Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.
Cytat: pavbaranov w Czerwiec 24, 2025, 01:58:52 PM@mirekc - Nie, żadnych konkretów nie podałeś. W linku z #5 jest opisany sposób debugowania spotify. Muszę go tu przekopiować???Nie musisz kopiować, ale mógłbyś sprawdzić to, co linkujesz. Ja bym naprawdę chętnie zgłosił problem w sposób tam opisany, ale ,,Reply" jest wyszarzone, template – nieklikalne a rozwiązanie – stare. Nie jest też podany żaden alternatywny sposób wysłania zgłoszenia. Być może gdybym miał abonament Premium, to mógłbym kliknąć ,,Reply" i wysłać zgłoszenie, ale nie mam.
CytatJeśli chodzi o to, czy się coś da, czy nie da, odpowiem nieco inaczej. Zwalasz winę na linuksa, bo... aplikacja jakaś, w jakiejś wersji przestała działać na konkretnym komputerze, z konkretnym systemem.A niby gdzie zwalam winę na Linuksa? Aplikacja jest linuksowa, to pytam linuksiarzy, bo kto inny może wiedzieć?
CytatW Twoim przypadku, skoro sama społeczność spotify nic nie pomaga, to po debugu problemu być może ktoś z nas będzie w stanie załapać w czym problem. Pytanie jednak ilu na tym forum jest twórców programów, informatyków, którzy są to w stanie odczytać i pomóc.No właśnie na to liczyłem. Zaproponuje ktoś, żebym wrzucił tego dumpa?
CytatJedyne co ze swojej strony mogę jeszcze podpowiedzieć, to próbę uruchomienia (nie wiem który to już raz) na użytkowniku testowym. Dotychczas zakładałem, że ustawienia spotify idą do ~/.config, a cache też jest tworzony w domyślnym. Stąd pomysł usunięcia ich, a niczego innego.A ja założyłem, że właśnie masz rację, skoro po usunięciu ~/.config musiałem się ponownie zalogować do Spotify i katalog ~/.config został ponownie utworzony. Dlatego nie wyrywałem się z próbami na nowym użytkowniku, choć dla świętego spokoju to zrobię i dam znać. Prawdopodobieństwo sukcesu szacuję na niewielkie.
CytatProblem, że samo Spotify raczej nie chwali się changelogiem, ani nawet wymaganiami, jakie aplikacja stawia przed sprzętem (albo nie potrafię tego u nich znaleźć).Ja też nie potrafiłem, ale pomiędzy Pentium Dual Core a Intel Core i<cośtam> nawet w pierwszych generacjach jest przepaść. Może po prostu założyli, że takich staroci nikt już nie ma, albo użyli nowej wersji kompilatora i nie sprawdzili.
CytatPrzy okazji - może zgłoś swój problem tu: https://community.spotify.com/t5/Ongoing-Issues/Downtime-April-16th-App-and-website-not-loading/idi-p/6922020#comments - wygląda, że to miejsce przeznaczone właśnie na zgłaszanie nieuruchamiającej się aplikacji.A mnie raczej wygląda na dawny problem z dostępem do serwisu, który już został rozwiązany. Niestety tutaj też nie jestem w stanie niczego dorzucić do wątku. Na swoim profilu też mogę tylko wysyłać wiadomości prywatne (tylko do kogo?), a nie mogę założyć zgłoszenia.
Cytat: bialykiel w Czerwiec 24, 2025, 12:00:21 PMktory klient gg jest lepszyKadu - program nie jest rozwijany od lipca 2017 r. przez zespół Kadu. Jest rozwijany jego fork przez Piotra Wróbla: https://github.com/piotr-wrobel/kadu i by mieć jakąkolwiek gwarancję, że ta aplikacja będzie działać na współczesnej dystrybucji, należałoby się upewnić, że wersja pochodzi z tego repozytorium (tj. na podstawie tego kodu jest budowana).
pidgin czy kadu??
Cytat: bialykiel w Czerwiec 24, 2025, 12:00:21 PMktory klient gg jest lepszy
pidgin czy kadu??
Cytat: pavbaranov w Czerwiec 24, 2025, 10:19:07 AMProblem, że to, czego się domagasz albo jest niewykonalne, albo służy Tobie, ale niekoniecznie już innymi kilkudziesięciu procentom użytkowników.A to grzech jakiś jest? Myślę że każdy raczej szuka rozwiązania problemu dla siebie, a jak _przy okazji_ przyda się to kilkudziesięciu procentom użytkowników, to dodatkowy bonus. Natomiast jeśli coś jest niewykonalne, to po prostu napisz, nie będę drążył tematu.
CytatJeśli chodzi o komputery, to raczej niewiele ma tu wspólnego rodzaj procesora.Być może masz rację. Mnie podejrzany wydał się komunikat ,,błędna instrukcja" oraz te trapy w syslogu. Zrozumiałem to tak, że być może program odwołuje się do instrukcji procesora, która nie istnieje (w końcu w nowych generacjach procesorów były dodawane nowe zestawy instrukcji). A może chodzi o coś innego? Jeśli tak, to wytłumacz.
CytatSposób debbugingu wskazałem już bardzo dawno w tym wątku - czytaj uważnie.Konkrety dostałeś: flatpak sprawdzony, snap sprawdzony, config sprawdzony (usunięty i założony ponownie) – bez rezultatu. Aplikacja przeinstalowana, wersja 1.1.x uruchamia się, 1.2.8 działa, 1.2.20 nie działa. Reinstalacji systemu nie wykonam, mam działającą wersję klienta Spotify, nic innego mi się nie sypie, nie będę tracił godzin pracy, żeby na koniec dostać to, co już mam. Musiałbym wiedzieć konkretnie co jest źle, a i wtedy wolałbym spróbować naprawić system niż go reinstalować. Co do wersji biblioteki libcef.so to jeszcze nie sprawdziłem, dam znać po południu.
I konkrety proszę - najlepiej wrzucić właśnie dewom spotify (bo to zamknięte oprogramowanie) - albo nic.
Cytat- najlepiej wrzucić właśnie dewom spotify (bo to zamknięte oprogramowanie) - albo nic.No właśnie z tym mam problem. Wątek który podlinkowałeś jest zamknięty, nie udało mi się utworzyć nowego wątku (pomimo że się zalogowałem – może trzeba mieć Premium?), udało mi się nawiązać chat z ekspertem, ale tylko straciłem czas. Sugerował wszystko to, co już robiliśmy (reinstalacja agenta, flatpak, snap), na koniec zmienił się konsultant i podlinkował instrukcję dla Windows. Dalej nie mogłem chatować, miałem wyjazd. Oni tam chyba są nastawieni na pomoc dla takich użytkowników, którzy w ogóle nie umieją zainstalować aplikacji. Konsultant z którym chatowałem nie sprawiał wrażenia że jest developerem.
Cytat: pavbaranov w Czerwiec 23, 2025, 04:13:22 PMStety, czy niestety - nie. Ustawienia config użytkownik może mieć w różnych miejscach. Trudo jest deweloperowi takiej aplikacji przewidzieć gdzie je użytkownik ma. Nadto, gdyby taka aktualizacja wywalała stary config i tworzyła nowy, to też płacz i zgrzytanie zębów bo miałem wszystko ustawione pod siebie. To jest linux - wymaga minimum starania od administratora systemu (najczęściej sam użytkownik). Oczywiście można byłoby robić backup takiego starego profilu itd., tyle, że niektórzy deweloperzy dystrybucji wprowadzają swoje własne ustawienia i sprawa praktycznie pozamiatana.Ty zawsze swoje: to jest Linux i wymaga starania. A ja patrzę pod kątem ,,zwykłego" użytkownika, którego nie interesuje że to jest Linux ani jakie problemy ma developer, tylko chce systemu, który po prostu działa i aktualizacji które nie sprawiają niespodzianek. Albo tak będzie, albo Linux się nie spopularyzuje. A ja bym chciał, żeby była jakaś realna konkurencja dla cyberterrorystów z M$.
CytatA wracając do tematu - już raczej na przyszłość i być może dla kogoś innego - dalej mam podejrzenie, że sprawa to indywidualne ustawienia w Twoim katalogu domowym. Nie napisałeś, czy spróbowałeś uruchomić użytkownika testowego, ani też na czym polegała ingerencja w ~/.config (przy okazji wskazałeś na ingerencję, ale w config... roota, a nie użytkownika; chodzi o ustawienia użytkownika, a nie roota).Źle wskazałem, ingerencja była w ustawienia użytkownika i polegała na skasowaniu wszystkiego: configa i cache.
CytatJeśli te dwie instalacje (na 2 komputerach) są bliźniacze, to ta sama aplikacja musi działać w obu tak samo. Albo działa na obu, albo nie działa, ale również na obu. Tertio non datur.Ale komputery nie są bliźniacze, a mój laptop ma kilkanaście lat i procesor Pentium Dual Core (nawet nie Core 2 Duo). Albo mi wskażesz sposób na szczegółowy debugging, tak żeby można było dojść gdzie konkretnie jest przyczyna (sprzęt czy soft, jeśli soft to która biblioteka, jaka wersja jest a jaka powinna być itp.), albo zostawiamy temat. Z faktu że starsza wersja działa a nowsza nie wynika, że gdzieś jest coś na rzeczy, ale ,,na czuja" działać mi się nie chce ani też reinstalować systemu ,,na wszelki wypadek" bo może pomoże. Konkrety proszę, albo nic.