Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Adminstracja Linux

Zaczęty przez p1_11, Czerwiec 18, 2019, 01:13:51 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

p1_11

Witdm serdecznie,

Chcialbym zostac admistratorem linuxa. Nie wiem od czego zaczac. Narazie kupilem sobie ksiazke: "Jak dziala Linux", Brian Ward. Dosc ciekawa i wciagajaca.
Prosze o porade. Od czego zaczac ?

pavbaranov

Pójść na kurs i zdobyć papierek. Oczywiście, jeśli zależy Ci na tym, by zatrudnić się na jego podstawie w jakiejś firmie.

TataPingu

Cytat: p1_11 w Czerwiec 18, 2019, 01:13:51 PM
Od czego zaczac ?

Od podstaw, t.j. kupujesz, albo ew. adoptujesz swojego (z windą) PC-ta, instalujesz linuksa i po prostu "administrujesz"....
- reszta przyjdzie z czasem....

PomPom

Ktoś kiedyś napisał, że zaczynał od Gentoo i tak sie nauczył. Ale nie wiem, czy bym słuchał, bo ta sama osoba zaczęła ewentualnie wyzywać ludzi i dostała bana :I
Ja bym też zaczął od używania, może też uczył się czytania dokumentacji, np. stawiając system, kierując się nią.
myk byle jak jako tako

Jerzy

Cytat: TataPingu w Czerwiec 18, 2019, 02:57:50 PM
Cytat: p1_11 w Czerwiec 18, 2019, 01:13:51 PM
Od czego zaczac ?

Od podstaw, t.j. kupujesz, albo ew. adoptujesz swojego (z windą) PC-ta, instalujesz linuksa i po prostu "administrujesz"....
- reszta przyjdzie z czasem....

Szanowny Panie!
Autor wątku nie sprecyzował parametrów swojego miejsca pracy, jednak zakładam, iż jest to jeden z powszechnie dostępnych komputerów. Taki ma dostatecznie dobre zasoby aby można było zwirtualizować inny komputer nawet bez wsparcia akceleracji sprzętowej. Proszę mi wierzyć, gdyż wiem to z doświadczenia, iż symulacja serwera średniej jakości, tj. takiego, który wystarczy do nauki pod egzamin RHCSA, najbardziej wstępny i najłatwiejszy w tym środowisku, nie powinna stanowić problemu, zwłaszcza, że egzamin, jak i większość spraw administracyjnych, o ile nawet nie wszystkie, wymagać będzie korzystania z linii komend. W przypadku wirtualizacji można mówić zarówno o czystym ekranie z poleceniem logowania, wpisując znaki bezpośrednio do maszyny wirtualnej, jak i o połączeniu zdalnym, przykładowo przez adapter Gospodarz-Gość z wykorzystaniem serwera SSH zainstalowanym i aktywowanym w Gościu.

Stanowczo odradzam niepotrzebnego wydawania pieniędzy na narzędzie, które nie jest potrzebne. Jest to zwykłe marnotrawstwo i zagrywka stosowana zwłaszcza przez telemarketerów, jak i konsultantów w popularnych sklepach z RTV. Daje to bardzo złe świadectwo osobie, która głosi takie informacje, w związku z czym uprzejmie proszę o zaprzestanie i doradzanie w przyszłości narzędzi, które zadanie wykonają równie dobrze, a nawet lepiej oraz mniejszym kosztem.
Wirtualizacja przyda się też jeśli autor, przygotowując się do egzaminu, popełni błąd, niszcząc sprawnie działający system. Umożliwi skorzytanie z migawek i przywrócenie dobrego stanu maszyny w kilka sekund zamiast zmuszania autora do przeinstalowania oprogramowania na serwerze.

TataPingu

#5
Cytat: Jerzy w Czerwiec 24, 2019, 10:07:13 PM
........................

W moim pierwszym poście napisałem:

"Od podstaw, t.j. kupujesz, albo ew. adoptujesz swojego (z windą) PC-ta

I wszystko w temacie !

Poza tym, zastanawiam się, po co kieruje Pan odpowiedzi bezpośrednio do mnie, - czy to ja pytałem o cokolwiek ?
Jeśli ma Pan inne zdanie na ten temat, to OK, proszę się wypowiedzieć, ale, jak widzę, Pan nie dość, że nic konkretnego nie podpowiedział, to jeszcze próbuje korygować innych...
- skąd ma Pan pewność, że nasz Kolega ma "odpowiedni" sprzęt ?
- skąd ma Pan pewność, że nasz Kolega potrzebuje tej wiedzy "pod egzamin RHCSA" ?
- skąd ma Pan pewność, że nasz Kolega w ogóle ma pojęcie o wirtualizacji ?

To tylko kilka wątpliwości, które, nota bene same się nasuwają, analizując wypowiedź Autora.
Autor pisze wyraźnie: "Narazie kupilem sobie ksiazke: "Jak dziala Linux"", a Pan bredzi o jakichś " telemarketerach, jak i konsultantach w popularnych sklepach z RTV", co to ma wspólnego z tematem, albo z moją wcześniejszą doradą !?

Skupmy się może na tematach, a nie na komentowaniu innych....

Zobacz najnowsze wiadomości na forum