Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

Arch / polecenie na słaby transfer
Ostatnia wiadomość przez Piejanto - Dzisiaj o 12:55:15 AM
Bywa tak, że mam słaby transfer. Normalne polecenie Pacmana lub Paka wyrzuca całą aktualizację.
@robson75 podrzucił mi pomysł dodawania polecenia [--disable-download-timeout] i to była błogosławiona idea.
Dziś miałem niezły transfer ale nieco nierówny.
Po wydaniu polecenia
[pak -Syu --disable-download-timeout] 
nastąpiła aktualizacja ale.. Po aktualizacji informacja:

:: Uruchamianie aktualizacji z AUR...
Sprawdzanie...
error: UNKNOWN: Failed to connect to aur.archlinux.org port 443 after 5222 ms: Przekroczony czas oczekiwania na połączenie
error: UNKNOWN: Failed to connect to aur.archlinux.org port 443 after 5206 ms: Connection timed out
 nie ma nic do zrobienia

gdyby nie wpis [disable-download-timeout] miałbym aktualizację odrzuconą, bo już tak niejednokrotnie miewałem.

Dzięki @robson75

Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: aktualizacja - Lubuntu 22...
Ostatnia wiadomość przez LeonX37 - Sierpień 13, 2022, 10:18:40 PM
OK, dzięki, poszukam w materiałach oficjalnych.
Co do instalacji, to fajnie byłoby, gdyby instalator proponował taką prostą, logiczną zamianę, ale nie zawsze tak być musi. Sprawdzę. Czytałem gdzieś, że przy istniejących już partycjach należy koniecznie odmontować jedynie partycję swap, inne zaś nie powinny sprawiać problemu.
A przy okazji, czy w podobny sposób można postępować chcąc zmienić różne dystrybucje?
Ostatnia wiadomość przez PomPom - Sierpień 13, 2022, 06:23:13 PM
Nie kojarzę tutaj niczego takiego, co by było jakoś wyczerpujące. Sam bym raczej patrzył w kierunku oficjalnej dokumentacji - https://help.ubuntu.com/

Cytat: LeonX37 w Sierpień 13, 2022, 05:10:20 PMczy muszę usuwać system przed instalacją a jeśli tak, to czy trzeba sformatować poszczególne partycje lub je w ogóle usunąć i stworzyć nowe?
Jeżeli wybierzesz sobie opcję ręcznego partycjonowania, to potrzebujesz sformatować jedynie partycję root, tj. tę zamontowaną jako / . Inne możesz sobie pozostawić i jedynie wybrać im punkt montowania. Możliwe, że bez ręcznego partycjonowania instalator da ci po prostu opcję typu "Zainstaluj 22.04 na miejscu 20.04", ale nie pamiętam. Wydaje mi się logiczne, żeby taka opcja tam była.

Cytat: LeonX37 w Sierpień 13, 2022, 05:10:20 PMNo i co z GRUBem, czy on wymaga jakiejś ingerencji przed nową instalacją, czy tez sam się nadpisze?
Nie musisz się nim przejmować. Zainstaluje się sam pod koniec instalacji i wygeneruje sobie plik konfiguracyjny.

Dla pewności zrób sobie kopię plików, na których stratę nie możesz sobie pozwolić. Dopóki nie będziesz się czuł całkiem pewnie, zawsze jest możliwość, że jeden krok zrobisz źle.
Ostatnia wiadomość przez LeonX37 - Sierpień 13, 2022, 05:10:20 PM
Dzięki PomPom za odpowiedź. Czyli rozumiem, że trzeba ćwiczyć cierpliwość :-)
A tak przy okazji, poszperałem trochę na forum w celu znalezienia informacji dotyczących postawienia systemu na czysto w miejsce istniejącego, ale znalazłem tylko drobne fragmenty tego, co bym chciał odnaleźć. Czy może orientujesz się, czy coś takiego jest tu na forum? Chodzi mi w zasadzie o takie czysto techniczne kwestie, bo nie orientuję się, czy muszę usuwać system przed instalacją a jeśli tak, to czy trzeba sformatować poszczególne partycje lub je w ogóle usunąć i stworzyć nowe? No i co z GRUBem, czy on wymaga jakiejś ingerencji przed nową instalacją, czy tez sam się nadpisze? Przypuszczam, że to podstawowe i pewnie bardzo nudne kwestie dla przeciętnego użytkownika linuxa, ale dla mnie są problemem. Będę wdzięczny za jakiś link, chętnie poczytałbym na takie tematy.
Ostatnia wiadomość przez PomPom - Sierpień 13, 2022, 03:09:20 PM
To normalne. Ubuntu w swojej edycji LTS początkowo nie udostępnia prostej aktualizacji na kolejny LTS. Dają sobie trochę czasu na załatanie błędów, które zostały zgłoszone; w pewnych decyzji potrafią się też wycofać, jeżeli w praktyce użytkownicy mają z tym problem. Jak ktoś chce, to może wymusić aktualizację od razu, ale z reguły się tego nie zaleca. Nie napiszę nawet jak to zrobić (chętni znajdą), bo aktualizacja niedługo będzie możliwa, o czym poinformowano przy okazji wydania 22.04.1 dwa dni temu.
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / aktualizacja - Lubuntu 22.04 L...
Ostatnia wiadomość przez LeonX37 - Sierpień 13, 2022, 12:47:04 PM
Cześć, może to wiedza oczywista dla większości Forumowiczów, ale nie dla mnie, więc stwierdziłem, że zapytać nie zaszkodzi. Mianowicie, aktualnie używam Lubuntu 20.04 i interesuje mnie, czy to, że nie pojawia się w systemie informacja o możliwości aktualizacji do wersji 22.04 jest czymś zupełnie normalnym, czy też coś nie tak jest z moim systemem lub jego ustawieniami?
Multimedia / Odp: Klient Spotify 32-bit – j...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Sierpień 12, 2022, 09:50:19 AM
Chciałem udzielić obszernej odpowiedzi. Wszystko posprawdzałem, pięknie sobie pooddzielałem cytaty, napisałem co miałem napisać, ale zanim skończyłem musiałem się zająć inną pracą. I co? System mnie wylogował, całą odpowiedź diabli wzięli. Drugi raz tego nie zrobię, nie mam na to czasu.
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Sierpień 11, 2022, 04:15:55 PM
No to masz problem. Tego typu problem, z jakim się spotkałeś, wynika często, gdy jakaś paczka jest zbudowana z określonymi zależnościami. Tu na wcześniejszej wersji curl. I to w normalny sposób, na obecnej wersji zadziałać, nie zadziała.
Ba, nikt ze społeczności nie pomoże Ci w zbudowaniu klienta Spotify albowiem nikt nie dysponuje jego źródłami.
Masz kilka możliwości:
- używać starszej wersji jakiegoś systemu, gdzie jest jeszcze libcurl3,
- zwrócić się do Spotify, by i wersję na 32bit przekompilowali,
- zaglądnąć do tych rozwiązań: https://community.spotify.com/t5/Desktop-Linux/libcurl4/m-p/4441288/highlight/false
- zrobić analogicznie, jak to opisane tu: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/curl/+bug/1754294/comments/55
- użyć jakiegoś alternatywnego klienta np.: https://github.com/kraxarn/spotify-qt (nie wiem, czy jest w repozytorium bądź w jakiejkolwiek wersji portable na i386, zatem być może trzeba to będzie zbudować); niektóre inne tu: https://alternativeto.net/software/spotify/
- używać Spotify w przeglądarce,
- zaprzestać używać Spotify na tym komputerze,
- i pewnie kilka jeszcze innych.
Wymaganie jednakże od tego, że oprogramowanie z 2018 roku ma działać w roku 2022 jest raczej niedorzeczne. Możesz sobie tupać nogami, ale w przypadku zamkniętego oprogramowania nie ma po prostu tego jak - jeśli woli właściciela oprogramowania w tym zakresie nie ma - spowodować, że będzie to działało ze współczesnym oprogramowaniem.
Komputery / lenovo_miix3 linux friendly + ...
Ostatnia wiadomość przez macqny - Sierpień 11, 2022, 11:08:15 AM
Witajcie,
Posiadam dotykowy lenovo_miix3, z którego dość dawno celowo usunąłem win8.1 wraz z partycjami w celu instalacji linuxa.

Fakty:
Producent nie dał możliwości zmian w biosie pomiędzy Uefi/Legacy. Żadnej także opcji wyłączenia CSM. To co mogę w BIOS zmienić to tylko wyłączyć Secure Boot co też zrobiłem.  Brak opcji aktualizacji Biosa. Producent się wyparł, określił usunięcie partycji z instalką jako nienaprawialna usterka poprzez zewnętrzny nośnik. Nie butuje żadne USB zrobione przez Rufusa (nawet z WIN poprzez WinToFlash). Instalka na USB np MINTa na MBR i GPT nieczytelna przy bootowaniu.

Rozwiązanie, w którym potrzebuję Waszego wsparcia:
odszukałem osobę, która poradziła sobie z problemem używając GRUBa i znająca konfigurację tego Lenovo od środka.
Idąc jego śladem wiemy już, że komputer ma UEFI firmware BEZ legacy mode emulation. Dowiadujemy się też, że GPT nie działa na tym kompie więc nie jest tym samym zgodny z UEFI. Być może jest to przyczyna braku możliwości startu z nośników robionych różnymi sposobami. Domyślam się, że trzeba zrobić nośnik linuxa w trybie BIOS, który powinien startować z MBR, a nie EFI ze startem z GPT na co sprzęt nie pozwoli.

Oszukane źródło wydaje się wiarygodne wraz ze sposobem jak poradził sobie ów człowiek z rozwiązaniem. Niestety moja praktyka z linuxem jest na niewystarczającym poziomie. Bardzo proszę o wsparcie w pokierowaniu jak widzę zaawansowanych kroków ów człowieka:
https://www.normalesup.org/~george/comp/linux_lenovo_miix3/

Zatrzymałem się w połowie jego instrukcji na tworzeniu bootowalnego obrazu:

To generate the bootloader image, I used GRUB2 with the following commands (the shell is Zsh):

m=(
  acpi adler32 all_video bitmap bitmap_scale blocklist boot btrfs bufio
  cat chain configfile crypto datetime disk echo efi_gop efi_uga
  efifwsetup efinet ext2 extcmd fat file font fshelp gcry_sha512 gettext
  gfxmenu gfxterm gfxterm_background gzio halt help hfsplus http iso9660
  jpeg keystatus linux linuxefi loadenv ls lsefi lsefimmap lsefisystab
  lssal lzopio memdisk minicmd mmap net normal part_apple part_gpt
  part_msdos password_pbkdf2 pbkdf2 png priority_queue reboot relocator
  search search_fs_file search_fs_uuid search_label serial sleep terminal
  test tftp tr trig true video video_bochs video_cirrus video_colors
  video_fb
)
grub-mkimage -o /tmp/grubia32.efi -O i386-efi -p /boot/grub $m

Z gory dziękuję za wsparcie i wskazówki co do powyższej tezy (i może inne opinie).
ten lenovo to bardziej tablet z odczepianą klawiaturą. Brak możliwości otwarcia. To ostatnia jego szansa wyrzuceniem do elektrośmieci.

pozdr

Ostatnia wiadomość przez mirekc - Sierpień 11, 2022, 09:38:06 AM
Cytat: pavbaranov w Sierpień 11, 2022, 08:01:37 AMTo jest oprogramowanie własnościowe. Pretensje można mieć do Spotify.
Czy Spotify usunął pakiet z flathuba? Jak to jest z zarządzaniem zawartością? Ja rozumiem, że właściciel nie musi rozwijać w nieskończoność aplikacji na stare platformy, ale jak już coś zostało zrobione i działa, to mogłoby jeszcze podziałać.
Cytat: pavbaranov w Sierpień 11, 2022, 08:01:37 AMDodatkowo masz 32 bitowy system (i/lub komputer), które w małym stopniu są obecnie wspierane, bo po prostu wychodzą już powoli z użytku.
Tak już mam, że nie lubię wyrzucać starego sprzętu dopóki jest sprawny. Chyba że już mnie całkiem bieda przyciśnie i naprawdę nie mogę zrobić czegoś co chcę/muszę, a i to jeszcze się rozglądam czy czasem ten stary komputer jeszcze się na coś/komuś nie przyda. Ale skoro nie wyrzucam, to lubię wycisnąć z niego ile się tylko da.
Cytat: pavbaranov w Sierpień 11, 2022, 08:01:37 AMTu masz jakieś rozwiązania: https://www.spotify.com/pl/download/linux/, ale czy cokolwiek to da - wątpię. Może ten snap.
Właściwie to na wirtualce co mi szkodzi spróbować. A oto wynik:
snap install spotify
error: snap "spotify" is not available on stable for this architecture (i386) but exists on other
       architectures (amd64).
Czyli  jak nie ma, to nie ma.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum