Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#1
Multimedia / Odp: Klient Spotify 32-bit – j...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Dzisiaj o 09:50:19 AM
Chciałem udzielić obszernej odpowiedzi. Wszystko posprawdzałem, pięknie sobie pooddzielałem cytaty, napisałem co miałem napisać, ale zanim skończyłem musiałem się zająć inną pracą. I co? System mnie wylogował, całą odpowiedź diabli wzięli. Drugi raz tego nie zrobię, nie mam na to czasu.
#2
Multimedia / Odp: Klient Spotify 32-bit – j...
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Sierpień 11, 2022, 04:15:55 PM
No to masz problem. Tego typu problem, z jakim się spotkałeś, wynika często, gdy jakaś paczka jest zbudowana z określonymi zależnościami. Tu na wcześniejszej wersji curl. I to w normalny sposób, na obecnej wersji zadziałać, nie zadziała.
Ba, nikt ze społeczności nie pomoże Ci w zbudowaniu klienta Spotify albowiem nikt nie dysponuje jego źródłami.
Masz kilka możliwości:
- używać starszej wersji jakiegoś systemu, gdzie jest jeszcze libcurl3,
- zwrócić się do Spotify, by i wersję na 32bit przekompilowali,
- zaglądnąć do tych rozwiązań: https://community.spotify.com/t5/Desktop-Linux/libcurl4/m-p/4441288/highlight/false
- zrobić analogicznie, jak to opisane tu: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/curl/+bug/1754294/comments/55
- użyć jakiegoś alternatywnego klienta np.: https://github.com/kraxarn/spotify-qt (nie wiem, czy jest w repozytorium bądź w jakiejkolwiek wersji portable na i386, zatem być może trzeba to będzie zbudować); niektóre inne tu: https://alternativeto.net/software/spotify/
- używać Spotify w przeglądarce,
- zaprzestać używać Spotify na tym komputerze,
- i pewnie kilka jeszcze innych.
Wymaganie jednakże od tego, że oprogramowanie z 2018 roku ma działać w roku 2022 jest raczej niedorzeczne. Możesz sobie tupać nogami, ale w przypadku zamkniętego oprogramowania nie ma po prostu tego jak - jeśli woli właściciela oprogramowania w tym zakresie nie ma - spowodować, że będzie to działało ze współczesnym oprogramowaniem.
#3
Komputery / lenovo_miix3 linux friendly + ...
Ostatnia wiadomość przez macqny - Sierpień 11, 2022, 11:08:15 AM
Witajcie,
Posiadam dotykowy lenovo_miix3, z którego dość dawno celowo usunąłem win8.1 wraz z partycjami w celu instalacji linuxa.

Fakty:
Producent nie dał możliwości zmian w biosie pomiędzy Uefi/Legacy. Żadnej także opcji wyłączenia CSM. To co mogę w BIOS zmienić to tylko wyłączyć Secure Boot co też zrobiłem.  Brak opcji aktualizacji Biosa. Producent się wyparł, określił usunięcie partycji z instalką jako nienaprawialna usterka poprzez zewnętrzny nośnik. Nie butuje żadne USB zrobione przez Rufusa (nawet z WIN poprzez WinToFlash). Instalka na USB np MINTa na MBR i GPT nieczytelna przy bootowaniu.

Rozwiązanie, w którym potrzebuję Waszego wsparcia:
odszukałem osobę, która poradziła sobie z problemem używając GRUBa i znająca konfigurację tego Lenovo od środka.
Idąc jego śladem wiemy już, że komputer ma UEFI firmware BEZ legacy mode emulation. Dowiadujemy się też, że GPT nie działa na tym kompie więc nie jest tym samym zgodny z UEFI. Być może jest to przyczyna braku możliwości startu z nośników robionych różnymi sposobami. Domyślam się, że trzeba zrobić nośnik linuxa w trybie BIOS, który powinien startować z MBR, a nie EFI ze startem z GPT na co sprzęt nie pozwoli.

Oszukane źródło wydaje się wiarygodne wraz ze sposobem jak poradził sobie ów człowiek z rozwiązaniem. Niestety moja praktyka z linuxem jest na niewystarczającym poziomie. Bardzo proszę o wsparcie w pokierowaniu jak widzę zaawansowanych kroków ów człowieka:
https://www.normalesup.org/~george/comp/linux_lenovo_miix3/

Zatrzymałem się w połowie jego instrukcji na tworzeniu bootowalnego obrazu:

To generate the bootloader image, I used GRUB2 with the following commands (the shell is Zsh):

m=(
  acpi adler32 all_video bitmap bitmap_scale blocklist boot btrfs bufio
  cat chain configfile crypto datetime disk echo efi_gop efi_uga
  efifwsetup efinet ext2 extcmd fat file font fshelp gcry_sha512 gettext
  gfxmenu gfxterm gfxterm_background gzio halt help hfsplus http iso9660
  jpeg keystatus linux linuxefi loadenv ls lsefi lsefimmap lsefisystab
  lssal lzopio memdisk minicmd mmap net normal part_apple part_gpt
  part_msdos password_pbkdf2 pbkdf2 png priority_queue reboot relocator
  search search_fs_file search_fs_uuid search_label serial sleep terminal
  test tftp tr trig true video video_bochs video_cirrus video_colors
  video_fb
)
grub-mkimage -o /tmp/grubia32.efi -O i386-efi -p /boot/grub $m

Z gory dziękuję za wsparcie i wskazówki co do powyższej tezy (i może inne opinie).
ten lenovo to bardziej tablet z odczepianą klawiaturą. Brak możliwości otwarcia. To ostatnia jego szansa wyrzuceniem do elektrośmieci.

pozdr

#4
Multimedia / Odp: Klient Spotify 32-bit – j...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Sierpień 11, 2022, 09:38:06 AM
Cytat: pavbaranov w Sierpień 11, 2022, 08:01:37 AMTo jest oprogramowanie własnościowe. Pretensje można mieć do Spotify.
Czy Spotify usunął pakiet z flathuba? Jak to jest z zarządzaniem zawartością? Ja rozumiem, że właściciel nie musi rozwijać w nieskończoność aplikacji na stare platformy, ale jak już coś zostało zrobione i działa, to mogłoby jeszcze podziałać.
Cytat: pavbaranov w Sierpień 11, 2022, 08:01:37 AMDodatkowo masz 32 bitowy system (i/lub komputer), które w małym stopniu są obecnie wspierane, bo po prostu wychodzą już powoli z użytku.
Tak już mam, że nie lubię wyrzucać starego sprzętu dopóki jest sprawny. Chyba że już mnie całkiem bieda przyciśnie i naprawdę nie mogę zrobić czegoś co chcę/muszę, a i to jeszcze się rozglądam czy czasem ten stary komputer jeszcze się na coś/komuś nie przyda. Ale skoro nie wyrzucam, to lubię wycisnąć z niego ile się tylko da.
Cytat: pavbaranov w Sierpień 11, 2022, 08:01:37 AMTu masz jakieś rozwiązania: https://www.spotify.com/pl/download/linux/, ale czy cokolwiek to da - wątpię. Może ten snap.
Właściwie to na wirtualce co mi szkodzi spróbować. A oto wynik:
snap install spotify
error: snap "spotify" is not available on stable for this architecture (i386) but exists on other
       architectures (amd64).
Czyli  jak nie ma, to nie ma.
#5
Multimedia / Odp: Klient Spotify 32-bit – j...
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Sierpień 11, 2022, 08:01:37 AM
To jest oprogramowanie własnościowe. Pretensje można mieć do Spotify. Dodatkowo masz 32 bitowy system (i/lub komputer), które w małym stopniu są obecnie wspierane, bo po prostu wychodzą już powoli z użytku.
Tu masz jakieś rozwiązania: https://www.spotify.com/pl/download/linux/, ale czy cokolwiek to da - wątpię. Może ten snap.
#6
Multimedia / Odp: Klient Spotify 32-bit – j...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Sierpień 11, 2022, 07:45:37 AM
Cytat: PomPom w Sierpień 10, 2022, 06:30:48 PMMasz wersję sprzed 5 lat, więc może wtedy taka była. Może wrzucili w MX to na chwilę do repo, a później uznali, że nie ma po co. Możesz próbować zainstalować ten stary pakiet, np. stąd: https://www.ubuntuupdates.org/package/mint_import/tara/import/base/spotify-client
No cóż: sam nie pamiętam co zrobiłem, a potem piszę głupoty. Tego Spotify zainstalowałem z flatpaka, właśnie dlatego żeby ominąć problem z libcurl3 (pakiet spod linka nie instaluje się – niespełniona zależność).
Tylko że teraz jak próbuję w nowej instalacji zrobić to samo, to kończy się tak:
błąd: Brak odniesienia ,,app/com.spotify.Client/i386/stable" w repozytorium flathubCzyli było i nie ma. To właśnie jest jedna z tych rzeczy, których nie lubię w Linuxie.
#7
Multimedia / Odp: Klient Spotify 32-bit – j...
Ostatnia wiadomość przez PomPom - Sierpień 10, 2022, 06:30:48 PM
Masz wersję sprzed 5 lat, więc może wtedy taka była. Może wrzucili w MX to na chwilę do repo, a później uznali, że nie ma po co. Możesz próbować zainstalować ten stary pakiet, np. stąd: https://www.ubuntuupdates.org/package/mint_import/tara/import/base/spotify-client
#8
Multimedia / Klient Spotify 32-bit – jest c...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Sierpień 10, 2022, 05:11:31 PM
Na starym 32-bitowym komputerze mam zainstalowany MX Linux 21.1. Działa na nim aplikacja Spotify w wersji 1.0.72.117.g6bd7cc73. Wszystko fajnie, ale jak spróbowałem na maszynie wirtualnej postawić ,,od zera" tego linuxa, to zainstalować Spotify nie byłem w stanie. W repozytoriach MX-a i Debiana nie ma, a ten z repo Spotify nie chce się instalować, bo wymaga libcurl3 a w systemie jest libcurl4. Próbowałem googlać, ale ludzie twierdzą, że 32-bitowego Spotify dla linuxa po prostu nie ma. Jak to nie ma: przecież go mam!

No to czy ktoś wie, jak zainstalować Spotify pod 32-bitowym MX-em?

Ja mam go stąd, że zaczynałem od instalacji MX 21 beta i tam Spotify można było normalnie zainstalować instalatorem pakietów. Potem aktualizowałem (nieoficjalną ścieżką) system do wersji 21 (ostatecznej) a następnie do 21.1. Spotify pozostał i działa jak działał. Skoro tak, to czy czy można go zainstalować nie przechodząc przez moją ścieżkę aktualizacji (jeśliby w ogóle zadziałała, bo repozytoriów od bety pewnie już nie ma)?
#9
Arch / Problem ze sterownikiem Wi-Fi ...
Ostatnia wiadomość przez Piejanto - Sierpień 10, 2022, 12:56:50 AM
Za namową @pavbaranov wrzucam tutaj problem, jaki mnie spotkał po którejś kolejnej aktualizacji systemu. Jest tak:

Jakieś dwa miesiące temu zrobiłem aktualizację systemu i od tamtej pory miałem problem z Wi-Fi. Wszystkie urządzenia dookoła świetnie współpracowały z moim modemo-routerem, a tylko coś dziwnego się działo z komputrem. Mam ASUSA z Archem XFCE.
Wreszcie, podczas któregoś połączenia (właściwie w trakcie)stracił kontakt z internetem i nie chciał łączyć. Objaw był taki, że widział mój router ale nie przechodził na modem do połączenia. Później było tylko gorzej, bo widział router ale żądał hasła. A gdy mu wpisywałem hasło, to go nie przyjmował i dalej żądał hasła.
Zdecydowałem się na usunięcie sterownika i zainstalowanie go od nowa. Usunąłem sterownik Wi-Fi [rtl8821ce-dkms-git] za pomocą Octopi.
Następnie, żeby tam nic nie zostało) zrobiłem
[pak -Sc]
Zrobiłem aktualizację systemu i mi pokazało :

==> ERROR: Missing 5.15.59-2-lts kernel modules tree for module rtl8821ce/1.0.5.r140.gbe733dc.

To pomyślałem sobie, że teraz należy wgrać od nowa sterownik.
Ale już się nie ładowałem w tego LTS-a, Którego później musiałbym wyrzucać. Zresztą @robson75 kiedyś mówił, że nowy LTS już nie ma sterownika, więc nie szukałem starego.

Wrzuciłem polecenie [pak -Sa rtl8821ce-dkms-git]. Zaszumiało i zainstalowało.

Zresetowałem kompa i... mam Wi-Fi

Dzięki Wam, Panowie @pavbaranov i @robson75

Już myślałem, że będę się musiał pożegnać z Archem, ale widać jeszcze nie pora
Uffff
Jak na razie mam połączenie pewne i bardzo silne. Nie takie chwiejne jak poprzednio.

Dzięki wielkie Kolegom#10
Arch / Odp: Znów problem z aktualizac...
Ostatnia wiadomość przez Piejanto - Sierpień 10, 2022, 12:06:46 AM
@pavbaranov

Też o tym myślałem, ale u mnie to wszystko jest pomieszane i poprzegniatane jak ciasto u piekarzy. 

Ponadto, zrobiłem jak pomyślałem. Usunąłem [rtl8821ce-dkms-git]. następnie, żeby tam nic nie zostało) zrobiłem [pak -Sc]
Zrobiłem aktualizację systemu i mi pokazało :

==> ERROR: Missing 5.15.59-2-lts kernel modules tree for module rtl8821ce/1.0.5.r140.gbe733dc.

To pomyślałem sobie, że teraz należy wgrać od nowa sterownik. Ale już się nie ładowałem w tego LTS-a, bo mi @robson75 kiedyś mówił, że nowy już nie ma sterownika, więc nie szukałem starego.

Wrzuciłem polecenie [pak -Sa rtl8821ce-dkms-git]. Zaszumiało i zainstalowało.

Zresetowałem kompa i... mam Wi-Fi

Dzięki Wam, Panowie.

Już myślałem, że będę się musiał pożegnać z Archem, ale widać jeszcze nie pora
Uffff

Dzięki wielkie

Zobacz najnowsze wiadomości na forum