Linuxiarze.pl Forum

Pierwsze kroki => Jaki Linux wybrać => Wątek zaczęty przez: adasiek90pl w Maj 27, 2021, 08:32:17 pm

Tytuł: Linux dla starszej osoby do laptopa.
Wiadomość wysłana przez: adasiek90pl w Maj 27, 2021, 08:32:17 pm
Dzień dobry, z racji tego, że chciałbym swojej mamie ułatwić i umilić życie, postanowiłem, że wskrzeszę starszego laptopa, aby nie musiała się męczyć z małym ekranem smartfona. Z racji tego, że nie wiemy czy rzeczywiście będzie chciała takiej zmiany wybór póki co padł na laptopa, który przeleżał długi czas w szufladzie. Laptop ma służyć przede wszystkim do przeglądania internetu i oglądania filmów na YouTube i ogólnie w internecie. Czy coś poza Xubuntu/Lubuntu będzie sensownie działać na laptopie Fujitsu Siemens Amilo Pro V3515, czyli laptopie opartym na chipsetcie VIA, z grafiką VN896, z 2,5 GB ramu i procesorem Intel Core 2 Duo T5500? Póki co po przejrzeniu internetu i paru wątków zainstalowałem z początku Lubuntu 18.04 w wersji dla architektury i386 i działał w miarę dobrze. Niestety system ten już nie jest wspierany, więc pokusiłem się o instalację nowszych wersji, jednak z nimi mam sporo problemów-od zawieszania się, do niemniej irytującego cyklicznego strzelania z głośników (VIA VT8237A). Póki co wygląda na to, że dystrybucje 64 bitowe gryzą się z tym sprzętem a ja z Linuxem nie miałem do czynienia od 2013 roku i jestem z racji tego zielony jeśli chodzi o dystrybucje tego sytemu. Co polecacie, co doradzicie w tym przypadku?
Tytuł: Odp: Linux dla starszej osoby do laptopa.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Maj 27, 2021, 08:51:14 pm
Tak na szybko - zna prawdopodobnie Androida, to bym sugerował jakąś jego pochodną na PC. Szukaj tylko czy w repozytorium są sterowniki o nazwie openchrome.
Niestety to jest już mocno leciwy sprzęt (sam takiego miałem :)), który po prostu trzeba wypróbować w boju. Któraś dystrybucja winna na tym działać.
Instalacja tu czegoś w rodzaju LMDE/LXQt w istocie jest sensowna. Pomyśl jedynie o tym, by nie instalować Chrome/-ium (i pochodnych), bo szybko te 2,5G RAM się Mamie skurczą.
Jeśli kiedykolwiek miała do czynienia z Windows, to może niezłym wyborem byłoby coś z Trinity DE (czyli forkiem KDE 3.5). Tu: https://wiki.trinitydesktop.org/LiveCDs (https://wiki.trinitydesktop.org/LiveCDs) masz listę dostępnych liveiso i chyba najsensowniejszy Q4OS lub PCLinuxOS. Wygląda to mniej więcej tak: https://en.wikipedia.org/wiki/Trinity_Desktop_Environment#/media/File:Trinity_Desktop_Env._snapshot2.png (https://en.wikipedia.org/wiki/Trinity_Desktop_Environment#/media/File:Trinity_Desktop_Env._snapshot2.png)
Tytuł: Odp: Linux dla starszej osoby do laptopa.
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Maj 27, 2021, 09:11:13 pm
Dla początkującego - MXlinux. Q4OS i PClinux mają swoje narowy, może być za trudno na starcie. Aczkolwiek Q4OS w wersji Trinity faktycznie by się tu prosił. Lub DPup, ale to już całkiem inna bajka w menu... Lubuntu i Xubuntu mają nowsze wersje niż 18, zawsze warto spróbować, architektura 32 jeżeli to możliwe. Nie wiem, nie śledzę, sam mam wersję 18 i na razie działają oba :-)
Tytuł: Odp: Linux dla starszej osoby do laptopa.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Maj 27, 2021, 09:28:06 pm
Lubuntu i Xubuntu 18.04 straciły już wsparcie. Bez sensu to instalować.
Tytuł: Odp: Linux dla starszej osoby do laptopa.
Wiadomość wysłana przez: LinGruby w Maj 28, 2021, 06:58:43 am
zobacz tutaj https://lxle.net

instalowałem jakiś czas temu na 2 starszych lapkach działa poprawnie póki co...
Tytuł: Odp: Linux dla starszej osoby do laptopa.
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Maj 28, 2021, 07:27:24 am
http://mxlinux.pl/mx-linux-podstawowe-informacje/
I wszystko jasne ...
Tytuł: Odp: Linux dla starszej osoby do laptopa.
Wiadomość wysłana przez: adasiek90pl w Maj 30, 2021, 01:43:50 pm
Dziękuję za podpowiedzi, sprawdzę wasze sugestie i na pewno coś wybiorę.