Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[Rozwiązane] Kubuntu 15.04 nic się nie da zainstalować

Zaczęty przez BaryXD, Czerwiec 03, 2015, 11:19:38 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

BaryXD

Witam
Dopiero zaczynam swoją przygodę z linuxem. Postawiłem na dystrybucję Kubuntu, ponieważ na uczelni z niego korzystamy więc coś tam o nim załapałem. Zainstalowałem najnowszą wersję u siebie na laptopie (obok windowsa 7) i wszystko niby ok. System chodzi szybko płynnie, aż stwierdzam że zainstaluję sobie coś najpierw padło na Urban Terror ( Chciałem zobaczyć jak by gry chodziły na linuxie) konsolą nadałem prawa odpaliłem instalację też z konsoli, włączył mi się tryb graficzny. wszystko ładnie przeszło instalacja pobiera coś klikam play i nic. Ale to tylko gra mówię nie musi działać. Na uczelnie potrzebowałem maszyny wirtualnej więc idealnie się do tego nada vmware player. Pobieram, instaluje, Wychodzi że musi coś sobie jeszcze  pobrać i znowu error i nie działa. To już mnie trochę wkurzyło po kilku godzinach próbie usunięcia tego przeszedłem na windowsa i tam zrobiłem projekt. Dzisiaj znowu odpaliłem by postarać się jakoś doprowadzić ten system do użytku. Szukałem poradników itd. co trzeba zrobić zaraz po zainstalowaniu. No ale jak komendy też z tych poradników w konsoli kończyły się błędami to zdałem sobię sprawę że coś jest nie tak.
Ostatnia próba instalacji kończy coś takiego


bary@bary-Lenovo-G580:~$ sudo apt-get install -f
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
4 nie w pełni zainstalowanych lub usuniętych.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 0 B miejsca na dysku.
Konfigurowanie pakietu initramfs-tools (0.103ubuntu15) ...
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Konfigurowanie pakietu linux-image-extra-3.19.0-18-generic (3.19.0-18.18) ...
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/apt-auto-removal 3.19.0-18-generic /boot/vmlinuz-3.19.0-18-generic
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/dkms 3.19.0-18-generic /boot/vmlinuz-3.19.0-18-generic
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/initramfs-tools 3.19.0-18-generic /boot/vmlinuz-3.19.0-18-generic
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.19.0-18-generic

gzip: stdout: No space left on device
E: mkinitramfs failure cpio 141 gzip 1
update-initramfs: failed for /boot/initrd.img-3.19.0-18-generic with 1.
run-parts: /etc/kernel/postinst.d/initramfs-tools exited with return code 1
dpkg: błąd przetwarzania pakietu linux-image-extra-3.19.0-18-generic (--configure):
podproces zainstalowany skrypt post-installation zwrócił kod błędu 1
dpkg: problemy z zależnościami uniemożliwiają skonfigurowanie pakietu linux-image-generic:
linux-image-generic zależy od linux-image-extra-3.19.0-18-generic; jednakże:
  Pakiet linux-image-extra-3.19.0-18-generic nie jest jeszcze skonfigurowany.

dpkg: błąd przetwarzania pakietu linux-image-generic (--configure):
problemy z zależnościami - pozostawianie nieskonfigurowanego
dpkg: problemy z zależnościami uniemożliwiają skonfigurowanie pakietu linux-generic:
linux-generic zależy od linux-image-generic (= 3.19.0.18.17); jednakże:
  Pakiet linux-image-generic nie jest jeszcze skonfigurowany.

dpkg: błąd przetwarzania pakietu linux-generic (--configure):
problemy z zależnościami - pozostawianie nieskonfigurowanego
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu initramfs-tools (0.103ubuntu15)...
Brak raportu programu apport, ponieważ komunikat błędu wskazuje, że przyczyna niepowodzenia leży w poprzednim błędzie.
                                         Brak raportu programu apport, ponieważ komunikat błędu wskazuje, że przyczyna niepowodzenia leży w poprzednim błędzie.
     update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.19.0-18-generic

gzip: stdout: No space left on device
E: mkinitramfs failure cpio 141 gzip 1
update-initramfs: failed for /boot/initrd.img-3.19.0-18-generic with 1.
dpkg: błąd przetwarzania pakietu initramfs-tools (--configure):
podproces zainstalowany skrypt post-installation zwrócił kod błędu 1
Brak raportu programu apport, ponieważ osiągnięto limit MaxReports
                                                                  Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
linux-image-extra-3.19.0-18-generic
linux-image-generic
linux-generic
initramfs-tools
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)


podobnie było z komendą
sudo apt-get install muon

i wielu innych .
Error też wychodzi gdy po prostu w systemie wychodzi mi że są aktualizację w trybie graficznym klikam by aktualizował pakiety jakiekolwiek i zawsze kończy się błędem.
w tedy mam do wyboru details lub ok jak klikam details to po prostu na środku pojawia się napis details ale nie ma żadnego opisu błędu.
Trochę się rozpisałem ale chciałem jak najlepiej opisać mój problem.

pavroo

Witaj
W takim wypadku należy zacząć od pierwszego błędu:
Cytatgzip: stdout: No space left on device
Jesteś pewny, że masz jakąkolwiek wolną przestrzeń w systemie plików?
"No space left on device" oznacza, że nie masz jej wcale, sprawdź:
df -h
i pokaż co wyświetliło.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

BaryXD

#2
hm nie wiedziałem że jeszcze ktoś o tej porze odpisze. Wyniki
bary@bary-Lenovo-G580:~$ df -h
System plików  rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
udev            2,9G     0  2,9G   0% /dev
tmpfs           584M  8,6M  576M   2% /run
/dev/sda6        14G  6,0G  7,0G  47% /
tmpfs           2,9G   76K  2,9G   1% /dev/shm
tmpfs           5,0M  4,0K  5,0M   1% /run/lock
tmpfs           2,9G     0  2,9G   0% /sys/fs/cgroup
/dev/sda8        33G  9,1G   23G  29% /home
/dev/sda5        92M   89M     0 100% /boot
tmpfs           584M     0  584M   0% /run/user/115
tmpfs           584M   12K  584M   1% /run/user/1000


no wynika z tego że na boot mam 100% ale wedle poradników tam powinienem dać ok 100 mb



///////////////////////
tak przy okazji po reboocie dopiero zauważyłem ale przy użyciu komend z tamtych poradników coś zmieniło mi rozdzielczość na 640x480 i nie mogę zmienić na swoją 1366x768 próbowałem w sudo nvidia-settings i tam  ustawić klikam apply i reboot ale nadal 640x480 gdzie mogę to jakoś ustawić

kate /etc/X11/xorg.conf po zmianie tu i reboot zmiana jest tylko przy oknie logowania a potem znowu 640x480 ...
hm widzę po prostu że ustawienia po uruchomieniu się kasują etc/X11/xorg.conf w tym pliku co innego jest przed restartem a co innego po nim

pavroo

Nie wiem jakie polecenia/narzędzia użyłeś z innych poradników, więc nie będę filozował.

100 MB na /boot powinno wystarczyć, lecz biorąc pod uwagę iż jest to Ubuntu :) to aktualizacje jądra są dość częste i 100 MB może być za mało.
Rozwiązanie: po każdorazowej aktualizacji jądra, trzeba starsze jajka usunąć.
Najlepiej zostawić najnowsze i jedno starsze (na wszelki wypadek), reszta do śmieci.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

BaryXD

#4
hm czyli wydaje mi się że najprościej będzie jeszcze raz zainstalować kubuntu tylko dać mu 500mb/1gb na boot i z głowy bo teraz pewnie różnych problemów już się nagenerowało

i przy okazji bo nawet jak zwiększę miejsce to pewnie się przyda ta wiedza jak usunąć stare wersje?

i czy przez to że nie ma miejsca na /boot są te problemy z instalacją czegokolwiek bo jeśli nie i wgram nowy system i będę miał to samo to trochę lipa

pavroo

#5
Cytatdać mu 500mb/1gb na boot
Darowałbym sobie partycje /boot - nie jest "koniecznie niezbędna".
Ale jeśli musisz, to powyżej 300 MB będzie dobrze.

Cytatczy przez to że nie ma miejsca na /boot są te problemy z instalacją czegokolwiek
Jest to pośrednia przyczyna, a bezpośrednia to uszkodzona aktualizacja - nie ma miejsca na zainstalowanie nowej wersji jądra co powoduje zatrzymanie pozostałych aktualizacji, co powoduje problemy menadżera pakietów, i tak dalej. 
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

BaryXD

#6
i czy to załatwi sprawę z tym że nie moge instalowac nic?

hm i jeżeli teraz mam problemu przez za mało miejsca na boot to co będzie jak wogóle tej partycji nie będzie?

BaryXD

Cytat: pavroo w Czerwiec 04, 2015, 12:47:15 AM
Jest to pośrednia przyczyna, a bezpośrednia to uszkodzona aktualizacja - nie ma miejsca na zainstalowanie nowej wersji jądra co powoduje zatrzymanie pozostałych aktualizacji, co powoduje problemy menadżera pakietów, i tak dalej.

hm dość logiczne

pavroo

Wtedy partycja /boot będzie umiejscowiona w głównym systemie plików "/" (root), a poprzednio miałeś tam 14 GB, co w zupełności wystarcza.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

BaryXD

hm to bardzo dobrze nie zrobie jej w ogóle dziękuje bardzo za pomoc.
Wgram jeszcze raz system i z głowy.
Temat można zamknąć. Niewiem czy tu na forum jest jakiś przycisk pomógł czy coś w tym stylu?

BaryXD

A i jeszcze zanim wgram. Czy lepiej zainstalowac jeszcze raz to kubuntu 15.04 czy ubuntu triumfalna truskawka 14.04?
Te systemy biorę pod uwagę ponieważ je mam na płytce już

pavroo

#11
Trzeba w pierwszej wiadomości zmienić temat wstawiając na początek: [Rozwiązane] lub [Solved] lub coś podobnego :)
Jeszcze jedna sugestia - wspominałeś, że instalowałeś terror coś tam. Jeśli grasz i będziesz instalował steam, to sugeruję większą partycję domową, nawet 20 GB. Steam i wszystkie jego gry są instalowane w /home

P.S.
Jeśli to Twój pierwszy Linux "w życiu" to proponuję Ubuntu/Kubuntu lub pochodne w wersji 14.04 LTS.
"Truskawka" powinna być ok, masz tam wszystko po polsku "z gwizdka" .
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

BaryXD

heh no do gier raczej mam windowsa tu tak bardziej dla testów.
hm czyli triumfalna truskawka powinna być łatwiejsza do ogarnięcia dla początkującego?
z angielskim radzę sobię nienajgorzej

pavroo

Truskawka to praktycznie Ubuntu + język polski + kodeki multimedialne + kilka dodatkowych aplikacji.
Więc... chyba tak.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

BaryXD


Zobacz najnowsze wiadomości na forum