Linuxiarze.pl Forum

Oprogramowanie => Gry => Wątek zaczęty przez: irkarlik w Lipiec 16, 2014, 06:26:23 AM

Tytuł: Wine i VB
Wiadomość wysłana przez: irkarlik w Lipiec 16, 2014, 06:26:23 AM
Nie jestem miłośnikiem gier jeżeli już to gram w brydża. Postanowiłem jednak zainstalować na Mincie17 lub Win7 64bit gierkę dla dzieci jak czasami mnie odwiedzą. Niestety pojawił się problem. Mam starą grę syna StarWars X-Wing vs the Fighter-16 bitowa-nie działa na windows 7, zainstalowałem na Mincie VirtualBox,a na nim windowsXP ale gierka nie chodzi bez joysticka więc dokupiłem gamepadaF710 (logitech) którego niestety nie widać w VirtualBox,ie więc kupiłem nową gierkę Need for Speed Rivals chodzi na laptopie z Win 7 ale laptop grzeje się chociaż nie jest najgorszy  13,3c, corei5 SSD 128GB RAM 8GB karta graf. Radeon HD 6630M. Wolałbym aby obie gry jeżeli już je mam chodziły na Mincie, ale próba zainstalowania przez PlayOnLinux nieudana-brak w spisie takich gier.W google znalazłem, że VirtualBox nie widzi joysticka(teraz to gamepad) Jak rozwiązać ten problem. irkarlik:) 
Tytuł: Odp: Wine i VB
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Lipiec 16, 2014, 01:59:29 PM
Podstawowe pytanie brzmi: czy linux "widzi" joystick?
Jeśli nie, to Virtualbox również tego nie zrobi.
Możesz doinstalować narzędzia do obsługi/przetestowania joysticka, są to: 'joystick' oraz 'jstest-gtk'.
Pierwszy to zestaw narzędzi do testowania i kalibracji tego urządzenia, działający w konsoli.
Drugi uruchomisz z menu-> System.
Tytuł: Odp: Wine i VB
Wiadomość wysłana przez: irkarlik w Lipiec 17, 2014, 07:01:59 AM
Zainstalowałem jstest-gtk  jak włączam ten program to wyświetla Generic X-Box pad  oraz Device: /dev/input/js0   tzn chyba nie widzi mi pada. Przy włączaniu VirtualBox 1x - teraz już nie wyświetlił "nie udało sie stworzyć obiektu com VirtualBox.  Gdy uruchamiam windowsXP w maszynie na pasku zadań widzę Logitech Profiler. Przy włączaniu gry i następnie konfigurowaniu pada wyświetla Kontrolery gier i gdy wybieram jakąś opcje(któryś joystick-ale na chybił trafił, albo domyślne Logitecha) żeby dodać to wyświetla " Port gier lub sterownik portu gier nie są poprawnie skonfigurowane". Sam sobie nie poradzę. Może kupiłem za nowy pad Logitech wirless Gamepad F710 na liście w Kontrolerach gier takiego nie ma. Ale myślałem, że Logitech jest dość znany i będzie obsługiwany przez Minta 17. Na stronie Logitech'a nie ma sterownika na linux'a. :-[
PS W grze SuperTuxKart(zainstalowana przez PlayOnLinux) mint częściowo widzi pada, ale tylko jak strzałki na klawiaturze.
Tytuł: Odp: Wine i VB
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Lipiec 18, 2014, 09:12:09 PM
Czy joystick jest podłączony przez port USB?
Czy producent tego urządzenia udostępnia sterowniki na XP?
Tytuł: Odp: Wine i VB
Wiadomość wysłana przez: irkarlik w Lipiec 19, 2014, 05:49:35 AM
Na oba pytania odpowiedź brzmi tak. Na linux'a sterowników nie ma. Ale w jednej z gier (na Mincie17-instalowałem ją przez wine i PlayOnLinux) mogę korzystać z pada, ale tylko tak jak na klawiaturze do przodu, tyłu i skręcać. Chodzi i klawiatura i pad.
irkarlik
Tytuł: Odp: Wine i VB
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Lipiec 19, 2014, 12:57:31 PM
/dev/input/js0 oznacza, że widzi urządzenie i jest zaszeregowane jako js0

Czy w VirtualBox dodałeś joystick do bazy urządzeń USB?
Aby to zrobić trzeba pobrać VirtualBox_Extension_Pack ze strony producenta i zainstalować w VirtualBox-> File-> Preferences-> Extensions-> Add Package (ikona po prawej stronie)

Następnie trzeba wejść w Settings-> USB-> Add a new USB filter (ikona po prawej stronie).

Dopiero wtedy sprawdź czy jest widoczny w systemie gościa XP.
Tytuł: Odp: Wine i VB
Wiadomość wysłana przez: irkarlik w Lipiec 31, 2014, 06:19:09 AM
Witam!
Sorry Pavro, że długo nie odpowiadałem. Ale wakacje i praca. Przy zabawie z Mintem rozwaliłem system i jeszcze go prawidłowo nie postawiłem, ale to mały problem. Wziąłem pada do pracy i okazało się, że winXP też nie widzi pada(pomimo sterowników od producenta), więc nie mógł być widziany na winXP zainstalowanym na VirtualBox'ie. Cała walka byłaby daremna. Jeszcze raz postaram się zainstalować prawidłowo Minta i pada ale już bez winXP. Twoje podpowiedzi pomogły mi zrozumieć problem-dzięki.
Jeszcze raz dzięki za poświęcony czas.
irkarlik
Odezwę się za jakiś czas  :)