Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#1
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Problem z grubem
Ostatnia wiadomość przez NoRobot - Dzisiaj o 05:06:33 PM
Zainstalowałem Kubuntu 24.04.
Przy starcie systemu mam czarny ekran z opcjami rozruchu z 30-sekundowym opóźnieniem. Ekran przypomina ten, który pojawia się na początku instalacji.

/etc/default/grub wygląda u mnie tak:
# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.
# For full documentation of the options in this file, see:
#   info -f grub -n 'Simple configuration'

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR='Kubuntu'
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT='quiet splash'
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# If your computer has multiple operating systems installed, then you
# probably want to run os-prober. However, if your computer is a host
# for guest OSes installed via LVM or raw disk devices, running
# os-prober can cause damage to those guest OSes as it mounts
# filesystems to look for things.
#GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false

# Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
# This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
# the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
#GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"

# Uncomment to disable graphical terminal
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"

Już ponad 20 lat siedzę w Linuksie, ale z czymś takim spotkałem się po raz pierwszy. Proszę o podpowiedź.
#2
Jaki Linux wybrać / Odp: Linux pod Web Dev na Gami...
Ostatnia wiadomość przez melis - Dzisiaj o 02:42:52 PM
Cytat: DzikSpodLasu w Dzisiaj o 09:29:47 AMPodobno ma on przejść na wersję Snap Only
Źródło tego można prosić? Co do środowiska, to moim zdaniem nie gra ono kompletnie roli, albowiem każde, można zainstalować i skonfigurować, w dowolnej chwili.
#3
Jaki Linux wybrać / Odp: Linux pod Web Dev na Gami...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Dzisiaj o 09:45:49 AM
Zobacz sobie pop os:

https://pop.system76.com/

Póki co to najlepsza dystrybucja oparta o ubuntu.

#4
Jaki Linux wybrać / Linux pod Web Dev na Gamingowe...
Ostatnia wiadomość przez DzikSpodLasu - Dzisiaj o 09:29:47 AM
Siemka!

Po przekopaniu kilku różnych dystrybucji, po licznych wizytach na distrosea, przychodzę do was z zapytaniem o wybór odpowiedniej dla mnie dystrybucji :D

Zacznę może od tego co już wiem:
- podstawowe komendy w systemie linux
- rozróżniam środowiska graficzne
- wiem czym są i w jakich dystrybucjach stosuje się pakiety .deb .rpm .flatpak .snap
- nie boje się korzystać z terminala
- najbardziej odpowiada mi menadżer pakietów .deb oraz korzystanie z sudo "apt"
- z każdym dniem wiedzy przybywa :D

Teraz kilka pytań i moje zapotrzebowanie :)
Z całej bazy wszystkich dystrybucji tych bardziej znanych i mniej znanych jeśli miałbym wybierać postawiłbym na coś opartego o Debiania/ Ubuntu.

- Najważniejszym aspektem jest dla mnie świetna praca przeglądarki Firefox, Slacka oraz Visual Studio Code.
sam producent z tego co zrozumiałem utworzył paczkę .deb (pomijam .rpm celowo) bo taka jest na oficjalnej stronie VSC, kto w takim razie tworzy flatpak oraz wersję snap? która z tych paczek będzie najbardziej stabilna?

- Skoro o stabilności już mowa, używam dość "nowego" sprzętu, który posiada Ryzena 5 5600H oraz RTX 3050ti, potrzebuję dystrybucji z w miarę nowym kernelem [ale teraz to już chyba nie problem :D] i dobrze współpracującą z Nvidią

- Chciałbym nauczyć się jakiejś dystrybucji na desktopie oraz skonfigurować serwer pod strony www, Teamspeaka, może jakiś serwer w CS + NAS [ jeśli chodzi o serwery, będą to moje pierwsze kroki, więc będzie to poligon testowy :D]

Wybrałem środowisko graficzne! :) [wiem, że można je modyfikować na setki sposobów, ale chciałbym mieć coś out of the box, z ewentualnymi minimalnymi zmianami :P]

- LQXT > chyba moje ulubione środowisko, co o nim myślicie? miałem z nim problem odnośnie steama, w którym nie dało się zmienić żadnej opcji w ustawieniach, z pomocą przyszedł pakiet menadżera okien xfwm4, który rozwiązał problem

- Cinnamon > świetne środowisko! tutaj nie miałem większych problemów, zastanawia mnie jego przyszłość zwłaszcza, że pewnie twórcy Minta mają ograniczony budżet :)

- KDE Plasma > no i od biedy KDE Plasma, fajnie wygląda, ale liczba możliwości konfiguracji przy każdym kliknięciu myszki jest przytłaczająca

Moimi faworytami są [kolejność bez znaczenia]:

- Linux Mint / Mint Debian Edition
- Lubuntu 24.04
- Debian LXQT/Cinnamon
- Ubuntu Cinnamon > ta wygląda wspaniale! ale podobno robi to jakiś nastolatek? warto temu zaufać?
- Fedora/Nobara Lxqt/Cinnamon/ KDE
- Sparky Lxqt/KDE Plasma + wersja semirolling

i na koniec pytanie o Ubuntu. Podobno ma on przejść na wersję Snap Only. Czyli nie zainstaluję już pakietów .deb? jeśli twórcy tak podchodzą do tematu, a społeczność linuxa ma zupełnie odwrotne zdanie, warto interesować się Ubuntu i jej forkami?

a no i co sądzicie o dystrybucji Fedora / Euro linux pod desktopa i pod serwer :)

Mam nadzieje, że wyczerpałem moje pytania, dzięki z góry każdemu za odpowiedzi!
#5
Sparky / Odp: Plasma Discover nie dział...
Ostatnia wiadomość przez Rektal - Dzisiaj o 09:07:24 AM
Podczas próby aktualizacji prze Discover wyskakuje info:
Nie można usunąć pakietu systemowego:

WARNING: You are trying to remove the following essential packages: libapt-pkg6.0 (due to apt) libext2fs2 (due to e2fsprogs)
#6
Sparky / Odp: Plasma Discover nie dział...
Ostatnia wiadomość przez Rektal - Dzisiaj o 08:57:20 AM
Bezpieczna aktualizacja przez APTus nie powoduje problemów.
Natomiast pełna aktualiacja, jak powyżej, psuje działanie systemu.
#7
Sparky / Plasma Discover nie działa po ...
Ostatnia wiadomość przez Rektal - Dzisiaj o 08:46:00 AM
Ostatnia aktualizacja usuwa plasma Discover.
System musiałem przywrócić przez Timeshift.
Aktualizacja usuwa następujące pakiety: packagekit packagekit-tools
  plasma-discover plasma-discover-backend-flatpak plasma-discover-backend-fwupd plasma-discover-backend-snap.

Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  libapt-pkg6.0 libatk-bridge2.0-dev libatk1.0-dev libatspi2.0-dev libcairo2-dev libcdio19 libchafa0
  libcloudproviders-dev libcurl3-gnutls libcurl4 libdb5.3 libdvdread8 libext2fs2 libflac12
  libgdk-pixbuf-2.0-dev libgee-0.8-dev libgeos-c1v5 libgeos3.12.1 libglib2.0-0 libglib2.0-bin libglib2.0-dev
  libglibmm-2.4-1v5 libgtk-3-dev libharfbuzz-dev libhwy1 libiso9660-11 libjson-glib-dev libminizip1
  libpango1.0-dev libpsl5 libreiserfscore0 libtirpc3 libvte-2.91-dev libxt6 packagekit packagekit-tools
  plasma-discover plasma-discover-backend-flatpak plasma-discover-backend-fwupd plasma-discover-backend-snap
  valac
Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety:
  libabsl20230802 libapt-pkg6.0t64 libcdio19t64 libchafa0t64 libcurl3t64-gnutls libcurl4t64 libdb5.3t64
  libdvdread8t64 libext2fs2t64 libflac12t64 libgeos-c1t64 libgeos3.12.1t64 libglib2.0-0t64
  libglibmm-2.4-1t64 libhwy1t64 libiso9660-11t64 libminizip1t64 libpsl5t64 libreiserfscore0t64 libtirpc3t64
  libxt6t64
Następujące pakiety zostały zatrzymane:
  dwz libbpf1 libelf-dev libzvbi-common master-pdf-editor
Następujące pakiety zostaną zaktualizowane:
  apt apt-utils aptitude aptitude-common bluez-tools btrfs-progs chafa colord curl dconf-cli
  dconf-gsettings-backend dconf-service dvdauthor e2fsprogs flac fuse2fs geoclue-2.0 gir1.2-gdkpixbuf-2.0
  gir1.2-gee-0.8 gir1.2-harfbuzz-0.0 gir1.2-json-1.0 gir1.2-pango-1.0 gir1.2-soup-3.0 git gnome-keyring
  gnome-user-share gstreamer1.0-nice iio-sensor-proxy imv isight-firmware-tools jp2a jwm libaccounts-glib0
  libadwaita-1-0 libaudiofile1 libcolord2 libcolorhug2 libdbus-glib-1-2 libdconf1 libdvdnav4 libenchant-2-2
  libflac++10 libfreexl1 libgav1-1 libgdk-pixbuf-2.0-0 libgdk-pixbuf-xlib-2.0-0 libgdk-pixbuf2.0-0
  libgdk-pixbuf2.0-bin libgee-0.8-2 libgeoclue-2-0 libgeocode-glib-2-0 libgfapi0 libgfrpc0 libgfxdr0
  libglib2.0-dev-bin libgraphene-1.0-0 libgssdp-1.6-0 libgtop-2.0-11 libgupnp-1.6-0 libgupnp-av-1.0-3
  libgupnp-dlna-2.0-4 libgupnp-igd-1.6-0 libgusb2 libharfbuzz-cairo0 libharfbuzz-gobject0 libharfbuzz-icu0
  libharfbuzz-subset0 libharfbuzz0b libinstpatch-1.0-2 libjson-glib-1.0-0 libjxl0.7 liblensfun1 liblqr-1-0
  libmanette-0.2-0 libmbim-glib4 libmbim-proxy libmediaart-2.0-0 libmm-glib0 libnice10 libnotify-bin
  libnotify4 libnsl2 libnss-nisplus liboauth0 libogdi4.1 libpackagekit-glib2-18 libpango-1.0-0
  libpangocairo-1.0-0 libpangoft2-1.0-0 libpangomm-1.4-1v5 libpangoxft-1.0-0 libqmi-glib5 libqmi-proxy
  libqrtr-glib0 libraptor2-0 librest-1.0-0 librsvg2-2 librsvg2-common librttopo1 libsecret-1-0 libsoup-3.0-0
  libvala-0.56-0 libvalacodegen-0.56-0 libvcdinfo0 libwpebackend-fdo-1.0-1 libxaw7 libxfce4util7
  libxfconf-0-3 libxklavier16 libxml++2.6-2v5 libxmu6 mako-notifier modemmanager opensc opensc-pkcs11
  pango1.0-tools python3-apt realmd sshfs tecla valac-bin vcdimager webp-pixbuf-loader x11-apps x11-utils
  x11-xkb-utils x11-xserver-utils xdg-dbus-proxy xfconf xss-lock xterm zenity
132 aktualizowanych, 21 nowo instalowanych, 41 usuwanych i 5 nieaktualizowanych.

CO zrobić w takiej sytuacji? Przestać aktualizować system?
Obecnie jestem na SparkyLinux 8 (Seven-Sisters) x86_64.
#8
Debian / Odp: dual boot i pozostałości ...
Ostatnia wiadomość przez LeonX37 - Kwiecień 27, 2024, 01:37:28 PM
Tak, do momentu wystąpienia wspomnianego problemu wszystko działało prawidłowo. Teraz, po wyłączeniu 'szybkiego uruchamiania' znów jest OK. I chociaż z Win korzystam raczej niezbyt często, to chwilami sie przydaje lub zmusza do niego użycie konkretnego programu ;-)
#9
Inne dystrybucje Linux / Odp: Linux MX-problemy
Ostatnia wiadomość przez ubuntus - Kwiecień 27, 2024, 12:25:02 AM
Witam.
Uporałem się z niektórymi problemami oprócz ,,S3-susspend to ram" jakiś miesiąc  temu ,miałem o tym napisać ale zajmowałem się innymi sprawami i nie miałem czasu.

1- jeli chodzi o problemy z myszą itp. to jak wcześniej pisałem w innym wątku ,,jak Świat Światem" linux zawsze miał problemy z grafiką . W Ubuntu czy Fedorze  było ok ale dlatego , że po uruchomieniu w normalnym trybie grafiki ikony graficzne itp. były postrzępione-farfocle i uruchamiałem w trybie safe graphic. Natomiast w MX czy Sparky grafika była ok w normalnym trybie i nie dawałem tej opcji- . Najbardziej wkurzajacy był Sparky KDE plasma -blokował się po kilku czy kilkunastu min po uruchomienieniu-"zżerał" szybko RAM i blokował się.
Po ustawieniu safe graphic czy Xorg=safe- w zależności od distro było ok.
Mam nadzieję że ,,plamy na Słońcu" opanowane chyba,  że aktywność Słońca ostatnio zmalała. Nie wiem czy coś się zmieniło teraz ale sterowniki do linuxa powinny być pisane przez producenta sprzętu. Natomiast te obecne nuovo czy jakoś tak ,działają jak cups-y do drukarek ( trzeba wybrać z kilkunastu odpowiedni aby to działało ). 1 na 10 distro wybiera cups automatycznie taki jaki trzeba.

2-Siduction- trochę ujarzmiłem kosmicznego żółwia. Problem z długim uruchmianiem-mój błąd-przypadkowo ustawiłem w BIOS uruchamianie z FDD jako 1e urządzenie.chociaż nie mam tego napędu ,olewałem to bo i tak uruchamiałem systemy obchodząc to. Po naprawie ustawień w BIOS teraz śmiga lepiej i łącznie z ustawieniem wstęþnym czasu i języka uruchamia się 1-2 min !!! Chyba szybciej niż u Linux4ever,pisał w jakimś wątku o 5 min ?
Jeszcze problem z aut montowaniem napędów . Jeśłi uruchomię tylko z pendrivem Ventoy to mam zamontowane partycje hdd i mogę ich używać.  Jeśli będzie inny pendrive lub pendrivy to nie mam zamontowanych tych napędów i zmieniając ustawienia dalej ich nie ma.
Jeśli uruchmię tylko z pendrive Ventoy-i jak to potem  wsadzę inny to pokaze się po 1-2 min. Oczywiście ,,safe graphic" jak w innych distro.
Używam Libre office,internet,filmy itp.

3-Kolejna sprawa persistence i marka pedrivów która narobiła bigosu. Używałem Kingstony DataTraveker 100 G3-USB 3.0 . Niby produkowane na Tajwanie,kupowane w Komputroniku a nie na bazarze. Mają jakieś badziewne sterowniki -nie radzą sobie z małymi plikami. Testy początkowe były ok ale poprzez nieuwagę nie testowałem po pewnym czasie używania chociaż na Ubuntu miałem pod ręką  fainy programik ,,Disks". . Kilka chyba nie będzie nadawać się do użytku chyba że uda się ich ,,rekultywować" . Problemy te były  na Linuxie i na Windows. Z tego pwodu były cyrki z instalacją linuxa na pendrive ok 2 lata temu.
Natomiast Ventoya mam na takim  Kingstonie bez persistence i jest  ok.

4-suspend to ram S3  -bez rezultatu . Pisałem wcześniej , że w BIOS mam tylko wybór między trybem osczędzania energii S1 a S3. Jeśli miałbym np. ustawienie wybudzanie z S3 to byłoby ok. Ale windows sobie z tym radzi a linux nie ! I tego nie rozumiem. Są nowsze wersje BIOS do tego komp ale nie piszą co tam zmienili.
Chyba napiszę do DELLa lub UE -niech dofinansują linuxowców bo gdzie tu jest ,,zielony ład" ?
#10
Red Hat i Fedora / Gnome czy KDE Plasma?
Ostatnia wiadomość przez ghorrgh - Kwiecień 26, 2024, 09:59:34 PM
Zespół Fedory ogłosił, jak donosi sieć, że od wersji 42 stawia na KDE Plasma. Gnome, piszą, będzie dalej rozwijane "na boku". Chciałbym poznać Wasze opinie na temat: Fedora Gnome vs Fedora KDE...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum