Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

linux na hp z i3, router hg553 z e3276 niehilink, słabe wifi i powolne działanie

Zaczęty przez ciubaka, Maj 18, 2018, 10:25:29 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Dzień dobry.
Zagadnienie moje może być trochę dziwne, ale nie mogę zrozumieć co się dzieje w tej konfiguracji sprzętowej.
Szukając dla siebie najwygodniejszej dystrybucji linux stwierdziłem, że w wersji live poziom sygnału z routera lekko spada względem windows. A po wgraniu dystrybucji na dysk (zewnętrzny, bo nie chcę mieć dwóch systemów na jednym, ze względu na obsługę komputera przez inne osoby) dramatycznie maleje. W zależności od testowanych dystrybucji wygląda to różnie - najlepiej wypadają mint i puppy, sparky i fedora słabo, antegros o dziwo bardzo słabo, deepin w ogóle nie widzi routera, dopiero umiejscowienie go przy samym komputerze pozwala się połączyć, z marnym zresztą skutkiem.
Co może być tego przyczyną i jak to pokonać?
Dwa inne laptopy, jeden starszy della i drugi bardzo stary i zużyty lenovo t61 nie mają aż takich problemów.
Poziom sygnału maleje, ale nie przeraża.
HP kupiony w zeszłym roku, ma zainstalowane W10.
Z kolei wgranie dystrybucji na pendrive i próby korzystania z niego dramatycznie zamulają komputer, niezaleznie od dystrybujci (puppy, knoppix, fedora, sparky). Lepiej wypada zastosowanie karty sd klasy c10 (mint, antegros - deepin już gorzej). jak z tym sobie poradzić?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

ciubaka

Wznowiłem próby i udało się rozwiązać problem wifi na komputerach HP.
Podaję rozwiązanie dla potomnych, którym by się to przytrafiło w przyszłości.
Jest opisane tu:
https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/reserve-7
U mnie karta sieciowa Realtek rtl8723be, rozwiązałem problem pod Mintem 19, myślę że i inne dystrybucje też by dały radę.
Karta ta w hp ma 2 anteny, pierwsza praktycznie nie widzi wifi, druga działa jak w Windows, czyli bez zarzutu
Zmiana parametrów oszczędzania energii nie wiem czy pomogła, bo miał być pusty formularz pod linuxem, a coś było wpisane.
Ale wpisałem co kazano i nie zaszkodziło, może to dotyczyło tylko wcześniejszych Mintów, może w 19 robi się to jakoś inaczej.
Stosowanie dystrybucji wgranej na pamięć zewnętrzną jak na dysk twardy (nie  w wersji live - ta działa zawsze!), nawet na usb 3.0 nadal jest udręką. Jedynie lx pup i knoppix działają bez zarzutu, od biedy chodzi sparky, reszta muli potwornie. Dziwne, że lepiej działają karty pamięci wpięte we wbudowany czytnik.
Generalnie moim zdaniem HP dziwny sprzęt produkuje.
Mam drugiego i nie jestem zadowolony.
Tyle że faktycznie tanio kupiłem.
Pozdrawiam.

TataPingu

No cóż Kolego,
- po prostu linux nie będzie chodzić na wszystkim.

Szczególnie elementy, które produkowane są w niewielkich seriach, a przeznaczone są stricto, tylko pod windę...
- nikt nie będzie się fatygować, by dorabiać do takich sterowników i integrować ich z kernelami.
Szczególnie w przypadkach, gdy w dodatku urządzenia odbiegają od przyjętych standardów w IT.

Linux to wspaniały OS, ale sprzęty powinne być dobierane specjalnie do niego. W innym przypadku możesz natrafić na problemy często nie do rozwiązania.

Przecież to takie proste, spójrz np. na technikę samochodową, czy, decydując się na napęd benzynowy, czy hybrydowy (benzyna-prąd) eksploatując samochód, będziesz chcieć używać diesla, czy próbować montować elementy do niego przeznaczone ?

A w gruncie rzeczy, taki PC jest o wiele bardziej skomplikowanym urządzeniem w działaniu, niż różnice w działaniu samochodowych napędów

lami07

Cytat: ciubaka w Lipiec 13, 2018, 09:09:42 AM
Generalnie moim zdaniem HP dziwny sprzęt produkuje.
Mam drugiego i nie jestem zadowolony.

Kwestia modelu. Mój kilkuletni HP pavilion g6 1120sh współpracuje pięknie z dystrybucjami Linuxa.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

ciubaka

Wydaje mi się być prawdą to, co napisał kolega Tatapingu - wszystko w moim hapeku jest ustawione pod windę 10.
Wydaje mi się być prawdą też stwierdzenie, które na swój użytek wymyśliłem i co znajduje potwierdzenie w słowach lami - że linux fajnie chodzi na komputerach nie najnowszych :-)
Na wszystkich starociach którymi się bawiłem linuxy działały bezproblemowo :-)

PomPom

Mnie się wydaje, że Linux właśnie działa coraz lepiej na nowych sprzętach. Obecnie wydaje się, że ma problemy albo z tanimi sprzętami (takimi za tysiąc), albo z jakimiś specjalistycznymi. W tamtym roku kupiony laptop HP bez problemu fruwa na Kubuntu. Problem często bierze się z powodu zbyt starego jądra na dany sprzęt albo Minta, który lubi neta nie pokazywać, bo tak.
Nie masz może w instrukcji do lapka wzmianki o Linuxie? Sama wzmianka to pewnie link, ale sam fakt jej istnienia wskazywałby, że się da.
myk byle jak jako tako

ciubaka

nie mam instrukcji do niego ale nie szkodzi - na ile dało rady się z nim zabawiłem dalej nie mam na niego czasu i wracam do windy - z tych co umiałem obsłużyć działają lxpup knoppix oraz sparky - wystarczy   :-)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum