Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux Mint 19 nie chce się uruchomić. Wina pendrive czy komputera?

Zaczęty przez SysBox2018, Wrzesień 29, 2018, 12:56:57 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

SysBox2018

Witam wszystkich! :D

Tak jak w temacie próbuje uruchomić Minta z pendrive. Użyłem już drugiego, ale dalej nic.
Pierwszy pendrive to był GoodRam, a drugi SanDisk Ultra.
Laptop to Lenovo ideapad 110-15ACL.
Bios widzi pendrive, ale pokazuje się mała kropka w lewym górnym rogu, czarny ekran i bootuje Windows.
Co mam zrobić, aby uruchomić. Spróbuje z innego komputera, ale nie wiem co zrobić? ???

PomPom

Spróbuj Etcherem nagrać system na pendrive'a. Możliwe też, że źle pobrał się obraz (np. pobieranie się przerwało przed zakończeniem).
myk byle jak jako tako

SysBox2018

Obraz był pobierany bez przerwań.
Spróbuje tym Etcherem.
Nagrywam Rufusem.
Boot laptopa to UEFI.

SysBox2018


PomPom

Etcher jest dość oczywisty. Wybierasz obraz systemu, wybierasz pendrive'a (jak jest jeden, to się sam wykryje i nie trzeba) i dajesz Flash.
myk byle jak jako tako

SysBox2018


SysBox2018


pavbaranov

Przede wszystkim opisać lepiej. To, że "w BIOSie widzi" (cokolwiek to nie znaczy), to jedno - z czego masz ustawione bootowanie (z HDD - wówczas wystartuje Windows, czy dokonujesz wyboru pendrive'a)? To jest BIOS, czy UEFI? Który Windows i jak zamknięty (niektóre Win>=8 zamknięte w domyślny sposób uniemożliwiają wystartowanie innego systemu z zewnętrznego napędu)?

SysBox2018

Może, ale gdzie się podziały na moim dysku 16 GB?
Wyjaśnijcie, dysk miał 16 GB, a po instalacji Etcher zniknęło.
I co?
Mam kupować nowy pendrive?

PomPom

Dysk że pendrive? Bo to nie jest dysk i to myli.
Sformatował się tak tylko. ROSA Image Writer i opcja Clear przywraca chyba początkowy stan, ale może zwykłe formatowanie w Windowsie też (nie pamiętam, nie mam).
myk byle jak jako tako

SysBox2018

Uf! To chyba dobrze! :)
Czytam tęż inny problem i pisze, żeby nie ustawiać szybkiego formatowania.
Spróbuje.

pavbaranov

Cytat: SysBox2018 w Wrzesień 29, 2018, 03:09:06 PM
Może, ale gdzie się podziały na moim dysku 16 GB?
Wyjaśnijcie, dysk miał 16 GB, a po instalacji Etcher zniknęło.
I co?
Mam kupować nowy pendrive?
Masz dać odpowiedzi na pytania, a tym pendrive (i przywróceniem mu 16GB) zajmiemy się później (pod dowolnym linuksem robi się to np. z wykorzystaniem dd.

SysBox2018

1. Ten laptop ma Windows 10 Home
2. Ma UEFI.
3. Sorka, że tak mylę. ;D

pavbaranov

No, cholera, zacznę kląć: jak zamknięty Win10?. Jakie ustawienia w UEFI/Win dotyczące tzw. safe boot?
Generalnie - chcesz mieć Minta w miejsce Win10, czy obok?


Zobacz najnowsze wiadomości na forum