Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Rozdzielczość ekranu - brak możliwości zmiany.

Zaczęty przez Okulista, Sierpień 20, 2020, 07:54:55 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Okulista

Witajcie!
Na bardzo starym Fujitsu-Siemens'ie zainstalowałem Minta. Ekran wyświetla się 640x480, bez możliwości zmiany w aplikacji "ekrany" (jedna pozycja na liście wyboru).
I tu ciekawostka - po odpaleniu live'a ekran domyślnie 1024x768, a w "ekrany" lista obejmuje kilka pozycji.
Instalowałem kilka wersji 18, 19, Xfce, Mate. Ten sam efekt. Aktualizacje też nic nie zmieniają.
???

gosc

Porównaj jakie masz tam sterowniki, np. poleceniem inxi.

Okulista

Po inxi wyświetla tylko podstawowe info (speed, cpu, kernel, hdd, ... )
Weź pod uwagę, że masz do czynienie z zielonym użytkownikiem (no lekko żółtym).
Przy instalacji pozwalałem ściągać zewnętrzne sterowniki.


gosc

#4
Polecenie man inxi podpowie jakich przełączników użyć.
http://manpages.ubuntu.com/manpages/bionic/man1/inxi.1.html

Okulista

Czy tak lepiej?
Wersja zainstalowana:
Cytatfil@fil-AMILO-PRO-V2030 ~ $ inxi -xx -G
Graphics:  Card: VIA CN700/P4M800 Pro/P4M800 CE/VN800 Graphics [S3 UniChrome Pro]
           bus-ID: 01:00.0 chip-ID: 1106:3344
           Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: fbdev (unloaded: vesa)
           Resolution: 640x480@73.00hz
           GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.8, 128 bits)
           GLX Version: 3.0 Mesa 12.0.6 Direct Rendering: Yes
Wersja live:
Cytatmint@mint ~ $ inxi -xx -G
Graphics:  Card: VIA CN700/P4M800 Pro/P4M800 CE/VN800 Graphics [S3 UniChrome Pro]
           bus-ID: 01:00.0 chip-ID: 1106:3344
           Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: vesa (unloaded: fbdev)
           Resolution: 1024x768@61.00hz
           GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.8, 128 bits)
           GLX Version: 3.0 Mesa 12.0.6 Direct Rendering: Yes
mint@mint ~ $
Widzę różnicę
Cytatfbdev (unloaded: vesa)
Jak to zmienić?

Okulista

No dobrze...
Skoro zidentyfikowałem różnicę w wersji instalowanej i live, wbiłem w wyszukiwarkę "linux mint vesa".
Minutę później znalazłem to:
CytatTry removing the fbdev driver with this command, so the vesa driver is loaded: sudo apt remove xserver-xorg-video-fbdev

Log out and back in. If there is a problem getting back to the desktop, then press Ctrl+Alt+F1 to enter the virtual console tty1. Login and then use this command to re-install fbdev and reboot:
sudo apt install --reinstall xserver-xorg-video-fbdev; reboot

Trzy minutu później problem był rozwiązany.
Dzięki @arecki za informację n.t. inxi!

gosc

#7
I w taki sposób, wrzucając odpowiednią frazę do wyszukiwarki, rozwiążesz większość problemów :)
Na pochwałę zasługuje cytat, który pomoże innym w podobnym problemie, zamiast "rozwiązałem problem, można zamknąć".
Czy jest to najlepsze rozwiązanie, nie będą oceniał.
Ważne, że działa.
Podejrzewam, że istnieje bardziej eleganckie niż usuwanie i ponowna instalacja paczki xserver-xorg-video-fbdev.
Pozdrawiam.

Okulista

Zanim zapytałem na forum też szukałem. Bez Twojej @arecki instrukcji do inxi nie znalazłbym magicznego słowa "vesa". Żeby znaleźć, trzeba wiedzieć czego szukać.  ;)
Zapewne jest bardziej eleganckie rozwiązanie, bo po problemie pozostało "wspomnienie" w postaci małej rozdzielczości podczas ładowania systemu. Na innym lapku i przy wersji live wszystko ładuje się od razu w docelowej rozdzielczości. Ale efekt mnie zadowala - teraz da się normalnie pracować.
Pozdrawiam. Zamykam.

pavbaranov

Poszukaj sobie pośród sterowników czegoś, co w nazwie będzie miało openchrome (oryginalnie xf86-video-openchrome, ale Debian i pochodne ma swoje własne nazwy), bowiem o ile pamiętam, to był właściwy sterownik dla VIA.
Inna sprawa, że mnóstwo kerneli po prostu jest tak ostatnio budowanych, że już nie obsługują tego GPU inaczej niż przez VESA. Warto jednak spróbować.

gosc

Jest w repozytoriach xserver-xorg-video-openchrome i wg opisu obsługuje VIA CN700/P4M800

Zobacz najnowsze wiadomości na forum