Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Poczta debian z konsoli - Problem

Zaczęty przez azaz1, Wrzesień 07, 2022, 03:37:21 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

azaz1



Witam
Debian11 i wszystko działało idealne do czerwca z pocztą Gmail aż podobno wyłączyli obsługę SMTP
Teraz na nic nie mogę wysłać poczty poprzez konsolę zmieniając pocztę czy to na interie onet czy wp
Robię to poprzez Mutt i Esmtp a wygląda to następująco
Zawsze wyskakuje błąd
Połączenie z interia.pl (Przerwane wywołanie systemowe) nie zostało ustanowione.
Wysłanie listu nie powiodło się.


polecenie wysyłania


/usr/bin/esmtp | mutt -s "kopia-SERVER" xxx@wp.pl -a /var/archiwum.zip
esmtprc

identity xxx_debian@interia.pl
        hostname poczta.interia.pl:465
        username "xxx_debian@interia.pl"
        password "xxx"
        starttls required
        default
        mda "/usr/bin/esmtp -d %T"
Muttrc


set sendmail="/usr/bin/esmtp"
set use_from=yes
set envelope_from=yes
set use_envelope_from=yes
set smtp_url = "smtp://xxx_debian@interia.pl:465/"
set smtp_pass = "xxx"
set from = "xxx_debian@interia.pl"
set realname = "xxx_debianinteria.pl"
set spoolfile = "+INBOX"
set header_cache=~/.mutt/cache/headers
set message_cachedir=~/.mutt/cache/bodies
set certificate_file=~/.mutt/certificates
set move = no
# System configuration file for Mutt
# Default list of header fields to weed when displaying.
# Ignore all lines by default...
ignore *
# ... then allow these through.
unignore from: subject to cc date x-mailer x-url user-agent
# Display the fields in this order
hdr_order date from to cc subject
# emacs-like bindings
bind editor    "\e<delete>"    kill-word
bind editor    "\e<backspace>" kill-word
# map delete-char to a sane value
bind editor     <delete>  delete-char
# some people actually like these settings
#set pager_stop
#bind pager <up> previous-line
#bind pager <down> next-line
# Specifies how to sort messages in the index menu.
set sort=threads
# The behavior of this option on the Debian mutt package is
# not the original one because exim4, the default SMTP on Debian
# does not strip bcc headers so this can cause privacy problems;
# see man muttrc for more info
#unset write_bcc
# Postfix and qmail use Delivered-To for detecting loops
unset bounce_delivered
set mixmaster="mixmaster-filter"
# System-wide CA file managed by the ca-certificates package
set ssl_ca_certificates_file="/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt"
# imitate the old search-body function
macro index \eb "<search>~b " "search in message bodies"
# simulate the old url menu
macro index,pager,attach,compose \cb "\
<enter-command> set my_pipe_decode=\$pipe_decode pipe_decode<Enter>\
<pipe-message> urlview<Enter>\
<enter-command> set pipe_decode=\$my_pipe_decode; unset my_pipe_decode<Enter>" \
"call urlview to extract URLs out of a message"
macro generic "<esc>1" ":set from=karaluch45@gmail.com realname='Debian_Server'"
# Show documentation when pressing F1
macro generic,pager <F1> "<shell-escape> zcat /usr/share/doc/mutt/manual.txt.gz | sensible-pager<enter>" "show Mutt documentation"
# show the incoming mailboxes list (just like "mutt -y") and back when pressing "y"
# note: these macros have been subsumed by the <browse-mailboxes> function.
# macro index y "<change-folder>?<toggle-mailboxes>" "show incoming mailboxes list"
# macro pager y "<exit><change-folder>?<toggle-mailboxes>" "show incoming mailboxes list"
bind browser y exit
# Handler for gzip compressed mailboxes
# open-hook   '\.gz$'  "gzip -cd  '%f' >  '%t'"
# close-hook  '\.gz$'  "gzip -c   '%t' >  '%f'"
# append-hook '\.gz$'  "gzip -c   '%t' >> '%f'"
# If Mutt is unable to determine your site's domain name correctly, you can
# set the default here. (better: fix /etc/mailname)
#
# set hostname=cs.hmc.edu
# If your sendmail supports the -B8BITMIME flag, enable the following
#
# set use_8bitmime
# Use mime.types to look up handlers for application/octet-stream. Can
# be undone with unmime_lookup.
mime_lookup application/octet-stream
# Upgrade the progress counter every 250ms, good for mutt over SSH
# see http://bugs.debian.org/537746
set time_inc=250
# Allow mutt to understand References, Cc and In-Reply-To as headers in mailto:
mailto_allow = cc in-reply-to references
## *** DEFAULT SETTINGS FOR THE ATTACHMENTS PATCH ***
## Please see the manual (section "attachments")  for detailed
## documentation of the "attachments" command.
## Removing a pattern from a list removes that pattern literally. It
## does not remove any type matching the pattern.
##  attachments   +A */.*
##  attachments   +A image/jpeg
##  unattachments +A */.*
## This leaves "attached" image/jpeg files on the allowed attachments
## list. It does not remove all items, as you might expect, because the
## second */.* is not a matching expression at this time.
## Remember: "unattachments" only undoes what "attachments" has done!
## It does not trigger any matching on actual messages.
## Qualify any MIME part with an "attachment" disposition, EXCEPT for
## text/x-vcard and application/pgp parts. (PGP parts are already known
## to mutt, and can be searched for with ~g, ~G, and ~k.)
##
## I've added x-pkcs7 to this, since it functions (for S/MIME)
## analogously to PGP signature attachments. S/MIME isn't supported
## in a stock mutt build, but we can still treat it specially here.
attachments   +A */.*
attachments   -A text/x-vcard application/pgp.*
attachments   -A application/x-pkcs7-.*
## Discount all MIME parts with an "inline" disposition, unless they're
## text/plain. (Why inline a text/plain part unless it's external to the
## message flow?)
attachments   +I text/plain
## These two lines make Mutt qualify MIME containers.  (So, for example,
## a message/rfc822 forward will count as an attachment.)  The first
## line is unnecessary if you already have "attach-allow */.*", of
## course.  These are off by default!  The MIME elements contained
## within a message/* or multipart/* are still examined, even if the
## containers themselves don't qualify.
#attachments  +A message/.* multipart/.*
#attachments  +I message/.* multipart/.*
## You probably don't really care to know about deleted attachments.
attachments   -A message/external-body
attachments   -I message/external-body
# See /usr/share/doc/mutt/README.Debian for details.
source /usr/lib/mutt/source-muttrc.d|

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

pavbaranov

Jeśli w istocie to problem z gmail, to bodaj wszystkie, które wymieniłeś "polskie" czerpią - o ile wiem - z infratruktury gmail, a zatem będzie to samo.

melis

Cytat: azaz1 w Wrzesień 07, 2022, 03:37:21 PMaż podobno wyłączyli obsługę SMTP
Można źródło tej informacji, bo jakoś nic nie mogę znaleźć o tym, aby google wyłączyło obsługę tego protokołu.

azaz1

#3
Zobacz : https://superuser.com/questions/1727429/mutt-smtp-and-automated-email-sending-with-new-gmail-regulations

i faktycznie dałem rade
zmieniłem na poczte operatora kablowego internetu i poszło momentalnie

tylko że wywaliłem całkowicie plik
Muttrc bo on i jego ustawienia mieszały wszystko tylko konfig
esmtprc i polecenie
/usr/bin/esmtp | mutt -s ... i działa wszystko idealnie.

microsofter

Cytat: azaz1 w Wrzesień 07, 2022, 03:37:21 PMwszystko działało idealne do czerwca z pocztą Gmail aż podobno wyłączyli obsługę SMTP

Nie wyłączyli SMTP, tylko POP. Od czerwca można odbierać pocztę tylko przez IMAP. Natomiast nie możesz wysłać przez googlowski SMTP, ponieważ równocześnie wyłączyli wszelkie inne metody autoryzacji, niż Oauth - a to jest obsługiwane przez wąski zestaw programów.

Cytat: pavbaranov w Wrzesień 07, 2022, 04:05:33 PMJeśli w istocie to problem z gmail, to bodaj wszystkie, które wymieniłeś "polskie" czerpią - o ile wiem - z infratruktury gmail, a zatem będzie to samo.

Każdy serwis ma swój serwer poczty. Google mogłoby całkiem zwinąć biznes, zniknąć, a nie wpłynęłoby to na działanie innych serwerów SMTP. Przeniosłem się m.in. na Yandex, Onet i WP. Tu wszytstko działa normalnie. Kwestia odpowiedniego skonfigurowania klienta.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

azaz1

Cytat: microsofter w Wrzesień 07, 2022, 08:17:00 PM
Cytat: azaz1 w Wrzesień 07, 2022, 03:37:21 PMwszystko działało idealne do czerwca z pocztą Gmail aż podobno wyłączyli obsługę SMTP

Nie wyłączyli SMTP, tylko POP. Od czerwca można odbierać pocztę tylko przez IMAP. Natomiast nie możesz wysłać przez googlowski SMTP, ponieważ równocześnie wyłączyli wszelkie inne metody autoryzacji, niż Oauth - a to jest obsługiwane przez wąski zestaw programów.

Cytat: pavbaranov w Wrzesień 07, 2022, 04:05:33 PMJeśli w istocie to problem z gmail, to bodaj wszystkie, które wymieniłeś "polskie" czerpią - o ile wiem - z infratruktury gmail, a zatem będzie to samo.

Każdy serwis ma swój serwer poczty. Google mogłoby całkiem zwinąć biznes, zniknąć, a nie wpłynęłoby to na działanie innych serwerów SMTP. Przeniosłem się m.in. na Yandex, Onet i WP. Tu wszytstko działa normalnie. Kwestia odpowiedniego skonfigurowania klienta.

Mnie ani z Onetu anie z WP nie udało się nic wysłać
Mógłbyś dać swoje przykładowe pliki konfiguracyjne ?

microsofter

Ale ja nie używam tego twojego narzędzia. Korzystam z graficznego programu pocztowego. Też natrafiłem na ten problem. Rozpracowałem to do podszewki; opiszę dokładnie, może komuś oszczędzę tego co ja przeszedłem.

Do czerwca, używałem skrzynki GMail z MS Outlook Expressem (naturalnie, odkąd migrowałem na Unixa, robiłem to na drugim komputerze z Windows). W czerwcu Google odcięło OE od skrzynki. Myślę ok, jest powód do porzucenia OE. Odpalam Thunderbirda, konfiguruję wszystko według poradnika Google, w tym autoryzację OAuth2 (bo od czerwca, tylko taką akceptuje GMail). Klops, brak połączenia ze skrzynką (IMAP/SMPT). Po długiej walce, udało mi się połączyć dopiero ze specjajnej wersji Thunderbirda - dostępnej tylko na Windows. Okazuje się, że to googlowskie OAuth2 jest jakieś niestandardowe, niezgodne ze zwykłym Thunderbirdem. Inne wersje TB w nieskończoność usiłują dokonać autoryzacji, ale nic nie dzieje się.

Podsumowując, w czerwcu Google wprowadziło następujące zmiany jednocześnie:
- wyłączyło POP,
- wprowadziło OAuth jako jedyną metodę autoryzacji dostępu,
- ich OAuth jest niestandardowe, niezgodne ze zwykłym Thunderbirdem.

Sam SMTP działa, ale bardzo ciężko dostać się do niego (tak jak do IMAP). Musisz mieć klienta pocztowego, który ogarnia to ich skopane Oauth, a nigdzie o tym nie piszą! Taka super profi korporacja.

Np. Yandex działa po staremu, nawet POP działa. Po takim ruchu Google, nie pozostaje nic, tylko założyć skrzynkę gdzie indziej.

A ty teraz wysyłasz listy przez SMTP Interii? czy twój soft ma dostęp do GMail?
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

azaz1

#7
mam pocztę z Multimedi i zadzwoniłem żeby się upewnić że nie maja nic wspólnego z Gmailem i tak jest
Zupełnie inna poczta
Wystartowała z konsoli od pierwszego strzału wiec fakt jest potwierdzony Gmail stał się wielkim shitem
Jak napisałeś żadne jego autoryzacje według ich instrukcji nie działają na konsoli Debiana
Co do poczty Interia Onet czy WP to nie idzie z niech wysłać nic
Wyskakuje zawsze coś takiego
nazwa poczty na którą wysyłam@wp.pl: 0 (null)
Błąd podczas wysyłania listu, proces potomny zwrócił 70 (Internal error.).
Wysłanie listu nie powiodło się.
i koniec zabawy
esmtp mam skonfigurowany
identity xxx@interia.pl
        hostname poczta.interia.pl:465
        username "xxx@interia.pl"
        password "xxx"
        starttls enabled
Wysyłanie
/usr/bin/esmtp | mutt -s ....I tak to wygląda
Jeśli są jakieś sugestie to bedę wdzięczny





robson75

Aby się zalogować w Thunderbird przez gmaila trzeba na koncie google uaktywnić weryfikacje dwuetapową, czyli tak zwane OAuth2. I dopiero wtedy się zalogujesz, ja nie miałem żadnych problemów aby się zalogować na gmailu przez Thunderbird.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

azaz1

Cytat: robson75 w Wrzesień 08, 2022, 01:36:54 PMAby się zalogować w Thunderbird przez gmaila trzeba na koncie google uaktywnić weryfikacje dwuetapową, czyli tak zwane OAuth2. I dopiero wtedy się zalogujesz, ja nie miałem żadnych problemów aby się zalogować na gmailu przez Thunderbird.

Zrobiłem to ale z konsoli debiana nie bardzo idzie zrobić taka weryfikacje
ja mam serwer gdzie nie ma grafiki jest tylko konsola i tego tylko używam.

microsofter

Cytat: robson75 w Wrzesień 08, 2022, 01:36:54 PMAby się zalogować w Thunderbird przez gmaila trzeba na koncie google uaktywnić weryfikacje dwuetapową, czyli tak zwane OAuth2.

OAuth2 i weryfikacja dwuetapowa to nie jest to samo. Z tego co wyczytałem, OAuth polega na jakimś przekazywaniu poświadczeń pomiędzy serwisami lub aplikacjami. Widać to na różnych stronach, np. Zaloguj się z Facebookiem, albo Google. Wystarczy, że masz konto Google i już nie muszisz zakładać nowego na danej stronie.

Natomiast weryfikacja 2 factor, to chyba będzie taka z użyciem telefonu komórkowego. Większość banków to wprowadziła. Nie podałem Googlowi mojego numeru telefonu, więc boję się tego tykać, żeby nie wyskoczył mi ekran z żądaniem podania numeru - jak w bankach. Straciłbym dostęp do jedynej działającej skrzynki.

Zalogowałem się do GMaila przez najnowszy Thinderbird (pod wirtualką) z użyciem OAuth. Natomiast na mojej wersji, nie chce to działać, mimo że wspiera OAuth2. Na Windows, wyskakuje dodatkowe okno na tej wersji, jednak autoryzacja również nie przechodzi. Widać sukces zależy od wersji TB, a nie rodzaju systemu. Pozostaje mi exodus.

Cytat: azaz1 w Wrzesień 08, 2022, 12:37:26 PMCo do poczty Interia Onet czy WP to nie idzie z niech wysłać nic

Skonfigurowałem wszystkie nowe skrzynki pod Thunderbirdem. Rezultaty są następujące:

WP - mogę odbierać pocztę, lecz nie da się nic wysłać,
Onet - mogę wysyłać, ale nie da rady sprawdzić co przyszło (można powiedzieć, że WP i Onet razem, to jest jedna działająca skrzynka pocztowa)
Yandex - mogłbym napisać epopeję. Chociać support jest w porządku, walczymy aby to uczynić używalnym.

W sumie już całe 3 dni stracone, a nadal nie mam działającej skrzynki w Thunderbirdzie. Co za czasy.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

azaz1

Cytat
CytatW sumie już całe 3 dni stracone, a nadal nie mam działającej skrzynki w Thunderbirdzie. Co za czasy.

No niestety tak juz jest inwigilacja wyudzanie numerów tel itp
ja też walczyłem na wszystkie sposoby przez prawie tydzień i jak napisałemdopiero niezależna poczta operatora internetu działa idealnie we wszystkie strony
Po prostu trzeba znalęźć coś niezależnego od google i takiej poczty używać tylko że jaksie miało przez bardzo długi czas Gmaila to szkoda adresu
Podsumowując
nic nie zrobi sie z ich zabezpieczeniami chyba że ktos to rozgryzie i jakieś skrypty nakładki czy patche zrobi żeby to normalnie działało jak kiedyć

azaz1

No niestety tak juz jest inwigilacja wyudzanie numerów tel itp
ja też walczyłem na wszystkie sposoby przez prawie tydzień i jak napisałemdopiero niezależna poczta operatora internetu działa idealnie we wszystkie strony
Po prostu trzeba znalęźć coś niezależnego od google i takiej poczty używać tylko że jaksie miało przez bardzo długi czas Gmaila to szkoda adresu
Podsumowując
nic nie zrobi sie z ich zabezpieczeniami chyba że ktos to rozgryzie i jakieś skrypty nakładki czy patche zrobi żeby to normalnie działało jak kiedyć



microsofter

Zgadzam się z tobą. Tak samo szkoda mi zostawiać GMail, to była moja jedyna skrzynka od 15 lat. Ale co zrobić, jak na drugim końcu kabla siedzi idiota? Używałem Outlook Express przez niemal 25 lat, a teraz nagle nie nadaje się! Mało tego, Thunderbird z mojego distra (ciut starszy niż najnowsza wersja) też im nie pasuje. Nawet nie raczą tego napisać, masakra.
Świat nie kończy się na Google. Yandex wygląda na sprawnie działający (ze zwykłym TB), tylko mnie zablokowali jako spammera. Podałem wszystkie lewe dane, w tym telefon. Odkręcam to z supportem, a jak nie wypali, szukam dalej.
Trzymaj się, powodzenia!
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum