawy: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_zarządzania_treścią. Ja w swoim życiu korzystałem wyłącznie z jednego. Był sobie na serwerze (taką rolę będzie pełnić twoja "lokalna instalacja"), a z dowolnego komputera, podając dane użytkownika i hasło mogłem się zalogować i zmieniać co chciałem i potrzebowałem. Warunek - serwer musi działać :)
Tytuł: Odp: Instalacja CMS Wordpress lokalnie
Wiadomość wysłana przez: pandom w Lipiec 24, 2019, 02:10:11 PM
OK to wszystko rozumiem.
A gdybym chciał tak zmienić coś na drugim komputerze jak serwer będzie wyłączony ?
Tytuł: Odp: Instalacja CMS Wordpress lokalnie
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 24, 2019, 03:19:36 PM
Hmmm.... wyobraź sobie coś co znasz z własnego, codziennego doświadczenia: pilot zdalnego sterowania - aby mógł sterować - musi być odbiornik :)
Poważnie zaś: jeśli serwer nie jest dostępny, to co najmniej nie jesteś w stanie na nim umieścić jakichś informacji online. Niestety nie znam wordpressa i nie odpowiem Ci czy w ogóle możesz jakąś treść przygotować lokalnie i przesłać ją na serwer już gdy on działa, czy też cały CMS działa wyłącznie online. W tym rozwiązaniu, z którego ja korzystałem, aby dokonać zmian w CMSie serwer musiał być dostępny (praca odbywała się na tzw. odległym komputerze, a ja miałem tylko i wyłącznie klienta, który działał wyłącznie wówczas, jeśli oba urządzenia znajdowały się w sieci).

I tak jak wspomniałem - nie używam i nie używałem Wordpressa. Lepiej niech się wypowie ktoś, kto z nim ma bliższe stosunki.
Tytuł: Odp: Instalacja CMS Wordpress lokalnie
Wiadomość wysłana przez: Fibogacci w Lipiec 24, 2019, 05:59:53 PM
Cytat: pandom w Lipiec 24, 2019, 12:42:41 PM
Chciałbym lokalnie zainstalować Wordpressa na komputerze. Chodzi mi o to aby nie nasyfić w systemie i wszystko mieć w jednym katalogu. Chciałbym móc łączyć się z tym Wordpressem na 2 innych komputerach z Linuxem najlepiej jakoś przez Dropboxa. No i chciałbym aby to było prywatne. Dajmy na to jak w domu z internetu korzysta 5 osób aby ktoś przypadkowo nie wszedł na tą stronę bo ma być ona prywatna i najlepiej na hasło.
Mój system to MX Linux.

Jak się za to zabrać ? Ewentualnie może być instalacja czegoś prostszego jak Wordpress np. Ghost CMS albo Jekyll bo chodzi o prowadzenie prywatnego bloga w postaci pamiętnika.

Tak na szybko i bardzo krótko.

W MX Linux serwer (zestaw Apache2, PHP7, MariaDB) zainstalujesz w MX Instalator pakietów (menu startowe > MX Narzędzia > MX Instalator pakietów), karta Popularne Aplikacje, kategoria Serwer. Kliknij (zaznacz) zestaw, następnie kliknij Zainstaluj.

Serwer po zainstalowaniu możesz uruchomić np. poleceniem w terminalu (domyślnie klawisz F4 wysuwa terminal):
$ sudo apachectl start

Inne polecenia:
    start: uruchamia usługę
    stop: zatrzymuje usługę
    restart: restartuje usługę, niezależnie od obecnego stanu (czy jest używana)
    reload: pozwala na restart, pozwalając aktualnym połączeniom na dokończenie działania

czyli: start, stop, restart, reload

(tutaj znajdziesz trochę więcej poleceń dla Apache): https://httpd.apache.org/docs/2.4/programs/apachectl.html

Katalog dla serwera (główny) to /var/www/html

Tu możesz wrzucić pliki.

Przetestować działanie (po uruchomieniu start, czy w ogóle działa) możesz w ten sposób - utwórz plik o nazwie np. phpinfo.php, a w pliku umieść:

<?php phpinfo(); ?>

(ten plik powinien być w katalogu /var/www/html - skopiuj go tam, trzeba to zrobić z uprawnieniami root/administratora, czyli jeśli korzystasz z menedżera plików Thunar, użyj Plik > Otwórz tutaj root Thunar)

Serwer działa na localhost, czyli w pasku przeglądarki wpisz albo:

localhost

albo

127.0.0.1

Na liście powinien pojawić się plik phpinfo.php, a po kliknięciu w niego wyświetli Ci się dużo różnych informacji na temat aktualnego stanu serwera. Jeśli się wyświetli, to znaczy, że wszystko działa.

(możesz też w terminalu sprawdzić aktualny stan serwera, wpisując:)
$ apachectl status

Teraz pozostaje jeszcze uruchomić i utworzyć bazę danych. Baza danych w tym przypadku to MariaDB (podstawowe informacje o niej): https://pl.wikipedia.org/wiki/MariaDB

Polecenie uruchamiające MariaDB w MX Linux:
$ sudo service mysql start

pozostałe to: stop, restart

Ten link z oficjalnego Forum MX może też być przydatny:
https://forum.mxlinux.org/viewtopic.php?t=45459

Kilka linków (po angielsku, ale też mogą się przydać) dotyczące bazy danych MariaDB:
https://tableplus.io/blog/2018/09/mariadb-how-to-create-a-new-database-and-manage-it.html
https://tecadmin.net/install-mariadb-on-debian-9-stretch/
https://www.linode.com/docs/databases/mariadb/mariadb-setup-debian/

Następnie tak jak przy normalnej instalacji Wordpress na serwerze hostingowym (takim, który wykupuje się u jakiegoś dostawcy), rozpakowujesz pobraną paczkę z Wordpressem (najnowszy to 5.2.2) np. stąd:
https://pl.wordpress.org/download/

Kopiujesz te rozpakowane pliki do katalogu swojego serwera w systemie, czyli albo do głównego, albo do jakiegoś podkatalogu specjalnie dla Wordpressa np.:

/var/www/html
/var/www/html/wordpress

(kopiowanie do tych katalogów wymaga uprawnień root/administratora)

Dalej instalacja zgodnie z instrukcją Wordpressa.

W przeglądarce internetowej trzeba wpisać adres katalogu, w którym znajdują się rozpakowane pliki Wordpress.

127.0.0.1

a jeśli stworzony jest katalog dla Wordpressa osobny

127.0.0.1/wordpress

Rozpocznie się instalacja.

Na samym dole tego tekstu umieszczam link do poradnika (wideo na YouTube), jak zainstalować WP na MX.

Linki (po angielsku), ale mogą być przydatne, to:

Instalacja Wordpress 5 na Apache na Debianie 9 Stretch (czyli na tym jest oparty aktualny MX-18.3):
https://www.howtoforge.com/tutorial/install-wordpress-5-with-apache-on-debian-9/

Inny link (dotyczy restartu serwera):
https://www.lifewire.com/restart-apache-web-server-3464025

To co piszesz (łączenie się z blogiem przez sieć lokalną) jak najbardziej możliwe, nie wiem jak i po co przez Dropboksa, natomiast powinno się dać bez problemu po sieci lokalnej (zakładając, że komputery korzystają np. ze wspólnego routera).

Przykładowo, jeśli komputer na którym zainstalowany jest Apache w sieci lokalnej ma adres 192.168.1.2 to wpisując ten adres na innym komputerze w sieci lokalnej (w przeglądarce internetowej) powinien otworzyć się katalog, a dokładniej albo lista plików w /var/www/html albo jeśli znajduje się tam jakiś plik o rozszerzeniu index.htm lub index.html to wyświetli się ten plik.

Jaki dany komputer ma adres w sieci lokalnej, można sprawdzić np. wpisując w terminalu tego komputera (F4):
$ hostname -I

Apache nasłuchuje domyślnie na porcie 80. Można to zmienić (w razie potrzeby), pliki konfiguracyjne dla Apache znajdują się w katalogu /etc/apache2

(plik z portami to ports.conf, główny konfiguracyjny to apache2.conf)

Trzeba pamiętać, że jeśli na komputerze z zainstalowanym serwerem Apache jest włączona przez użytkownika zapora sieciowa (domyślnie w MX Linux po instalacji nie jest włączona, ale użytkownik może/powinien ją włączyć, można to zrobić w menu startowe > Ustawienia > Konfiguracja zapory sieciowej), należy dodać do reguł zapory port 80, aby można było łączyć się z serwerem z innego komputera.

Tak czy inaczej, jeżeli komputery są w sieci lokalnej za routerem (a router jest właściwie skonfigurowany i zabezpieczony, zazwyczaj posiada własną zaporę), zwiększa to w jakiś sposób bezpieczeństwo.

Ja sugeruję Wordpress, tych pozostałych nie znam, natomiast Wordpress ma dużo różnych wtyczek/rozwiązań, które pozwolą na dodatkowe zabezpieczenie bloga/strony (dostęp na hasło etc.).

Wejść przypadkowo na taką stronę na serwerze lokalnym (nawet na Wordpressa luzem, bez zabezpieczeń i hasła), przynajmniej zwykłym użytkownikom komputerów, raczej nie byłoby łatwo.

PS. Jeśli chcesz przesyłać pliki pomiędzy komputerami po sieci lokalnej, to także nie ma z tym problemu i można to zrobić na różne sposoby, ale to już raczej może jakiś inny, nowy wątek trzeba by założyć.

Edit:

W zasadzie jak już się tak rozpisałem, to z rozpędu przetestowałem te porady i jako rezulatat krótki poradnik wideo, jak zainstalować Wordpressa w MX Linux.

Sama instalacja wszystkiego (u mnie) nie trwała więcej niż 12 minut. :)

https://www.youtube.com/watch?v=AX39TsI4lco
Tytuł: Odp: Instalacja CMS Wordpress lokalnie
Wiadomość wysłana przez: pandom w Lipiec 27, 2019, 02:10:06 PM
Własnie zainstalowałem Wordpressa z Twojego poradnika. Działa wszystko jak na normalnym hostingu :)
Dzięki wielkie za poświęcony czas.

Powinieneś poradniki pisać i odpłatnie je sprzedawać 5 zł bym dał za ten poradnik co wyżej.
Tytuł: Odp: Instalacja CMS Wordpress lokalnie
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Lipiec 27, 2019, 05:11:20 PM
Kolega Fibo to powinien książki pisać, a nie poradniki. Bestsellery. Lekką ma rękę, podziwiam. Jeszcze bardziej podziwiam go za to, że głosi , jak sam to określił, DOBRĄ NOWINĘ. Tą dobrą nowiną jest MX Linux. Co prawda mi bardziej podchodzi Sparky, ale dziękuję takim osobom jak Fibo, Pavroo, Lami, Albedo.  I innym też, PavB, Tata, koledzy i niekoledzy z forum. Fajnie że jesteście. Ale Fibo - faktycznie, ocean spokoju, zawsze dobra rada.
Tytuł: Odp: Instalacja CMS Wordpress lokalnie
Wiadomość wysłana przez: Fibogacci w Lipiec 28, 2019, 12:57:03 PM
Cytat: pandom w Lipiec 27, 2019, 02:10:06 PM
Własnie zainstalowałem Wordpressa z Twojego poradnika. Działa wszystko jak na normalnym hostingu :)
Dzięki wielkie za poświęcony czas.

Powinieneś poradniki pisać i odpłatnie je sprzedawać 5 zł bym dał za ten poradnik co wyżej.

Miłego używania ;) (W zasadzie to jest normalny hosting, tylko Twój prywatny).

PS. Za pierwszym razem przeczytałem 'co najwyżej', ale na szczęście nie ma tam 'naj' ;)
Tytuł: Odp: Instalacja CMS Wordpress lokalnie
Wiadomość wysłana przez: Fibogacci w Lipiec 28, 2019, 02:26:50 PM
Cytat: ciubaka w Lipiec 27, 2019, 05:11:20 PM
Kolega Fibo to powinien książki pisać, a nie poradniki. Bestsellery. Lekką ma rękę, podziwiam. Jeszcze bardziej podziwiam go za to, że głosi , jak sam to określił, DOBRĄ NOWINĘ. Tą dobrą nowiną jest MX Linux. Co prawda mi bardziej podchodzi Sparky, ale dziękuję takim osobom jak Fibo, Pavroo, Lami, Albedo.  I innym też, PavB, Tata, koledzy i niekoledzy z forum. Fajnie że jesteście. Ale Fibo - faktycznie, ocean spokoju, zawsze dobra rada.

Dzięki.

Sparky Teraz Polska, więc jeśli używasz, z ciekawości teraz przetestowałem, czy Foliate z pliku .deb od MX da się na Sparky zainstalować - da się ;)

Foliate to świetna aplikacja do czytania plików epub, ale też mobi, azw i azw3. Nie tylko do czytania, bo od razu posiada funkcję tłumaczenia (z Google Translate), można tworzyć notatki do zaznaczeń i eksportować je do różnych formatów, pobiera definicję z Wikipedii, korzysta ze słowników, jest możliwość prostego czytania przez syntezator mowy. Takie różne sprawy.

Świetna rzecz, np. jak ktoś dużo czyta w innych językach albo się ich uczy.

Chodzi szybko, świetnie wygląda i wszystko przyjemnie się czyta.

Sam Foliate jest po angielsku, ale jest łatwy w obsłudze.

Jest m.in. w Ubuntu i jako flatpak, w MX jeden z deweloperów go w ostatnich tygodniach regularnie wstawia (najnowsza wersja to 1.5.3) (w repozytorium MX Test).

Strona projektu: https://github.com/johnfactotum/foliate

Zainstalowałem go np. na Raspbianie 10 Buster na starym Raspberry Pi 1 i działa dobrze.

Na Sparky też działa dobrze, jakbyś chciał przetestować, to plik .deb wrzucam na Google Drive (foliate_1.5.3-0.1~mx17+1_all.deb) tutaj:
https://drive.google.com/open?id=1yPeZg3oivrnEL-JHiz8RE-P5HWDK3fOh

(Edit:
A nie zauważyłem wcześniej, na stronie projektu też jest plik .deb oficjalny, parę tygodni temu były tylko Flatpaki i Ubuntu robiło swoją wersję:)
https://github.com/johnfactotum/foliate/releases

Testowałem na Live USB Sparky 5.8 z LXQt po pełnych aktualizacjach (apt-get update i dist-upgrade).

(https://i.ibb.co/h8ckPjt/01-sparky-foliate.jpg)
(https://i.ibb.co/GpmwS7n/02-sparky-foliate.jpg)
(https://i.ibb.co/449xngc/03-sparky-foliate.jpg)