Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Format dysku i powrót do Windowsa

Zaczęty przez myco, Maj 21, 2020, 12:39:43 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

myco

Dzień dobry, jestem amatorem jeżeli chodzi o linuxa. Na PC od pół roku mam Linuxa Mint i sobie chwalę. Na małym laptopie ASUS E200H od jakiegoś czasu też ale chciałbym wrócić do Windowsa. Jak sformatować dysk? Próbowałem GParted ale przy uruchamianiu w pewnym momencie zatrzymuje się. Czekałem baaaardzo długo i Gpatred sie nie uruchomił. Czym jeszcze mogę zrobić format dysku tak zeby dało sie zainstalować Windowsa? Proszę o pomoc.
Z poważaniem
Użytkownik Linuxa i też Windowsa

pavbaranov

Pytanie chyba do użytkowników Windows, którym od lat nie jestem, ale czy przez przypadek instalka Windowsa obecnie nie zawiera już programu do formatowania dysku?
Spod linuksa: dowolny linux liveusb, a z niego gparted, jeśli się nie uda, to alternatywy masz wymienione tutaj: https://wiki.archlinux.org/index.php/Partitioning#Partitioning_tools. Po prostu doinstaluj (choć np. fdisk winien być nawet na tym liveusb) - nawet w przypadku liveusb bez możliwości zapisu na nim winno się to udać. Zwróć uwagę, że np. partitionmanager sensownie doinstalować do liveusb opartego na KDE, a gnome-disk-utility na GNOME 3.

microsofter

Jeśli chcesz zainstalować Windows, partycje formatuje się z Windows. O ile nie masz bardzo starego dysku, najlepiej zrobić to z instalatora Windows. Na tym ekranie wybierz partycję dla swojego Windowsa i zaznacz, aby instalator ją sformatował. Oczywiście, wszystkie pliki na niej zostaną usunięte.

W razie, gdyby instalator nie chciał tego zrobić (jak widać na obrazku - to jest partycja Solaris i przycisk Formatuj jest niedostępny), usuń tą partycję, a następnie załóż od nowa. Prościej nie da się.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

myco

Ok. Dzięki za pomoc. No właśnie formatowanie przy instalacji jest niemożliwe. Przycisk Formatuje jest nie podświetlony. Teraz nie pamiętam ale nie wiem czy opcja Usuń też była niepodświetlona. Sprawdzę to.

Ostatnie pytanie. Mam pendrive'a z liveusb Linux mint. Jak wejść do fdisk?

pavbaranov

To narzędzie konsolowe, czyli otwórz terminal, wpisz: fdisk (prawa roota się przydadzą). Wcześniej - poczytaj o nim cokolwiek, bo inaczej możesz sobie biedy narobić.

blazejwiecha

Pod windowsem (instalator) nie będzie możliwości formatu zanim nie zrobisz usuń . Partycja jest linuxowa więc musi zostać usunięta , następnie stworzenie nowej a na końcu format.
alternatywa , uruchom instalator minta z USB , tam włącz gparted i wywal partycję z linuxem.
Pozdrawiam serdecznie
Błażej

Zobacz najnowsze wiadomości na forum