Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

Arch / Problem ze sterownikiem Wi-Fi ...
Ostatnia wiadomość przez Piejanto - Dzisiaj o 12:56:50 AM
Za namową @pavbaranov wrzucam tutaj problem, jaki mnie spotkał po którejś kolejnej aktualizacji systemu. Jest tak:

Jakieś dwa miesiące temu zrobiłem aktualizację systemu i od tamtej pory miałem problem z Wi-Fi. Wszystkie urządzenia dookoła świetnie współpracowały z moim modemo-routerem, a tylko coś dziwnego się działo z komputrem. Mam ASUSA z Archem XFCE.
Wreszcie, podczas któregoś połączenia (właściwie w trakcie)stracił kontakt z internetem i nie chciał łączyć. Objaw był taki, że widział mój router ale nie przechodził na modem do połączenia. Później było tylko gorzej, bo widział router ale żądał hasła. A gdy mu wpisywałem hasło, to go nie przyjmował i dalej żądał hasła.
Zdecydowałem się na usunięcie sterownika i zainstalowanie go od nowa. Usunąłem sterownik Wi-Fi [rtl8821ce-dkms-git] za pomocą Octopi.
Następnie, żeby tam nic nie zostało) zrobiłem
[pak -Sc]
Zrobiłem aktualizację systemu i mi pokazało :

==> ERROR: Missing 5.15.59-2-lts kernel modules tree for module rtl8821ce/1.0.5.r140.gbe733dc.

To pomyślałem sobie, że teraz należy wgrać od nowa sterownik.
Ale już się nie ładowałem w tego LTS-a, Którego później musiałbym wyrzucać. Zresztą @robson75 kiedyś mówił, że nowy LTS już nie ma sterownika, więc nie szukałem starego.

Wrzuciłem polecenie [pak -Sa rtl8821ce-dkms-git]. Zaszumiało i zainstalowało.

Zresetowałem kompa i... mam Wi-Fi

Dzięki Wam, Panowie @pavbaranov i @robson75

Już myślałem, że będę się musiał pożegnać z Archem, ale widać jeszcze nie pora
Uffff
Jak na razie mam połączenie pewne i bardzo silne. Nie takie chwiejne jak poprzednio.

Dzięki wielkie Kolegom

Arch / Odp: Znów problem z aktualizac...
Ostatnia wiadomość przez Piejanto - Dzisiaj o 12:06:46 AM
@pavbaranov

Też o tym myślałem, ale u mnie to wszystko jest pomieszane i poprzegniatane jak ciasto u piekarzy. 

Ponadto, zrobiłem jak pomyślałem. Usunąłem [rtl8821ce-dkms-git]. następnie, żeby tam nic nie zostało) zrobiłem [pak -Sc]
Zrobiłem aktualizację systemu i mi pokazało :

==> ERROR: Missing 5.15.59-2-lts kernel modules tree for module rtl8821ce/1.0.5.r140.gbe733dc.

To pomyślałem sobie, że teraz należy wgrać od nowa sterownik. Ale już się nie ładowałem w tego LTS-a, bo mi @robson75 kiedyś mówił, że nowy już nie ma sterownika, więc nie szukałem starego.

Wrzuciłem polecenie [pak -Sa rtl8821ce-dkms-git]. Zaszumiało i zainstalowało.

Zresetowałem kompa i... mam Wi-Fi

Dzięki Wam, Panowie.

Już myślałem, że będę się musiał pożegnać z Archem, ale widać jeszcze nie pora
Uffff

Dzięki wielkie
Komputery / Odp: Restart zamiast wyłączeni...
Ostatnia wiadomość przez LeonX37 - Sierpień 09, 2022, 09:59:17 PM
PomPom, dziękuję za szybką odpowiedź.
Funkcja, o której wspominasz, była faktycznie włączona a jej wyłączenie zlikwidowało problem i teraz działa wszystko poprawnie zarówno w trybie zwykłym jak i Live. Super! Dziękuję za pomoc.
PS.Swoją drogą, po przeczytaniu opisu funkcji 'Wake on LAN' w BIOSie, nie jestem pewien czy akurat to bym posądzał o spowodowanie takiego a nie innego zachowania się komputera ;-)
Komputery / Odp: Restart zamiast wyłączeni...
Ostatnia wiadomość przez PomPom - Sierpień 09, 2022, 08:49:03 PM
Masz wyłączoną w BIOS/UEFI/jakkolwiek to nazwiecie opcję Wake on LAN? Na necie to się pojawia często jako winowajca; tj. jak włączona, to źle.
Sparky / Odp: WIFI - brak
Ostatnia wiadomość przez PomPom - Sierpień 09, 2022, 08:42:33 PM
Jakie masz środowisko graficzne, tj. jaką edycję zainstalowałeś?

Jak nie wiesz, to masz ode mnie najlepszą radę: sudo apt install neofetch
Nie dość, że będziesz miał odpowiedź na to pytanie, to będziesz miał fikuśne logo w terminalu, gdy tylko skorzystasz z polecenia neofetch.
Komputery / [ROZWIĄZANY] Restart zamiast w...
Ostatnia wiadomość przez LeonX37 - Sierpień 09, 2022, 07:59:03 PM
Cześć,
przeniosłem dysk z laptopa (Acer Aspire 5738ZG) do sprzętu stacjonarnego (Dell Optiplex 7020). Na dysku są dwa systemy - Win 8.1 oraz Lubuntu 20.04. Wcześniej wszystko pracowało w jak najlepszym porządku. Po przeniesieniu pojawił się problem z wyłączeniem sprzętu pracującego w linuxie. Mianowicie, po wybraniu polecenia 'wyłącz' system restartuje i pojawia się GRUB. Taka sytuacja powtarza się niezależnie od testowanej dystrybucji a także w trybie Live każdej z nich. Jeśli chodzi o Win, to komputer wyłącza się prawidłowo.
Być może jest to tylko sprawa jakiegoś drobnego ustawienia, ale w sieci nie udało mi się znaleźć takiej informacji odnośnie linuxa (natrafiłem jedynie na opisy podobnych przypadku w win - np. restart powodowany przez peryferia). Może ktoś zechce coś zasugerować?
Sparky / Odp: WIFI - brak
Ostatnia wiadomość przez ciubaka - Sierpień 09, 2022, 09:56:10 AM
Ikonka internetu na pasku - prawoklik - dostępne sieci - zalogowanie - działa ?

Jednym zwrotem - Network Manager...
Sparky / WIFI - brak
Ostatnia wiadomość przez as - Sierpień 08, 2022, 10:50:45 PM
Po zainstalowaniu Sparkiego używałem tylko LAN'u. Teraz chciałem również mieć opcję WIFI, ale nie mogę doszukać się żadnych programów systemowych z tym skojarzonych.

Czyżby przy instalacji coś pominąłem?
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Sierpień 06, 2022, 10:33:57 AM
Janek - załóż wątek z trudnościami w połączeniu się z modemem. Tak na szybko - masz tam 2 sterowniki do swojej karty.
INXI przyda Ci się (a raczej nam).
Dlaczego niby paka nie używać do aktualizacji mirrorów? Robię to od lat i nie ma z tym żadnego problemu.
Ostatnia wiadomość przez Piejanto - Sierpień 05, 2022, 10:00:35 PM
Przypomniałem sobie,że do aktualizacji mirrorów miałem nie używać PAK-a.
Dziś wydałem polecenie [reflector --verbose --latest 5 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist]
Teraz chyba powinno być dobrze?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum