Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Macie pomysł na jakiś Linux awaryjny?

Zaczęty przez SysBox2018, Lipiec 21, 2018, 09:23:52 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

SysBox2018

Witam!

Chciałbym mieć jakiegoś Linux'a na laptop Lenovo ideapad 110-15.
Widzę, że Windows 10 chce zejść, więc myślę o Linux'ie mocnym, do gier, do internetu. Ogólnie wielofunkcyjny.
Macie jakiś ciekawy?

PomPom

Linux do gier... ciężko, jeżeli chodzi o jakieś spore tytuły.
Nie ma ogólnie co kombinować - któraś edycja Ubuntu 18.04 będzie dobra.
myk byle jak jako tako

MSki

@SysBox2018, dystrybucji ukierunkowanych na granie jest kilka;
https://linuxiarze.pl/dystrybucje-gry/
...co nie znaczy, że na "biurowych" nie można pograć, choćby instalując PlayOnLinux.
A w sieci jest trochę stron oferujących płatne gry na Linuksa.

PomPom

Steam i GOG. Te same źródła co na Windows. 
myk byle jak jako tako

SysBox2018

#4
No dobra. :)
A jak myślicie o Linux Mint 19?
Ogólnie chce, żeby był najlepszy.

PomPom

Nie testowałem bardziej 19stki, ale 18.x było problematyczne i miało problemy, których nie miałem gdzie indziej. Jak chcesz środowisko Cinnamon, to Mint pewnie spoko, ale jak MATE albo Xfce, to już lepiej kolejno Ubuntu MATE lub Xubuntu.

Najlepsze distro nie istnieje, ale w większości przypadków Ubuntu lub pochodna najlepiej się sprawdzi.
myk byle jak jako tako

lami07

Mint 19 - system mający swój świat i swoje zabawki. Co z resztą można powiedzieć o każdej dystrubucji. Dla mnie osobiście najważniejszą kwestią, o której trzeba pamiętać będąc użytkownikiem minta, są pakiety rekomendowane. Mint , w odróżnieniu od dystrybucji z których się wywodzi nie traktuje pakietów rekomendowanych jako zależności. Taki zabieg ma swoje logiczne uzasadnienie, ale dla zwykłego Kowalskiego, będącego użytkownikiem końcowych , potrafi być uciążliwe.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

hobbysta

Drapię się w głowę. Czy jest dystrybucja która na dzień dobry oferuje sterowniki Nvidia? U mnie to raczej dosyć kłopotliwe.

ciubaka

Radeon M335 z kolei mi sprawia problem na każdej dystrybucji :-(

TataPingu

@SysBox2018
Nie istnieje "najlepsze" dystro!
To tak, jakbyś chciał wybrać "najlepszy samochód"
- jest wiele "najlepszych", ale w swojej dziedzinie, czy w swojej kategorii...

pavbaranov

@hobbysta - Tak, choćby Manjaro.
@ciubaka - Jaki problem? (i chyba nie w tym wątku - w Radeonach lekko mogę pomóc)
@TataPingu - Amen!

ciubaka

pewnie że nie w tym wątku, tak się tylko użaliłem nad sobą, generalnie - chodzi mi o to że nie umiem uruchomić tej grafiki w żadnej dystrybucji, a kilka już sprawdziłem - no i żeby to było jakoś łatwo, bo jak wiadomo nie jestem biegły informatyk :-(

pavbaranov

@ciubaka - Zrób wątek, to cokolwiek być może, poradzimy. Tylko oprócz MCOŚ - daj jakiś konkret oraz co chcesz osiągnąć/co nie działa i na jakiej dystrybucji (głównie kernel jest istotny w przypadku Radeonów).

debbixon69

rozwiąż ten test i sprawdź, które distro linuxowe będzie dla Ciebie idealne

http://which-linux.info/pl
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

hobbysta

Cytat: debbixon69 w Listopad 20, 2018, 10:53:56 PM
rozwiąż ten test i sprawdź, które distro linuxowe będzie dla Ciebie idealne

http://which-linux.info/pl
Ciekawe. Mnie wyszedł Arch z LXDE. Kilka razy próbowałem podejść do Arch ale raczej bez dobrego efektu. Ten test odrobinę - trochę no cóż - tak czy inaczej wskazuje na pięć dystrybucji, które wcześniej wymieniłem: różnica  to tylko  w wyborze środowiska graficznego.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum