Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nowy LTS - jak się u Was sprawuje?

Zaczęty przez PomPom, Maj 08, 2018, 03:28:45 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

Jak wiemy, lub nie, Ubuntu dostało ostatnio nowego LTSa, czyli wersję 18.04. Jedni otwierali szampany, inni płakali, bo im Arch się zepsuł... W sieci krążą różne opinie, więc wypada dodać kolejne, tutaj, na forum, tym forum.

Aktualizowaliście? A może zaczęliście od tej wersji? A może w ogóle skreśliliście już Ubuntu i macie tę wersję gdzieś?
Jeżeli używacie 18.04, to jak się u Was sprawuje?

Ja sobie zaktualizowałem "sposobem" Ubuntu MATE 17.10 do 18.04 i odradzam to robić. Dlaczego? Ano dlatego, że się rzeczy psują, system wywala sobie kilka rzeczy (chociażby zniknął mi Software Boutique). Najśmieszniejsze, że tnie mi się terminal. Jak się to tnie, to już serio warto pomyśleć nad reinstallem albo zmianą distra, jeżeli dzieje się tak bez uzasadnionej przyczyny. Obraz systemu pobrany i będę robił instalację na czysto, to lepiej przetestuję tego LTSa.
W necie piszą, że jest kiepsko i zastanawiam się, czy jest tak kiepsko, jak to było z 16.04 na początku jego istnienia, gdy działał niezadowalająco, jak na distro tego typu. Kubuntu 16.04 stoi na lapku domowym, ale aktualizować będę pewnie przy okazji point release (.04.1). Jak nie ma potrzeby/chęci do naprawy, to najlepiej się wstrzymać. Trochę szkoda, że tak wygląda sytuacja z aktualizacją, że trzeba trochę poczekać, zanim ta będzie sprawna. Obecnie jest tak sprawna jak Arch zainstalowany z poradnika "przecież to proste, tu masz kroki". Działać działa, ale zadowalać to nie.
myk byle jak jako tako

gom1

Ubuntu MATE. Postawiony od nowa. Wszystko działa "z pudełka": grafika, dźwięk, Wi-Fi, BT, klawisze multimedialne, regulacja jasności ekranu, usypianie - bez zastrzeżeń.

Telemetria też działa:
https://pastebin.com/NhSHkqHK

I do kompletu zrzucik:
https://i.imgur.com/gK6It6a.png
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

lami07

Pierwszą i zarazem ostatnią wersją Ubuntu jaką używałem było 9.04. Nic nie wskazuje aby najnowsze wydanie miało zmienić ten stan rzeczy.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

MSki

Aktualizacja z wcześniejszych wersji (16.04, 17.10) to chyba nie najlepszy pomysł, gdyż w 18.04 poczyniono zbyt dużo istotnych zmian....ale ja się chyba nie znam ;)
UuntuMATE 18.04 zainstalowałem jeszcze w wersji beta i od tamtej chwili instalowałem tylko kolejne aktualizacje. System jak działał, tak nadal działa i to bez żadnych problemów.

PomPom

Widzę, że mamy tutaj kółko Ubuntu MATE :I
Odpaliłem sobie z live nową wersję i bardzo mi się podoba. Dopiero teraz zobaczyłem, że można umieścić przyciski do zamykania, itd. na panelu, co bardzo mi się podoba, bo czasami belka po prostu nie ma sensu. Co ciekawe, NIE MA tego na Archu, ani w ich repo, ani w AUR. Jak ktoś chce, to musi sobie skompilować sam (co też zrobiłem) i ogólnie problemy są. Ubuntu MATE coraz bardziej staje się docelową dystrybucją dla MATE.
myk byle jak jako tako

MSki

#5
Cytat: Dziadek Starowinek w Maj 08, 2018, 07:50:32 PM
Widzę, że mamy tutaj kółko Ubuntu MATE :I
Dopiero teraz zobaczyłem, że można umieścić przyciski do zamykania, itd. na panelu, co bardzo mi się podoba, bo czasami belka po prostu nie ma sensu.
Czytam i nie wierzę że to Ty napisałeś !
Przecież taka funkcjonalność (belki) panelu narzędziowego była i w poprzednich wydaniach Ubuntu MATE.
Ten system staje się coraz bardziej przyjazny dla użyszkodnika, gdyż nie ma w nim co zepsuć. I nie wynika to z zastosowanego środowiska, ale z niezwykle pieczołowitego dopracowania całego systemu.

lesio

#6
Niestety, ubuntu 18.04 ma dalej problem z grafiką optimus (laptop: intel+nvidia). Bumblebee niesprawne (może można to "uładzić" po wielogodzinnej nasiadówce, ale przecież nie po to jest ubuntu :-))). Rozwiązanie oparte na "nvidia-prime" też ma błędy (po prostu nie zrządza sprawnie wyłączaniem nvidii i laptop pobiera energię jak stacjonarny).
Dziwna polityka, bo przecież debian, manjaro, rosa radzą sobie z tym bez problemu (opensuse z leapem i tumbleweed także).
Na komputerze z jedną kartą grafiki nie zauważyłem nieprawidłowości (tzn. tak wstępnie, bo nie testowałem)

PomPom

MSki, chodzi mi o windows-buttons-applet, który wg githuba na Ubuntu MATE jest dopiero od tej wersji.
myk byle jak jako tako

MSki

Pomiędzy Ubuntu 18.04 i Ubuntu MATE 18.04 różnica w działaniu jest kolosalna.
Niby wszystkie te systemy są oparte o te same pakiety, a jednak nigdy dłużej niż tylko jeden dzień Ubuntu nie gościło na mym dysku...to przygaszanie ekranu, jakby system myślał nad tym czy da radę wykonać żądaną operację, były doprawdy irytujące.
Mint również takiego stanu irytacji dostarczał, a już najbardziej kiedy z niewiadomych powodów się restartował i to w najmniej oczekiwanym momencie.

PomPom

Oparte o te same pakiety, ale dalekie od wyobrażenia, że dev bierze Ubuntu, usuwa gnome i daje MATE. Wimpy z Ubuntu MATE zrobił projekt, który nie tyle jest "smakiem" Ubuntu, co jego rozwinięciem. Takie Ubuntu Enhanced Edition, na które chyba aspirował Mint, a po drodze się wywrócił.
myk byle jak jako tako

MSki

Nie ważne co kto robi, ale ważne jak robi.
Ja już przestałem "odkrywać" nowe dystrybucje i choć miałem jeszcze chęć zainstalować na dysku Kubuntu 18.04, to jednak sobie darowałem tę zabawę.
Jak Ci pisałem....szkoda na to czasu, a czasami i nerw.

Oczkins92

Cytat: MSki w Maj 09, 2018, 04:07:32 PM
Nie ważne co kto robi, ale ważne jak robi.
Ja już przestałem "odkrywać" nowe dystrybucje i choć miałem jeszcze chęć zainstalować na dysku Kubuntu 18.04, to jednak sobie darowałem tę zabawę.
Jak Ci pisałem....szkoda na to czasu, a czasami i nerw.
Dla mnie to już szkoda życia na bawienie się linuxami.Jutro sobie zamienię po długim czasie Manjaro na dawne distro które wielokrotnie miałem i byłem zadowolony - Xubuntu.Potestuje sobie na laptopie też.
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

PomPom

Oczkins, wystraszyłeś mnie, bo już myślałem, że wracasz na Windows :I
Podzielisz się powodem, dla którego Manjaro nie wypaliło i wracasz na Xubuntu?
myk byle jak jako tako

Oczkins92

Szczerze?Ciężko odpowiedzieć.Nie mam takiego neta do Manjaro (aktualizacje sporą ważą a ja mam bardzo słabiuteńki necik).No i ja też nie wiem czemu mam dziwny problem z Wieśkiem 2 na Manjaro.Skrzeczące dźwięki podczas dialogów bohaterów i dziwne dropy fps.Niby Manjaro wystarcza do wszystkiego ale wraz na ubuntu jest ppa (dzięki temu mam sporo oprogramowania na linuxie) przez które może się zdarzyć że sypnie system.W Manjaro mam AUR ale tak często zdarza mi się że coś nie zadziała.Moja przygoda z Manjaro nie skończy się ponieważ ja już wybrałem tego linuxa jako zamiennika dla windy.Xubuntu ogólnie też chciał mój brat.Bo komputer w sumie korzysta on a ja czasem popykam sobie na nim.
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

sovtware

Aktualizacja Ubunutu Gnome z 16.04 do 18.04 nie wiem jak się sprawuje
Mate po aktualizacji tło logowania czarno białe i nic nie zrobię
Xfce sprawuje się dobrze i nie ma problemów mimo ze jeden program graficzny nie chce odpalić lecz to w niczym nie przeszkadza
więc aktualizacja nic nie zepsuła a system chodzi tak jak chodził stabilnie i szybko :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum