Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Sparky => Wątek zaczęty przez: jarek_seweryn w Wrzesień 29, 2020, 07:44:21 pm

Tytuł: konfiguracja sieci LAN linux/windows
Wiadomość wysłana przez: jarek_seweryn w Wrzesień 29, 2020, 07:44:21 pm
Witam,
zainstalowałem na laptopie Sparky Linux. Wszystko bardzo fajnie działa ale potrzebuję Waszej porady w kwestii sieci LAN. Mam w domu router WiFi i podłączone do niego: TV, komputer z Windows, Linux urządzenie wielofunkcyjne. O ile spod Windowsa widzę wszystkie urządzenia w sieci i ie muszę nic konfigurować (mam na myśli udostępnianie plików w folderze sieciowym), tak już pod Linuxem tak dobrze nie ma. Chciałbym, aby wszystkie urządzenia widziały się nawzajem w sieci, niestety pod Linuxem nie mam nic.
Ponieważ jestem typowym dzieckiem Windowsa a chciałbym się nauczyć jak udostępnić pliki i foldery w Linuksie czy mogę Was prosić o poprowadzenie za rękę? Żeby Linux i Windows się widziały i mógłbym przesyłać pliki.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: konfiguracja sieci LAN linux/windows
Wiadomość wysłana przez: microsofter w Wrzesień 29, 2020, 09:58:53 pm
Przede wszystkim to kwestia protokołu. Windows udostępnia katalogi po LANie, poprzez autorski protokół Microsoftu, SMB. Tymczasem systemy uniksowe, w tym GNU, natywnie korzystają z NFS. Aby przesyłać pliki pomiędzy GNU i Windows, musisz albo zainstalować w Windows obsługę NFS, albo SMB w GNU. Począwszy od Windows 8, NFS jest dostępne tylko w wersji Enterprise (oraz Server). Za to, większość nowszych dystrybucji Uniksa, posiada także obsługę SMB. Służy do tego moduł o nazwię SaMBa. To nim musisz zainteresować się w Sparkym.

Generalnie, najczęściej NFS używa się w środowiskach stricte uniksowych, podczas gdy SMB stało się standardem w sieciach heterogenicznych.