Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Bezpieczeństwo w czasach Snowdena

Zaczęty przez Albedo 0.64, Wrzesień 06, 2015, 08:38:31 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Albedo 0.64

Polecam wszystkim zainteresowanym tematem bezpieczeństwa w sieci francuski film dokumentalny pt. "Mamy na was oko. Cyberinwigilacja." Dokument prezentuje skalę globalnego monitoringu. Śledzenie prywatnego życia nigdy nie było tak proste. Gry online, portale społecznościowe czy smartfony umożliwiają inwigilację ich użytkowników. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że codziennie udostępnia duże ilości danych, które mogą być obserwowane i analizowane. Jest również mowa o sposobach ograniczania tego procederu przez użytkowników sieci. Jednym z zaleceń postępowania jest używanie otwartego oprogramowania, które jest udostępniane na licencjach open source (GNU i podobne). W przeciwieństwie do systemów (programów) korporacyjnych, wolne oprogramowanie podlega kontroli społeczności i nie zawiera tajnych furtek dla rządowych agencji ani elementów o niewiadomym działaniu. W "czasach Snowdena" nikt nie jest bezpieczny ani anonimowy w globalnej sieci i każdy musi sam zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.
Zakładając ten wątek mam nadzieję na konstruktywną wymianę poglądów i doświadczeń pomiędzy internautami odwiedzającymi nasze forum.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Tomasz Wójcik

Witam.Temat jest bardzo na czasie .W związku ze Snowdenem? może jakieś rady jak się zabezpieczyć .Jakich programów urzywać? A czego unikać.Starsi starzem napewno wiedzą co zrobić .Temat jest bardzo ciekawy.Ja na ten przykład skasowałem WM.unikam googli. i komunikatora Skype.co morzna jeszcze zrobić?Jakieś propozycje,rady.Pozdrawiam wszystkich którzy nie chcą być szpiegowani.

pavroo

Witam
Jeśli zależy Ci na maksymalnej prywatności to proponuję:
1. Do pracy w sieci używania wersji Live tylko, najlepiej Tails lub MOFO
2. System główny trzymaj w trybie offline, wtedy nikt nie będzie wiedział co robisz :)
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

"Czasy Snowdena" to medialny neologizm którego użyłem z przymrużeniem oka i w cudzysłowie. Nie jest możliwe osiągnięcie całkowitej anonimowości bez utraty pewnych funkcjonalności i skazywania się na niewygody a nawet wtedy będzie możliwe zidentyfikowanie użytkownika przez adres IP i dane od dostawcy internetu. Tak jak w innych dziedzinach, należy zachować umiar i mieć świadomość, że wszystko co robimy pozostawia trwałe ślady w sieci.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Albedo 0.64

#4
Niedawno na naszym forum natknąłem się na temat hasła root. Dwaj koledzy podpowiadali sobie używanie haseł trzy i czteroznakowych. Nie zdziwiłbym się gdyby to były hasła w stylu "1-2-3-4". Hasło root jest podstawą bezpieczeństwa systemu i nie można tego lekceważyć. Sensowne hasło zapewniające minimum bezpieczeństwa powinno składać się z ośmiu znaków, powinno zawierać małe i duże litery oraz cyfry. Można sobie wypracować własny sposób wpisywania który będzie najwygodniejszy. Osiem znaków i shift to na prawdę żaden problem.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

robson75

#5
Wystarczy zainstalować pakiet o nazwie TOR który uniemożliwia śledzenie nas w sieci. Ja osobiście nie używam tego programu ponieważ nie mam nic do ukrycia, wydaje mi się że tego korzystają głównie przestępcy tj. hakerzy i pedofile.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum