Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

klawiatura po aktualizacji

Zaczęty przez Piejanto, Styczeń 21, 2021, 04:07:25 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Mam dwie maszynki z Anarchy XFCE i obie mają niekorzystne zmiany w klawiaturach po aktualizacjach

Asus
Po aktualizacji pokazał mi sie na belce aplet pokazujący stan baterii, jasnośc ekranu z suwakiem, tryb prezentacji??? ( nie wiem co to jest ale jest wyłączone),
oraz ustawienia (settings)
Po pojawieniu się ikony tyego apletu straciłem możnośc sterowania jasnością klawiatury za pomocą przeznaczonych do teho klawiszy. 
Po naciśnięciu klawisza "jaśniej" lub "ciemniej" pokazuje się wprawdzie okno informujące o poziomie suwaka, ale nic się nie zmienia.
Po usunięciu ikony apletu straciłem całkowicie możliwośc sterowania jasnościa, więc go przywróciłem na belkę. Teraz mogę sterować, ale wyłącznie za pomocą myszy (touchpada mam wyłączonego). 

Ale...
z Asusem i tak jest pół biedy

Netbook Acer
Netbok Acer jest staruszkiem i używam go własciwie jedynie do oglądania tV pod kontrolą Kaffeine, ale też jako magazynek, bo ma spory dysk twardy.
Dlatego dośc późno zauważyłem że jego klawiatura po ostatnich aktualizacjach rozpadła się prawie całkowicie.
Połowa klawiczy wklepuje podwójne wartości, niekiedy całkiem od siebie odległe, a niektóre nie działają wcale.
Ratunkiem okazało się podłączenie do USB zewnętrznej klawiatury, ale to jest dość uciążliwe w przypadku przewożenia maszynki. Kupiłem sobie, więc klaiaturę silikonową, ale jeszcze do mnie nie dotarła.
Wprawdzie spodziewałem się że staruszek prędzej czy później padnie, ale nie spodziewałem się, że w taki sposób mu przyjdzei umierać.
Chya nie warto o niego szczególnie walczyć, ale trochę się do niego przyzwyczaiłem, no i jeszcze mi - jakby na to patrzeć - służy, więc nie miałbym nic przeciw temu aby w nowej aktualizacji twórcy przywrócili mi tę możliwość.

PS.
Asus, ma ustwioną w ustawieniach właściwą klawiaturę czyli [Laptop Asus]

Acerr ma tak jak miał czyli standardowa 105 klawiszy, a zmiana klawiatury nie powoduje zmiany.
Klawiatura netbooka Acera w rzeczywistości jest klawiaturą kombinowaną, bo klawiaturę numeryczną uzyskuje się po przełączeniu układu funkcyjnego, na klawisze litetrowe. Ale do czasu ostatniej aktualizacji wszystk działało

Czy koledzy mają może jakieś spostrzeżenia w powyższej sprawie?





CDeB

Co prawda, wybacz, nie używam Archa, ale pracuję pod Xfce więc pierwszy problem może nie jest taki beznadziejnie skomplikowany.

Cytattryb prezentacji??? ( nie wiem co to jest ale jest wyłączone),

Tryb prezentacji powoduje wstrzymanie zarzadzaniem zasilania. Oznacza to że w trybie prezentacji komputer nie uśpi się, ani ekran nie wyłączy się.

CytatPo pojawieniu się ikony tyego apletu straciłem możnośc sterowania jasnością klawiatury za pomocą przeznaczonych do teho klawiszy.

Po naciśnięciu klawisza "jaśniej" lub "ciemniej" pokazuje się wprawdzie okno informujące o poziomie suwaka, ale nic się nie zmienia.
Po usunięciu ikony apletu straciłem całkowicie możliwośc sterowania jasnościa, więc go przywróciłem na belkę. Teraz mogę sterować, ale wyłącznie za pomocą myszy (touchpada mam wyłączonego).

Naciśnij ikonkę baterii na pasku, wejdź w ustawienia i zaznacz by włączyć: "obsługa klawiszy jasności ekranu"

Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

Piejanto

Dzięki. Próbowałem wszystkiego.
Po którejś kolejnej aktualizacji, problem się rozwiązał sam.
A tak nawiasem mówiąc, "tryb prezentacji" miałem wyłączony. Próbowałem z właczonym i wyłączłem. Nic nie działało.
Ale już działa.
Jeszcze raz dziękuję.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum