Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dziedzictwo Mandrivy

Zaczęty przez PomPom, Grudzień 01, 2017, 02:55:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

Patrzyłem się ostatnio na ciekawe dystrybucje z Plasmą i tak wyszło jakoś, że zainteresowałem się dystrybucjami, które wywodzą się od Mandrivy. Z tych mi znanych są to: Mageia, OpenMandriva i ROSA.

Jak to jest, że ludzie wspominają Mandrivę jako świetne distro, które było przyjaźniejsze i lepsze od Ubuntu, ale raczej nie interesują się tym, co wyrosło z niej? Z Mandrivą miałem do czynienia może przez chwilkę i nic nie pamiętam, to zastanawiam się, czy pochlebstwa o niej są przesadzone; albo czy wymienionym dystrybucjom czegoś szczególnego brakuje. Przychodzi mi na myśl małe repo i mały wybór środowisk przy live i instalacji. Ale te rzeczy by się chyba poprawiły wraz ze wzrostem zainteresowania, a i Mageia daje przy instalacji niezły wybór. Ogólnie trafiam na opinie, że te dystrybucje są naprawdę dobre, więc ciekawi mnie ich niska popularność. Chyba że jest wysoka albo przynajmniej wyższa, niż się wydaje...

Proponuję tutaj też ogólnie wątek mandrivowy, bo wydają się te distra ciekawe, a mało się o nich coś mówi :D
myk byle jak jako tako

robson75

Ja przez prawie 3 lata używałem ROSY Fresh KDE 4. I wspominam ten system bardzo dobrze. Niestety to środowisko nie jest wspierane, a Plasma jakoś specjalnie nie przekonuje mnie do siebie. Co do DE to ROSA ma ich kilka np: Gnome, Plasme, Mate oraz Lxqt. Co do repo to ma sporo oprogramowania.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Odpaliłem sobie w VM Mandrivę 2011. Nadal prezentuje się świetnie i nie widać po niej jej wieku. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że zrobiła na mnie największe wrażenie z dystrybucji z KDE4.
myk byle jak jako tako

robson75

To pobierz sobie wersje Mandriva 2014.1.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Nie ma takiej Mandrivy. Chyba mówisz o OpenMandrivie. Nie chce mi się pobierać jeszcze kolejnego .iso, ale na filmiku wygląda całkiem nieźle. Nadal jednak gorzej moim zdaniem od Mandrivy.
Co do OpenMandrivy, sprawia wrażenie, jakby swoimi rozwiązaniami stała w miejscu, a jedynie aktualizowała pakiety. Działa nieźle, ale nic szczególnego.
Najbardziej podoba mi się ROSA. Wydanie z Plasmą działa jeszcze lepiej od OpenMandrivy.
Pobieram Mageię, też z Plasmą.
myk byle jak jako tako

robson75

Mandriva a OpenMandriva to jest to samo, Szkoda tylko że swoją przygodę z Linuksem rozpocząłem tak póżno, bo ominęło mnie wydanie Mandrake.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

"Mandriva a OpenMandriva to jest to samo"
Nie jest tym samym. Jest jedną z kontynuacji, za którą bierze się inna grupa ludzi. Równie dobrze tym samym mógłby być Crunchbang i Bunsenlabs. Możesz uparcie uznawać je za to samo, ale chyba każdy będzie tym zmylony.
myk byle jak jako tako

gom1

Cytat: Robert75 w Grudzień 01, 2017, 09:56:04 PM
Szkoda tylko że swoją przygodę z Linuksem rozpocząłem tak póżno, bo ominęło mnie wydanie Mandrake.
Nie masz czego żałować. W porównaniu do wiodącego Windowsa, Mandrake był bardzo siermiężny. Tylko dla desperatów :-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

Mageia nie pykła. Na wirtualnej maszynce długo bootuje i bootuje tylko z niewolnymi sterownikami. Czcionki różnie wyglądają w różnych miejscach, w Firefoxie są dość kiepskie (sklejanie się liter). Jakiś menadżer pakietów się nawet nie odpala, a terminal twierdzi, że nie ma pojęcia czym jest urpmi. Najlepsze wrażenie zrobiła na mnie sama Mandriva (chociaż tutaj wiadomo, że wzmocnił to wiek dystrybucji), a tak to ROSA wydaje się najlepsza. Nie są to jednak dystrybucje dla mnie, przynajmniej nie teraz.
myk byle jak jako tako

lesio

Używam od dłuższego czasu Rosa Fresh R9 Gnome. W zasadzie nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, co wolę: Rosę gnome R9 czy Debian 9 Gnome. Porównywalna, wysoka stabilność i energooszczędność (ważne na laptopie), duże repozytoria.

MSki

Ciekawym systemem opartym o Mandrake może być ALTLinux.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=alt

Instalacja systemu dla mniej biegłych w temacie może być nieco uciążliwa, ale od czego są filmy instruktażowe
https://www.youtube.com/watch?v=0TecWi51x-I

robson75

Cytat: MSki w Styczeń 01, 2018, 01:15:11 PM
Ciekawym systemem opartym o Mandrake może być ALTLinux.
Ten system to totalna porażka!
Po pierwsze: Brak języka Polskiego, tylko angielski, rosyjski i jeszcze 3 inne.
Po drugie: Po pobraniu wersji Xfce i próbie instalacji wywala fatal error.

Tak więc ten system nie jest przyjazny dla użytkownika.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Oczkins92

No to ja swoje dorzuce.Z tych wszystkich Mandrivowych systemów to używałem przez długi czas PCOsLinux.On chyba jest nadal wspierany.Nawet ma własne czasopismo.Zaskoczył mnie tym że przy nim prawie nie używałem konsoli prawie bo wszystko dało się wyklikać. I on używa tych samych polecen w zarządzaniu pakietami co debian/ubuntu.Podoba mi się jego stabilność.
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

PomPom

PCLOS to ciekawe distro, ale jakoś nigdy nie byłem z nim bliżej, chyba przez to, że pojawiają się wątpliwości, ile on będzie jeszcze wspierany. Zawsze wyglądał dla mnie dość dziko (choćby ze średnio atrakcyjną stroną, przywodzącą na myśl jakiś bardzo amatorski projekt).
myk byle jak jako tako

Albedo 0.64

@dziadek starowinek: odpowiem na Twoje pytanie
"Jak to jest, że ludzie wspominają Mandrivę jako świetne distro, które było przyjaźniejsze i lepsze od Ubuntu, ale raczej nie interesują się tym, co wyrosło z niej?"
Ja zaczynałem od Mandrake 10 i Mandrivy 2005 LE, później były wersje do Mandrivy Spring 2009, miałem również kupiony Xtreme OS. Do roku 2009/2010 były to dla mnie najlepsze dystrybucje, Ubuntu na tym tle wyglądał jak ubogi krewny któremu słoma wystaje z butów. I wtedy nastąpił krach; firma Mandriva (Mandrake/Connectiva) zbankrutowała a do tego świetne KDE3 zmieniło się w tragicznie niestabilne na początku KDE4. PCLOS był niedojrzały a Rosy i Magei jeszcze nie było. W tym czasie (2005-2010) dojrzało Ubuntu i przebojem zdobyło zawiedzionych użytkowników Mandrivy (i mnie również). Jak raz się oparzysz, później dmuchasz na zimne. A teraz siedzę sobie wygodnie na LMDE i nie mam powodu ani ochoty wracać do mandrivopodobnych RPM-ów. To se ne vrati...
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum