Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Co nas cieszyło, ale z czasem przerodziło się w kolejną dysputę o Archu

Zaczęty przez MSki, Czerwiec 13, 2020, 07:41:30 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Offtop wyrwany żywcem z wątku Co nas cieszy


A mnie ucieszyło, choć tak nie do końca, że po trzecim podejściu zainstalowałem Anarchy 1.2.1 na Dell'u z grafą nVidia.
Gdybym czytał dokładniej to co napisane jest w semi-graficznym instalatorze, instalację przeprowadziłbym pewnie za pierwszym razem.. pod warunkiem, że instalowałbym system wg "przykazania" robson75.
"Goły" Anarchy nie jest wcale taki goły, instaluje się (z Xfce) 822MIB danych, w tym OpenOffice i kilka innych "tłuścielców".
Już bardziej gołym był Endeavour, w którym po postawieniu tylko Terminal i wiatr hulał.
Nie do końca jestem zadowolony, ale tylko dlatego, że muszę najpierw ustawić zegar, aby cokolwiek odpalić z neta, a o tym informuje uruchomione Chromium.
Poczytam, coś wkleję z neta do Terminala i może ruszy ;)

robson75

@MSki
Najłatwiejszym i najszybszym sposobem ustawienia czasu jest systemd-timesyncd, wystarczy tylko uruchomić usługę
systemctl enable systemd-timesyncd.service
oraz
systemctl start systemd-timesyncd.service
I reboot systemu i gotowe.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

A nie wg tego "przepisu" ?
https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide_(Polski)#Strefa_czasowa
...bo chyba ustawienie strefy powinno z automatu ustawiać właściwy dla niej czas(?)

Ale sprawdzę Twój przepis  ;D

robson75

Cytat: MSki w Czerwiec 14, 2020, 09:52:52 AM
...bo chyba ustawienie strefy powinno z automatu ustawiać właściwy dla niej czas(?)
Gdy ja po instalacji Anarchy zobaczyłem że zegar się późni o 2 godziny to nic nie kombinowałem, tylko wklepałem te dwie komendy, zrobiłem reboot, i czas się zgadzał.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

U mnie data i zegar późniły się -2 dni i -2 godziny.
Po wklepaniu tego co podałeś powyżej, data się zaktualizowała, ale czas tylko w Terminalu był właściwy podczas wklepywania formułek, bo na pasku w dalszym ciągu było -2h w stosunku do rzeczywistego.
Wyrzuciłem z paska błędne wskazanie i z apletów wkleiłem już poprawne.
Jest teraz ok, aczkolwiek tak nie do końca.
Nie mam, pisząc z klawiatury, polskich znaków diakrytycznych, czyli ążśźćółę - teraz piszę z MX-19 i one są na starcie.
Nie mam też.. wielu rzeczy nie mam, a gdybym je chciał mieć, musiałbym się uczyć systemu i więcej czasu jemu poświęcać, chcąc coś mieć, niż czas ten wykorzystać na sprawy którymi się interesuję.

Cieszy mnie to, że powierzchownie poznałem Anarchy i przekonałem się organoleptyczni o tym, o czym pisał do mnie pavbaranov - to nie jest system dla mnie.
Cieszy mnie również i to, że miałem możliwość porównania ze sobą dwa systemy - Anarchy 1.2.1 vs MX-19.2
I tak jak "gminna wieść niesie" Arch/Anarchy jest najlepszym systemem dla "moli systemowych" - chyba się nikt za to określenie nie pogniewa :)
tak MX jest najlepszym systemem dla nowicjuszy w świecie Linuksa.
Te same programy, taka sama szybkość działania systemu i jego responsywność - inna filozofia stawiania systemu i instalowania potrzebnego oprogramowania.

ciubaka

Przekonaj o tym Kolegę Piejanto, będzie wtedy i on miał powód do zadowolenia :-)

MSki

Cytat: ciubaka w Czerwiec 15, 2020, 10:49:04 AM
Przekonaj o tym Kolegę Piejanto, będzie wtedy i on miał powód do zadowolenia :-)
Piejanto będzie się cieszył z Anarchy, to Jego wybór  ;)

pavbaranov

Problem w tym, że - nawiązując do tematu wątku - tak @Piejanto, jak i my bardzo bylibyśmy ucieszeni, gdyby trafił na dystrybucję, która sterownik dla jego karty miałaby od razu zainstalowany. Marzenie to jednak ściętej głowy, albowiem albo będzie sterownik w kernelu i nieco osób będzie się cieszyć, albo będzie sterownik dokładnie dla tej karty i tylko ten, kto ją ma będzie się cieszyć, a wszystkie inne Realtek 882x zostaną po prostu wyłączone. Zatem tylko "dystrybucja", którą ktoś w podobnej sytuacji stworzył wyłącznie dla siebie.

robson75

Cytat: MSki w Czerwiec 15, 2020, 08:58:50 AM
Nie mam, pisząc z klawiatury, polskich znaków diakrytycznych, czyli ążśźćółę - teraz piszę z MX-19 i one są na starcie.
Najwidoczniej coś musiałeś pominąć przy wyborze klawiatury. Anarchy jest bardzo prostym instalatorem Arch-a, ale podczas instalacji trzeba dokładnie i uważnie czytać co instalator do nas piszę.
Ja nie mam najmniejszych problemów z polskimi znakami, żąźłćę.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Robert - w konsoli. To się zdarza i Anarchy i wszystkim innym. Nawet jeśli z palca instalujemy Archa.
Swoją drogą, to pomijając inne kwestie, rozumiem nawet dlaczego w konsoli, zwłaszcza root, klawiatura pozostaje angielska (niby jakie komendy po polsku będziemy pisać). Gorzej, że niekiedy również pl-litery są wadliwie wyświetlane.
I teraz powiem, co mnie nie cieszy. Od nie wiem ilu już lat mamy UTF-8, który wyświetli niemal wszystkie znaki, a nadal z tym bywa problem.

MSki

@robson75 - czytałem dokładnie co instalator wyświetlał, ale klawiatury pl nie było, tylko domyślna, więc zostawiłem en.
Może w tej najnowszej wersji Anarchy 1.2.1 pominęli(?).
Ale dam radę, zwłaszcza że jeszcze dysku nie zaorałem innym systemem.
Anarchy ma potencjał, a moja ciekawość, jak sobie z tymi w sumie mało istotnymi niedogodnościami poradzić, chyba wzięły górę nad zrezygnowaniem z tego systemu.
Smuci mnie brak Octopi, lub Pamac'a, bo ułatwiłoby mi to znacznie operowaniem na systemie, ale powoli zaczynam ogarniać Terminal i mi to wychodzi i działa.
I znów jestem zadowolony.. istne pasmo sukcesów, można powiedzieć ;)

pavbaranov

Zarówno octopi, jak i - przede wszystkim pamac - jest w AUR. To nie są aplikacje oficjalnie wspierane przez Archa, a Anarchy chce być de facto po prostu jego instalatorem (zresztą to... jest instalator Archa, jaki tu był do 2012 r.). Pamac ogólnie nie polecam. Octopi - może być. To, co doskonale wiem jak działa, to pak (ale to konsola).

MSki

Nie pytam o szczegóły instalacji, bo od tego są odpowiednie watki w tematach wiodących, ale to znaczy że AUR można zainstalować jakąś prostą komendą w Terminalu, czy to już większa gimnastyka dla nowicjusza ?

pavbaranov

AUR "nie instaluje się". Po ściągnięciu i rozpakowaniu tzw. tarballa z AUR, bądź po sklonowaniu tego, co z niego chcemy mieć, dokonuje się za pomocą narzędzia makepkg kompilacji programu i spaczkowania go do formatu obsługiwanego przez pacmana (ogólnie to tar, który może być również skompresowany), a następnie instalacji tej paczki w systemie przez pacmana (którego można wywołać również dodając dodatkową opcję do makepkg). Wszystko opisane w wiki Archa o AUR. Prawidłowo przygotowane PKGBUILDy mają zadeklarowane wszystkie zależności niezbędne do zbudowania programu oprócz grupy base-devel, którą po prostu trzeba zainstalować osobno, które mogą być po budowie paczki odinstalowane (bo najczęściej zbędne), wszystkie zależności niezbędne do prawidłowego działania programu, ale już niekoniecznie wszystkie niezbędne do osiągnięcia przez niego spodziewanej funkcjonalności (te są w zależnościach opcjonalnych, które są pokazywane przy instalacji i które zwykle przynajmniej w większości należy również zainstalować). Nie jest to "gimnastyka dla nowicjusza", jednakże wymaga nieco zrozumienia samego procesu budowania paczki (choć ten jest zautomatyzowany).
Powiedzmy tak: to co jest w AUR, to jakby skrypt, który po wykonaniu ściągnąłby źródła programu, dociągnął zależności, zbudował paczkę, a następnie ją zainstalował. Zasadniczo dowolną i w dowolnym systemie. Podobne rozwiązania do PKGBUILDów są w Gentoo, ale widziałem też takie w Debianie, czy nawet budujące AppImage.
Do ogarnięcia.
Gorzej, gdy zbyt szybko przejdzie się do budowania na łapu-capu wszystkiego z AUR co nam się wydaje, bez kompletnego zrozumienia o co tu chodzi i z pośrednictwem tzw. aurhelperów, zwłaszcza graficznych, które przez użytkownikiem maskują co w zasadzie robią. Tu prędzej, czy później dojdzie do sytuacji, która "nie cieszy" :)

robson75

Cytat: MSki w Czerwiec 15, 2020, 03:58:02 PM
czytałem dokładnie co instalator wyświetlał, ale klawiatury pl nie było, tylko domyślna, więc zostawiłem en.
Tak się składa że ja każde wydanie Anarchy testuje na VB, i zapewniam Cię że jest UTF-8_PL, tylko że jak dojdziesz do ustawienia klawiatury to tam jest kilka opcjonalnych ustawień, ale trzeba zjechać na sam dół i wyświetlić więcej.
Ale nic straconego, wystarczy zmodyfikować ustawienia klawiatury
https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide_(Polski)#Polski_uk%C5%82ad_klawiatury
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum