Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux mint cynamon po instalacji nie ma partycji na pliki

Zaczęty przez bos_kg, Maj 16, 2016, 07:57:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

bos_kg

Hej wszystkim poradźcie mi podczas instalacji Linux mint cynamon od nowa partycje stworzyłem 3 partycja wymiany potem partycja na pliki i ostatnia systemowa lecz po zainstalowaniu w systemie widzę tylko ta z systemem a gparted wszystkie ale ani dodać ani sformatować nie da się partycji jak sobie z tym poradzić gdyż szkoda aby 320 gb się marnował dysk

pavroo

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

bos_kg

Proszę bardzo już podaje z terminala po wpisaniu tej komendy a przepraszam jestem mało znający na linuxie linux znam tyle by uruchomić i pierwszy raz bez kompletnego dysku wyszło a zrobiłem tak podczas zakładania nowych partycji
1) zalozyc partycje gowna, montowanie /
2)kolejna partycja jako glowna /home
3) partycja swap

[sudo] password for bos-kg:
fdisk: invalid option -- '1'
Usage:
fdisk [options] <disk>    change partition table
fdisk [options] -l <disk> list partition table(s)
fdisk -s <partition>      give partition size(s) in blocks

Options:
-b <size>             sector size (512, 1024, 2048 or 4096)
-c[=<mode>]           compatible mode: 'dos' or 'nondos' (default)
-h                    print this help text
-u[=<unit>]           display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
-v                    print program version
-C <number>           specify the number of cylinders
-H <number>           specify the number of heads
-S <number>           specify the number of sectors per track

pavroo

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

bos_kg

Po wpisaniu tek komendy w terminalu nic nie dzieje się

Przedstawiam zrzut terminalu
http://www.fotosik.pl/zdjecie/69e0b46ded0b70f

a tu Gparted ze są partycje w tym home której okno komputer nie widzi
http://www.fotosik.pl/zdjecie/b7fc494a03e6b1e0

dodam ze kiedy klikam w dysk w Gparted rozwija się menu ale w nim kliknąć nic nie mozna

pavroo

Według zrzutu z gparted masz jeden dysk około 300 GB (5% jest zarezerwowane przez system) i partycje:
sda1 boot 87MB
sda5 swap 9MB
sda6 root (systemowa) 111GB
sda7 home 186GB
Biorąc wszystko razem, daje to około 300GB, więc nic nie jest zmarnowane.
Nie wiem co próbujesz tu zrobić, lecz nie ma tu wolnej, nieużytej przestrzeni dyskowej.

Jedyne co mogę przypuszczać, to źle podzieliłeś dysk. Cała reszta jest OK.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

#6
Witaj. Twój dysk jest fatalnie podzielony na partycje, to co zrobiłeś nie ma sensu i jest niepraktyczne. Partycja /boot jest za mała na dzisiejsze wymagania a poza tym, nie ma już potrzeby jej wydzielania. Partycja swap 9 MB to chyba żart? Przyjmuje się zasadę, że partycja wymiany powinna mieć 100% RAM lub więcej. W przypadku posiadania więcej niż 4 GB RAM można z niej zrezygnować całkowicie (choć nie jest to zalecane). Absolutne minimum swap to 1024 MB. Proponuję ci reinstalację i prawidłowy podział na partycje. Zrobione raz a dobrze zostaje na długo. Według mnie i moich dzieci, sensowny podział dysku 300 GB powinien wygladać tak:
sda1 /root 20 GB, podstawowa - bez wydzielania /boot, co pozwoli uniknąć problemu z nadmiarem kerneli podczas aktualizacji.
sda2 linux-swap, podstawowa - co najmniej 1024 MB.
sda3 - rozszerzona, reszta przestrzeni dyskowej do podziału.
sda4 - /home - logiczna, nie więcej niż 100 GB na katalog domowy - zbyt duży rozmiar wydłuża czasy odczytu i dostepu do plików (polecam rozmiar 50 GB).
sda5 - /dowolna nazwa (np. "dane" lub "magazyn" - do przechowywania plików) - reszta wolnego miejsca, przydaje się szczególnie podczas  reinstalacji i konieczności formatowania partycji /home.
Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

bos_kg

#7
Śliczne dzięki proszę mi wytłumaczyć jak stworzyć  partycje rozszerzoną serio do tej pory tylko ja byłem na Windows więc zawsze wkładałem cd wybierałem 2 partycje i tyle nigdy żadnych rozszerzonych partycji nie    tworzyłem ale chce  korzystać z Linux choć na 2 komputerku od kąd zobaczyłem mint i kilka koment w terminalu wpisałem  ze stronek nawet na aukcji książkę zamówiłem o tym Linux I dupcia jest to samo jak wcześniej jak pokazałem na screenach po za podstawową partycją resztę utworzyłem okno komputer dalej jedną  widzi o co tu chodzi a Gpartet to samo jak było i jak dobrze pojąłem root ustawiłem jak /usr pavroo chodzi mi o to ze kiedy otwieram okno komputer mam partycje systemu a na pliki jej brak jak w Windows dysk c to pod system a dysk de pod pliki screen pokaze o czym mowie
http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/0ede46e5ff92925b

pavroo

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

bos_kg

Dziękuje tylko siąde do komputera biore się za czytanie itp

bos_kg

panowie powiedzcie posiadam książeczkę o Linux mint zamówiłem mam słaby notebook a chciałem jego używać internet komunikatory multimedia   dokumenty zero gier rzeczy co są zbędne i czytając wyczytałem ze niby w oknie komputer jak widzę  jest ikonka od jednej partycji czyli tej z systemem ale są partycje  jak home i niby ta home tłumacząc na układ partycji z Windows home to partycja d jest czyli druga część a pliki programy itp i kiedy zrobię format choć twierdzi się ze Linux tego nie wymaga to chyba wypada czasem zrobić format bardzo zalezy by mieć  petycje na wzór jak Windows ma d a naj dłużnej swego czasu korzystałem z Linux licoris i były 2 partycje jak Windows c i d czyli partycja  d to w Linux jest ta home


Albedo 0.64

#11
Najpierw przyjmij do wiadomości, że Linux jest inaczej zbudowany niż Windows i nie wszystko działa tak samo. W Linuksie wszystko jest katalogiem lub plikiem, nie ma rejestru i podziału według urządzeń (podzespołów). Nawet partycja dysku jest katalogiem a drukarka plikiem. Partycje na dysku możesz nazywać dowolnie (etykieta) i montować w dowolnym miejscu (punkt montowania) w systemie. Oczywiście obowiązują w tym względzie pewne reguły. Rodzaj partycji (podstawowa, rozszerzona, logiczna) określa się podczas utworzenia (formatowania) w Gparted i jest to opisane w miejscu wskazanym przez pavroo. Nie funkcjonuje tu podział na dyski według liter C, D lecz według punktów montowania. Jeśli masz słabą maszynę, to instaluj lżejsze wersje Mint ze środowiskiem MATE lub XFCE bo Cinnamon przeznaczony jest na bardziej wydajne komputery. Lycoris być może miał taką konfigurację z przypisanymi nazwami C i D ale to wyjątek. System plików ext4 nie ulega takiej fragmentacji jak ntfs więc formatowanie jest potrzebne podczas świeżej instalacji nowej wersji dystrybucji. Podczas użytkowania nie jest potrzebne defragmentowanie czy formatowanie. Podział na trzy partycje i swap stosuję od dawna i sprawdza się to w każdej dystrybucji. Zmieniasz system, więc zmień również przyzwyczajenia.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

bos_kg

Posiadam wersje Linux mate maya 13  sprawdzałem Cinnamon ale sprawiała problemy więc do wersji maya wróciłem i jak narzazie do gustu przypadała nie za prostot a bardziej za funkcjonalność względem sprzętu ze działa na takim komputerku jak acer one  d270

Procesor
Firma Intel
Liczba rdzeni 2
Model i zegar (GHz)   N2600 - 2x 1,6
Pamięć
Pojemność RAM (MB) 1024
Rodzaj DDR3 1333 1Gb
Obsługa do 2Gb
Karta graficzna
Model GMA
Wersja 3600
Własna pamięć (MB)   1024

Dawniej mnie przerażało wolałem
mieć klikiem program na dysku niż pojąć konsole
terminal komendy ale widzę do multimedia kontaktu jak komunikatory
poczta czy grafika programy jest praktycznie od razu dostępne
nie trzeba nic instalować sporo lepszy niż tablety z android
szkoda ze brak smartphone z Linux mate przeczytam książeczkę oraz
część jak mieć muzykę dokumenty oraz inne pliki na dysku by przy ponownej instalacji
je mieć dalej na dysku wiadomo przykładowo ktoś podeśle mi jakieś foto chce je zachować
a reszta z czasem pojmę bo to co z Windows wyprawiają to porażka jest a zapytam czy w Linux się czyści pliki jak windowsowe oczyszczanie dysku   tylko po to pytam by jak naj dłużej sprawny utrzymać podejrzewam ze przyspieszania linuxa nie ma opcji gdyż od uruchomienia start długo trwa z czarnym ekranem tak jak by logo startowego nie było a dziękuje wam ze po święcicie mi czas i staracie zrozumieć mnie

Albedo 0.64

Mint 13 Maya będzie aktywny jeszcze przez rok do kwietnia 2017. Za miesiąc ukaże się najnowsza wersja Mint 18 ze wsparciem do 2021 roku. Zalecam instalację najnowszej wersji w przyszłym miesiącu. Linuksa można optymalizować i przyśpieszyć jego działanie poprzez wyłączanie niektórych programów z autostartu i działających w tle usług. Można to zrobić przez programy umieszczone w menu Administracja. Jak poszukasz, to znajdziesz. Nowsze wersje Minta są szybsze dzięki zastosowaniu nowego demona inicjalizacji (rozruchu) systemd. Jak chcesz mieć naprawdę szybkiego Minta z długoterminowym wsparciem, to zainteresuj się wersją opartą na Debianie zamiast Ubuntu:
https://linuxmint.com/download_lmde.php
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

bos_kg

Nie wiedziałem o tej wersji pobiera się tylko stworze bot owalnego pendrive zaraz instaluje teraz wiem sporo mi pomogliście zobaczymy jak będzie pracował jak powyłączam co zbędne dla mnie ważne by ten komputerek jeszcze posłużył

Zobacz najnowsze wiadomości na forum