Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] Jedna partycja - dwa punkty montowania.

Zaczęty przez Okulista, Lipiec 26, 2020, 09:01:41 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Okulista

Witam, jestem początkującym użytkownikiem Mięty Mate.
Zainstalowałem właśnie 20stkę na 30GB partycji  /dev/sda1/ , katalog / . Pozostała część dysku to partycja /dev/sda2/ przeznaczona na /home .

System pokazuje, że partycja sda2  jest zamontowana w dwóch punktach   /home  i  /mnt/0feb..... , czyli mam dostęp do dokumentów przez katalog domowy i zamontowane urządzenie. Nie pytajcie jak to zrobiłem ;) (podejrzewam, że przy formatowaniu dev2 podałem punkt /mnt, a kolega na moją prośbę zamontował w punkcie /home)

Czy dwa punkty montowania jednej partycji mogą być problemem dla stabilności lub wydajności systemu?
Czy i jak odmontować  /dev/sda2/ z punktu /mnt/0feb.....?

pavbaranov

Krótko: skoro to świeża instalka, to zainstaluj system raz jeszcze, tym razem porządnie i wg podręcznika.

Okulista

Dzięki pavbaranov. Już dostosowałem system do swoich upodobań, ale jak pojawią się problemy, to przeinstaluję.
Inne propozycje?

CDeB

Wpisz w terminalu polecenie:

Cytatcat /etc/fstab

pokaż wynik.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

Okulista

#4
cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=c9ff727b-53ca-4b5e-b872-39f8679a50d4 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
UUID=0febb6f7-1cb2-40d8-89c5-c68698706c02 /home               ext4    errors=remount-ro 0       1
/swapfile                                 none            swap    sw              0       0
/dev/disk/by-uuid/0febb6f7-1cb2-40d8-89c5-c68698706c02 /mnt/0febb6f7-1cb2-40d8-89c5-c68698706c02 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0


pavbaranov

I w istocie masz 2x podłączony "/home" :D

CDeB

Ja bym to zrobiła następująco:

Cytatpkexec pluma /etc/fstab

i usunęła ostatnią linijkę:

Cytat/dev/disk/by-uuid/0febb6f7-1cb2-40d8-89c5-c68698706c02 /mnt/0febb6f7-1cb2-40d8-89c5-c68698706c02 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0

Zapisała i zrestartowała.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

Okulista

Cytatpkexec pluma /etc/fstab

pkexec pluma /etc/fstab
Cannot run program pluma: No such file or directory

CDeB

Ciekawe. używasz mate a twórcy minta zastąpili czymś plume...

Cytatsudo nano /etc/fstab

usuwasz linijkę:

Cytat/dev/disk/by-uuid/0febb6f7-1cb2-40d8-89c5-c68698706c02 /mnt/0febb6f7-1cb2-40d8-89c5-c68698706c02 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0

zapisujesz ctrl + O, restart.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

Okulista

#9
@CoyaDeBrojara -  Serdeczne dzięki za konkretne odpowiedzi i skutecznie rozwiązania.

Śmiga jak trza, choć lapek stary.

cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=c9ff727b-53ca-4b5e-b872-39f8679a50d4 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
UUID=0febb6f7-1cb2-40d8-89c5-c68698706c02 /home               ext4    errors=remount-ro 0       1
/swapfile                                 none            swap    sw              0       0


Albedo 0.64

Cytat: CoyaDeBrojara w Lipiec 26, 2020, 07:29:25 PM
Ciekawe. używasz mate a twórcy minta zastąpili czymś plume...

Ano zastąpili i nie tylko plumę. W celu zachowania spójności stylistycznej w dystrybucji stosują  wersje niektórych programów pod ogólną nazwą "X-Aapps" np. xed, xreader, xplayer.

"Projekt o nazwie ,,X-Apps" rozpoczął się w 2016 roku w celu stworzenia ogólnych aplikacji dla tradycyjnych środowisk graficznych GTK.
Ideą tego projektu jest zastąpienie aplikacji, które nie integrują się już prawidłowo poza określonym środowiskiem (tak jest w przypadku rosnącej liczby aplikacji GNOME) i zapewnienie naszym środowiskom graficznym tego samego zestawu podstawowych aplikacji, tak aby każda zmiana, każda nowo opracowywana funkcja, każde niewielkie ulepszenie wprowadzone w jednym z nich przyniesie korzyści nie tylko jednemu środowisku, ale wszystkim."

Sorry za off-top poza tematem.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum