Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Domyślne ustawienia instalatora - bezpieczeństwo Sparky

Zaczęty przez 5g8, Czerwiec 05, 2022, 07:43:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

5g8

Cześć!
W instalatorze Sparky zaznaczone jest autologowanie i takie samo hasło dla użytkownika i administratora.
Czy takie ustawienie nie obniża bezpieczeństwa systemu?
Chcę zainstalować Sparky i nie wiem, zostawić czy zmienić domyślne ustawienie instalatora?

PomPom

#1
Według uznania. Takie samo hasło roota i użytkownika większej różnicy nie zrobi (takie Ubuntu nie ma osobnego hasła dla roota).

Logowanie bez proszenia o hasło już robi różnicę, bo wejście na twoje konto jest dziecinnie proste, gdy ktoś ma fizycznie dostęp do komputera. Jak na moje, to ta opcja jest użyteczna, gdy instalujesz komuś system i chcesz jak najbardziej ułatwić tej osobie obcowanie z systemem. W innym wypadku lepiej tę opcję odznaczyć.
myk byle jak jako tako

5g8

Cytat: PomPom w Czerwiec 05, 2022, 08:36:34 PMTakie samo hasło roota i użytkownika większej różnicy nie zrobi (takie Ubuntu nie ma osobnego hasła dla roota).
A czy to nie działa tak, że na konto bez zdefiniowanego hasła nie można się zalogować?
Poleceniem sudo można podnieść sobie uprawnienia ale nie powinny one, moim zdaniem, być tym samym co root.
Na Ubuntu pierwszego użytkownika traktowałem jak "administratora" i do zwykłych zadań tworzyłem zwykłego użytkownika (użytkownika pulpitu).
Linux zaczyna przypominać Windows XP. :(

LinGruby

Cytat: 5g8 w Czerwiec 07, 2022, 12:07:34 AMNa Ubuntu pierwszego użytkownika traktowałem jak "administratora" i do zwykłych zadań tworzyłem zwykłego użytkownika (użytkownika pulpitu).

inaczej root to root, a użytkownik z sudo to co innego, osobiście nawet będąc w grupie sudo i tak nie wszystko dało się zrobić w systemie...

no ale to było ponad 10 lat temu ;-)

nauczyłem się wtedy jak coś mam zrobić w systemie to:
supo zrobieniu
exiti po zawodach...

a to że root ma takie samo hasło jak user to co z tego ;-)
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

5g8

Cytat: LinGruby w Czerwiec 07, 2022, 02:04:01 AMa to że root ma takie samo hasło jak user to co z tego ;-)
W sumie racja, dostałem system za darmola to nie ma co marudzić. :)
W debianowym instalatorze nie widziałem tej opcji, jest wybór nie ma problemu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum