Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: ubuntu 18 skaner failed t...
Ostatnia wiadomość przez MarianoLin - Lipiec 22, 2024, 06:50:01 PM
upierałem się przy 18.4 bo 24.04 nie chciał się zainstalować :(  ... ale problem rozwiązany.. z poziomu 18 zainstalowałem najnowszą wersję i poszło.. wsio działa.. tylko gnome przestarzały... ale działa... DZIĘKI!
Jaki Linux wybrać / Odp: Distro out of the box
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Lipiec 22, 2024, 06:03:36 PM
Cytat: ghorrgh w Lipiec 22, 2024, 05:41:04 PM
Cytat: Piotr_1988 w Lipiec 22, 2024, 03:42:26 PMOgólnie jednak zamiast kombinować proponowałbym Fedorę, która jest domyślnie spójnie poskładana, albo też openSUSE. openSUSE dostępne jest zarówno w wersji leap jak wersji rolling, więc jeśli @ghorrgh w jakimś momecie postanowisz się przesiąć, zmiana z leap na rolling lub odwrotnie nie będzie dla Ciebie dużym przeskokiem technicznym.

Dzięki :) Przeczytałem, pomyślałem i już biorę się do instalowania. Fedorę najbardziej lubię, ale chciałbym doprowadzić ją do stanu jak Kubuntu (którego jakoś nie polubiłem). Aha, próbowałem Siverblue i nawet AI dostosowało mi komendy, ale nie wiem czemu Silverblue miało być lepsze. Tylko podejrzewam, że tak stabilna Fedora nie będzie jak Kubuntu.
W dużym skrócie Silverblue jest lepsze od Workstation z uwagi na to, że jako odmiana typu "atomic" (1) nie wprowadza zmian na roocie w działającym systemie (czyli możesz w jednej i tej samej chwili instalować potencjalnie szkodliwą aktualizację i jednocześnie wykonywać na jakieś kompie czynności, od których zależy Twoje życie) i (2) każdą zmianę da się cofnąć po restarcie, a nawet i bez restartu (podczas gdy np. Ubuntu oferuje jedynie migawki, które da się usunąć i stracić). Innymi słowy, nawet posiadając hasło administratora i celowo chcąc zepsuć Silverblue, nie mam technicznej możliwości tego systemu zepsuć. Choćbym się uwziął, nie wiem, jak zepsuć mój system! Ten system jest tak zaprojektowany, tak pomyślany, aby był niezniszczalny. Mechanizmów, które w tym celu wprowadzono jest więcej, ale wymieniłem najważniejsze. Wersja z Plasmą nazywa się Kinoite, podczas gdy Silverblue ma GNOME. Silverblue jako wersja rozwojowa ma jednak drobne niedociągnięcia, choć jest ich coraz mniej, a ostanie z większych niedociągnięć związane ze sposobem aktualizacji bootloadera wedle mojej wiedzy chcą usunąć w Silverblue 41, które pojawi się jesienią bieżącego roku.
Ostatnia wiadomość przez ghorrgh - Lipiec 22, 2024, 05:41:04 PM
Cytat: Piotr_1988 w Lipiec 22, 2024, 03:42:26 PMOgólnie jednak zamiast kombinować proponowałbym Fedorę, która jest domyślnie spójnie poskładana, albo też openSUSE. openSUSE dostępne jest zarówno w wersji leap jak wersji rolling, więc jeśli @ghorrgh w jakimś momecie postanowisz się przesiąć, zmiana z leap na rolling lub odwrotnie nie będzie dla Ciebie dużym przeskokiem technicznym.

Dzięki :) Przeczytałem, pomyślałem i już biorę się do instalowania. Fedorę najbardziej lubię, ale chciałbym doprowadzić ją do stanu jak Kubuntu (którego jakoś nie polubiłem). Aha, próbowałem Siverblue i nawet AI dostosowało mi komendy, ale nie wiem czemu Silverblue miało być lepsze. Tylko podejrzewam, że tak stabilna Fedora nie będzie jak Kubuntu.
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Lipiec 22, 2024, 03:42:26 PM
Minta nie używałem, ale po co instalować forka? Bo być może ma parę kodeków lub czegoś domyślnie preinstalowanych, które można na oryginanym Ubuntu w 3 minuty doinstalować?

MX jest najbardziej kłopotliwą dystrybucją, jaką kiedykolwiek używałem. MX -przynajmniej w czasach, gdy go używałem- był od podstaw wadliwie zaprojektowany mieszając repozytoria własne z repozytoriami różnych gałęzi Debiana, czyli mieszając stable z testing, a do tego dodając jakieś własne głębsze modyfikacje typu rezygnacja z systemd. To się sypało.

Ubuntu, Fedora lub openSUSE to sensowne wybory. Choć w moim odczuciu przynajmniej kilka lat temu lepszy od Ubuntu był czysty Debian, a jeśli ktoś potrzebuje różne ułatwiacze, może podpiąć repozytoria Sparkiego.

Ogólnie jednak zamiast kombinować proponowałbym Fedorę, która jest domyślnie spójnie poskładana, albo też openSUSE. openSUSE dostępne jest zarówno w wersji leap jak wersji rolling, więc jeśli @ghorrgh w jakimś momecie postanowisz się przesiąć, zmiana z leap na rolling lub odwrotnie nie będzie dla Ciebie dużym przeskokiem technicznym.
Debian / Odp: problemy z zewnętrznym dy...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Lipiec 22, 2024, 02:54:01 PM
Jak sprawdziłem w sieci po nadaniu praw sambie musisz ją zrestartować.

https://computingforgeeks.com/how-to-configure-samba-share-on-debian/

openSUSE / Odp: drukarka brother DCP-L260...
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Lipiec 22, 2024, 02:21:32 PM
Po co formatować? Odinstaluj (dalej nie piszesz w jaki sposób instalowałeś te sterowniki: skrypt? YaST/zypper?), ściągnij skrypt ze strony Brothera, zainstaluj, sprawdź konfigurację w YaST i ewentualnie popraw, spróbuj wydrukować testową stronę.
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Lipiec 22, 2024, 02:18:44 PM
@ciubaka - Mint nie ma Plazmy.
@ghorrgh - Samo Ubuntu nie jest z Plazmą. Z Plazmą jest Kubuntu, ale obecnie dostępne (24.04) jest jeszcze z 5 wersją Plazmy, podczas, gdy obecnie rozwijana jest już wersja 6. Korzystając od niepamiętnych już lat z KDE, uważam, że 6 jest bardziej dopracowana od 5, a zatem poleciłbym aktualne wydanie. Spośród debowych dystrybucji Plazma 6 jest dostępna w Neon, które jest oparte o aktualne Ubuntu LTS, ale oferuje już nowe środowisko.
A jeśli chodzi o "zainstalowanie i używanie przez lata", to ogólnie każda stabilna (w sensie o ustabilizowanej pozycji) dystrybucja jest na lata. Należy tylko o system dbać, aktualizować paczki (i - w zależności od dystrybucji - robić to z rozwagą i umiejętnie). Sam mam Archa (ostatnio jest to CachyOS, ale generalnie jest to to samo), który okazał się najdłużej używaną przeze mnie dystrybucją, bowiem użytkuję go już kilkanaście lat. I ani razu nie odmówił współpracy, pomimo że to rolling, którego większość się boi.
Jedyne co bym odradzał, to forki, a jeszcze mniej, to forki forków, tworzone przez niewielkie zespoły, które dodatkowo nie mają kontroli nad całością paczek (i dlatego np. gorąco odradzam Minta).
Wybrane przez Ciebie dystrybucje są tymi, za którymi stoją konkretne zespoły, dysponują niemałymi środkami oraz mają stabilną, wieloletnią przeszłość za sobą.
Przywitaj się / Odp: Cześć
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Lipiec 22, 2024, 02:06:24 PM
Witaj na forum.
Przywitaj się / Odp: Cześć
Ostatnia wiadomość przez zdziwiony - Lipiec 22, 2024, 12:33:05 PM
Witaj na statku. Też jestem nowy od kilku dni.
Ostatnia wiadomość przez ciubaka - Lipiec 22, 2024, 12:21:03 PM
Dla początkującego najlepszy będzie Mint, bo ma super wsparcie i da się użytkować od razu. Albo MX, bo to system gotowy do użytku po zainstalowaniu i bardzo łatwy w obsłudze. Pierwszego nie używam, do drugiego właśnie wracam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum