Linuxiarze.pl Forum

Pierwsze kroki => Jaki Linux wybrać => Wątek zaczęty przez: Max Vanach w Czerwiec 24, 2015, 08:22:09 AM

Tytuł: Linux dla programistów
Wiadomość wysłana przez: Max Vanach w Czerwiec 24, 2015, 08:22:09 AM
Hej,

poszukuje dystrybucji zawierające środowiska programistyczne,
komputery są dość stare więc dystrybucje 64-bit nie wchodzą w grę,

z góry dzięki...
Tytuł: Odp: Linux dla programistów
Wiadomość wysłana przez: Albedo 0.64 w Czerwiec 24, 2015, 07:49:07 PM
Witaj.
Praktycznie każda dystrybucja idealnie się nadaje do zastosowań programistycznych, w wielu przypadkach jest to łatwiejsze niż w Windows, gdyż większość środowisk dostępna jest od ręki lub w podstawowych, systemowych repozytoriach. Na początek zapoznaj się z tym artykułem: http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2008/07/30/wstep-do-programowania-w-linuksie-na-przykladzie-ubuntu/
Do tych celów na starym sprzęcie najlepiej sprawdzi się Debian z lekkim menedżerem okien Openbox. Zapoznaj się ze Sparky Base. Informacje o systemie i wymaganiach sprzętowych znajdziesz tu: http://linuxiarze.pl/sparkylinux/
Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Linux dla programistów
Wiadomość wysłana przez: Max Vanach w Czerwiec 25, 2015, 08:26:32 AM
Cytat: Albedo 0.64 w Czerwiec 24, 2015, 07:49:07 PM
Praktycznie każda dystrybucja idealnie się nadaje do zastosowań programistycznych,
Tak wiem osobiście używam Sparky 4.0 RC LXDE.
Wiem również, że są linux'y, które w trakcie instalacji pytają się czy zainstalować wersje rozszerzoną z pełnym środowiskiem programistycznym i właśnie takich dystrybucji poszukuje z tym, że na starsze komputery.
np. w moim Sparky musiałem instalować Eclipse, Emacs, IntelliJi, i pakiety językowe, natomiast w dystrybucjach dla programistów to wszystko jest dostarczane wraz z dystrybucją no może bez IntelliJi'a  ;)
Osobiście spotkałem się z czymś takim w CentOS ale jest za "ciężki" na te komputery...
No i z tego co udało mi się doczytać to GhostBSD ma to środowisko ale jeszcze nie miałem okazji przetestować...
Tytuł: Odp: Linux dla programistów
Wiadomość wysłana przez: Max Vanach w Lipiec 01, 2015, 09:38:16 AM
Chyba wybiorę coś z dystrybucji Arch lub BSD. Jakieś propozycje, którymi dystrybucjami z tych rodzin warto się zainteresować ?
Tytuł: Odp: Linux dla programistów
Wiadomość wysłana przez: Albedo 0.64 w Lipiec 01, 2015, 09:50:18 PM
Wszystko jedno co wybierzesz, w większości przypadków będziesz miał dostęp do tych samych programów. Różnice będą w menedżerach pakietów i zasobności repozytoriów. Skoro masz już Sparky i potrzebne programy to najlepiej zrobisz pozostając przy tym rozwiązaniu, tu przynajmniej masz pełne wsparcie w razie problemów.
Tytuł: Odp: Linux dla programistów
Wiadomość wysłana przez: Max Vanach w Lipiec 02, 2015, 09:09:49 AM
OK, fajnie tylko nie wiem czy sparky pociągnie na tych kompach, tak jak pisałem prywatnie na swoim lapku mam sparky i wszystko ladnie smiga, natomiast na kompach, których mam instalować linux'y są dość stare i szukam ultra lekkich dystrybucji, na najgorszym jest dysk 20gb, na najlepszym 60gb więc szału nie ma, więc dystrybucja musi zabierać bardzo mało miejsca, żeby zmieściło się całe środowisko programistyczne, no i musi być ultra lekka żeby na tych starych kompach w miare płynnie działała...
Tytuł: Odp: Linux dla programistów
Wiadomość wysłana przez: Albedo 0.64 w Lipiec 02, 2015, 08:14:31 PM
Każdy system może być ultralekki pod warunkiem, że się go odpowiednio skonfiguruje. Z gotowych rozwiązań możesz wybrać Antix lub Sparky Base. Ten pierwszy jest specjalnie stworzony na antyczne sprzęty (jak sama nazwa wskazuje). Sparky Base zawiera podstawowy system i ultralekki menedżer okien Openbox, umożliwia to maksymalne dostosowanie systemu do własnych potrzeb. W obu przypadkach trzeba poświęcić nieco czasu na przystosowanie systemu ale w zamian otrzymasz napęd rakietowy do swoich maszynek.