Linuxiarze.pl Forum

Społeczność => Pogaduchy => Wątek zaczęty przez: Piotr_1988 w Styczeń 01, 2019, 11:47:49 PM

Tytuł: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 01, 2019, 11:47:49 PM
Drodzy Linuksiarze,

Stawiam następujący problem...

Myślę o tym, by zainstalować w formie dual boot Scientific Linux + Linux Mint na starym laptopie (SSD 120 GB; 8 GB RAM). Na moim głównym laptopie pozostanę przy Debianie, a na starym zrobię właśnie duala z tych systemów.

Nigdy w życiu nie używałem żadnej dystrybucji poza Debianem. Nigdy też nie używałem Linuksa w formie dual boot. Mam kilka pytań:

(1) Czy kolejność instalacji Scientific Linux i Linux Mint ma jakiekolwiek znaczenie?

(2) Jak sensowie rozplanować partycje? Tzn. czy mogę mieć np. wspólny dla tych systemów katalog /home albo coś?

(3) Czy właściwie jest jakiś sens w instalacji Minta obok Scientific? Mint w moim zamyśle miałby poprawiać funkcjonalność. Czytam jednak, że mp3 itd. da się doinstalować w CentOS, więc pewie i w Scientific. Scientific chętnie nieco poznam z informatycznego punktu widzenia, podczas gdy Minta instaluję tylko i wyłącznie "na odwal się" bo tam ponoć z góry wszystko jest przygotowane i nic nie trzeba umieć.

Niestety Debian 9 Stretch nie jest do końca stabilny, gdy odpalam na nim potrzebne mi oprogramowanie bioinformatyczne. Poza tym, szkoda mi przeciążać, przegrzewać i zapewne zużywać mój główny sprzęt (aby coś obliczyć potrzebuję odpalić taki program na kilka-kilkadziesiąt godzin rozgrzewając kompa do blisko 80 stopni..., no i oczywiście niech się w międzyczasie nic nie zawiesi!!!).

Jako, że mam też drugi starszy laptop, który stoi w zasadzie nieużywany i nie jest mi go aż tak szkoda, pomyślalem, że wypróbuję na nim coś z rodziny Red Hata. Będę go używać w większej części jako platformę obliczeniową w badaniach naukowych, podczas gdy do "codziennego użytkowania" mam nowszego laptopa z zainstalowanym Debianem, który sobie chwalę w bardziej "codziennych zastosowaniach". Skoro cele są naukowe, nazwa Scientific Linux wydaje mi się brzmieć bardziej szpanersko przed kolegami niż CentOS i stąd taki właśnie wybór.

Dzięki za wszelkie podpowiedzi!
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Styczeń 02, 2019, 12:07:03 AM
Taaa....,
- trochę tego wiele, więc nawet cytować chyba nie ma sensu...

Co do "dualbotu", to poprzeglądaj sobie dobrze niektóre tematy na forum, na pewno znajdziesz tam pełne odpowiedzi na swoje wątpliwości...

Co do kolejności, to nie ma to żadnego znaczenia, a jeśli chodzi o współdzielenie partycji to mogą to być: efi (jeśli OSy instalowane są w trybie UEFI), swap, ew. tmp i home.
Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to nanoszenie userów w tej samej kolejności...

Co do sensu, to sam musisz sobie odpowiedzieć...

W nawiązaniu do "platwormy obliczeniowej", jeśli faktycznie robisz to zawodowo, to nie lepiej przygotować sobie do tego celu jakiejś stacjonarki ?
- choćby i najlepiej wyposażony lapek i tak nie umywa się do średniej klasy PCta stacjonarnego (w takim zastosowaniu)...
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 12:34:40 AM
Dzięki... Oczywiście zaczałem od Google. Rzecz w tym, że w zasadzie wszystko co wyskakuje, dotyczy dual boota z Windowsem. Są też liczne instrukcje instalacji różnych dystrybucji Linuxa, ale to są raczej banalne instrukcje klasy "jak zainstalować Minta" lub "jak zainstalować Fedorę". No cóż, będę szukać "jak zainstalować Scientific + Mint ze współdzielonymi swap i home i nie zchrzanić czegoś".

Nie, nie robię tego zawodowo, ale robię.  :)
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Styczeń 02, 2019, 07:47:03 AM
Ubuntowate (Mint również) bardzo łatwo doinstalowywują się do istniejących systemów, czy to windowych czy linuxowych. Więc może najpierw wgraj tego Scientica. Kwestia jaki on  ma domyślny system partycjonowania (bo chyba jakiś ma, wtedy możnaby nie bawić się dyskami na starcie, najwyżej "poprawić" rozmiary pod siebie przy pomocy Gparted). Przy ext4 nie powinno być żadnych problemów. Czy Mint to najlepszy wybór - to kwestia gustu, ma swoich zwolenników i przeciwników, na tym forum raczej więcej tych drugich z tego co czytam.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 09:58:09 AM
Ad 1) Nie - nie ma znaczenia, ale niektóre systemy mają instalatory, które łatwiej coś takiego robią instalowane jako drugie. Jeśli będziesz miał partycje przygotowane wcześniej - bez znaczenia.
Ad 2) Można, ale jest to absolutnie pozbawione sensu i może prowadzić do braku stabilności używanych środowisk. Chodzi głównie o katalogi, w których środowiska/programy trzymają swoje ustawienia (gównie te ukryte). Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsca, to możesz sobie zrobić dodatkową partycję i tam trzymać katalogi takie jak np. Dokumenty, czy Muzyka itd., które podlinkujesz w katalogach domowych obu systemów.
Ad 3) Jak już powiedział @TataPingu - to nie jest pytanie do nas. Dla mnie np. instalacja Minta w ogóle jest pozbawiona sensu. W Twoim przypadku - w zasadzie nie wiadomo czemu to ma służyć, albowiem tę samą funkcjonalność osiągniesz w obu dystrybucjach, nad którymi się zastanawiasz.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: hobbysta w Styczeń 02, 2019, 12:50:11 PM
Moja propozycja jest taka. Zainstaluj tylko jeden - pobaw się - a potem następny. SF to w zasadzie RHEL - podobnie jak CentOS. Mint z kolei to taka propozycja stricte desktopowa. Od strony SF możesz już mieć za stary sprzęt -  u mnie na przykład w pewnym momencie SF zaczął domagać się wymiany HD na nowy. Mint to propozycja Linuxowa dla przeciętnego użytkownika komputera. Jeśli nie zamierzasz w przyszłości zostać administratorem RHEL czy CentOS - to nie za bardzo widzę sensu w instalacji SF. Znacznie lepiej jest postawić tylko jedną a drugą wirtualnie. Dwie różne dystrybucje nie mogą współdzielić systemowych partycji /tmp czy /home. Można natomiast zrobić dodatkową partycję współdzieloną pomiedzy oba systemy - ale trzeba ją sformatowac albo jak VFAT albo NTFS. Istotą wspóldzielonej partycji jest - że w zasadzie pliki należą do wszystkich - każdy powinien mieć do nich swobodny dostęp. Wtedy taka partycja służy jako magazyn danych.  U mnie jest partycja NTFS montowana jako ntfs-3g.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 01:25:34 PM
Cytat: hobbysta w Styczeń 02, 2019, 12:50:11 PM
Dwie różne dystrybucje nie mogą współdzielić systemowych partycji /tmp czy /home.
Dlaczego /tmp nie mogą dzielić? Przy 8GB RAM i tak sens jest mieć tmpfs, zatem /tmp i tak jest wyłącznie "wirtualny".
Cytat: hobbysta w Styczeń 02, 2019, 12:50:11 PM
Można natomiast zrobić dodatkową partycję współdzieloną pomiedzy oba systemy - ale trzeba ją sformatowac albo jak VFAT albo NTFS.
Nie jest konieczny tego typu FS.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Styczeń 02, 2019, 02:10:30 PM
Cytat: hobbysta w Styczeń 02, 2019, 12:50:11 PMDwie różne dystrybucje nie mogą współdzielić systemowych partycji /tmp czy /home.

Akurat te partycje można bez żadnego problemu współdzielić...
- takiej konstelacji używam chyba już od 20 lat...

Jedyne, co może przysporzyć nie tyle co problemów, ale drobnych niekompatybilności, to zróżnicowane wersje programów użytkowych. Np., gdy na jednym OSie pojawi się nowsza wersja jakiegoś programu i jego pliki konfiguracyjne (właśnie te "ukryte", np. pod /home/user/.config/....) nie są więcej kompatybilne z tą starszą na drugim OSie.
Ale jeśli się chce, to i tę niedogodność można "zautomatyzować" jakimś (auto)startowym skryptem...

Poza tym, pod linuksem to rzadki problem. Najczęściej konfiguracje nawet z pierwszych wersji jakichś programów są ciągle kompatybilne z nowymi...

Sam fakt równoległego użytkowania dwóch różnych OSów to wielkie ułatwienie, szczególnie w przypadku, gdy jeden z nich się "posypie"...

Osobiście, co prawda w celach testowych, na bieżąco mam co najmniej 4 OSy na PCecie...
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 02:25:34 PM
Dzięki za super odpowiedzi! :)

Tak więc wnioskuję, że lepiej będzie najpierw zainstalować Scientific Linux, pobawić się nim, a potem ewentualnie doinstalować kolejny system.

Zaczynam się zastanawiać, czy ten Mint jest potrzebny, zwłaszcza jeśli może potencjalnie jakoś zagrozić stabilności Scientific. Sposród niewolnego orogramowania, główne co potrzebuję to czcionki Times New Roman i Arial - na Debianie dały się doinstalować, więc może na Scietific też? Strony internetowe też muszą się poprawnie wyświetlać.

Jeśli jeden system się posypie, będę mial łatwy dostęp do cennych plików z drugiego systemu (ale oba systemy muszą je widzieć...). Czy jednak jest realna szansa, że Scientific Linux mi się kiedyś za mojego życia posypie? W Debianie jakiekolwiek większe problemy miałem jedynie w okresie, gdy używałem gałezi testing, podczas gdy w stable sporadycznie zawodzą mnie drobne szczegóły głównie w oprogramowaniu spoza repozytorium (ale w tym przypadku takie własnie potrzebuję... :-\).

Ciekawe jest, że Mint nie cieszy się na tym forum wybitnie dobrą opinią.  ??? W większości miejsc w sieci czytam, że to jest najlepszy system świata, tj. taki "ulepszonny Ubuntu, który jest ulepszonym Debianem". Czterech moich znajomych używa Linuxa, z tego wszyscy albo Ubuntu, albo Minta. O Debianie jednogłośnie mówią, że jest trudny w obsłudze i się go nie poleca, oraz że nie mają czasu na pisanie sobie sterowników. Ja z kolei dwa lata temu przesiadłem się z Windowsa bezposrednio na Debiana, bo czytałem, że jest stabilny i solidny, a byłem przemęczony walką z Windowsem i czegoś solidnego właśnie pragnąłem. Teraz zastanawiam się, czy znajdę system jeszcze stabilniejszy od Debiana... Nie miałem większych trudności w obsłudze systemu, więc mam nadzieję, że ze Scientific Linux też nie będzie tragedii (chyba douczyć się muszę głównie obsługi yum).
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 04:31:40 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 02:25:34 PM
Zaczynam się zastanawiać, czy ten Mint jest potrzebny, zwłaszcza jeśli może potencjalnie jakoś zagrozić stabilności Scientific.
Dlaczego niby miałby "zagrozić stabilności Scientific"? Jeśli nie pomieszasz ich ustawień w /home/$USER (ten sam $USER) lub nawet pomieszasz, ale nie będziesz miał szczęścia, to do stabilności samych środowisk (bo o core tu nie mówimy) ilość dystrybucji zainstalowanych obok siebie nie ma nic.

Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 02:25:34 PM
Sposród niewolnego orogramowania, główne co potrzebuję to czcionki Times New Roman i Arial - na Debianie dały się doinstalować, więc może na Scietific też? Strony internetowe też muszą się poprawnie wyświetlać.
Czcionki MS zainstalujesz na dowolnej dystrybucji. Brak Windows wyklucza jednak legalność takiego działania. Ich istnienie w systemie nie ma też wiele wspólnego z poprawnym wyświetlaniem się stron internetowych. O wiele ważniejsze jest przy wymienianiu, wspólnym edytowaniu dokumentów, w których tego typu czcionki są użyte.
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 02:25:34 PM
Jeśli jeden system się posypie, będę mial łatwy dostęp do cennych plików z drugiego systemu (ale oba systemy muszą je widzieć...).
To akurat można wykonać niemal zawsze nawet z poziomu liveiso. W różny sposób zresztą.
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 02:25:34 PM
Czy jednak jest realna szansa, że Scientific Linux mi się kiedyś za mojego życia posypie?
Jeśli nie będziesz go gwałcić przez uszy - raczej nie.
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 02:25:34 PM
W Debianie jakiekolwiek większe problemy miałem jedynie w okresie, gdy używałem gałezi testing, podczas gdy w stable sporadycznie zawodzą mnie drobne szczegóły głównie w oprogramowaniu spoza repozytorium (ale w tym przypadku takie własnie potrzebuję... :-\).
Bo:
1. Testing jak sama nazwa wskazuje jest "testing" (a są ludzie i to mocno obeznani w temacie, że jest on bardzo "testing", szczególnie w pewnych aspektach.
2. Tzn. 3rd party oprogramowanie wgrywasz na własne ryzyko. Od tego momentu masz już "swój" system, a nie Debiana :)
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 02:25:34 PM
Ciekawe jest, że Mint nie cieszy się na tym forum wybitnie dobrą opinią.  ??? W większości miejsc w sieci czytam, że to jest najlepszy system świata, tj. taki "ulepszonny Ubuntu, który jest ulepszonym Debianem".
Nie będę się wypowiadać o innych. Mogę o sobie.
Mint jest forkiem, forka. Wpierw Canonical ciągnie z Debiana - w dodatku Testing - wprost paczki, potem coś w nich miesza. Mint (wersja na Ubuntu) wprawdzie w nich praktycznie nie miesza, ale dodaje swoje. Mamy zatem testowe paczki, które z jednej strony ktoś próbował ustabilizować, z drugiej dodał coś od siebie (a co? przeszukanie prostych changelogów to masakra), a następnie jeszcze coś, ktoś (tu już changelogów praktycznie brak). Jeśli ktoś lubi takiego typu wynalazki - proszę bardzo. Ja chcę po prostu wiedzieć.
W jakim stopniu Mint jest odległy od Ubuntu oraz od Debiana - bóg jeden raczy wiedzieć, bo to materia niemal tajna i poufna (tak, wiem jest to na githubie, ale by używać systemu nie chce mi się spędzić kilka tygodni to studiując). Na ile ewentualne porady z Debiana, a przede wszystkim z Ubuntu są tu aktualne? Odpowiedź jest prosta i mnie nie satysfakcjonuje: istnieje taka możliwość.
Dopóki "cudomagiczne" ustrojstwa Minta działają - ok. Schody zaczynają się, gdy działać przestają. Jak to naprawić? Jak i co zrobić z konsoli, by naprawić? Jakie rozwiązanie zastosować? Czy aby na pewno to, które jest właściwe dla 99% linuksów będzie właściwe i tutaj? Hazardzistą - przynajmniej w tym zakresie - nie mam zamiaru być.
Dodatkowo Mint sam w sobie zawiera stosunkowo niewiele materiałów. Jest podręcznik instalacji i jest podręcznik użytkowania środowiska. Samego systemu - brak. Ok, po różnych miejscach (forum) rozrzucone są różne informacje, dotyczące różnych wersji i znów - mało wiadomo, czy to ma, czy też nie ma zastosowania do tej wersji, którą używać chcę.
Dodatkowo zgłaszanie błędów? Komu?! Ok, jeśli chodzi o Cinnamon - wiadomo - to można w Mint. Ale jeśli błędy nie dotyczą Cinnamona? Komu, bo deweloperzy Minta choć szumnie mówią o wspieraniu swojej dystrybucji przez 5 lat, to czerpią w tym zakresie wyłącznie z Ubuntu. Jeśli w Ubuntu coś nie zostanie poprawione, to na to, że w Mincie tak się stanie liczyć nie mogę.
I to jest dopiero wierzchołek góry, dla którego zawsze twierdzę, że Mint jest jedną z najgorszych dystrybucji, jakie w ogóle kiedykolwiek zostały stworzone.
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 02:25:34 PM
Czterech moich znajomych używa Linuxa, z tego wszyscy albo Ubuntu, albo Minta. O Debianie jednogłośnie mówią, że jest trudny w obsłudze i się go nie poleca, oraz że nie mają czasu na pisanie sobie sterowników.
Pitolić (o pisaniu sterowników) każdy może 3 po 3. Oczywiście w Mint to te sterowniki zespół deweloperów Minta napisał. Mamy 2.01. a już niemal kawał roku się zapowiada.
A każda dystrybucja jest trudna odwrotnie proporcjonalnie do umiejętności użytkownika i jego rozgarnięcia.
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 02:25:34 PM
Teraz zastanawiam się, czy znajdę system jeszcze stabilniejszy od Debiana...
A w jakim sensie stabilny? Bo w takim, że od chwili wydania wersji stabilnej, żeby skały ..., to nie zmienią tej wersji (chyba, że ze względów bezpieczeństwa), to fakt. Użytkownik jest tu na szarym końcu. Przynajmniej desktopowy.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 04:48:55 PM
Cytat: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 04:31:40 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 02:25:34 PM
Sposród niewolnego orogramowania, główne co potrzebuję to czcionki Times New Roman i Arial - na Debianie dały się doinstalować, więc może na Scietific też? Strony internetowe też muszą się poprawnie wyświetlać.
Czcionki MS zainstalujesz na dowolnej dystrybucji. Brak Windows wyklucza jednak legalność takiego działania. Ich istnienie w systemie nie ma też wiele wspólnego z poprawnym wyświetlaniem się stron internetowych. O wiele ważniejsze jest przy wymienianiu, wspólnym edytowaniu dokumentów, w których tego typu czcionki są użyte.
Czcionki oczywiście są mi potrzebne przy pisaniu dokumentów doc i docx, które w większości współtworzę z Windowsowcami, a następnie wysyłam do różnych redakcji, które niemal zawsze bezapelacyjnie wymagają Times New Roman. Niekiedy w grafice korzysta się z Arial. Niestety korzystanie z czcionek MS jest dla mnie absolutną koniecznością. :-\
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 05:10:06 PM
Zatem masz wybór: albo Windows, albo łamanie licencji :)
Czcionka, to czcionka - w tym przypadku ttf - nie trzeba nawet mieć paczki. Niemal każde znane mi środowisko oferuje proste, graficzne narzędzie dodawania czcionek. Jeśli ich nie ma, po prostu trzeba je wrzucić do katalogu ttfów i po zawodach.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 05:31:20 PM
Cytat: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 05:10:06 PM
Zatem masz wybór: albo Windows, albo łamanie licencji :)
Jakie są kary za instalację Times New Roman i Arial na Linuxie? :-[

Cytat: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 05:10:06 PM
Czcionka, to czcionka - w tym przypadku ttf - nie trzeba nawet mieć paczki. Niemal każde znane mi środowisko oferuje proste, graficzne narzędzie dodawania czcionek. Jeśli ich nie ma, po prostu trzeba je wrzucić do katalogu ttfów i po zawodach.
Wydaje mi się, że czcionki instalowałem jakoś bez graficznego narzędzia. Jakby co, rozumiem, że wystarczy przekopiować z /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/ na nowy system i będą działać. Z tym sobie poradzę.  ;D

Dobra, pobieram tego Scientific Linux i nie marudzę... :)
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: gosc w Styczeń 02, 2019, 05:36:05 PM
A jakby sobie ściągnąć wolne odpowiedniki tych czcionek i nazwać je po"windowsowemu" to wtedy chyba ... i wilk syty i owca cała.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 05:45:05 PM
Cytat: arecki w Styczeń 02, 2019, 05:36:05 PM
A jakby sobie ściągnąć wolne odpowiedniki tych czcionek i nazwać je po"windowsowemu" to wtedy chyba ... i wilk syty i owca cała.
Wszystkie te tzw, "odpowiedniki", jakie widziałem, się w rzeczywistości odrobinę różnią. Co, jeśli ktoś po mnie oryginalnym Times New Roman zacznie edytować dokument, który wcześniej przygotowałem w podróbce?
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 06:12:02 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 05:31:20 PM
Jakie są kary za instalację Times New Roman i Arial na Linuxie? :-[
Nie ma znaczenia, czy w linuksie, czy w jakimkolwiek innym systemie.
Odpowiedzialność cywilna: http://www.prawoautorskie.pl/roz-9-ochrona-autorskich-praw-majatkowych
Odpowiedzialność karna: http://www.prawoautorskie.pl/roz-14-odpowiedzialnosc-karna
Polecam lekturze.
Reszty mi się szukać nie chce. Nie czuję się specjalistą w prawie autorskim.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 06:19:43 PM
W takim razie zdążyłem czcionki odinstalować. :(

Edit: W tej sytuacji nie rozumiem, jakimi sposobem Mint może zawierać niewolne oprogramowanie. Czy korzystanie z Minta jest legalne?
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 06:52:52 PM
Cóż... a w jaki sposób znajdujesz w dystrybucjach np. google-earth, google-chrome, czcionki MS itp. itd.? Bo ktoś tak zrobił i nie przejmował się tym.
Korzystanie z Minta jest legalne. Swoją drogą, to oni dostarczają paczkę z fontami MS?

PS: W przypadku MS istnieje pewne powiedzonko: jesteśmy przeciwni piraceniu oprogramowania, ale jeśli ma być jakieś piracone, to nasze, bo i tak na tym zarobimy.
Jeszcze nie słyszałem, by MS komuś wytoczyło proces, ścigało, za używanie ich czcionek. Niektóre na 100% mają wolne zamienniki (nie podmienniki, a zamienniki).
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: gosc w Styczeń 02, 2019, 07:08:43 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 05:45:05 PM
Cytat: arecki w Styczeń 02, 2019, 05:36:05 PM
A jakby sobie ściągnąć wolne odpowiedniki tych czcionek i nazwać je po"windowsowemu" to wtedy chyba ... i wilk syty i owca cała.
Wszystkie te tzw, "odpowiedniki", jakie widziałem, się w rzeczywistości odrobinę różnią. Co, jeśli ktoś po mnie oryginalnym Times New Roman zacznie edytować dokument, który wcześniej przygotowałem w podróbce?
Mam w swoim Debianie czcionki http://corefonts.sourceforge.net/, które mają odpowiedniki popuarnych windowsowych czcionek.
Paczki znajdują się w wolnej sekcji repozytoriów, więc zakładam, że są to wolne czcionki do dowolnego użycia http://corefonts.sourceforge.net/faq8.htm
Zrobiłem sobie test edytując dokument na Debianie w Libreoffice Writer 6.1.4.2, następnie przeniosłem go do Windows 7 w MS Office Word 2007, następnie z powrotem do Debiana i nie ma z tym problemu.

Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 07:12:30 PM
Przecież czcionki MS można pobrać z oficjalnej strony Debiana pod debian.org.  :o

https://packages.debian.org/stretch/ttf-mscorefonts-installer

Pogubiłem się...
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: gosc w Styczeń 02, 2019, 07:15:18 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 07:12:30 PM
Przecież czcionki MS można pobrać z oficjalnej strony Debiana pod debian.org.  :o

https://packages.debian.org/stretch/ttf-mscorefonts-installer

Pogubiłem się...
Owszem można, tak mam je zainstalowane, wskazałem źródło pochodzenia tych czcionek.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 07:17:17 PM
I stąd właśnie pochodziły moje czcionki... Czyli jednak są legalne?
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: gosc w Styczeń 02, 2019, 07:22:06 PM
Proponuję poczytać podlinkowane materiały ze strony ich autora.
Poza tym, jak wspomniałem, czcionki są w sekcji main repozytoriów więc podlegają zasadom open source.
Developerzy Debiana bardzo sumiennie podchodzą do tych spraw więc nie sądzę, aby rozpowszechniali coś co łamało by prawa autorskie.
Cytując za https://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-archive#s-main
CytatThe main archive area

The main archive area comprises the Debian distribution. Only the packages in this area are considered part of the distribution. None of the packages in the main archive area require software outside of that area to function. Anyone may use, share, modify and redistribute the packages in this archive area freely [2].

Every package in main must comply with the DFSG (Debian Free Software Guidelines). [3]

In addition, the packages in main

    must not require or recommend a package outside of main for compilation or execution (thus, the package must not declare a Pre-Depends, Depends, Recommends, Build-Depends, Build-Depends-Indep, or Build-Depends-Arch relationship on a non-main package unless that package is only listed as a non-default alternative for a package in main),
    must not be so buggy that we refuse to support them, and
    must meet all policy requirements presented in this manual.

P.S. Czemu ten wątek jest w dziale Fedora?
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 07:30:29 PM
Cóż za ulga... Nie chciałbym stać się kryminalistą. ;D

Cytatapt search times new roman

ttf-mscorefonts-installer/now 3.6 all [installed,local]
  Installer for Microsoft TrueType core fonts

Cytat: arecki w Styczeń 02, 2019, 07:22:06 PM
P.S. Czemu ten wątek jest w dziale Fedora?
Gdyż chodziło w nim głównie o Scientific Linux, zanim zrobił się off-topic.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: gosc w Styczeń 02, 2019, 07:53:19 PM
Jeśli stworzysz dokument z użyciem tych czcionek to oczywiście musisz zapoznać się z warunkami użytkowania tych czcionek i spełnić wymagania licencji http://web.archive.org/web/20011222020409/http://www.microsoft.com:80/typography/fontpack/eula.htm , w szczególności:
CytatReproduction and Distribution. You may reproduce and distribute an unlimited number of copies of the SOFTWARE PRODUCT; provided that each copy shall be a true and complete copy, including all copyright and trademark notices, and shall be accompanied by a copy of this EULA. Copies of the SOFTWARE PRODUCT may not be distributed for profit either on a standalone basis or included as part of your own product.
Nie jestem specjalistą w dziedzinie praw autorskich, ale dziwi mnie zapis
CytatCopies of the SOFTWARE PRODUCT may not be distributed for profit
co by sugerowało, że nie można ich używać w celach komercyjnych.
Powyższe pochodzi z linkowanej wcześniej strony: http://corefonts.sourceforge.net/faq8.htm

Proponuję skonsultować się z firmowym prawnikiem.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 08:14:02 PM
Czytać, jak najbardziej. Nie zaszkodzi, a nawet pomoże. Proponuję zacząć od opisu ttf-mscorefonts-installer:
CytatThis package allows for easy installation of the Microsoft True Type Core Fonts for the Web including: (...)
You will need an Internet connection to download these fonts if you don't already have them.
NOTE: the package fonts-liberation contains free variants of the Times, Arial and Courier fonts.
Czy ktoś z Was zastanowił się czy ta paczka w ogóle zawiera jakieś fonty MS? Oto lista plików zawartych w tej paczce:
https://packages.debian.org/stretch/all/ttf-mscorefonts-installer/filelist
Jakoś nie widzę tu żadnego *.ttf ;) I nie może być, bo właśnie łamałoby to licencję MS.
Też do poczytania proponuję np.: https://docs.microsoft.com/en-us/typography/fonts/font-faq#redistribution-and-extended-rights

Istnieje ogromna różnica między paczką ttf-mscorefonts-installer, która jak najbardziej paczką może być i wolną i nawet na GPL, czy czymkolwiek, a czcionkami MS.
Paradoks polega na tym, że jesteśmy w stanie zrobić legalną paczkę, która instaluje jakieś niewolne oprogramowanie (np. jak w tym przykładzie ms-fonts, czy np. zrobić instalatora Google Earth), możemy podać np. szablon budowy appimage dla Eartha), ale skorzystanie z takiej paczki i zainstalowanie niewolnego oprogramowania podlega już jego licencji. I to użytkownik musi się taką legitymować.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 08:19:50 PM
Czyli jeśli dajmy na to będę chciał napisać e-book w celu komercyjnym, nie wiem, jaką czcionką będę go musiał pisać, by nie złamać prawa i by mnie potem nie ścigano. Pewnie muszę mieć zgodę na piśmie od Microsoftu. ??? Pisząc e-book w celu niekomercyjnym muszę podać źródło pochodzenia, autora, itd. zastosowanej w e-booku wolnej czcionki.  :o Zastanawiam się, która z książek na półce jest w ogóle legalna... ;D
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 08:26:35 PM
Grunt to filozofia ;)
W celu komercyjnym możesz wykorzystać każdą czcionkę, która daje Ci licencję na taki sposób wykorzystania. Są takie czcionki zrobione na licencjach otwartych oraz na własnościowych. Są takie, które są bezpłatne i płatne. Są też takie, które są dozwolone dla użytku prywatnego bez żadnych dodatkowych czynności i takie, ale dla komercyjnego wymagają dodatkowego wykupienia licencji.
Jeśli chodzi o zgodę na używanie MS-fonts na komputerze, na którym nie ma MS Windows - to życzę powodzenia. Zwróć się do MS by udzielili Ci takiej licencji.
Info nt. czcionek itd. stosujesz w zależności od treści łączącej Ciebie z twórcą takiej czcionki umowy. Ta umowa nazywa się licencją. I od jej lektury trzeba zacząć, by w 100% być pewnym, czy działa się w ramach dozwolonego prawa, co trzeba dla jego zachowania zrobić itd.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: gosc w Styczeń 02, 2019, 08:30:00 PM
Cytat: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 08:14:02 PM
Paradoks polega na tym, że jesteśmy w stanie zrobić legalną paczkę, która instaluje jakieś niewolne oprogramowanie (np. jak w tym przykładzie ms-fonts, czy np. zrobić instalatora Google Earth), możemy podać np. szablon budowy appimage dla Eartha), ale skorzystanie z takiej paczki i zainstalowanie niewolnego oprogramowania podlega już jego licencji. I to użytkownik musi się taką legitymować.
W sekcji main mogą znaleźć się tylko wolne pakiety niezależne od niewolnego oprogramowania.

Obawiam się, że ten temat nas przerasta i powinien się wypowiedzieć jakiś prawnik.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Styczeń 02, 2019, 09:08:05 PM
Cytat: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 04:31:40 PM
Mint jest forkiem, forka. Wpierw Canonical ciągnie z Debiana - w dodatku Testing - wprost paczki, potem coś w nich miesza.
I tak dalej...

Strzał w 10-tkę, Kolego Pawle....
- i tyczy się to nie tylko LTS-a, a już również LMDE !

"Mińciarze" zaczynają już tak mieszać, że po ok. 2 tygodniach testów zupełnie wywaliłem LMDE3 i odradzam tę "mieszaninę" debiana i ichnich "rozwiązań" każdemu, kto się mnie radzi...

Dużo by pisać, nie ma to sensu. Wydaje mi się, że "mińciarze" zachłysnęli się własnym sukcesem i przygotowują system pod komercję...
- no, zobaczymy, jak to się rozwinie....

A swoją drogą, życzę wszystkiego najlepszego Koledze i wszystkim innym w nowym roku 2019...
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 02, 2019, 09:14:06 PM
Prawnik się kłania :)

W dalszym ciągu: paczka ms-corefonts-installer jako oprogramowanie samo w sobie może być na dowolnej licencji, byleby była ona akceptowana przez Debiana. Ta paczka do swojego działania (jeśli jest w main) nie może wymagać żadnego innego oprogramowania zewnętrznego. I nie wymaga - czcionki nie są oprogramowaniem. Z punktu widzenia Debiana - wszystko jest ok. Natomiast same czcionki podlegają licencji EULA wydanej przez Microsoft. Debian i jego paczki nie mają tu nic do rzeczy i nie mogą w żaden sposób tej licencji naruszać. I omawiana paczka - sama w sobie - tego nie robi. Licencję tę, wykorzystując tę paczkę, może naruszyć natomiast użytkownik, który zainstaluje u siebie niezgodnie z EULA te czcionki.
I z mojej strony - w tym zakresie - OT. Jeśli masz wątpliwości - zwróć się do działu prawnego MS.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: gosc w Styczeń 02, 2019, 09:33:57 PM
Raczej do dowolnego prawnika, który się w tym specjalizuje.
Nie trudno przewidzieć co stwierdzi dział prawny MS :D
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Styczeń 02, 2019, 09:35:28 PM
Paczka ttf-mscorefonts-installer , jak i jej pakiet źródłowy msttcorefonts znajdą się repozytorium contrib , a nie main.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 09:43:37 PM
A jak oceniacie Anarchy Linux?
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: gosc w Styczeń 02, 2019, 09:52:37 PM
Cytat: lami07 w Styczeń 02, 2019, 09:35:28 PM
Paczka ttf-mscorefonts-installer , jak i jej pakiet źródłowy msttcorefonts znajdą się repozytorium contrib , a nie main.
No faktycznie, sory za zamieszanie.
Także wracam do pierwotnego pomysłu, użycia np. fonts-liberation z nazwą jak windowsowa Times New Roman i w ten sposób, mam nadzieję, być w zgodzie z licencjami w ramach komercyjnego użytku.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Styczeń 02, 2019, 10:02:27 PM
Piotr wgraj jakieś Buntu na drugi system i nie myśl już o tym. Albo Sparky jak umiesz.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Styczeń 02, 2019, 10:09:41 PM
Cytat: ciubaka w Styczeń 02, 2019, 10:02:27 PM
(...)Albo Sparky jak umiesz.
Że niby instalacja Sparkiego jest trudniejsza niż ubuntowatych?

Ps trochę główny wątek tego tematu zszedł na drugi plan. Zaczynam myśleć, że ten temat czuł byś się swobodniej w luźnej atmosferze działu "pogaduchy"
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 10:15:54 PM
Cytat: arecki w Styczeń 02, 2019, 09:52:37 PM
Także wracam do pierwotnego pomysłu, użycia np. fonts-liberation z nazwą jak windowsowa Times New Roman i w ten sposób, mam nadzieję, być w zgodzie z licencjami w ramach komercyjnego użytku.
To brzmi jak oszustwo i pewnie nazwa jest zastrzeżona i też będzie to przestępstwem. Oszustwo nie jest dobrą drogą w moim przypadku... Raczej będę próbował przekonywać redakcje, "że przecież czcionka jest metrycznie taka sama jak Times New Roman".

Cytat: ciubaka w Styczeń 02, 2019, 10:02:27 PM
Piotr wgraj jakieś Buntu na drugi system i nie myśl już o tym. Albo Sparky jak umiesz.
A to w Sparky trzeba coś więcej umieć? Myślałem, że Sparky to taki Debian testing z LXDE. Jak już pisałem, na głównym laptopie używam Debiana stable i tak się składa, że obecnie głównie LXDE. Czy to się bardzo różni od Sparky?

Cytat: lami07 w Styczeń 02, 2019, 10:09:41 PM
Cytat: ciubaka w Styczeń 02, 2019, 10:02:27 PM
(...)Albo Sparky jak umiesz.
Że niby instalacja Sparkiego jest trudniejsza niż ubuntowatych?

Ps trochę główny wątek tego tematu zszedł na drugi plan. Zaczynam myśleć, że ten temat czuł byś się swobodniej w luźnej atmosferze działu "pogaduchy"
Można przenieść...  ;)
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: stan7 w Styczeń 02, 2019, 10:38:33 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 12:34:40 AM
. Rzecz w tym, że w zasadzie wszystko co wyskakuje, dotyczy dual boota z Windowsem. Są też liczne instrukcje instalacji różnych dystrybucji Linuxa, ale to są raczej banalne instrukcje klasy "jak zainstalować Minta" lub "jak zainstalować Fedorę".
Jeśli ten Scientific Linux bazuje na nowej Fedorze, dam przykład jak u mnie dodałem w grubie Fedory 29 dwa inne Sparky

sudo grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg
Generating grub configuration file ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-4.18.16-300.fc29.x86_64
Found initrd image: /boot/initramfs-4.18.16-300.fc29.x86_64.img
Found linux image: /boot/vmlinuz-0-rescue-34a8cd74855944689a1681448351ce05
Found initrd image: /boot/initramfs-0-rescue-34a8cd74855944689a1681448351ce05.img
Found SparkyLinux (5) on /dev/sda3
Found SparkyLinux (4) on /dev/sda5
Adding boot menu entry for EFI firmware configuration
done

Fedora jest na sda4. Każdy z tych Linuksów jest tylko na jednej partycji.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 10:45:41 PM
Umm. To skomplikowane. :-\

Nie, Scientific Linux nie bazuje w sposób bezpośredni na Fedorze. Bazuje na Red Hacie i jest prehistoryczny ze wsparciem 10 lat. Chyba w tym roku ukaże się SL 8 (nie znalazłem jednak żadnej zapowiedzi...), a na razie jest SL 7 wydany w 2014.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Styczeń 02, 2019, 11:21:55 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 10:15:54 PM
(...) Myślałem, że Sparky to taki Debian testing z LXDE.
Tak i zarazem nie.
Rzuć okiem tu : https://sparkylinux.org/about/
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Styczeń 03, 2019, 01:57:51 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 02, 2019, 10:45:41 PM
Umm. To skomplikowane. :-\

"Ręcznie", to może i "skomplikowane"...

Nie wiem, jak teraz jest z RedHatem (dawno nie instalowałem), ale przypuszczam, że podobnie, jak z innymi dystrami. Na pewno bazuje już na GRUB2, a jeśli tak, to program jest tak napisany, że wszystko można przeprowadzić "automatycznie".

Chcąc zainstalować 2, czy któryś następny OS w pierwszym rzędzie przygotowujesz odpowiednio HDD. Na jeden system przeznaczasz ok 20-30 GB.
W którym miejscu HDD to obojętne, linuks startuje z każdego punktu HDD.
Można ew. wydzielić jedną partycję na /boot, ale, pomimo, że w późniejszym użytkowaniu kompa ułatwia to pewne rzeczy (wspólny /boot dla OSów) w fazie "początkującego" może sprawić kłopoty podczas instalacji (określenie prawidłowej partycji dla instalacji gruba), więc doradzam instalację na partycji przeznaczonej dla danego OSa (potem można to zmienić)

Instalacja samego OSa przebiega całkowicie automatycznie (po wskazaniu docelowej partycji). Nowo instalowany OS automatycznie instaluje nowego gruba w MBR "przepisując" poprzedniego (wychodzę z założenia, że format dysku bazuje na MBR).
Podczas instalacji, oczywiście, nanosi do boot-menu istniejący, stary OS.

Oczywistym jest, że "stary" OS i jego grub nie posiada informacji o "nowym", więc po jego wystartowaniu (starego OSa) wystarczy uzupełnić to w terminalu:

sudo update-grub

W ten sposób zainstalowaliśmy następnego OSa.
Oczywiście, "poprawki" typu powiązanie wspólnego /home, /swap /tmp itp to następne kroki.
2 x /boot (pod obiema OSami) to również sprawa wymagająca pewnych określonych "kroków", ale, jak na razie mamy zainstalowane i niezależnie funkcjonujące  równolegle 2 OSy...
- nie trzeba robić nic skomplikowanego...
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Styczeń 03, 2019, 02:23:13 PM
 Dajcie już spokój z tym " wspólnym /tmp " . Jak już wcześniej pavbaranov napomniał, systemd automatycznie montuje /tmp jako tmpfs. Jeśli dobrze pamiętam laptop Piotra ma 8GB ram. Ma z czego odżałować odrobinę na obsługę plików tymczasowych.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Styczeń 03, 2019, 03:05:12 PM
Cytat: lami07 w Styczeń 03, 2019, 02:23:13 PM
Dajcie już spokój z tym " wspólnym /tmp " . Jak już wcześniej pavbaranov napomniał, systemd automatycznie montuje /tmp jako tmpfs

Niekoniecznie...
- wszystko zależy od tego co i jak masz naniesione w fstab...
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Styczeń 03, 2019, 03:41:58 PM
Cytat: TataPingu w Styczeń 03, 2019, 03:05:12 PM
Niekoniecznie...
- wszystko zależy od tego co i jak masz naniesione w fstab...
Zgadza się. Jeśli jednak nic nie będziesz miał naniesione w fstab (odnośnie /tmp), to systemd zamontuje /tmp jako tmpfs.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Styczeń 03, 2019, 11:53:10 PM
Cytat: lami07 w Styczeń 03, 2019, 03:41:58 PM
Zgadza się. Jeśli jednak nic nie będziesz miał naniesione w fstab (odnośnie /tmp), to systemd zamontuje /tmp jako tmpfs.

Tak, teoretycznie tak będzie, tylko....
- nie każda dystrybucja trzyma się "standardu", t.j. lokalizacji tmp (/tmp)...

Na przykład taki "LinuxMX" lokuje tmp pod var (/var/tmp) i nie wiem, czy systemd to przewiduje (poza tym, "LinuxMX" może pracować w 2 trybach, z i bez systemd) ?
- osobiście wolę regulować to w fstabie, po prostu nanoszę:

tmpfs /tmp tmpfs defaults 0 0

czy np. w przypadku LinuxMX:

tmpfs /var/tmp tmpfs defaults 0 0

i mam 100% pewność, że RAM i system jest zoptymalizowany...
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 07, 2019, 09:55:16 AM
Zainstalowałem Scientific Linux 7.6 z Gnome. Nie działają Wi-Fi i Buetooth. Sam system chodzi jakby wolno (a może odwykłem od tego laptopa). Poza tym są notyfikacje i dźwięki (trochę jak w Windows, też zdążyłem odwyknąć). Innymi słowy, wywalam i zainstaluję coś innego.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Styczeń 07, 2019, 02:23:49 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 07, 2019, 09:55:16 AM
Zainstalowałem Scientific Linux 7.6 z Gnome.....
....
Innymi słowy, wywalam i zainstaluję coś innego.

Słuszna decyzja...
- szczególnie, jeśli chodzi o Gnome...

A szkoda, wersja 2.x była b. dobra...
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 07, 2019, 02:32:09 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 07, 2019, 09:55:16 AM
Zainstalowałem Scientific Linux 7.6 z Gnome. Nie działają Wi-Fi i Buetooth.
Prawdopodobieństwo, że w innym środowisku będzie to działać (przy tej samej wersji komponentów) jest znikome. Oczywiście, o ile prawidłowo skonfigurowałeś te urządzenia/sieć. Trudno z lakonicznej informacji wywnioskować o co chodzi. Jak już ustawisz jakieś DE, które Ci odpowiada, dalej nie będzie działać, to wówczas załóż jakiś wątek, przyglądniemy się dlaczego.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 07, 2019, 04:51:35 PM
Na tym samym laptopie wcześniej chodził Debian 8 "Jessie", a później Debian testing/buster z KDE i LXDE. Wszystko działało i nie było problemów ze sterownikami lub ustawieniami. Odnoszę wrażenie, że chodziło też chyba szybciej niż Scientific po świeżej instalacji.

Niestety Debian testing się samoistnie popsuł w pewnym momencie do tego stopia, że nie nie potrafiłem z nic tym zrobić. Wcześniej wielokrotnie samoistnie (tj. po aktualizacjach) się psuł, a później samoistnie się naprawiał.

Na Debianie system plików miałem ext4, natomiast w Scientific sprobowałem domyślnie podpowiadanego xfs.

Oczywiście mogę zainstalować tam Debiana stable i po kłopocie. Mam jednak ochotę nauczyć się czegoś nowego. Tylko, żeby to coś miało w miarę sens i nie była to dystrybucja projektu, który porzucą za dwa lata. Mało pociaga mnie rolling, gdyż pamiętam z Debian testing codziennie pobierane megabajty i niekończące się problemy ze stabilnością (uraz na całe życie?). Debian testing/buster był dobry, kiedy był jeszcze młody, a w miarę jak odchodził od Stretch, coraz bardziej u mnie nawalał.

Czy jeśli wyjadę na kilka miesięcy z nowym laptopem, zostawię starego, q później wrócę, to stary laptop z zainstalowanym rollingiem (typu coś od Archa) lecz przez kilka miesiecy zostawiony bez aktualizowania wciąż będzie się zaktualizować? W podobny sposób zostawilem Debian/testing bez aktualizowania na miesiąc i kolejnej aktualizacji się już zrobić nie dało. Wcześniej w testing miałem kiedyś problem z apt, to chociaż aptitude zadziałało. Potem system samoistnie zepusuł się aż tak, że nie działało nic.

Niestety chyba większość dystrybuji to rollingi. :-\
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 07, 2019, 05:07:15 PM
Każda dystrybucja rządzi się swoimi prawami i dostarcza swoich rozwiązań. W jednej znajdziesz sterowniki dla swojego sprzętu, który będzie wówczas działać OTB, a w innej są one np. dostarczane w ISO, ale nie są instalowane, albo trzeba je dopiero dociągnąć.

Twierdzenie, że Debian Testing to rolling to wierutne bzdury. To nie jest żadne rolling, ba trudno to nawet dystrybucją nazwać. Poletko testowe dla przyszłego stable, gdzie paczki z SID trafiają, jeśli nikt nie zgłasza problemów. Może, ale nie musi działać.

Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz dystrybucji klasy enterprise, a nie stać Cię na RHEL, to - sensowniejszym chyba rozwiązaniem od Scientific wydaje się być CentOS, który jest de facto darmową odsłoną RHELa. Budowany z tych samych paczek źródłowych (zresztą podobnie jak Scientific), ale bez całego wsparcia, jakie zapewnia Red Hat. Dostępne jedynie społecznościowe, ale rozwiązania dla RHEL działają 100/100.

Jeśli wydasz taką dyspozycję, to każda dystrybucja będzie się aktualizować nawet po miesiącach bez systematycznej aktualizacji. W przypadku Archa akurat (bo o nim wspomniałeś) może natomiast wystąpić taki przypadek, że serwery źródłowe, które są udostępnione w systemie, w chwili aktualizacji nie będą już właściwe i dlatego aktualizacja się nie powiedzie. Zawsze też należy czytać informacje o aktualizacjach (w dowolnej dystrybucji i dowolnym systemie wydawniczym).

Nie, większość dystrybucji to wydawnicze. Rolling to jedynie Arch i pochodne, Gentoo (i ewentualnie pochodne), Chakra, KaOS, OpenSUSE Tumbleweed i niewiele więcej. I raz jeszcze - Debian Testing to nie jest dystrybucja.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 07, 2019, 05:41:03 PM
Faktycznie. Spotkałem się już z opinią, że Debian testing to nie jest prawdziwa dystrybucja rolling. Nie bardzo jednak rozumiem, czym się od rollingu różni. Przecież i tu i tam wrzucają względnie mało sprawdzone pakiety i robią to na bieżąco.

Na mój rozum, nie widzę potrzeby posiadania tych bleeding-edge packages, którymi próbują zachęcać w artykułach np. o Arch. Używam np. Libre Office i mam tam absolutnie wszysto, czego do edycji tekstu mi trzeba. Co więc z tego, że mam wersję 5.2.7. w tej chwili na Debianie, podczas gdy na Arch jest już wersja 6.1.4.? Podobnie mam Inkscape 0.92.1, podczas gdy na Arch jest już 0.92.3. i co, na Archu narysuję coś ładnej lub szybciej i naprawdę odczuję tę różnicę?

Obawiam się tego, że rollingiem pogorszyłbym działanie systemu, a nowszymi pakietami nie dodałbym funkcjonalności, którą byłbym w stanie w codziennym użytkowaniu odczuć. Dlatego te dystrybucje klasy enterprise brzmią sensowniej.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 07, 2019, 06:10:17 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 07, 2019, 05:41:03 PM
Faktycznie. Spotkałem się już z opinią, że Debian testing to nie jest prawdziwa dystrybucja rolling. Nie bardzo jednak rozumiem, czym się od rollingu różni. Przecież i tu i tam wrzucają względnie mało sprawdzone pakiety i robią to na bieżąco.
Istnieje różnica między dystrybucją z założenia będącą rolling release, gdzie paczki nie są "wrzucane", jak to piszesz, tylko udostępniane, po wcześniejszym przetestowaniu, przebudowaniu tego co tego wymaga itp. itd. a czymś, gdzie umieszczane są pakiety, które niekiedy są we wzajemnej sprzeczności, jeśli chodzi o swoje zależności, nie są przebudowywane, gdy trzeba itp. Debian Testing to taki worek z paczkami (wcale nie tak świeżymi, jakby się wydawać mogło). Rolling.... ehhh, długo by gadać, a to wątek przecież nie o tym.

Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 07, 2019, 05:41:03 PM
Na mój rozum, nie widzę potrzeby posiadania tych bleeding-edge packages, którymi próbują zachęcać w artykułach np. o Arch. Używam np. Libre Office i mam tam absolutnie wszysto, czego do edycji tekstu mi trzeba. Co więc z tego, że mam wersję 5.2.7. w tej chwili na Debianie, podczas gdy na Arch jest już wersja 6.1.4.? Podobnie mam Inkscape 0.92.1, podczas gdy na Arch jest już 0.92.3. i co, na Archu narysuję coś ładnej lub szybciej i naprawdę odczuję tę różnicę?
I bardzo fajnie. Ty masz to co chcesz i potrzebujesz, ja ze względu na swoje potrzeby wolę mieć rolling. To nie jest jednak kwestia, że "w Archu narysujesz coś ładniej lub szybciej". Mogą to być różne zmiany. Jeden zadowolony jest z funkcjonalności X, a inny po prostu woli mieć to X, ale potrzebuje jeszcze innej - Y. Jeden woli 3 lata mieć błąd w programie, który uniemożliwia jego prawidłowe działanie - inny woli używać wersji już naprawionej. Jednemu nie jest konieczne wsparcie upstreamu, drugi woli je mieć.
Ja wybieram tę drugą opcję na desktop.
Gdybym stawiał serwer, to zrobiłbym go pewnie na czymś, co przez długi czas jest niezmienne jak np. RHEL (i pochodne), SLES, czy Ubuntu Server.

Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 07, 2019, 05:41:03 PM
Obawiam się tego, że rollingiem pogorszyłbym działanie systemu, a nowszymi pakietami nie dodałbym funkcjonalności, którą byłbym w stanie w codziennym użytkowaniu odczuć. Dlatego te dystrybucje klasy enterprise brzmią sensowniej.
I tu się mylisz i to sporo.
A dystrybucje klasy enterprise, to w ogóle zupełnie inna beczka :)
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 07, 2019, 06:38:50 PM
Cytat: pavbaranov w Styczeń 07, 2019, 06:10:17 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 07, 2019, 05:41:03 PM
Obawiam się tego, że rollingiem pogorszyłbym działanie systemu, a nowszymi pakietami nie dodałbym funkcjonalności, którą byłbym w stanie w codziennym użytkowaniu odczuć. Dlatego te dystrybucje klasy enterprise brzmią sensowniej.
I tu się mylisz i to sporo.
A dystrybucje klasy enterprise, to w ogóle zupełnie inna beczka :)
W takim razie wypróbuję Anarchy Linux. Ma dobrą nazwę. ;D
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 07, 2019, 06:56:47 PM
Jeśli chcesz coś wypróbować, a
1. nigdy nie miałeś do czynienia z niegraficznymi instalatorami (choć i taka wersja jest w przypadku Anarchy, choć wg @Robert75 jest spitolona),
2. chcesz się jedynie pobawić (czyt. wypróbować),
to poleciłbym raczej: OpenSUSE Tumbleweed/Gecko Rolling (ale tutaj po instalacji będziesz miał od razu od groma do zaktualizowania), Archman czy Antergos. W ostateczności Manjaro. Są też inne pochodne Archa, ale często robione przez ludzi o bardzo sprecyzowanych poglądach na to, jak system ma wyglądać i zwykle oferujące mniejszy wybór od tych wyżej wymienionych.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 07, 2019, 07:08:18 PM
Dzięki, przeanalizuję te dystrybujce. Z tym, że Debiana instalowałem w trybie tekstowym i nie widzę takiej instalacji trudności.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 07, 2019, 07:13:41 PM
Zatem jak chcesz. Niestety jednak, gdy ostatnio coś próbowałem z Anarchy (CLI) zainstalować, instalacja nie dochodziła do końca. Niemniej jednak - jeśli chcesz - próbuj.
Oczywiście o ile uważasz, że rolling to typ dystrybucji, jaką chcesz mieć.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 08, 2019, 04:04:39 AM
Zainstalowałem Scientific Linux na nowo i tym razem WiFi i Bluetooth działają bez problemów. Modemu nie udało się uruchomić; tzn. uruchomić się udało, ale nie łączy z internetem.

Pobrałem pakiety rpm spoza repozytorium i próbowałem je zainstalować. Oba nie spełniały zależności. Zainstalowałem dla jednego z nich niby ten brakujący element. System wciąż jednak twierdził, że nie spełnia tej zależności. Kazałem zainstalować ten rpm pomimo niespełnionej zależości. Zainstalowały się więc moje rpm-y, ale nie działają. :(

Na Debianie tymczasem działają oba te programy!

Tragedia ten Scientific Linux. :-\
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 08, 2019, 08:34:00 AM
Tragedia to raczej Ty, a nie SL :)
Skoro jakaś paczka wymaga zależności, a Ty ich w systemie nie masz, to w jaki sposób chcesz by to działało? Samochód, by jeździć wymaga choćby kół - bez kół będzie jeździć? Ale oczywiście tragedia, to ów samochód - że nie jeździ - a nie właściciel, że go w koła nie wyposażył.
Instaluj programy prawidłowo - będzie działać.
Kwestia braku połączenia z siecią przez modem to kwestia konfiguracji - załóż wątek.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 08, 2019, 09:30:51 AM
Tragedia to taki samochód, który wymaga kół, ale takie koła jakie wymaga, akurat nie są dostępne. Oczywiście wina właściciela, że kół nie zamontował? Ledwie dwa programy próbowałem zainstalować i żaden nie spełniał zależności. Kiepściutko tu wypada SL, bo w Debianie takich problemów nie było.

Sparky nie chce się zainstalować wcale - szkoda, bo się pozytywnie nastawiłem do tej dystrybucji. Pobrałem Fedorę, poźniej spróbuję ją uruchomić.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 08, 2019, 09:42:04 AM
Sam napisałeś: programy nie są w repozytorium. To zatem nie kto inny, ale Ty musisz zadbać o to, by ich zależności zostały spełnione. W ogóle to są to programy dla Scientific???
SL to specjalna dystrybucja. Nie jest ona ani typowa, ani desktopowa, przeznaczona dla określonego odbiorcy, o specyficznych wymaganiach. Dodatkowo oparta jest o również - raczej - niedesktopową dystrybucję, jaką jest RHEL. Znajdujesz się pośród osób, do których jest adresowana? Do czego jest Ci ów linux w ogóle potrzebny?
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Styczeń 08, 2019, 10:14:14 AM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 08, 2019, 09:30:51 AM
Sparky nie chce się zainstalować wcale - szkoda, bo się pozytywnie nastawiłem do tej dystrybucji.
W czym problem ? Detale poproszę ?
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: hobbysta w Styczeń 08, 2019, 05:02:39 PM
Moze najpierw okresl wlasne potrzeby - do czego jest ci potrzebny komputer. Bo uczenie sie czegos nowego zajmie ci miesiace. A to, ze zainstalujesz i odinstalujesz kilka dystrybucji - niczego cie nie nauczy. Zasadniczo uczymy sie przez rozwiazywanie realnych problemow - a nie tworzenie fikcji, ktora niezaleznie od tego jak jest traktowana pozostaje fikcja. Rozwiazanie fikcyjnego problemu to dalej fikcja.

To co dziwne w twoim poscie to fakt ze instalator w SL ma domyslnie ustawione rozwiazywanie zaleznosci. Nie mozna zainstalowac paczki, ktora nie spelnia zaleznosci. W przypadku SL istnieja oficjalne repozytoria i kilka spolecznosciowych - ktore sa zalecane. Z dzikich, prywatnych repozytoriow nie nalezy korzystac. Wybrales sobie system SL - ktory wymaga duzej wiedzy jesli chodzi o administracje. Teraz za kare musisz czytac oficjalna dokumentacje. Najlepiej isc na kurs administracji RHEL i zdac odpowiedni egzamin i zdobyc certyfikat. Wtedy dopiero bedziesz mial prawdziwa frajde korzystajac z SL.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 08, 2019, 05:14:35 PM
Cytat: lami07 w Styczeń 08, 2019, 10:14:14 AM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 08, 2019, 09:30:51 AM
Sparky nie chce się zainstalować wcale - szkoda, bo się pozytywnie nastawiłem do tej dystrybucji.
W czym problem ? Detale poproszę ?
https://ibb.co/V2z3ZJ7 Wrzuciłem obraz iso na pendrive (dd if=sparkylinux-4.9.2-x86_64-lxde.iso of=/dev/mój_pendrive). Po uruchomieniu komputera wyświetla się tylko tyle, co widać na załączonym obrazu i nie rusza nic dalej niezależnie od tego, co z tej listy wybiorę.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 08, 2019, 05:19:13 PM
Cytat: hobbysta w Styczeń 08, 2019, 05:02:39 PMTo co dziwne w twoim poscie to fakt ze instalator w SL ma domyslnie ustawione rozwiazywanie zaleznosci. Nie mozna zainstalowac paczki, ktora nie spelnia zaleznosci.
Owszem można zainstalowac paczkę, która nie spełnia zależności. Wszedłem w rpm --help i wyczytałem taką funkcję. Cytuję z pamięci, więc mogę się mylić, ale to było coś jak --nodeps i wówczas moje paczki się zainstalowały pomimo niespełnionych zależności. Tylko, że programy nie działały prawidłowo.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Styczeń 08, 2019, 05:53:29 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 08, 2019, 05:14:35 PM
Po uruchomieniu komputera wyświetla się tylko tyle, co widać na załączonym obrazu i nie rusza nic dalej niezależnie od tego, co z tej listy wybiorę.
Interesujące... Hmm, sprawdzałeś sumę kontrolną pobranego obrazu instalacyjnego?

Ps właściwie to jaka jest specyfikację twojego laptopa ?
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: hobbysta w Styczeń 08, 2019, 06:14:08 PM
@Piotr_1988: moge tylko domyslac sie, ze np. --nodeps jest uzywane wtedy, kiedy domyslna instalacja zawodzi. Np. dwie aplikacje wymagajace roznych wersji tej samej wspoldzielonej biblioteki.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 08, 2019, 06:34:26 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 08, 2019, 05:19:13 PM
Cytuję z pamięci, więc mogę się mylić, ale to było coś jak --nodeps i wówczas moje paczki się zainstalowały pomimo niespełnionych zależności. Tylko, że programy nie działały prawidłowo.
Wiesz co robisz?
Raz jeszcze - po co Ci jest potrzebny linux. W tym wątku jest o dual boot Mint (desktop) i SL (bardzo specyficzna dystrybucja) - potem pisze, że nie możesz czegoś na SL zainstalować... A konkret? Brak? To o co chodzi?I
I jeszcze raz - na pewno potrzebujesz SL? Wiesz do czego to system? Może po prostu zainstaluj właśnie jakiegoś "Minta" i sprawa z głowy.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 08, 2019, 06:41:09 PM
Cytat: lami07 w Styczeń 08, 2019, 05:53:29 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 08, 2019, 05:14:35 PM
Po uruchomieniu komputera wyświetla się tylko tyle, co widać na załączonym obrazu i nie rusza nic dalej niezależnie od tego, co z tej listy wybiorę.
Interesujące... Hmm, sprawdzałeś sumę kontrolną pobranego obrazu instalacyjnego?

Ps właściwie to jaka jest specyfikację twojego laptopa ?
Sumy kontrolne się zgadzają:

piotr@debian:~/Programy$ md5sum sparkylinux-4.9.2-x86_64-lxde.iso
caf7f66bac8101c2faaa9500f3bfbaae  sparkylinux-4.9.2-x86_64-lxde.iso
piotr@debian:~/Programy$ shalsum sparkylinux-4.9.2-x86_64-lxde.iso
bash: shalsum: command not found
piotr@debian:~/Programy$ sha1sum sparkylinux-4.9.2-x86_64-lxde.iso
e39083556e360853241d0dad0422d8ff2b3992d1  sparkylinux-4.9.2-x86_64-lxde.iso
piotr@debian:~/Programy$ sha256sum sparkylinux-4.9.2-x86_64-lxde.iso
f11c053ed487acc629c6bd622d0d90e32022ae9f433fd11b67b92186544c24f3  sparkylinux-4.9.2-x86_64-lxde.iso
piotr@debian:~/Programy$ sha512sum sparkylinux-4.9.2-x86_64-lxde.iso
07646f8e463818b314528625bbcada55f61b2fab59f9c93a2bc763db2a639f9453b360cc24aa5033285ca020fbbfc2801a1d79c3eadd4eb671a2d66f5241ba75  sparkylinux-4.9.2-x86_64-lxde.iso

Specyfikacja laptopa:

Lenovo G50-45
AMD A6-6310 (4 rdzenie, od 1.80 GHz do 2.40 GHz, 2 MB cache)
AMD KernCZ
8 GB SO-DIMM DDR3, 1600 MHz
AMD Radeon R4 series
SSD SATA 120 GB
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 08, 2019, 07:17:41 PM
Cytat: pavbaranov w Styczeń 08, 2019, 06:34:26 PM
Cytat: Piotr_1988 w Styczeń 08, 2019, 05:19:13 PM
Cytuję z pamięci, więc mogę się mylić, ale to było coś jak --nodeps i wówczas moje paczki się zainstalowały pomimo niespełnionych zależności. Tylko, że programy nie działały prawidłowo.
Wiesz co robisz?
Raz jeszcze - po co Ci jest potrzebny linux. W tym wątku jest o dual boot Mint (desktop) i SL (bardzo specyficzna dystrybucja) - potem pisze, że nie możesz czegoś na SL zainstalować... A konkret? Brak? To o co chodzi?I
I jeszcze raz - na pewno potrzebujesz SL? Wiesz do czego to system? Może po prostu zainstaluj właśnie jakiegoś "Minta" i sprawa z głowy.
Nie jestem informatykiem. Proszę na mnie nie krzyczeć. >:( Wiem, dlaczego robię, to co robię. Motywy z grubsza opisalem już w pierwszym poście w tym wątku. Na moim głównym, najnowszym laptopie mam Debiana i jestem zadowolony. Natomiast na starym laptopie, który stoi nieużywany (specyfikacja starego laptopa powyżej) chciałem zainstalować Scientific Linux, po to by odciążyć z nadmiaru pracy nowszego laptopa, przy którym właśnie siedzę.

Programem, który najbardziej obciąża mi system jest MEGA X, który służy do analiz sekwencji nukleotydów. Jak podają Kumer et al. (2018):
CytatOn Linux platforms, MEGA X has been optimized and tested for use on Debian/Ubuntu and RedHat/CentOS based distributions. Because users may customize their Linux environments easily, we recommend use of MEGA X for Linux in tested desktop environments. Specifically, we have tested MEGA X on Ubuntu 16.04.4 (with Unity desktop), Mint 18.1 (with Cinnamon desktop), and CentOS 7 (with GNOME desktop).
Kumar, S., Stecher, G., Li, M., Knyaz, C., Tamura, K., 2018. MEGA X: Molecular Evolutionary Genetics Analysis across computing platforms. Mol. Biol. Evol. 35, 1547–1549.

Na Debian 9 Stretch ta aplikacja działa. Z tym, że przy dużym obciążeniu zdarza się jej samoistnie wyłączyć. Ponieważ mam drugiego laptopa, który porasta kurzem nieużywany (specyfikacja powyżej), postanowiłem go odciążyć i spożytkować. Tworcy oprogramowania piszą w artykule w Molecular Biology and Evolution, że "MEGA X has been optimized and tested for use on Debian/Ubuntu and RedHat/CentOS based distributions." więc spodziewałem się, że aplikacja będzie działać na Scientific Linux, który de facto jest "RedHat based distribution"... Zwłaszcza, że w Scientific jest środowisko GNOME pod którym tę aplikację testowano na CentOS i które środowisko właśnie zalecają.

Nie chcę odpalać tego na testowanych tam Mincie lub Ubuntu, bo te dystrybucje są obładowane, a mi zależy na czymś szybkim i stabilnym, by móc te obliczenia molekularne przeprowadzać. Dlatego Scientific Linux zabrzmiało sensownie i do tego ma szpanerską nazwę, która będzie łądnie wyglądać, gdy się podzielę wynikami moich bioinformatycznych obliczeń. ;) Nie jestem informatykiem, proszę na mnie nie krzyczeć, no ale spodziewalem się, że będzie to na Scientific Linux działać. Nie jestem idiotą.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Styczeń 08, 2019, 07:27:12 PM
Szybkie i stabilne - polecam na drugi laptop również Debiana z gałęzi stabilnej w wersji amd64 z dowolnym pulpitem.
Jeśli ma być wydajny to polecam pulpit LXDE lub Xfce.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 08, 2019, 07:36:19 PM
@Piotr_1988 - Czy ja krzyczę? Proszę mi nie wmawiać. Masz oprogramowanie, które nie jest w repozytorium. W takim przypadku musisz sprawdzić przede wszystkim jego wymogi i do tego oprogramowania dostosować dystrybucję. Niestety wszelkie zależności itp. będą ciążyć na Tobie, chyba, że producent oprogramowania zapewni Ci odpowiednie wsparcie i wskaże co dokładnie jest potrzebne. Niekiedy nawet inne gcc tworzy problem.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: hobbysta w Styczeń 08, 2019, 10:11:29 PM
To chyba jest zwykle nieporozumienie. SL - Scientific Linux nie ma nic wspolnego z nauka. 'Upstream' to kod zrodlowy dystrybucji RHEL - Red Hat Enterprise Linux. Podobnie CentOS rowniez bazuje na kodzie RHEL. Poczytaj w necie do jakich zastosowan uzywany jest CentOS, RHEL - do tego samego uzywany jest SL. Nazwa wziela sie stad, ze dystrybucja jest rozwijana przez osoby z Fermi Lab w USA, oraz CERN w Szwajcarii. SL nie jest (!) dystrybucja przeznaczona w jakis specjalny sposob do badan naukowych. Ma dokladnie taki sam zakres zastosowan jak wspomniane przez mnie RHEL i CentOS.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Styczeń 08, 2019, 10:12:34 PM
skoro się upierasz na redhat z gnome to lutuj fedorę i po temacie - twój stary laptop to niezły laptop
a jak debian to debian
a co znowu złego jest w buntu - też myślałem że samo zło ale mi przeszło
dajesz Piotr olewasz szpanerskie nazwy bierz dystrybucję ze wsparciem
koledzy z forum zapewne doradzą ci do amd coś archowego -znają się więc może warto posłuchać
drobna uwaga do fedory, która skutecznie mnie odstraszyła od systemu - partycjonuje domyślnie dyski  nie w ext4 - potem problem jak coś się wykrzaczy - proszę spróbować jednak instalować w  ext4
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Styczeń 08, 2019, 10:18:13 PM
@Piotr_1988. Przetestowałem u siebie ISO Sparkiego 4.9.2-lxde i niestety działa bez problemu. Możesz zaspokoić moją ciekawość i kiedyś w wolnej chwili spróbować ponownej instalacji , tym razem przy pomocy dowolnego obrazu z gałęzi rolling ?
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Styczeń 08, 2019, 10:21:30 PM
sparky łątwo się instaluje, Piotr popełnia jakiś podstawowy błąd
może niech nie upiera się na lxde?
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Styczeń 09, 2019, 02:35:36 AM
Wsadziłem Debiana stable z KDE i LXDE na starego laptopa. Z grubsza zdążyłem skonfiguować i teraz mam dwa prawie identyczne systemy na laptopach.

Wsadziłem Skarkiego ponowie na pendrive i na inny pendrive i tym razem się uruchomił. ;D Błąd musiał za pierwszym razem wystąpić w momencie przerzucania obrazu na pendrive...

Pierwsze wrażenia: kurczę, Sparky jest lepszy od Debiana. :o

- LXDE ma ładniejsze.

- Nawet mój modem sam zrozumiał i się połączył bez problemu z internetem. Chwilę wcześnie na Debianie 9 musiałem to samo konfigurowac z konsoli i doinstalowywać rzeczy, a na Sparkim działa samoistnie jak w Tails. :o

- Graficzna obsługa firewalla? Takego cuda jeszcze nie widziałem. :o No ale potrzebne do szczęścia mi to nie jest, a pewnie (wyobrażam sobie) obciąża w jakiś sposób system.

- Podobnie USB Disk Formatter. Nie widziałem nigdy takiego graficznego narzędzia na Linuxie. Niby fajna rzecz. Gdybym jednak przygody z Linuxem nie zaczął od Debiana, jak było, a zaczął od Sparkiego, z całą pewnością nie nauczyłbym się ani jak obsługiwać dyski, ani jak obsługiwać firewall. No, dla początkujących edukacyjny to Sparky nie jest.

- Domyślnie zainstalowane są niektóre programy, które na Debianie doinstalowywałem samemu, np. GParted.

- Ten odtwarzacz muzyczny DeaDBeeF mi się podoba. Nigdy go nie używałem.

- Potrzebny mi jest Thunar z XFCE, nie będę używać PCManFM. Mam nadzieję, że się uda doinstalować na Sparkim.

Podsumowując powyższe, dam Sparkiemu szansę.  ;) Niniejszym wywalam świeżo zainstalowanego i prawie konfigurowanego Debiana i instaluję Sparkiego na starym laptopie (ciekawe, czy zaraz się wszystko posypie... ;D). Jak mi się za bardzo spodoba, wywalę Debiana z nowego laptopa i też Sparkiego zainstaluję, ale nie wiem, czy to nie jest już hazard.

Jeszcze poogdlądam Fedorę i GhostBSD. Zawsze mogę zrobić duala. Mam dysk 120GB.

Cytat: ciubaka w Styczeń 08, 2019, 10:12:34 PM
stwój stary laptop to niezły laptop
Też tak myślałem dopóty, dopóki nie kupiłem sobie:

Lenovo ThinkPad E480:
Intel Core i5-8250U (4 rdzenie, od 1.6 GHz do 3.4 GHz, 6MB cache)
RAM 16 GB (SO-DIMM DDR4, 2400MHz)
Intel UHD Graphics 620
SSD M.2 PCIe 256 GB & HDD SATA 5400 obr. 1000 GB

To jest zupełnie inny komfort pracy z komputerem niż na starym Lenovo G50-45. Zwłaszcza lepsza jest klawiatura i ekran nie męczy tak wzroku.

EDIT: Piszę już z zainstalowanego Sparkiego. Oprogramowanie spoza repozytorium zainstalowało się łatwo i to graficznie i działa. Thunara nie idzie jednak zainstalować za Chiny.
Tytuł: Odp: Dual boot: Scientific Linux + Linux Mint
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Styczeń 09, 2019, 09:53:46 AM
Cytat: Piotr_1988Thunara nie idzie jednak zainstalować za Chiny.

Skopałeś coś. Thunar instaluje się bez problemu na 4.9.2-lxde.

Próbowałeś po prostu
sudo apt install --no-install-recommends thunar

Ps
Cytat: Piotr_1988Wrzuciłem obraz iso na pendrive (dd if=sparkylinux-4.9.2-x86_64-lxde.iso of=/dev/mój_pendrive)
Następnym razem jak będziesz robił USB instalacyjnego pamiętaj o sync
sudo dd if=/ścieżka/do/iso of=/dev/twoj_pendrive && sync