Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

instalacja ubuntu 12.04TLS

Zaczęty przez wicio, Luty 12, 2013, 12:56:54 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

wicio

Witam. Problem jak w temacie. Kontakt z ubuntu mam pierwszy raz. próbowałem zainstalowac wersje 12.04.1 już 12 raz w przeciagu jednego tygodnia i nic nie wychodziło (konczyło się na lokalizacji uzytkownika i tak zostawało. wersję 12.10 dzisiaj zainstalowałem bez problemu. Posiadam dwa dyski jeden dla win 7 ultimate a drugi częściowo współdzielę z ubu 12.10. czy warto wracac do instalacji ubu 12.04.1? jeżeli tak to gdzie tkwi błąd przy instalacji? Będę wdzięczny za "łopatologiczną" radę. Dopiero się zapoznaję z ubu i podoba mi się.

Armalat

#1
Nie napisałeś, czy te wszystkie próby instalacji były z tego samego obrazu i czy próbowałeś uruchomić system z płyty bez instalowania go na HD, a może to być źle pobrany lub źle nagrany obraz. U mnie na już nienajnowszym kompie wszystko przebiegło bez problemu. Ja bym ci radził pobrać jeszcze raz obraz iso i sprawdzić, czy wersja Live chodzi dobrze. Też jestem początkującym użytkownikiem, więc ktoś bardziej doświadczony może potrafi lepiej doradzić. Mógłbyś jeszcze podać, jaki masz sprzęt: płyta, procek, ram itp. Choć skoro z wersją 12.10 nie miałeś kłopotów,, to i 12.04 też powinna działać, tak mi się wydaje

Albedo 0.64

#2
Armalat ma rację, błąd tkwi w obrazie iso lub nośniku. Skoro masz już 12.10 to możesz przy tym zostać, przeinstalowanie 12.04 będzie wymagać pobrania nowego obrazu iso i powtórnego nagrania na płytę, tym razem ze sprawdzeniem sum kontrolnych.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

wicio

#3
Witam.

Trochę danych: pł.gł. MSI p55-gd65, proc. i5 267GHz, RAM - 4GB, HDD - 1TB tylko win + 320GB (80GB pliki win7, reszta:30GB /,181GB/home, 5GB SWAP.

Chciałem zainstalować "przyjemny puchacz"12.04.1pl 64amd ściagniety ze strony ubuntu.pl. Wgrałem na USB poprzez usb instalator. po lewej stronie miałem zakładki (przed instalacją), programem "Gparted" utworzyłem partycje:/, /home i SWAP. Podczas pierwszych kroków instalacji przyporzadkowałem dla utworzonych partycji /,swap, /home. Takze utworzyłem połączenie z internetem (reuter i stałe IP) - połączenie zostało utworzone. Przycisnąłem instaluj i ukazał się obraz mapy swiata z lokalizacją warszawa - na dole pomaranczowy pasek się ładował.  Pasek załadował się całkowicie potem zniknął i na tym etapie się wszystko zakonczyło. W 12.10 po tym ukazuje się następny etap: wybór klawiatury i cos jeszcze. W każdym bądź razie 12.10 instaluje się (były opcje do wyboru: masz już zainstalowany ubuntu 12.04 tls -1) czy chcesz go odinst. ..., 2) ... 3) inne. Niby zainstalowałem na 12.04 ale on nie doinstalował się do konca (cały tydzień z nim walczyłem, oprócz puczacza, ściagnąłem też z innych stron 12.04 tls i instalowałem przez USB instalerem). Czy coś jeszcze mam podać?

Albedo 0.64

#4
Niczego już nie musisz podawać, przyczyna nadal tkwi w obrazie iso. Spróbuj z innym obrazem. Ja zawsze stosuję instalacje systemów z płyty CD/DVD więc trudno mi się wypowiadać na temat USB ale z tym też bywa różnie.  
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

wicio

#5
Po lewej stronie monitora oprócz zakładek linuxa pojawiły się zakładki jako symbole HDD. jeden hdd jaki przeznaczyłem na /home ma nazwę: wolumin o rozmiarze xxxGB, czy to mozliwe? Inne pytania: 1) czy warto przechodzić na przegladarkę opera (w win z niej korzystałem ale ostatnio mi się zacinała przy wczytywaniu stron 2) czy na linuxie mozna pograć w "world of tanks 3) jak sprawdzić gdzie znajduje się moja partycja /home - ważne gdyż teraz powoli przystosowuję ubuntu a jak wgram inną wersję to wszystko pójdzie na "smieci"?

dzieki za odpowiedź na głupie pytania (ponoć nie ma głupich pytań)

No i ważne pytania typu sterownik: jeżeli czasowo korzystam z 2 systemów to sterownik na ubuntu np. radeona HD6900 instaluję też dla linuxa - czyli ta sama karta na win jedzie na innych sterach i na linuxie jedzie na innych sterach, czy moze jest to sterownik uniwersalny? czy należy wszystkie sterowniki podmienić?

Albedo 0.64

#6
Wszystkie informacje na temat partycji znajdziesz na tym forum a także wiele innych wiadomości o Linuksie i Ubuntu. W razie aktualizacji/reinstalacji można zachować katalog domowy (partycję /home) bez formatowania i zachować dane i ustawienia z poprzedniej instalacji. Uważam jednak, że czysta instalacja nowej wersji zawsze jest lepsza i bezpieczniejsza. Jeśli katalog domowy masz na osobnej partycji /home to jest ona też widoczna jako dysk logiczny HDD. Sterowniki urządzeń/podzespołów w każdym systemie instaluje się osobno i nie mają nic wspólnego. Gdybyś miał na jednym  kompie dwa windowsy, to i tak w każdym z nich musiałbyś instalować sterowniki osobno. Tych rzeczy w linuksie nie dotykaj, jeśli są i działają to tak ma być, kombinować trzeba gdy jest odwrotnie. Opera w linuksie działa tak samo jak w windows, nie zauważyłem problemów. Co do WoT-3 to sprawdź sam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

wicio

#7
Jeszcze jedno lamerskie pytanie: czy z działu Download mam sciagnąć Ubuntu 12.04.1 LTS Precise Pangolin PowerPC CD 637MB ?

Chciałbym by wersja była 64bit i mozna ją było zainstalować z USB (bez j. obcych).

Czy mam instalować wychodząc z opcji 3) inne (czyli nadac ponownie partycjom odpowiedniki)

Albedo 0.64

#8
To było lamerskie ;)

W żadnym przypadku PowerPC! To zupełnie inna architektura procesora! Ty potrzebujesz amd64. Lepiej instalować z płyty, w razie czego będzie na później. Podczas instalacji wybierz opcję 3 i od nowa ustaw partycje, przy okazji możesz podmontować na stałe inne dyski (np windows) nadając im swoje nazwy. Montuje się w katalogu /media, na przykład punkty montowania partycji z windowsem: /media/windows_c /media/windows_d itp według uznania. Dzięki temu nie będzie ci potrzebne hasło by się do nich dostać. W ten sposób możesz zamontować dowolny dysk (partycję).
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

wicio

#9
Dzisiaj spróbowałem zainstalować jeszcze raz ubuntu-12.04.1-desktop-amd64 z płyty i jak zwykle  nic nie wyszło. czy to ma związek z partycjami? krótko opiszę: ustanowiłem połączenie internetowe. Wybrałem rodzaj instalacji: 3) uzycie innego rozwiazania. Ukazały sie nastepujace partycje: (ten HDD to 320 GB)

/dev/sda/

/dev/sda1/ntfs/ -/-/85899 MB/45226 MB

/dev/sda5/ext4/ -/-/31456 MB/2821 MB - ten usunąłem i ponownie dodałem tworząc dysk logiczny i punkt mont. "/"

/dev/sda3/ext4/ -/-/197596 MB/3298 MB- ten usunąłem i ponownie dodałem tworząc dysk logiczny i punkt mont. "/home"

/dev/sda4/swap/-/-/5117 MB/0 MB- ten usunąłem i ponownie dodałem tworząc dysk logiczny



pozostały jeszcze nastepujace partycje: (w rzeczywistosci ten HDD 1TB posiada 8 partycji window)

/dev/sdb

/dev/sdb1/-/-/-1 MB/nieznane

/dev/sdb2/ntfs/-/-/104 MB/nieznane

/dev/sdb3/ntfs/-/-/48212 MB/nieznane

/dev/sdb4/fat32/-/-/951885 MB/432 MB

Czy ktoś ma jakiś pomysł na rozwiazanie tego problemu? Tak jak opisałem wyżej instalujac 12.10 w rodz. instalacji wybieram pozycję 1) i wszystko się instaluje ale podejrzewam, ze wszystko instaluje się na jednej partycji a nie na tych utworzonych przeze mnie. czy tworzone partycje musza byc podstawowe, czy mogą być logiczne? bardzo proszę o pomoc, bo nie chce się zegnać z ubu a komputer musi mi słuzyć do pracy (jak i do rozrywki).

Albedo 0.64

#10
Tu masz wszystko opisane, dotyczy każdej wersji Ubuntu: http://linuxiarze.pl/ubuntu/

Partycje dla Ubuntu powinny być logiczne utworzone na partycji rozszerzonej żeby nie mieszać Windowsowi w głowie. Wygląda na to, że partycje utworzyłeś dobrze, na partycję "/" w zasadzie wystarczy 10 GB a na swap 2 GB, resztę wolnej przestrzeni możesz wykorzystać na /home. Możesz użyć pozycji 1 w instalatorze ale wtedy wskaż jedną, dużą partycję. Instalator sam zagospodaruje przestrzeń na "/" i swap bez osobnej partycji /home.

Podejrzewam, że robisz jakiś błąd podczas partycjonowania i dlatego instalator przerywa pracę. Zapoznaj się z opisem instalacji i sprawdź czy aby na pewno wszystko robisz prawidłowo.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Armalat

#11
"/dev/sda4/swap/-/-/5117 MB/0 MB- ten usunąłem i ponownie dodałem tworząc dysk logiczny "



A czy zamontowaleś go jako swap? Może tego zabrakło

wicio

#12
No niestety czekam już 2,5 godziny i instalator "stoi". Czy wielkość /home jest ograniczona? Spróbuję na forum ubuntu.pl - może tam znają lekarstwo na ten problem. Pomimo, że instalacja nie zakończyła się to widać, że w "/" zainstalowało się 2821 MB, a w /home 3298MB?

wicio

#13
Może znalazłeś problem ale swap miał tylko możliwośc wyboru "xxx"  reszta była nieaktywna.

Armalat

#14
Zainstalować to ci chyba nic nie zainstalowało, jedynie zamontowało te dwie partycje. Powinno jeszcze /swap pokazać. Nie chciałbym cie w błąd wprowadzać, ale tak, jak pytałem wyżej, wygląda na to, że partycję przeznaczoną na swap usunąłeś i ponownie dodałeś, ale nie przydzieliłeś jej punktu montowania jako /swap, a bez tego system nie ruszy. Co do /home, wielkość tej partycji jest ograniczona jedynie ilością wolnego miejsca

Zobacz najnowsze wiadomości na forum