Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

MAgeia - problem z konfiguracja WI-FI

Zaczęty przez Vornar, Luty 19, 2013, 11:59:55 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vornar

Witam!

PRzy próbie połaczenia z siecią bezprzewodową wyskakuje mi taki błąd:





http://s6.ifotos.pl/img/zrzut-ekr_xaeenpw.png



Natomiast przy próbie konfiguracji cos takiego(w zasadzie to samo):



http://s4.ifotos.pl/img/zrzut-ekr_xaeenrh.png



Używam laptopa także jest to dokuczliwe. Pozdrawiam serdecznie.

pavroo

#1
Witaj

Podaj wynik polecenia lsmod
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

moskaliusz

#2
Witam! Podłączę się pod temat. Wczoraj zainstalowałem Mageia2 64 bit na laptopie lenovo ideapad Y580. Niby działa niby jest cacy ale nie mam internetu w żadnej postaci. Przy sieci Wifi wychodzi komunikat że brakuje mi iwlwifi 5000.ucode coś koło tego natomiast gdy staram się połączyć z internetem za pomocą normalnego kabelka jest całkowity brak reakcji na włożenie rj-tki do gniazda. Dostałem już pomoc od naszego moderatora pavroo ale szczerze mówiąc nawet nie umiem zainstalować tego co powiedział mi żebym ściągną. Na prawdę starałem się wszystkim co potrafię i dalej nic. Próbowałem : rpm -ihv nazwa_pakietu.rpm , urpmi /ścieżka katalogu/*.rpm Wszystko robiłem z uprawnieniami root-a. Bardzo proszę o pomoc :) Pozdrawiam!

RaM

#3
brak sterownika karty. ale dalej też coś nie halo. zainstaluj nowszą wersję (jest już wersja 3, w styczniu będzie 4ta). może zamiast mageiy spróbuj ubuntu (lts 12.04.3).

pavroo

#4
Reinstalacja do Mageia 3 to dobry pomysł.

Prawdopodobnie potrzebujesz sterownika iwlwifi-5000-ucode :

http://wireless.kernel.org/en/users/Drivers/iwlwifi" class="bbcode_url">http://wireless.kernel.org/en/users/Drivers/iwlwifi

Tu jest lista paczek rpm:

http://rpmfind.net/linux/rpm2html/search.php?query=iwlwifi-agn-ucode" class="bbcode_url">http://rpmfind.net/linux/rpm2html/search.php?query=iwlwifi-agn-ucode
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

RaM

#5
nie wiem jak numerowane są sterowniki do kart intelowskich, ale wygląda, że jest to w miarę nowa karta (liczba 5000 wskazuje jakieś sandy bridge lub okolice). z reguły nie ma problemów z takimi kartami, ale przy założeniu, że system jest młodszy od karty. w drugą stronę problemy jak w załączeniu. do nowego sprzętu instaluje się nowe wersje oprogramowania. do sprzętu starego, można zainstalować wszystko, byle właściwie. jeżeli istnieją wskazania do korzystania właśnie z tej jedynej dystrybucji, to sterowniki trzeba dokładać ręcznie, zgodnie z sugestiami kolegi paavro. a jak nie, to lepiej zmienić dystrybucję.

dobranie dystrybucji pod nowszy sprzęt, to wyzwanie. czasami równanie z wieloma niewiadomymi. a niewiadome, to karta graficzna, karta sieciowa, czytnik kart flashowych, a czasami coś jeszcze (u mnie w asusie nie świeci się światełko wskaźnika wifi), czego nie wymieniłem, a może się przytrafić.

moskaliusz

#6
No dobra w takim razie wnioskuję że reinstlacja do mageia 3 powinna załatwić problem. A teraz druga część pytania. Jak mam instalować packi RTM na prawdę nie umiem tego zrobić a starałem się jak mogę. Co do propozycji ubuntu to szczerze mówiąc nie lubię już ubuntu mam na dwóch komputerach ale jakoś nie byłem do niego nigdy przekonany. Chciałem zobaczyć coś mandrivo podobne :P

pavroo

#7
Reinstalacja nie załatwi sprawy. Sterownik ten znajduje się w repo non-free i nie jest domyśnie zainstalowany w Live. Trzeba zainstalować go ręcznie.

Paczkę rpm zainstaluj poleceniem: rpm -ivh nazwa_pakietu.rpm

Sprawdź możliwość instalacji: rpm --test --install nazwa_pakietu.rpm

Jeśli będą potrzebne dodatkowe zależności, to też je pobierz i zainstaluj przed instalacją sterownika.

http://linuxiarze.pl/pakiety_mandriva1/" class="bbcode_url">http://linuxiarze.pl/pakiety_mandriva1/

Jeśli zainstalujesz z paczki .tgz, to na stronie pobierania jest instrukcja instalacji.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

moskaliusz

#8
Dobra zaczynam już trybić co prawda właśnie poleceniem rpm -ivh instalowałem i tu był problem bo nic się nie działo przez chwilę natomiast potem miałem komunikat że nie można było zweryfikować czegoś tam. Nic pozałatwiam swoje sprawy i wieczorem napiszę co i jak.

moskaliusz

#9
Więc zrobiłem tak jak mi było mówione. Ściągnąłem oraz wypaliłem jak i zainstalowałem Mageia3. Musiałem coś pewnie zepsuć bo ani Mageia2 ani 3 nie włączają się natomiast poczciwa Winda działa. Z niej teraz piszę. I tu moje pytanie, może polecacie jakiegoś innego Linuxa który będzie miał większe szanse powodzenia jak i działania na moim laptopie. Przy okazji powtórzę model: Lenovo Ideapad Y580. Macie jakieś propozycje? Najwyżej wrócę do ubuntu do którego jestem już przyzwyczajony (na tym laptopie jeszcze nie instalowany) ale jak już wspominałem wcześniej chciałem bardzo spróbować coś Mandrivo podobne najchętniej w środowisku KDE no i oczywiście architektura X86_64 bit

pavroo

#10
Distro z KDE?

Na Archu: Bridge, Chakra lub Manjaro.

Na Fedorze: Fedora, Korora

openSUSE

Na *buntu: Kubuntu, Netrunner, Mint

Na Mandriva: ROSA (lub Mageia, lecz to już przerabiałeś)

Na Debianie: Debian, SolydK, Siduction, Aptosid, Mint

Na Gentoo: Sabayon

PCLinuxOS

Coś podobnego? Polecam openSUSE, Korora lub ROSA
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

RaM

#11
jeśli można uwaga.



teraz większość obrazów jest w postaci do nagrania na pendrive'a zamiast na płytę. dzięki temu nic nie trzeba wypalać, tylko nagrać na pena i spróbować. pasuje, zainstalować. nie pasuje, wyrzucić.

kolega pavoro na okolicznych stronach podał kilka dobrych programów, ja dodałbym jeszcze rufusa. jest szybki i obsługuje wiele obrazów dystrybucji.

akurat mageię i opensuse trzeba nagrać na pena pod linuxem używając polecenia dd (wszystko jest opisane w wiki - na stronie magei jest link w okolicach downloadu).

co więcej na jednym penie można mieć wiele dystrybucji (np. coś narzędziowego do partycjonowania dysków. osobiście zawsze mam pod ręką puppiego, bo on może prawie wszystko). i testować po kolei.

po włączeniu komputera trzeba wybrać źródło bootowania (jest to zależne od biosów. mogą to być jakieś sekwencje typu esc, f2. f12 itp lub trzeba wejść do biosa i poprzestawiać ręcznie).

wszystko trzeba sprawdzić na poziomie live. czyli co jest out-of-the-box. oczywiście, można sobie doinstalować wiele rzeczy, ale czasami nie jest to takie proste. ponadto, doinstalowane nie zawsze działa tak, jak rzecz natywna dla danej dystrybucji (vide wiele problemów ze skypem).

sugerowanie się desktopem na początku jest przeniesieniem zwyczajów z windy. nieważne co jest byle było ładnie. zastosuj podejście funkcjonalne. jaki problem jest do rozwiązania i jak to dana dystrybucja rozwiązuje (zadaniem systemu operacyjnego jest zarządzanie sprzętem i uruchamianie programów).



na zakończenie, do przeglądu dystrybucji, oprócz tej strony, zawsze dobrze jest zajrzeć na distrowatch.com



powodzenia  :)

moskaliusz

#12
Co do instalowania systemów z tym nie mam problemów (pomijając wczorajszą instalację przy której prawie zasypiałem ze zmeczenia :P), bardziej mi chodziło o sprawne i wydajne wykorzystywanie sprzętowych możliwości komputera przez system operacyjny. Linuxa ogólnie potrzebuje żeby mieć alternatywę dla windy oraz żeby mieć możliwość korzystania z kilku programów które na windowsie są tylko płatne a ich odpowiedniki na linuxa są za darmo. Przy okazji fajnie by było znać jakiś inny system niż tylko Windowsa, Linuxa Ubuntu i Mac OSX 10.8.6

Zapomniałem dodać że fajnie jest mieć w domu chociaż jeden stabilny system którego nie trzeba ratować co pół roku (przy 11 letniej córce w domu)

RaM

#13
osobiście już z windy (prawie) nie korzystam. mam kilka starych licencji xp i to wszystko. warto skoncentrować się na jednej gałęzi linuxów. przeleciałem wiele i wiem, że teraz debian i pochodne, to number one. na starych kompach, to nie ma problemu. np. na desktopie mam semplice/linuxbbq/sparky'ego plus xp. tj. np. semplice po własnych modyfikacjach

http://i.minus.com/iWU2UGyFSIRIF.png" alt="iWU2UGyFSIRIF.png" class="bbcode_img" />



na co dzień używam point linuxa (zobacz http://pointlinux.org/" class="bbcode_url">http://pointlinux.org/ debian stabilny plus mate, strona jest też po polsku). zainstalowane raz działa. dla mnie ma wszystko (a przynajmniej jestem świadomy braków i je akceptuję).



a co do funkcjonalności. czasami i winda (ale raczej ta starsza, xp lub 7) jest potrzebna. nie wszystkie programy inżynierskie są dostępne w repozytoriach (na uczelniach dzieci się uczą np. excela, scilaba, cada itp.). część z tych programów nawet 8ka nie ogarnia.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum