Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Prawa dostępu

Zaczęty przez rafal.lesz, Luty 24, 2019, 08:30:45 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

rafal.lesz

Witajcie,

dostałem takie ćwiczenie dla sprawdzenia mojej znajomości struktur katalogowych w Linuksie. Zamieściłem również moje rozwiązanie, czyli powstawiane symbole: x,w,r wewnątrz 'tabeli' (nie potrafiłem dodać zdjęcia), proszę o sprawdzenie ich poprawności i jeśli błędne, proszę o krótkie wyjaśnienie dlaczego powinno być inaczej niż uważam.

Treść:
Sprawdź znaczenie praw dostępu rwx dla pliku zwykłego i katalogu. Jakie prawa dostępu do
katalogu i znajdującego się w nim pliku są konieczne (minimalny zestaw), aby wykonać operacje: cp,
mv i rm na tym pliku? Wyniki przedstawić w tabeli, wpisując odpowiednią kombinację symboli rwx

Operacja     Katalog źródłowy         Katalog docelowy               Plik
rm                      x                               x                                      w
mv                      x                               w                                      w
cp                       x                               w                                       r

Podaję również oznaczenie symboli:
prawo czytania z pliku - oznaczone literą r,
prawo pisania do pliku - oznaczone literą w,
prawo wykonywania pliku - oznaczone literą x.

oraz:
Polecenie rm w ogólnej postaci umożliwia usunięcie dowolnego pliku.
Polecenie mv  umożliwia zmianę nazwy pliku i przesuwanie pliku pomiędzy katalogami polegające
na usunięciu jednego wpisu w katalogu i dodaniu innego.
Polecenie cp służy do kopiowania plików.

Jeżeli uważacie, że brakuje innych informacji niezbędnych do rozwiązania zadania postaram się takie odnaleźć w podręczniku i dodać w wątku.
Przepraszam jeśli treść wpisu nie dotyczy właściwie wybranej przeze mnie kategorii na forum.
Z góry dziękuję za weryfikację dla symboli r,w,x w tabeli.


gosc

Dlaczego nie sprawdzisz tego w praktyce? Przecież na tym polega to zadanie.

hobbysta

To nie jest takie proste - uprawnienia rwx sa roznie interpretowane w zaleznosci od typu pliku. W Linuxie istnieja tzw. pliki specjalne i dla nich rw moga miec inne znaczenie. Rozsadnie ograniczyc sie do twoch typow plikow: katalogow i plikow zwyklych, aby sprawdzic czy plik jest plikiem zwyklym wykonuje sie test

$ test -f nazwa_pliku
$ echo $?

jesli  polecenie 'echo $?' zwroci '0' (zero) to plik jest zwyklym plikiem - jesli jakakolwiek inna wartosc to nie lub wystapil jakis blad, podobnie

$ test -d nazwa_katalogu
$ echo $?

testuje zy plik jest katalogiem. A na koniec przyklad

$ test -f /dev/sda1
$ echo $?
1

czyli /dev/sda1 nie (!) jest zwyklym plikiem ale mimo  wszystko ma okreslone  uprawnienia dostepu

$ ls -l /dev/sda1
brw-rw---- 1 root disk 8, 1 Feb 25 10:53 /dev/sda1

lesio

Podtrzymuję odpowiedź, której udzielił @arecki - ćwiczenie polega na praktycznym sprawdzeniu i wyciągnięciu wniosków (np. ciekawa kwestia atrybutu "x" dla katalogu). Aby nie być gołosłownym należy stwierdzić, że w zamieszczonej tabeli są, niestety, błędy.

rafal.lesz

Dzięki. Rzeczywiście, najlepiej będzie przetestować to w praktyce. Czy nie posiadając Linuxa najłatwiejszym sposobem na zrobienie tego będzie uruchomienie go z poziomu tego programu, którego pokazano tutaj? https://www.youtube.com/watch?v=Cvrqmq9A3tA

gosc

Ja bym zainstalował VirtualBoxa i na nim dowolną dystrybucję Linuksa.

lesio

Można też potestować prawa dostępu na wersji "liveCD" linuxa - wtedy nic nie trzeba instalować ...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum