Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Z Antergosa na Arch-a

Zaczęty przez Piejanto, Wrzesień 22, 2019, 01:36:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

W związku z artykułem pavbaranov'a zamieszczonym na

https://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=788

postanowiłem przejść na Archa.
Ponieważ jednak jestem laikiem informatycznym, proszę kolegów - szczególnie kolegę pavbaranov'a - o dalsze prowadzenie.
Otóż:
po wpisaniu   [pacman -Qs antergos] otrzymałem następujący wynik:

local/antergos-alerts 18.9.9-1 (antergos-base)
    Notifies users when new antergos alerts are issued.
local/antergos-alpm-hooks 1.1-1 (antergos-base)
    Antergos alpm hooks
local/antergos-keyring 20170524-1 (antergos-base)
    Antergos PGP keyring
local/antergos-mirrorlist 20180830-2 (antergos-base)
    Antergos mirrorlist for use by pacman
local/antergos-wallpapers 0.7-3
    Default wallpapers for Antergos Linux
local/antergos-welcome 0.3-2
    Welcome screen for Antergos Linux
local/grub2-theme-antergos 0.1-1
    Antergos default Grub2 theme
local/numix-frost-themes 3.6.6-1 (themes themes::gtk)
    Official Numix GTK theme - Antergos Edition
local/plymouth-theme-antergos 1.0-1
    Default plymouth theme for Antergos



Oznacza to (dla mnie), że tylko dziewięć paczek steruje moim Antergosem, a reszta to Arch.

I tu pojawia się niepewność. Rozumiem że wyrzucić powinienem:

antergos-alerts
antergos-mirrorlist
antergos-welcome
antergos-wallpapers
antergos-keyring
antergos-alpm-hooks

Pozostają:
plymouth-theme-antergos
numix-frost-themes
grub2-theme-antergos
co do których nie jestyem pewiem, czy mogę odinstalować bezkarnie.


Po wejściu do /etc/pacman.conf

odnalazłem dwie pozycje dotyczące Antergosa.
są to :

#[antergos-staging]
#SigLevel = PackageRequired
#Server = Http://mirrors.antergos.com/$repo/$arch

oraz

[antergos]
SigLevel =PackageRequred
Include = /etc/pacman.d/antergos-mirrorlist

Czy powinienem te pozycje usunąć w całości, czy tylko ostatnie pozycje?


Dziękuję za pomoc.

pavbaranov

Cytat: Piejanto w Wrzesień 22, 2019, 01:36:37 PM
Rozumiem że wyrzucić powinienem:

antergos-alerts
antergos-mirrorlist
antergos-welcome
antergos-wallpapers
antergos-keyring
antergos-alpm-hooks
Tak, ale wyrzucaj po jednej, a na końcu antergos-mirrorlist, bo inaczej - jeśli pamiętam - pluje się i nie przepuści niczego dalej. Przy czym - jeśli Ci się podobają tapety Antergosa, to możesz sobie zachować antergos-wallpapers, ta paczka jest też w AUR. Pozostałe paczki nie mają już kompletnie żadnego znaczenia i nie są rozwijane. Nie wiem, czy korzystasz z antergos-welcome, ale jeśli tak, to ogólnie są tu zdublowane rzeczy z KCM, a nadto lepiej byłoby już zainstalować nawet z np. Endeavour OS (zob.: endeavouros.com).

Cytat: Piejanto w Wrzesień 22, 2019, 01:36:37 PM
Pozostają:
plymouth-theme-antergos
numix-frost-themes
grub2-theme-antergos
co do których nie jestyem pewiem, czy mogę odinstalować bezkarnie.
A tu jak chcesz. Jakieś tematy Numiksa są w AUR, ale sam Numix też już chyba zakończył swój byt. Reszta to również kwestie wystrojowe, przy czym jeśli będziesz wywalał plymoutha i grub2-theme-antergos, to musisz poprawić /etc/default/grub. Nie mam go, zatem musiałbyś wrzucić, abym mógł to poprawić.

Cytat: Piejanto w Wrzesień 22, 2019, 01:36:37 PM
Po wejściu do /etc/pacman.conf

odnalazłem dwie pozycje dotyczące Antergosa.
są to :

#[antergos-staging]
#SigLevel = PackageRequired
#Server = Http://mirrors.antergos.com/$repo/$arch

oraz

[antergos]
SigLevel =PackageRequred
Include = /etc/pacman.d/antergos-mirrorlist

Czy powinienem te pozycje usunąć w całości, czy tylko ostatnie pozycje?
Pierwsza jest nieaktywna. Z drugą już chyba obecnie zaczynają być problemy, bowiem paczki z Antergosa nie są już dostępne we wszystkich mirrorach. Jedno i drugie do wywalenia.

Piejanto

#2
Witaj pavbaranov
Po usunieęciu [antergos-alerts 18.9.9-1] zniknęły mi automatycznie jeszcze dwie pozycje.               
Są to:
antergos-alpm-hooks 1.1-1 (antergos-base)
                     Antergos alpm hooks
antergos-mirrorlist 20180830-2 (antergos-base)
                       Antergos mirrorlist for use by pacman

Jak widać, zniknął również [antergos-mirrorlist] mimo, że miał być usunięty jako ostatni.
******************************
Zresetowałem kompa po tej operacji. Jest OK, a nawet mam wrażenie, że jakoś prędzej chodzi, ale może to nerwy.   

pavbaranov

Działaj dalej. A zanim walniesz enter - warto czytać. Jak coś nie pójdzie do końca - daj znać.

Piejanto

Włąśnie tam dopisałem do poprzedniej wiadomości, że :

Zresetowałem kompa po tej operacji. Jest OK, a nawet mam wrażenie, że jakoś prędzej chodzi, ale może to nerwy. 
Działam dalej.

pavbaranov

I good - tak trzymać i bawić się Archem.
Janku, w zasadzie nie będziesz tu miał prawdopodobnie czegoś, czego w porównaniu z Antergosem winno Ci brakować, jednak jeśli tak się zdarzy - pisz. Coś się wymyśli. Nie taki Arch straszny, jak go malują.
Przy okazji - nie pamiętam jakie masz środowisko, ale całkiem możliwe, że możesz sobie porzucić lightdm i przejść na coś normalniejszego.

Piejanto

Dzięki za pomoc, Pawle.
Usunąłem właśnie antergos-keyring i zostało mi 5 pozycji antergosowych

antergos-wallpapers 0.7-3
    Default wallpapers for Antergos Linux
antergos-welcome 0.3-2
    Welcome screen for Antergos Linux
grub2-theme-antergos 0.1-1
    Antergos default Grub2 theme
numix-frost-themes 3.6.6-1 (themes themes::gtk)
    Official Numix GTK theme - Antergos Edition
plymouth-theme-antergos 1.0-1
    Default plymouth theme for Antergos

Te chyba zostawię.

Mam pulpit XFCE i zdaje mi się, że on z czegoś może korzystać. Jeśli uważasz, że może być coś w zamian za
[lightdm], to chętnie posłucham. Nie wiem wprawdzie, co nienormalnego jest w tym [lightdm] ale skąd niby miałbym wiedzieć. Chętnie posłucham Twoich propozycji.
Nie mam pewności, jeśli chodzi o [grub2-theme-antergos 0.1-1]. Czy jest on do czegoś potrzebny?
Ekran powitalny z Antergosem mi nie przeszkadza, więc niech sobie tak będzie.
Sprawdziłem [/etc/pacman.conf] . Nie ma wpisów dotyczących Antergosa. Znaczy jest OK.
Jeśli to znaczy, że już jestem na Arch-u, to aż sam nie mogę w to uwierzyć.
Z Twoją pomocą było to dziecinnie proste. Jestem szczerze zdumiony.

Janek

pavbaranov

Zostaw jak jest. Wytłumaczę Ci w wolnej chwili co i jak z tymi paczami, do czego służą. Zdecydujesz.

Piejanto


pavbaranov 

OK. Zostaje jak jest. A teraz
Ciekawostka

Przechodzenie z Antergrosa na Archa na moim netbooku przebiegało nieco inaczej niż na laptopie i nieco inne były tam paczki. Ale też było ich dziewięć, jak w laptopie.
Netbook miał nieco wcześniejszą wersję Antergosa i - mimo regularnych aktualizacji - nie homogenizował całkowicie do wersji późniejszej.

Na laptopie, przy usuwaniu  [antergos-alerts 18.9.9-1], automatycznie została usunięta paczka
[antergos-mirrorlist] oraz paczka [antergos-alpm-hooks].

Na netbooku,  przy usuwaniu  [antergos-alerts 18.9.9-1] automatycznie została usunięta paczka [antergos-mirrorlist] ale nie została usunięta paczka [antergos-alpm-hooks]. Usunąłem w następnym działaniu.

Zgodnie z instrukcją dopuszczającą pozostawienie niektórych paczek Antergosa, i tutaj pozostawiłem pięć paczek, do ewentualnych dalszych decyzji.
Dla porównanie:
                    paczki pozostawione w laptopie

antergos-wallpapers 0.7-3
    Default wallpapers for Antergos Linux
antergos-welcome 0.3-2
    Welcome screen for Antergos Linux
grub2-theme-antergos 0.1-1
    Antergos default Grub2 theme
numix-frost-themes 3.6.6-1 (themes themes::gtk)
    Official Numix GTK theme - Antergos Edition
plymouth-theme-antergos 1.0-1
    Default plymouth theme for Antergos

                    paczki pozostawione w netbooku

antergos-desktop-settings 1.14-2
    Setup configuration for Antergos Desktops
antergos-midnight-timers 1.0-3
    Timers to avoid system slowdown at midnight
antergos-wallpapers 0.7-3
    Default wallpapers for Antergos Linux
grub2-theme-antergos 0.1-1
    Antergos default Grub2 theme
numix-frost-themes 3.6.6-1 (themes themes::gtk)
    Official Numix GTK theme - Antergos Edition

Pozdrawiam i czekam na dalsze nauki.
Janek

pavbaranov

Ok. Paczki:
- antergos-wallpapers - jest w AUR, dostarcza wyłącznie dodatkowych tapet; jeśli je używasz - zostawić możesz, jeśli nie - to po co mają zostawać?
- numix-frost-themes - to paczka wystroju dla Gtk, która jest w AUR i dopóki będzie tam dostępna możesz liczyć na to, że - jeśli jej używasz - system po jakiejś aktualizacji Gtk dalej będzie prawidłowo działać (po ewentualnym jej czy to zaktualizowaniu lub przebudowaniu); z wystrojami dla Gtk jest niestety tak, że zdarza się, że starsze nie są kompatybilne z nowszymi wersjami bibliotek; problem dotyczy zwłaszcza wersji wystrojów, które nie są dostępne w repozytoriach, a zatem - jeśli używasz, możesz jak na razie zostawić, choć rozsądek - zwłaszcza dla osoby mało obeznanej w niuansach - podpowiada, że lepiej zastosować jakieś wystroje, które są w repozytoriach, bowiem tu masz pewność, że to działać powinno; jeśli nie używasz - możesz spokojnie usunąć,
- grub2-theme-antergos - w zasadzie paczka obojętna; służy jedynie innemu wystrojowi GRUB2 i dopóki w GRUB2 coś się nie zmieni, to musi działać; problem może się pojawić w sytuacji, w której GRUB2 zostanie jakoś zmieniony i ten wystrój przestanie być z nim kompatybilny, albowiem może się zdarzyć, że po prostu system nie wstanie; biorąc pod uwagę za i przeciw - sugerowałbym usunięcie, a jak to zrobić - jeśli się zdecydujesz na to - załóż nowy wątek jeśli nie wiesz,
- plymouth-theme-antergos - uwagi jak wyżej do grub2-theme-antergos tyle, że to wytrój plymoutha, a nie GRUB2; taka sama sugestia, zwłaszcza, że nie jest to nikomu do szczęścia potrzebne, a oficjalnie przez Archa Plymouth nie jest wspierany,
- antergos-desktop-settings, antergos-midnight-timers, antergos-welcome - biorąc pod uwagę, że są to binarki, które nie będą już rozwijane i nie wiadomo co się może z systemem zdarzyć w przyszłości, gdy nadal będzie te paczki miał, sugerowałbym ich usunięcie, a jeśli są Ci one niezbędne, to ewentualne rozważenie jakiegoś zamiennika.

robson75

Jeżeli chodzi o theme GRUB-a to polecam starfield (jest domyślnie zainstalowane w GRUB-ym) wystarczy tylko doinstalować grub-customizer, i ustawić.

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

#11
pavbaranov
OK.
Jeśli chodzi o tapety, to w zasadzie używam tylko jednej, którą sobie kilka lat temu ściągnąłem z GNOME. Jest ciemnozielona i nie ma elementów rozpraszających, co przy moich ślipiach jest dość istotne, bo pozwala od razu dostrzegać gdzie co jest.
numix-frost-themes - nie bardzo wiem jak działa ale sobie poczytam.
Ogólnie rzecz ujmując wystroje nie są mi potrzebne, bo chodzi mi głównie o funkcjonalność.
Co do grub2-theme-antergos, rozumiem, że to jest włąsnie to co mi się pokazuje gdy uruchamiam kompa. NIe potrzebuję ale mi nie przeszkadza że łąduje się jako Antergos.
Jeśli chodzi o plymouth-theme-antergos, to u mnie mam ustawione pokazywanie tego, co się łąduje podczas bootowania systemu, więc chyba też mi nie jest potrzebny wystrój.
Jeśli chodzi o [antergos-desktop-settings], [antergos-midnight-timers], [antergos-welcome], to nie wiem do czego byłyby mi one potrzebne ale poczytam do czego są i prawdopodobnie je odinstaluję.
Na belce u dołu, przy pozycji [Programy] kiedyś miałem logo Antergosa, obecnie jest mysz na tle znaku "X' czyli logo XFCE i prawidłowo
Jedno jest pewne: gdyby nie Antergos, to Archa bym nie potrafił zainstalować.
Wiem bo sobie obejrzałem instrukcję:
https://www.youtube.com/watch?v=HpskN_jKyhc

Co do "- grub2-theme-antergos - w zasadzie paczka obojętna; (...) sugerowałbym usunięcie, a jak to zrobić - jeśli się zdecydujesz na to - załóż nowy wątek jeśli nie wiesz," - założę nowy wątek, ale na razie robota mi się spiętrza, więc około połowy października. O ile coś mi się nie zmieni.
Wielkie dzięki

robson75
Dzięki za wiadomość o grub-customizer.
Dla mnie to dość cenna wiadomość.

pavbaranov

Cytat: Piejanto w Wrzesień 26, 2019, 03:12:38 PM
Jeśli chodzi o tapety, to w zasadzie używam tylko jednej, którą sobie kilka lat temu ściągnąłem z GNOME.
Paczka antergos-wallpapers zabiera Ci zatem tylko miejsce na dysku. Możesz spokojnie usunąć, bo i tak nie używasz, a jeśli będziesz chciał zainstalować, to jest ona w AUR.
Cytat: Piejanto w Wrzesień 26, 2019, 03:12:38 PM
numix-frost-themes - nie bardzo wiem jak działa ale sobie poczytam.
Mniejsza o to jak działa. W XFCE po prostu sprawdź sobie jakiego wystroju używasz. Jeśli numix i jeśli Ci się podoba - zosta, jeśli nie używasz go - do wyrzucenia, bo po prostu zabiera miejsce. Paczka jest jeszcze w AUR, a zatem można ponownie zainstalować (trzeba mieć git). Do funkcjonalności nie ma ta paczka absolutnie nic.
Cytat: Piejanto w Wrzesień 26, 2019, 03:12:38 PM
Co do grub2-theme-antergos, rozumiem, że to jest włąsnie to co mi się pokazuje gdy uruchamiam kompa. NIe potrzebuję ale mi nie przeszkadza że łąduje się jako Antergos.
Tak - decyzja należy tu do Ciebie. Możesz używać jakiegoś wystroju (domyślny dla KDE to breeze), możesz nie używać w ogóle. To jest jedynie wystrój tej "planszy", która pojawia się na początku jako GRUB (o ile ktoś tego nie ma kompletnie zamarkowanego, by się nie wyświetlało wcale).
Cytat: Piejanto w Wrzesień 26, 2019, 03:12:38 PM
Jeśli chodzi o plymouth-theme-antergos, to u mnie mam ustawione pokazywanie tego, co się łąduje podczas bootowania systemu, więc chyba też mi nie jest potrzebny wystrój.
Jeśli podczas startu (już po wyborze systemu w GRUB) masz pokazywane linijki kolejnych, wykonywanych poleceń, to nie używasz plymouth, albowiem wówczas miałbyś tu jakąś jednolitą planszę, albo jakąś animację itp. aż do momentu pojawienia się lightdm (zdaje się, że taki masz menedżer logowania).
Cytat: Piejanto w Wrzesień 26, 2019, 03:12:38 PM
Jeśli chodzi o [antergos-desktop-settings], [antergos-midnight-timers], [antergos-welcome], to nie wiem do czego byłyby mi one potrzebne ale poczytam do czego są i prawdopodobnie je odinstaluję.
Pierwsze i ostatnie służy do ustawień różnych rzeczy w środowisku nieco powielając to, co i tak tam jest. Po prostu sprawdź, czy Ci się to dubluje, czy nie. W pierwszym przypadku - do instalowania. W drugim - należy się zastanowić ewentualnie nad znalezieniem alternatywy.
Pozostały program - nie mam go i trudno mi powiedzieć o co w nim chodzi. To jakieś zarządzanie energią w porach nocnych, ale czy to odpowiednik redshifta (a wówczas jest to w repo), czy nie - bladego pojęcia nie mam.

Piejanto

#13
pavbaranov
Tak miałem właśnie jednolitą planszę podczas ładowania systemu, ale chciałem wiedzieć co się ładuje i jakie są komunikaty. nadałem sprawę i Linuxiarze.pl mi poradzili abym wyłączył plymouth. Z tego co pamiętam, plymoutch był wyłączony i efekt pokazujących się kolejnych linijek pojawił się po jego włączeniu.
Teraz mam włączone
[plymouth]
oraz
[plymouth-theme-antergos]
prawdopodobnie wówczas miałem włączoną tylko drugą pozycję (tę antergosową0, a włączenie [plymouth] właczyło pokazywanie bootowania w postaci linijek.
Czy to by oznaczało, że [plymouth-theme-antergos] po prostu mogę odinstalować?


Piejanto

#14
pavbaranov
Odinstalowałem [plymouth-them-antergos] i wyłączyły mi się obie pozycje czyli
plymouth
oraz
plymouth-theme-antergos.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

zrobiłem restart i bez plymothów miałem po prostu jednolity ciemny ekran.
Kazałem mu zainstalować [plymouth] i okazało się,że to jest poważniejsza operacja polegająca na budowaniu.
Teraz znów mi pokazuje linijki ładowania, a przy wylogowaniu pokazuje kolejne wyłączania.
Ale poprzednio było chyba więcej plymouthów z różnymi rozszerzeniami.
Teraz gdy wpisuję [plymoutch] w [dodawanie/usuwanie programów] wyskakuje tylko jedną pozycja [plymouth].
^^^^^^^^^
Właśnie usunąłem [antergos-wallpapers]
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^66
sprawdziłem w [Menedżer okien] jaki mam styl i... jest zaznaczone [Default]. żaden inny styl nie jest podświetlony. Numix-Frost-Light też nie jest podświetlony.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum