Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Manjaro podstawy

Zaczęty przez robson75, Styczeń 02, 2017, 01:10:38 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

Witam. Muszę przyznać że Manjaro nigdy nie używałem interesuje mnie wszystko na temat tego systemu tj. jakiego systemu plików używa itd. No i najważniejsze jakim poleceniem usuwa się osierocone pakiety bo np w ROSIE to "urpme --auto-orphans" lub jak się odświeża reposytoria w ROSIE tj "urpmi.update -a no i tak dalej. Proszę kogoś kto zna ten system o wyjaśnienie tych kwestii. Pozdrawiam.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

#1
System plików możesz sobie wybrać, jaki chcesz (ext4, xfs, itd.). Komendą odpowiadającą urpmi jest tutaj pacman.
Odpowiednikiem debianowego autoremove i mandrivowego auto-orphans jest :
pacman -R $(pacman -Qdtq)
pacman -Rcns $(pacman -Qdtq)
pacman -Qdtq | pacman -Rs -

a dla yaourt (AUR):
yaourt -Qtd

jest też taki skrypcik (nie sprawdzałem):
https://www.dropbox.com/s/6l69w13wban91m0/arch_undeps.sh?dl=0

A tu odpowiednik autoclean (czyszczenie pakietów w cache'u):
pacman -Scc

a cała reszta to:
man pacman
:-)

robson75

Tylko jest mały problem z instalacją. Po prostu nie chcę mi się to Manjaro  Cinnamon zainstalować na dysku twardym, na VirtualBox-e nie ma najmniejszego problemu z instalacją. Dlaczego tak się dzieje.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Trochę za mało informacji. Na czym polega to nieinstalowanie, jakie objawy, jakie komunikaty, jaka sytuacja na dysku, itp.

robson75

Po prostu nie chce się zainstalować na dysku twardym. Wszystko przebiega jak należy tzn. ustawienia języka, strefy czasowej, użytkownika i gdy jest wyświetlane podsumowanie i przyciskam dalej to instalator znika i nic się nie dzieje. Próbowałem wszystkich sposobów nawet ręczne partycjonowanie nic nie daję.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

#5
Jeśli instalator przerywa działanie, to może być coś nie tak albo z obrazem (warto sprawdzić sumę kontrolną), albo z wydaniem (tylko Manjaro Xfce i KDE są "oryginalne", pozostałe wydania są "środowiskowe" - analogia do Ubuntu/Lubuntu itd.). Ja instalowałem Manjaro KDE i Xfce na laptopach UEFI i BIOS z grafiką hybrydową i "jednokartową". Wszędzie było OK. Niespodziewane przerwanie pracy instalatora to bardzo zły objaw. Nie pamiętam dokładnie, ale w momencie startu instalacji jest wybór :
- instalacja ze sterownikami wolnymi
- instalacja ze sterownikami niewolnymi
- instalacja w trybie kompatybilności (tu nie jestem pewien - nie pamiętam)
Czy ten sam objaw występuje we wszystkich w/w przypadkach?
A czy tryb "live" jest OK?
Na komputerze z BIOSEM (nie-UEFI) Manjaro zostawił sobie na początku dysku trochę miejsca przed pierwszą partycją (kilka MB) potrzebne mu to do zabootowania (jakiś duży MBR)

robson75

Suma kontrolna jest w porządku, tylko jedno mnie dziwi gdy instaluje na VirtualBox-e to wszystko przebiega normalnie bez żadnych błędów. A LiveCD tak samo się uruchamia bez błędów "sprawdzałem Esc-em" tylko gdy przychodzi do instalacji jest ten błąd. Trudno zostanę przy LMDE 2.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

#7
Wreszcie mi się udało zainstalować Manjaro. Miałeś racje potrzeba było zaznaczyć opcje start (non-free drivers) i jestem bardzo mile zaskoczony, podczas instalacji system pobrał stery do mojej karty graficznej i działają bez zarzutu. A poza tym jest dużo więcej pakietów w repach np Clipgrab albo PPSSPP to dla mnie jest super, naprawdę jestem bardzo zadowolony z tego systemu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Możesz zainteresować się repozytorium AUR - jest dostępne przez polecenie yaourt. Tam jest "prawie wszystko". To oczywiście na wypadek, gdyby czegoś nie było w standardowym repo.

robson75

@lesio: Jest tylko jeden mankament z grafiką, jak zrobić żeby Nvidia uruchamiała się razem z systemem. Problem w tym że wszystko mam ustawione i skonfigurowane i zapisane a x server nie startuje wraz z systemem. Muszę otworzyć NVidia X server setting i kolory się pojawiają. Masz jakiś pomysł może trzeba coś dodać do programów startowych.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Dziwne .... Zobacz, co pokazuje program Menadzęr ustawień -> Wykrywanie sprzętu. Jest to graficzne środowisko komendy terminalowej mhwd. Tam jest pokazana konfiguracja grafiki i istnieje możliwość jej modyfikacji.

robson75

Z tego polecenia które mi podałeś wyświetliło mi się to:

[/list]
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

#12
Myślałem, że wykorzystasz interfejs graficzny :-) Tam wszystko dobrze widać. Terminalowe mhwd wyświetla informację o możliwych rozwiązaniach. Żeby wyświetlić, co zostało zainstalowane, trzeba użyć: mhwd -li
I jescze jedno pytanie: czy po uruchomieniu Nvidia Settings coś tam robisz, czy po prostu bez ingerencji w ustawienia wychodzisz i grafika się uruchamia. Rozumiem, że Nvidia Settings uruchamiasz z konsoli?

robson75

Po zainstalowaniu sterów otwieram NVidia X Server Setting i ustawiam ostrość obrazu jaka mi odpowiada, na koniec zapisuje ustawienia i to wszystko. Problem w tym że te zapisane ustawienia nie startują wraz z systemem, i żeby kolory się pojawiły muszę uruchomić NVidie setting ale już bez ustawiania i kolory się pojawiają. To jest denerwujące że za każdym nowym uruchamianiu systemu trzeba to włączać. Znalazłem trochę prymitywny sposób, NVidie setting umieściłem w programach startowych, ale za każdym razem muszę to wyłączać. Właśnie to na zrzucie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Teraz rozumiem  - tylko ustawienia Nvidii się nie wczytują. Trochę mnie zdezorientowałeś pisząc, że serwer X nie startuje.
Ktoś już miał podobny problem:
http://askubuntu.com/questions/379483/nvidia-x-server-settings-lost-on-every-reboot

Zobacz najnowsze wiadomości na forum