Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak to możliwe że z 50gb wolnego miejsca na dysku ubuntu mam nagle tylko 16gb?

Zaczęty przez kejrolek, Listopad 09, 2020, 06:07:39 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kejrolek

Hej, miałem partycje 50gb i normalnie używam ubuntu a teraz mam 16 gb. Czy mogę jakoś przeglądać listę snapów i dpkgów zainstalowanych na moim komputerze? Bo jak coś zainstaluję to zapomnę o tym albo niewiem jak usunąć. (od ok. tygodnia lub dwóch używam linuksa). Z góry dziękuję za pomoc  8)

kszyhus

Aplikacja "Baobab" pokaże Ci co zajmuje najwięcej miejsca.


sudo snap list


sudo dpkg -l
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

ciubaka

Nie ma opcji żeby po dwóch tygodniach ubuntu ci zeżarło 34 GB, u mnie po kilku latach zajmuje jakieś 14 GB. Nawet jakbyś tajmszifty robił dwa razy dziennie. Coś se wgrałeś... Tak swoją drogą, po co trzymać więcej niż 2-3 migawki z systemu?

pavbaranov

@ciubaka - Weź pod uwagę magiczne słowo "snap" :)
@kejrolek - O ile wiem, to Ubu dostarczane jest z aplikacją "GNOME Software Centrum", czy jakoś tak (po polsku to najczęściej Centrum oprogramowania - przeglądnij listę programów - gdzieś winno być, a jak nie - możesz doinstalować. O ile pamiętam obecnie w Ubu obsługuje również snapy. To one pożerają idiotyczne ilości przestrzeni dyskowej.

Albedo 0.64

Oprócz snapów jest jeszcze Time Shift z którego trzeba usuwać stare migawki.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

kszyhus

@pavbaranov - tylko że "Sklep snap" pokazuje wszystkie zainstalowane aplikacje - te snap i te apt.
polecenie
sudo snap list
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

kszyhus

Po prostu trzeba sprawdzić programem "Baobab" co zajmuje tyle miejsca. Proste.
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum