Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Debian => Wątek zaczęty przez: Ubity w Marzec 03, 2016, 10:48:44 pm

Tytuł: Gedit i SSH
Wiadomość wysłana przez: Ubity w Marzec 03, 2016, 10:48:44 pm
Witam.
    Założyłem konto na forum specjalnie po to aby zapytać się o pewną nurtujaca mnie sprawę. Mianowicie chodzi o to, że od czasu kiedy poznałem komendę SSH i zacząłem jej używać oraz modyfikowałem jakieś pliki na serverze to używalem edytora nano/pico zależy gdzie palec bliżej leżał. Dzisiaj na zajęciach na uczelni prowadzący trochę zmiażdżył mi mózg gdyż kazał mi wpisać (podczas sesji SSH) gedit nazwa_pliku.c. Myślałem, że mnie podpuszcza. Okazało się, ku memu wielkiemu zdziwieniu, że wyświetlił mi się edytor tekstowy na moim dekstop'ie. Szanowny Pan Doktor mi nie odpowiedział na pytanie "Jak to zrobić?" i kazał samemu to rozkminić.  Właśnie dlatego piszę ten post żeby zapytać Was jak to się stało i w jaki sposób mogę to zrobić na swoim Linux'ie?

Linux używany na zajęciach : Fedora
Linux na moim kompie : Kali Linux Rolling Edition

    Jestem studentem I roku na II semestrze informatyki wieć prosiłbym o wyrozumiałość. Nie mam dużego doświadczenia w tej dziedzinie więc każdą okazję do nauczenia się czegoś ciekawego i przydatnego pragnę wykorzystać w 100%. Szukałem po google jakąś godzinę i nic nie znalazłem. Moje umiejętności google'rskie mogą być niewystarczające aby znaleźć podobny wątek więc chciałbym od Was się czegoś dowiedzieć na ten temat. Nie musicie mi podawać od razu rozwiazania na tacy. Lubię się trochę pomeczyć i poszukać. Tylko nie katujcie mnie za mocno.

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc  :D
Tytuł: Odp: Gedit i SSH
Wiadomość wysłana przez: Albedo 0.64 w Marzec 04, 2016, 03:51:38 pm
Witaj. Ja nawet nie byłem przy drzwiach do sali wykładowej informatyki, nie znam i nie używam ssh bo mi to do niczego nie potrzebne. Masz więc nade mną przewagę. Ale za to jestem samoukiem i amatorem, używam Linuksa od 10-ciu lat, to czasami coś mi w łepetynie świta. Podejdę więc do tematu po amatorsku: skoro w Fedorze i Kali masz to samo środowisko GNOME, to masz ten sam Gedit, ssh również jest to samo i tak samo działa. W obu systemach masz do dyspozycji takie samo oprogramowanie w repozytoriach. Jedyna różnica; Kali to Debian (paczki deb) a Fedora to RHL (paczki rpm). Jedyne co musisz zrobić, to sprawdzić, czy w Kali masz zainstalowane potrzebne pakiety i wykonać te same komendy w ssh. Szukaj informacji i porad dla Debiana, na pewno będzie łatwiej niż dla Kali. Debian jest już tak długo w użyciu, że twoje problemy dawno już ktoś przerabiał. Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Gedit i SSH
Wiadomość wysłana przez: Ubity w Marzec 04, 2016, 05:46:43 pm
Spróbuję idąc Twoim tokiem myślenia dzięki ;) No ja też samemu dłubie :P lecz niestety zacząłęm trochę późno swoja przygodę z Linuxem ;/ z 2 miesiące przed rozpoczącied studiów. Postaram się znaleźć sam rozwiązanie ale jak na razie cienko mi idzie :P jak dojde do czegoś to dam znać ^^

BTW trochę zmaściłem bo nie napisałem co mi wypluwa jak wpisuję "gedit nazwa_pliku.c" podczas SSH. Dostaję następujący komunikat:
(gedit:11733): Gtk-WARNING **: cannot open display:
Tytuł: Odp: Gedit i SSH
Wiadomość wysłana przez: Albedo 0.64 w Marzec 05, 2016, 02:25:04 pm
Świta mi w łepetynie, że tu chodzi o uprawnienia czyli że gdzieś wcześniej powinieneś użyć komendy su lub sudo lub po prostu wykonuj te operacje jako root. Światełka tu: http://www.unix.com/unix-for-dummies-questions-and-answers/122419-gtk-warning-cannot-open-display-ssh.html i tu: http://codeverge.com/opensuse.org.prerelease-beta/gedit-no-protocol-specified-gtk/1894968 Jak już wcześniej pisałem, ktoś już dawno to rozkminił.
Tytuł: Odp: Gedit i SSH
Wiadomość wysłana przez: Ubity w Marzec 07, 2016, 06:43:27 pm
Aż mi wstyd strasznie normalnie. Wystarczyło napisać:

ssh -X user@host
Wybaczcie za problem. Temat do zamknięcia. Dziękuje jeszcze raz za pomoc ;)