Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

kubuntu wysadziło w powietrze..

Zaczęty przez shinjii, Listopad 09, 2018, 02:46:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

shinjii

Witam, od razu przepraszam za emocjonujący wpis ale to co się stało to wizja z koszmarów...

Siedzę sobie, programuje jak zawsze i nagle cały dysk stal sie tak jakby tylko do odczytu, nie dało się nic zapisac ani nic nowego włączyć...po przeszukaniu na szybko internetu doszedłem do wniosku że to dysk lub ram...tylko najgorsze jest to że nie miałem jak ramu sprawdzic gdyż nie mam memtestera a nie dało się nic nowego zainstalować! Backupa też żadnego nie mogłem zrobić gdyż nie dało się zamontować zewnętrznych urządzeń!! Sobie myślę raz się żyje i tak nic nie zdziałam i co? Po resecie gówno! Initramfs się włącza i tyle... Jak dałem komendę "LS" to nie ma np katalogu home!!! Co się mogło stać?! Miałem tam wszystkie hasła do serwerow, rootow itd. kurrrr.....w załączniku zdjęcie tego co po włączeniu komputera jest.... Przeraża mnie wizja nie uratowania niczego...czy to ram lub dysk się zepsuł?kilka dni temu niby testowałem dysk i miał wszystko ok....a może jakiś "haker"? Choć wątpię bo w kwestii bezpieczeństwa jestem czujny...jestem załamany,pomóżcie szybko :(

Pierwszy raz w mojej 20 letniej "karierze" coś takiego mi się stało. System kubuntu 18.04, laptop Lenovo x230, Kernel był 4.19.1


pavbaranov

#1
U mnie Twój obrazek wyświetla się w wielkości ok. 2x2cm. Co można z tego wywnioskować?

shinjii

#2
Tamten serwis jakiś beznadziejny . Tutaj nowy link https://zapodaj.net/0943d46d98250.jpg.html

pavbaranov

Zrób sobie jakiś livecd, odpal komputer z niego i zobacz co tam się podziało. Od tego bym zaczął.

shinjii

Cytat: pavbaranov w Listopad 09, 2018, 03:24:10 PM
Zrób sobie jakiś livecd, odpal komputer z niego i zobacz co tam się podziało. Od tego bym zaczął.

Ale co z tego poziomu live CD będę mógł zrobić? Nigdy nie musiałem takich rzeczy robić bo zawsze dbam o system itd....ech...

pavbaranov

Po pierwsze przeglądnąć. Zobaczyć co tam jest.
Po drugie - ewentualnie:
- spróbować odzyskać cokolwiek,
- naprawić system.
Jak na razie nikt nie wie co mu jest i w jakim jest stanie. Nikt też nie ma pojęcia dlaczego coś złego się z nim podziało, a wychodzi na to, że obecnie nawet GRUB nie startuje.
Generalnie będziesz miał dostęp do tego dysku po prostu. Jeśli masz jakiś drugi dysk do podłączenia, to możesz sobie - o ile będzie - skopiować zawartość katalogu /home (przy okazji to była odrębna partycja, czy istniał na tej samej co systemowa?). Po chroocie można się fizycznie dobrać do takiego systemu i spróbować go zdiagnozować oraz doprowadzić do porządku.

shinjii

#6
Cytat: pavbaranov w Listopad 09, 2018, 03:45:40 PM
Po pierwsze przeglądnąć. Zobaczyć co tam jest.
Po drugie - ewentualnie:
- spróbować odzyskać cokolwiek,
- naprawić system.
Jak na razie nikt nie wie co mu jest i w jakim jest stanie. Nikt też nie ma pojęcia dlaczego coś złego się z nim podziało, a wychodzi na to, że obecnie nawet GRUB nie startuje.
Generalnie będziesz miał dostęp do tego dysku po prostu. Jeśli masz jakiś drugi dysk do podłączenia, to możesz sobie - o ile będzie - skopiować zawartość katalogu /home (przy okazji to była odrębna partycja, czy istniał na tej samej co systemowa?). Po chroocie można się fizycznie dobrać do takiego systemu i spróbować go zdiagnozować oraz doprowadzić do porządku.

Rzeczywiście po odpaleniu live CD cały dysk widzi i o dziwo cały katalog home i boot itd jest...co mam zrobić? Dajcie jakieś komendy żebym nic nie zepsuł



kubuntu@kubuntu:~$ lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
loop0    7:0    0   1,7G  1 loop /rofs
sda      8:0    0 223,6G  0 disk
└─sda1   8:1    0 223,6G  0 part /media/kubuntu/052830a0-92da-4ccc-a73a-a473ad3522c1
sdb      8:16   1   7,5G  0 disk /cdrom
├─sdb1   8:17   1   1,8G  0 part
└─sdb2   8:18   1   2,3M  0 part

pavbaranov

A co chcesz zrobić? Chroot? Nowa instalka? Jakie komendy mamy Ci dać, skoro nie wiemy co się stało?
Pierwsze - backup /home skoro masz tam ważne rzeczy. Nie odpowiedziałeś również, czy stanowi on inną partycję, czy nie.

shinjii

Cytat: pavbaranov w Listopad 09, 2018, 04:21:57 PM
A co chcesz zrobić? Chroot? Nowa instalka? Jakie komendy mamy Ci dać, skoro nie wiemy co się stało?
Pierwsze - backup /home skoro masz tam ważne rzeczy. Nie odpowiedziałeś również, czy stanowi on inną partycję, czy nie.
Edytowałem tamten post - dałem komendę "lsblk".

Jak to co chcę zrobić? Żeby móc się tam normalnie zalogować i dalej działać :P skoro cały dysk widzi to chyba coś się zepsuło z bootowaniem? nie wiem? Nie znam się akurat aż tak na bootowaniu, tak to bym sam sobie poradził i tutaj nie pisał.

Home mam na tej samej partycji co cały system.

pavbaranov

Skopiuj zatem z /home na coś innego to co jest dla Ciebie istotne przed wykonaniem czegokolwiek.
Jaki masz tam program rozruchowy? GRUB?

shinjii

Cytat: pavbaranov w Listopad 09, 2018, 04:28:56 PM
Skopiuj zatem z /home na coś innego to co jest dla Ciebie istotne przed wykonaniem czegokolwiek.
Jaki masz tam program rozruchowy? GRUB?

GRUB2 dokładniej i ostatnio instalowałem tego kernal 4.19.1, ale po resecie niby system wstał.... więc nie wiem co mu się nagle stało - dodam, że nie zamykam sytemu tylko usypiam/hibernuję bo z racji tego, że programuję to nie chce mi się za każdym razem wszystkiego na nowo włączać :P

pavbaranov

No to masz w Kubuntu polecenie update-grub - wykonaj. Jeśli go nie masz:
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
ale sprawdź, czy w istocie grub.cfg jest w tej lokalizacji.

shinjii

Cytat: pavbaranov w Listopad 09, 2018, 04:46:30 PM
No to masz w Kubuntu polecenie update-grub - wykonaj. Jeśli go nie masz:
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
ale sprawdź, czy w istocie grub.cfg jest w tej lokalizacji.

Ale to nie powinienem podać jakiejś innej ścieżki jeżeli teraz jestem na tym live CD? :D tak się tylko pytam, ale generalnie plik istnieje itd. więc dziwna sytuacja tak czy siak.... nie wygląda na jakiś "uszkodzony".

pavbaranov

Ano tak. Sorry. Generalnie, to zapomniałem, że to Kubuntu. System, z którego teraz wystartowałeś to również (K)Ubuntu? Jeśli tak, to zerknij na: https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair i pewnie będzie Ci tak najprościej. Są jeszcze inne alternatywy.

shinjii

#14
System naprawiony, reinstalacja gruba nic nie dawała bo było coś namieszane w sektorach dysku itd. tyle nerwów, a wystarczyła jedna komenda do wpisania w tym momencie jaki wysłałem na screenie przy (initramfs)
fsck /dev/sda1 -y a później reboot

Coś takiego (znalezione na necie ale zasada działania jak u mnie) - https://imgur.com/a/S90z5

10 sekund i naprawione.... tylko pytanie - czemu takie coś się porobiło? Czy to oznaka psującego się dysku, czy po prostu Kubuntu ześwirował w czasie pracy i coś namieszał? ;)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum