Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaką wersję Sparky wybrać?

Zaczęty przez xarx, Listopad 09, 2022, 07:06:01 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xarx

Pytam o to, bo zawsze z tym miałem problemy. Stabilny jest stabilny, ale nie ma najnowszych pakietów. Z tym drugim jest odwrotnie. Poza tym Sparky jakoś nie lubi mojego komputera, bo po instalacji zawsze rozchodzi mi się wszystko w szwach. Proszę o oświecenie mnie, żebym umiał wybrać, bo jeśli chodzi o środowisko wybieram xfce. Pozdro. :-)

PomPom

A co chcesz robić? Nie przepadam za Sparky - będę brzydko pisał "Debian".

Jest ogólnie prosta metoda, jak wybrać sobie gałąź. Instalujesz stable. Konfigurujesz pod siebie. Działa dobrze? Wybrałeś. Działa źle? Pogrzeb. Nie umiesz/nie da się naprawić/nie chcesz naprawić? Robisz backup obecnego stanu systemu i "podnosisz" go do testinga.

Nie napisałem Debian... damn.
myk byle jak jako tako

microsofter

#2
A co jest wyjątkowego w Sparky, że masz takie dylematy? Zasada jest jedna i uniwersalna: do użytku, wersja stabilna, a do zabawy i testów po vm, może być testowa. Po to ona jest, żeby ją testować i zgłaszać błędy autorom.


Cytat: PomPom w Listopad 10, 2022, 06:09:59 PMInstalujesz stable. Konfigurujesz pod siebie. Działa dobrze? Wybrałeś. Działa źle? Pogrzeb. Nie umiesz/nie da się naprawić/nie chcesz naprawić? Robisz backup obecnego stanu systemu i "podnosisz" go do testinga.

Testing na produkcji, bo coś tam ma poprawione? W zamian za usunięty problem, potem spotkasz kilka innych. Nie ma co, super deal. W takiej sytuacji (coś nie działa w ostatnim stable), instaluje się poprzednie wydanie. Właśnie w takim celu, każdy soft ma wspierane kilka wersji, minimum dwie. Nawet Linux.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavroo

Nowsze pakiety w wersji rolling/testing nie zawsze są zaletą, a starsze w wersji stabilnej nie są niczym złym.
Nawet w wersji stabilnej masz możliwość instalacji najnowszych wersji jądra Linux, Firefox, Chromium, etc.
Jeśli maszyna ma służyć do pracy to zawsze polecam wersję stabilną.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

PomPom

@microsofter, nikt nic o żadnej produkcji nie mówił. Najpewniej chodzi o zwykły multimedialny komputer, który produkuje ciepło i tyle.

Sam bym też powiedział, że stable, bo testing to gałąź dev. Jednak przy takim braku informacji i domyślając się, że xarx chce trochę się pobawić (a nie męczyć), nie mogę ot rzucić klasycznego "użyj tego, co ja lubię". Szczególnie, że on już Ubuntu chyba próbował...

xarx, instal pókiś młody i próbuj oba. A najlepiej wpierw napisz czym się zajmujesz i jakie miałeś problemy, że się nie spinało.
myk byle jak jako tako

ciubaka

Rolling działa bardzo dobrze.
Stable też.
Ale skoro rolling nie sprawia problemów, to po co brać stable?
Oczywiście są tacy genetycznie niedopasowani jak ja, co to zawsze im coś w linuxie nie zagra, ale i tak polecam wszystkim Sparky.
I jak dla mnie - wersja testowa, ciągła.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum