Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja Wine na Ubuntu 20.10

Zaczęty przez ksawerym, Luty 14, 2021, 03:12:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ksawerym

Cześć. Mam problem z zainstalowaniem programu Wine na Ubuntu 20.10; jestem świeżym użytkownikiem systemu Linux i nie mogę poradzić Sobie z instalacją tego programu. Używając terminal'a próbowałem zainstalować zarówno z pliku na dysku, czy też z repozytorium. Niestety nie udało się:(
Potrzebuję tego aby uruchomić aplikację napisaną pod Windows, z której korzystam na co dzień pod Windows 10.
Pomożecie zanim Linux Mnie zniechęci?
PS. Z racji tego iż jestem tutaj nowy, nie wiem czy w odpowiednim miejscu publikuję post. Wybaczcie jeśli nie powinno go tutaj być. Napiszcie, ewentualnie gdzie zamieszczać publikować typu problemy. Pozdrawiam.

Piotr_1988

Aby można było Ci pomóc, podaj, co wyświetla się w terminalu.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

ksawerym

Dziękuję za zainteresowanie. Na razie pogubiłem się troszeczkę, bo raz instalowałem lokalnie a raz z repozytorium, i nie wstawię teraz screen'ów.
Jednak coś się udało zainstalować. Mianowicie kiedy wpiszę w terminalu polecenie wine --version to wyświetla Mi się komunikat wine-5.0 (Ubuntu5.0-3ubuntu1) ; zatem zainstalowałem ten program tylko nie w najnowszej wersji, 6.0 :(
Aktualnie nie wiem jak go wywołać:(
Ogólnie, to potrzebuję ten program aby uruchomić program do sprzedaży.
Pozwolę sobie wkleić link do strony producenta z instrukcją uruchomienia w środowisku Linux (https://www.firmatec.pl/program_faktura_ibiznes_na_linuxie.php)
Będę wdzięczny za wszelką pomoc.


ksawerym

Dziękuję również za zainteresowanie moim postem i za pomoc.

W tej procedurze pominąłem krok nr4 ponieważ mam Linux Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla
Niestety w kroku nr5 wystąpiły błędy dot."niespełnionych zależności...":( Nie wiem jak to naprawić.

Proszę kliknąć na poniższy link, uprawnienia nadałem każdemu więc nie powinno być problemu z dostępem. Tam umieściłem 'prtsc' z błędem.
https://drive.google.com/drive/folders/1Vl68R7ICnHp7npQeo3kgymeQUJYP0I5l?usp=sharing

PS. Po wpisaniu w terminalu polecenia wine --version ukazuje się informacja o zainstalowanej wersji 5.0
Może nie trzeba już instalować nowszej wersji?!

Jak uruchomić ten program aby zainstalować plik .exe ?

Czy w "oprogramowaniu i aktualizacjach" mam usunąć ścieżkę do winehq?
Zrzut również w folderze na google-drive.

ksawerym

#5
A K T U A L I Z A C J A !
Poradziłem Sobie z instalacją Wine 6.2 używając Winetricks. Natrudziłem się ale Wine 6.2 jest zainstalowany:D
Niestety nie mogę nadal uruchomić aplikacji dla Windows:(

pavbaranov

Cytat: ksawerym w Luty 17, 2021, 05:17:27 PM
Niestety nie mogę nadal uruchomić aplikacji dla Windows:(
Coś konkretniejszego? Jak to robisz? Co jest efektem?

LinGruby

Cytat: ksawerym w Luty 17, 2021, 05:17:27 PM
A K T U A L I Z A C J A !
[...]
Niestety nie mogę nadal uruchomić aplikacji dla Windows:(


osobiście mogę podpowiedzieć jak ja uruchamiam jedną apkę dla M$ a mianowicie "Zegarynka"

wine start "C:\\Program Files (x86)\\Zegarynka\\Zegarynka.exe" &

działa poprawnie...

może coś Ci to pomoże... ( najprościej zrobić aktywator z właściwym poleceniem )

acz nie napisałeś czy dana aplikacja jest już zainstalowana czy nie możesz jej zainstalować?

( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

ksawerym

Witam. LinGruby, Tobie również dziękuję za zainteresowanie moim problemem i za chęć pomocy:)

Programy, których chcę używać nadal nie są zainstalowane. Zrzuty ekranu umieściłem na swoim google-drive, w katalogu "tymczasowy" ; jakbyś zechciał zerknąć bo nie potrafię tutaj wrzucić screen'ów:( Obrazy w dzisiejszą datą, tj.18-02-2021
Podaję link ponownie: https://drive.google.com/drive/folders/1Vl68R7ICnHp7npQeo3kgymeQUJYP0I5l?usp=sharing

Ja próbuję zainstalować aplikacje w następujący sposób:
Przechodzę do katalogu, w którym jest pobrany plik instalacyjny. Po czym wpisuje polecenie wine nazwaProgramu lecz pojawiają Mi się błędy. Oczywiście to wszystko wykonuje w Terminalu

Czytałem, że można stworzyć maszynę wirtualną i w ten sposób uruchomić dany program ale na obecną chwilę próbuję/walczę z Wine.

pavbaranov

1. Prosiłbym o zamieszczanie plików skompresowanych (jeśli już), a nie png (nie wszyscy mają nieograniczony dostęp do internetu, a przez png zżerasz go komuś, kto Ci chce pomóc).
2. Z załączonych zrzutów wynika, że program napotkał poważny błąd. I tyle. Podpowiada też, że może to być błąd w pliku setup.exe albo w wine. Okienko zawiera również przycisk: Pokaż szczegóły. Należy kliknąć, a zawartość przekopiować tu (tak, za pomocą ctrl+c/ctrl+v).
3. Niemniej jednak, źle wróżę. Jeśli to błąd w wine, to możesz spróbować innej wersji (np. niektóre dystrybucje oprócz wine oferują również paczkę wine-staging) - być może się to uda.
4. Może się jednak tak łatwo to nie odbyć. W takim przypadku:
a. jeśli błąd w setup (ew. w ogóle) - zgłaszasz sprawę producentowi oprogramowania; wskazał wszak możliwość używania jego przez wine, a zatem niech dochodzi o co kaman;
b. zgłaszasz błąd w wine - może coś wymyślą;
/w jednym i w drugim przypadku możesz jednak czekać na usprawnienie i możliwość działania programu/
c. instalujesz Windows na maszynie wirtualnej i tam instalujesz program i cieszysz się, że działa. Polecam.

ksawerym

Dziękuję za zainteresowanie moim postem jak i za cenne wskazówki.

1. Nie zwróciłem uwagi na rozmiar plików. Sam korzystam z nielimitowanego dostępu do internetu. Będę je kompresował w przyszłości.
2. Szczegóły w załączniku, skompresowane. To te z dzisiejszą datą. Pliki .exe raczej nie zawierają błędów bo pod Windowsem jest wszystko w porządku.
3. Spróbuję na wcześniejszej wersji. Teraz mam 6.2 to wersja rozwojowa ale 6.0 to stabilna. PS. Musiałem również zainstalować winetricks bo maiłem problem z zainstalowaniem programu Wine 6.2
4a. Pod Windowsem program się instaluje i działa bez problemu. Zarówno jeden jak i drugi. Nie będę pisał do producenta, z Nimi i tak jest ciężka "rozmowa";
4b. Mogę zgłosić ale najpierw sprawdzę na wcześniejszej, stabilnej wersji Wine.
3c. Jeśli nie poradzę Sobie z Wine to tak zrobię, tzn. zainstaluję maszynę wirtualną.

Jeszcze raz dziękuję za cenne uwagi. Pozdrawiam.

pavbaranov

Krótko tylko: fakt, że na Windows działa nie oznacza, że działać musi na WINE. Ba, nawet często nie mówi, że plik setup.exe jest prawidłowo skonstruowany :)
Załączniki są chyba te same, co były, a zatem raczej nikomu, niczego nie powiedzą.

ksawerym

Ja sądziłem, że skoro na Windows działa to nie ma błędów w pliku setup.exe bądź install.exe:)

Fakt, zapomniałem skopiować dzisiejszych printscreen'ów ale już są, nawet skompresowane:)

Podsyłam link do strony producenta programu magazynowego, gdzie jest opisana procedura uruchomienia w systemie linux.
Może Ty się zorientujesz o co tam chodzi?!

Pozdrawiam.

ksawerym


Zobacz najnowsze wiadomości na forum