Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak zaktualizować Kubuntu, nie działa repo?

Zaczęty przez martel, Wrzesień 13, 2020, 10:46:21 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

martel

Witajcie. Przez dobre dwa lata miałem nieczynny komputer. Teraz go odreanimowałem i dobrze byłoby zaktualizować system. Ale nie działa mi repozytorium. Podpowiecie jak to się teraz robi, bo mam tyły.
Pozdrawiam

kszyhus

Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

ciubaka

Skoro 2 lata nie działał to najlepiej zgrać dane i zainstalować aktualną wersję systemu ...

pavbaranov

Jak bardzo jesteś zaawansowany w linuksie i na ile znasz swoje Kubuntu?
Skoro "nie działają repo", to najprawdopodobniej masz wersję 18.10 lub nawet 17.04, które już w istocie mają "zamknięte" repozytoria. Można próbować aktualizacji przez dist-upgrade, ale nie wiadomo, czy się uda. Można też zmieniać nazwy repozytoriów (najlepiej kolejnych wydań), restart, znów zmiana na następne i tak aż do 20.04. Tu jednak trzeba się znać bo łatwo popełnić błąd i system nie wstanie.
Jeśli masz wydzieloną partycję /home, to można instalować po prostu z nowego iso pamiętając, by gdy instalator zgłosi chęć samodzielnego zainstalowania systemu na dysku i jego podziału (ogólnie zagospodarowania), przejść na "ręczne" i zaznaczyć, by /home nie było formatowane, ale było montowane przy starcie. Tu bez problemu znajdziesz nawet wideo poradniki jak tego dokonać.
Niemniej jednak - jak pisał @ciubaka - zgraj swoje istotne dane (czyli zasadniczo po prostu dokumenty, zdjęcia itd. itp. to co chcesz zachować i na czym Ci zależy - aplikacje nie są problemem, po prostu je zainstalujesz, co najwyżej możesz sobie zobaczyć jak się nazywają, jeśli nie pamiętasz).

Tych sposobów "aktualizacji" jest kilka, ale wpierw odpowiedz na pytanie o stopień Twojego zaawansowania w obsłudze linuksa/Kubuntu.

martel


pavbaranov

Krótko: backup danych istotnych i nowa instalacja. Chyba, że mocno się chcesz przeczołgać przez próbę przejścia z obecnej Twojej wersji (jakiej?) do obecnej wersji Kubuntu (20.04 lub 20.08 - tu wybór należy do Ciebie).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum