Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

nie mogę zainstalować żadnego linuxa

Zaczęty przez mixtard30, Październik 30, 2018, 08:29:15 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mixtard30

procesor amd ryzen 1700x grafika radeon R9 płyta Asus Ram 8GB

nie mogą zainstalować żadnej dystrybucji Linuxa >:(
wyświetla się komunikat:

to jądro wymaga procesora x86-64, ale wykryło tylko procesor i686
nie można uruchomić - użyj jądra odpowiedniego dla twojego procesora

pavbaranov

Co znaczy "żadnej"?
To co Ci się wyświetla wskazywałoby na to, że próbujesz instalować jakąś dystrybucję, która oparta jest o stosunkowo stary kernel, bowiem nieprawidłowo rozpoznaje Ryzena, skoro twierdzi, że to 32bitowy procesor.
Sięgnij po jakiś obraz ISO, gdzie kernel będzie co najmniej w wersji 4.18. (a absolutne minimum, to bodaj 4.17). Spośród mainstreamowych dystrybucji jest to bodaj OpenSUSE Tumbleweed, nowe Manjaro i nie wiem, co więcej oprócz instalacji Archa, czy wszystkiego co na Archu oparte (Anarchy, Antergos itp.). Dla początkującego polecam OpenSUSE.

D35CART35

#2
Cytatnowe Manjaro i nie wiem,
Manjaro mam 4.17.19, @gom1 pisał coś o 4.18 ale po aktualizacji xorg-a że mulił.

gom1

Cytat: D35CART35 w Październik 30, 2018, 09:02:40 AM
@gom1 pisał coś o 4.18 ale po aktualizacji xorg-a że mulił.
Mulenie nie ma związku z wersją jądra ;-) a jedynie z Xorg. Poza tym jedynie podejrzewamten pakiet, a nie mam pewność.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

lami07

#4
Obrazy instalacyjne Sparkylinux 5.5 Nibiru (bazujący na gałęzi testowej Debiana) są domyślnie wyposażone w Kernel 4.18
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

mixtard30

manjaro-xfce-18.0-stable-x86_64 - nie można zainstalować

wyświetla się komunikat:

[end kernel panic - not syncing:Fatal exepction in interuput]---


pavbaranov

W którym miejscu się wyświetla?
Spróbuj OpenSUSE Tumbleweed. Z dotychczasowych Twoich postów wynika, że raczej nie jesteś osobą obeznaną z linuksem - raczej nie polecałbym Manjaro (choć je wcześniej wskazałem); podobnie żadna dystrybucja oparta o Archa.
Oprócz wspomnianych wyżej, z tego co widzę także PCLinuxOS ma 4.18.x.
Czy problem dotyczy instalacji (system jako live media Ci się uruchamia, ale nie przechodzi instalacji), czy też w ogóle uruchomienia livecd/usb? W tym drugim przypadku z czego próbujesz uruchomić: CD/DVD, USB? Jak przygotowałeś (czym, pod jakim systemem) nośnik instalacyjny? Sprawdziłeś sumy kontrolne pobranego ISO?

ciubaka

Kolego mixtard, konkretnie napisz które dystrybucje w których wersjach próbowałeś wgrać.
I ewentualnie - dobrze by było sprawdzić, w biosie może, albo systemem operacyjnym w wersji live czy to na pewno jest ta konfiguracja sprzętu.
Naprawdę - różne rzeczy się czasem wydają być :-(
Niemożliwe żeby taki procesor nie chodził po linuxem 64 bity.
Ja wgrywam takie linuxy na starego intela dla zabawy i chodzą - różne ubuntupochodne, debian, centos, fedora, suse, gecko, manjaro, antergos - wszystkie działały w wersji amd64 na starym laptopie, stestowałem, lepiej czy gorzej, ale działały.
Xubuntu, lubuntu, manjaro i gecko siedzą tam do teraz.
Wszystkie 64 bit.
Nie ma opcji żeby nie chodziło na ryzenie.
Coś nie tak albo w instalacji albo w konfiguracji sprzętu.
Musi działać.
Proszę sprawdzić i podać jakie dokładnie są parametry sprzętu i jakie linuxy próbowano wgrać.

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Hydrabi

Jak UEFI to może trzeba wyłączyć  secure boot?

pavbaranov

Zostawcie UEFI na razie - obecnie wiemy, że nic nie wiemy. Nawet co to znaczy "nie mogę zainstalować żadnego linuxa". Nawet pokazany błąd (kernel panic) z jednej zresztą tylko dystrybucji, może być efektem pierdyliona powodów, od software'owych, po hardware'owych, nie wykluczając wadliwego procesora (jakieś Ryzeny wadliwe były - wymieniane przez AMD zresztą), czy - o ile to tzw. składak - wadliwe złożenie komputera.

mixtard30


dzięki wszystkim za odpowiedzi
niestety zostałem skazany na windowsa na moim nowym sprzęcie :-\
dzisiaj wziąłem wszystkie płyty z Linuxem (chyba ze 12) które ostatnio wypaliłem i poszedłem
do kolegi co ma identycznego procka czyli Ryzen 7 1700x
zasugerowałem się odpowiedzią kolegi pavbaranov odnośnie wadliwego procka...
wszystkie płytki z różnymi dystrybucjami Linuxa u mojego kumpla odpalają się bez problemu - szok...
na moim procku niestety nic nie mogę uruchomić
doszedłem do wniosku że jak pisał pavbaranov pewnie otrzymałem jeden z wadliwych CPU
kupiłem go niedawno na Morele po obniżonej cenie (procek oryginał w pudełku zaplombowany)
teraz zastanawiam się czy można go reklamować - windows działa :-\
można zamknąć temat
dzięki - skazany na windows :-[

pavbaranov

#12
Poszukaj sobie info nt. wymiany tych procesorów. Było bodaj w DP. Wiem, że AMD zobowiązało się do bezpłatnej wymiany wszystkich wadliwych. W razie czego możesz też reklamować w Morelach.
https://www.dobreprogramy.pl/AMD-wymieni-wadliwe-Ryzeny-wszystkim-dotknietym-rzadka-usterka,News,82877.htmlTutaj było coś nt. Ryzenów. Oczywiście nie wiem, czy to ta usterka. W przeciągu 14 dni od zakupu możesz Morelom zwrócić niezależnie od tego. Możesz też złożyć "normalną" reklamację.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum