Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

Jaki Linux wybrać / Odp: Distro out of the box
Ostatnia wiadomość przez ghorrgh - Dzisiaj o 04:38:04 PM
Okej, postawiłem Fedorę Gnome, owtyczkowałem, testuję. Thumbleweed potem. A co do pulpitu, to waham się między Gnome a Plasmą.

Aha. Mam problem, bo rozumiem że jak będę miał gnome a zainstaluję apkę KDE, to ściągnę pół plasmy. A jak będę miał KDE to po instalacji apki gnome, będę miał pół gnome. To które środowisko lepsze? Bo jeśli chodzi o urodę to KDE, ale ustawień nie umiem ujarzmić...
Urządzenia peryferyjne / Odp: Układ klawiatury - remapo...
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Dzisiaj o 03:56:58 PM
Jakie GUI? W Plasma - jeśli dobrze widzę, jest to do zrobienia, choć będzie to mozolna robota (chyba).
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Dzisiaj o 03:50:33 PM
Które openSUSE? Wydawnicze, czy rolling? Ustaw jakiekolwiek swoje priorytety pod np. względem tego jak świeże ma być oprogramowanie dostępne w systemie.
W przypadku Fedory (choć to łatwe do ogarnięcia, bo tutoriale są na ich stronie nawet) OTB nie otrzymasz od groma kodeków itp., które są objęte patentami.
Podobnie sprzęt, na którym to ma stanąć. Jeśli jest on ekstremalnie nowy, to raczej nie wydawnicza Zuśka, bo może nie pójść z uwagi na brak niezbędnego oprogramowania (np. zbyt stary kernel itp.).
Osobiście wybierałbym między Thumbleweed a Fedorą.

Inna sprawa - większość tych dystrybcji działa jako live, wobec powyższego ściągnij, wgraj na jakiegoś pena i pobaw się chwilę. Sam wówczas łatwo sprawdzisz co Ci bardziej odpowiada.
Urządzenia peryferyjne / Układ klawiatury - remapowanie...
Ostatnia wiadomość przez jadu - Dzisiaj o 02:51:43 PM
Brydzień :) Mam taki troszkę nietypowy "problem" z polskim układem klawiszy.

Pracuję głównie na programach graficznych i często-gęsto używam róznych skrótów klawiszowych z klawiszem ALT. Niestety wszystkie te skróty działają jedynie z lewym ALTem -ponieważ prawy jest używany stricte do polskich znaków. I tu jest problem, bo nie sięgam paluchami i/lub jest to niewygodne, kiedy używam na klawiaturze jednej ręki.

Czy można przerobić jakoś układ klawiatury tak, żeby oba ALTy działały tak samo (użycie skrótów klawiaturowych) i jednocześnie 'drukowały' polskie znaczki?
Ostatnia wiadomość przez ghorrgh - Dzisiaj o 09:21:28 AM
A Fedora vs openSUSE? Dla wieczniepoczątkującego...
Znalazłem to
https://linuxiarze.pl/fedora-vs-opensuse/
Mint, Mint LMDE / Odp: Okno sesja - wyłączenie s...
Ostatnia wiadomość przez stefan1980 - Dzisiaj o 08:54:14 AM
ok dzięki za odpowiedź. Na razie coś mu się poprawiło a wyłączyłem tylko opcję zresetowania komputera. Zobaczymy jak długo to podziała.
Mepis, antiX, MX / Odp: mx 19 koniec supportu ?
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Dzisiaj o 08:42:37 AM
Cytat: olek070 w Dzisiaj o 07:44:32 AMpodobno 6 lipca 2024 zakończyła sie aktualizacja mx19 , ale nadal można aktualizować system... chyba że tylko niektóre części systemu albo pakiety zewnętrzne ? więc jak to jest w praktyce ?
W praktyce to pewnie tak, że nowe aktualizacje się nie pojawiają, ale repozytoria są jeszcze dostępne i będą przez jakiś czas. Ja nie zamierzam przeinstalowywać systemu dopóki nie będę musiał.
Mepis, antiX, MX / mx 19 koniec supportu ?
Ostatnia wiadomość przez olek070 - Dzisiaj o 07:44:32 AM
podobno 6 lipca 2024 zakończyła sie aktualizacja mx19 , ale nadal można aktualizować system... chyba że tylko niektóre części systemu albo pakiety zewnętrzne ? więc jak to jest w praktyce ?
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Lipiec 11, 2024, 01:04:41 PM
Cytat: ciubaka w Lipiec 11, 2024, 11:16:36 AMAle w zamian nie trzeba terminować w Terminalu :-) Dyski i GParted są u mnie pierwszymi aplikacjami doinstalowywanymi, o ile ich nie ma :-) No - jeszcze Thunderbird i Libre Office ...
W KDE też nie musisz niczego robić w terminalu. Ba, praktycznie we wszystkich dystrybucjach oferowanych od razu z tym środowiskiem niczego w ogóle nie trzeba doinstalowywać, bo to wszystko dostępne jest OTB (może z wyjątkiem partitionmanager).
Ostatnia wiadomość przez ciubaka - Lipiec 11, 2024, 11:16:36 AM
Ale w zamian nie trzeba terminować w Terminalu :-) Dyski i GParted są u mnie pierwszymi aplikacjami doinstalowywanymi, o ile ich nie ma :-) No - jeszcze Thunderbird i Libre Office ...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum