Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux Mint - sugerowany podział na partycje

Zaczęty przez CzarnaZmija, Styczeń 09, 2019, 04:24:10 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

CzarnaZmija

Witam serdecznie,

w zeszłym tygodniu zakupiłem dysk SSD 128 GB na którym zainstalowałem Minta. Problem w tym, że nie dokonałem podziału na partycje.
W związku z tym, proszę was o poradę, w jaki sposób dokonać takiego podziału (tak aby wszystko śmigało bez problemów). Co prawda póki co wszystko działa na 1 partycji, ale chciałbym ograniczyć ryzyko

Dodam jeszcze, że oprócz SSD mam jeszcze wpięty dysk HDD, którego jednak nie chcę formatować.


Piotr_1988

CzarnaZmijo,

Podziału na partycje dokonasz programem do partycjonowania, ale to wiesz. ;)

Osobiście korzystam z innego rozwiązania. Przypuszczam, że Twój dysk HDD jest większy od SSD. Ja mam tak samo dwa dyski mniejszy SSD + większy HDD, jak również zewnętrzny HDD. Na SSD mam system wraz z plikami osobistymi na jednej partycji, czyli tak samo jak Ty. Zwyczajnie robię co jakiś czas kopię bezpieczeństwa danych z dysku SSD na te dwa dyski HDD. Zautomatyzowałem proces archiwizacji pisząc sobie dwa skrypty dla wewnętrznego lub zewnętrznego HDD.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

Linux na desktop? UEFI? Swap potrzebny Ci jako osobna partycja? To są pytania, na które nikt z nas odpowiedzi nie zna (choć odpowiedź na pierwsze sugeruje wybrana dystrybucja).

W pozostałych kwestiach - masz tego od groma w necie. Jeśli chodzi o mnie, to - pomijając wpływ odpowiedzi na powyższe pytania - w zależności od sposobu korzystania z linuksa - na partycję główną przeznaczam od kilkunastu do ok. 20GB; reszta jako /home. Jeśli nie będziesz korzystać z jakichś bardzo rozbudowanych aplikacji, które mieszczą się w głównej, jeśli w miarę regularnie będziesz czyścić system z paczek pobranych do aktualizacji systemu, to taka przestrzeń, o której piszę wyżej winna wystarczyć.

CzarnaZmija

dzięki za odpowiedzi!

oczywiście chodzi o Minta na desktopie.
To jeszcze podsumowując: posiadanie tylko jednej partycji na SSD (na której jest system + pliki użytkowe) to dobre rozwiązanie (bezpieczne, bez większego wypływu na stabilność systemu)? Czy też lepiej przeinstalować system? Lub dokonać podziału na już postawionym systemie?
Co do SWAP, to nie mam również tej partycji - czy mogę ją stworzyć na postawionym systemie (np. za pomocą . GParted), czy jest to możliwe wyłącznie podczas stawiania nowego systemu?

pavbaranov

Cytat: CzarnaZmija w Styczeń 10, 2019, 06:43:59 PM
(...) posiadanie tylko jednej partycji na SSD (na której jest system + pliki użytkowe) to dobre rozwiązanie (bezpieczne, bez większego wypływu na stabilność systemu)?
Nie ma odpowiedzi na to pytanie.
Dla bezpieczeństwa (jakim???) jest nierelewantne.
Dla "stabilności" (co to znaczy???) - nie ma znaczenia.
System jest tak bezpieczny i tak stabilny (w sensie "nie wysypuje się") jak zapewni mu to jego użytkownik. Są wyjątki i po prostu systemy robione do... bani. Te w istocie ze "stabilnością" (rozumianą jw.) nie mają nic wspólnego.
Cytat: CzarnaZmija w Styczeń 10, 2019, 06:43:59 PM
Czy też lepiej przeinstalować system? Lub dokonać podziału na już postawionym systemie?
Znów - nie ma odpowiedzi na to pytanie ("czy lepiej?").
Jedno jest pewne - prościej zainstalować od nowa jeśli niczego tam w zasadzie nie ma niż bawić się w operację na żywej tkance.

Całe znaczenie partycji użytkownika ma w zasadzie to jedynie znaczenie, że najcenniejsze z punktu widzenia użytkownika dane trzymamy właśnie tu (wszystko inne jest do łatwego odtworzenia). Jeśli zatem w ogóle zaistnieje konieczność reinstalacji systemu (a Minta zwykle łatwiej reinstalować niż naprawić w przeciwieństwie do wielu innych dystrybucji), bądź też chcesz dokonać zmiany dystrybucji na innej, to można to łatwo wykonać bez naruszenia takiej partycji (po prostu zaznaczasz, że nie ma prawa zostać sformatowana). Całość nowego systemu zostanie wgrana. Tylko z tego powodu stosuję takie rozwiązanie, bo w przeszłości wiele razy udawało mi się z różnych przyczyn stawiać dystrybucje na tym samym komputerze.
Niewielkie znaczenie może mieć również przy szyfrowaniu dysku (nie wchodźmy w to).

Cytat: CzarnaZmija w Styczeń 10, 2019, 06:43:59 PM
Co do SWAP, to nie mam również tej partycji - czy mogę ją stworzyć na postawionym systemie (np. za pomocą . GParted), czy jest to możliwe wyłącznie podczas stawiania nowego systemu?
Ubuntu, a za nim zatem jego pasożyt Mint od pewnego czasu przeszli na inne rozwiązanie, czyli tzw. swapfile (coś takiego istnieje w Windows). Nie jest koniecznym partycja (jak i sam swap) w ogóle do działania systemu (z pewnymi zastrzeżeniami; mniejsza o to) i jeśli chcesz ze swapfile przejść na partycje swap to można ją zrobić. W przypadku małego dysku (niewielki SSD) rozwiązanie ze swapfile i lekko większą partycją główną wydaje się być sensowniejsze, aczkolwiek miewa takie rozwiązanie problemy przy hibernacji (co nie znaczy, że zawsze); jeśli nie hibernujesz komputera lub działa hibernacja ok na swapfile - to w ogóle partycja swap wydaje się być bez sensu, zwłaszcza, że swapfile jest podstawowym rozwiązaniem w Twojej dystrybucji.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum