Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dystrybucja dla osoby pracującej

Zaczęty przez tomkotog, Marzec 10, 2022, 05:43:21 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomkotog

Witam,
posiadam aktualnie kilka laptopów i na nich pracuję. Na każdym mam zainstalowany Windows 10. Chciałbym zainstalować na jednym laptopie system z jądrem linuksa. Dlaczego? Chciałbym go przetestować, wypróbować i porównać do Widnowsa czy macOS. Laptop na jakim będzie system to 8gb ramu i  procesor i5. Wiem, że są różne odmiany linuksa ale liczy się w zasadzie kilka dystrybucji np. Debian, Opensuse, Arch czy Gentoo. No i na tym chciałbym bazować. Interesuje mnie środowisko graficzne KDE bo aktualnie jest ono najnowocześniejsze i najładniejsze.

Na czym mi zależy:
1. Stabilność (nie będę narzekał na Windows 10 bo od 2 lat mi się nie popsuł i nie wykrzaczył)
2. Systemowy tryb ciemny (jak macos)
3. Obsługa poczty, kontaktów, kalendarza z kilku kont z możliwością rozdzielenia i automatyczną synchronizacją (Google, MS, imap)
4. Małe zużycie pamięci przez sam system
5. Prosty w działaniu i obsłudze
6. Łatwa instalacja i system w 100 po polsku

pavbaranov

KDE? Arch, KaOS, Fedora, OpenSUSE Tumbleweed. I o reszcie zapomnij.

lcoyote

Cytat: tomkotog w Marzec 10, 2022, 05:43:21 PM
Witam,
posiadam aktualnie kilka laptopów i na nich pracuję. Na każdym mam zainstalowany Windows 10. Chciałbym zainstalować na jednym laptopie system z jądrem linuksa. Dlaczego? Chciałbym go przetestować, wypróbować i porównać do Widnowsa czy macOS. Laptop na jakim będzie system to 8gb ramu i  procesor i5. .... Interesuje mnie środowisko graficzne KDE bo aktualnie jest ono najnowocześniejsze i najładniejsze.
Na czym mi zależy:
1. Stabilność (nie będę narzekał na Windows 10 bo od 2 lat mi się nie popsuł i nie wykrzaczył)
2. Systemowy tryb ciemny (jak macos)
3. Obsługa poczty, kontaktów, kalendarza z kilku kont z możliwością rozdzielenia i automatyczną synchronizacją (Google, MS, imap)
4. Małe zużycie pamięci przez sam system
5. Prosty w działaniu i obsłudze
6. Łatwa instalacja i system w 100 po polsku
🤔 🥸 😎 Jednym w bardziej stabilnych jest Debian i Arch ( jednak Arch jest raczej trudny dla początkujących) 🤔 🥸 😎  Ciemnych motywów jest mnóstwo, a jeśli na początku niezainstalowane są, to zawsze można doinstalować. Debian sam z automatu tworzy partycję wymiany SWAP - co w razie czego eliminuje zapełnienie bufora pamięci 🤔 🥸 😎
Większość jest bardzo dobrze spolonizowana - to nie Windowsy 🤔 🥸 😎

Musisz (jeśli chcesz stabilność wybierać wersje stabilne, bo są stabilne, testowe i experimental) - to wszystko. Aha ponoć Fedora też stabilna, bo na bazie Red Hat płatnego. Open SuSe jest roollin relase -dla mnie się wykrzaczył po miesiącu, Manjaro — tez rolling ale działało OK

🍷 🫖 ☕ 🍩
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

PomPom

OpenSUSE Tumbleweed będzie dobrą opcją. Jest solidnie złożone, ma świeżutkie pakiety (istotne przy KDE) i jest wzorcowo zintegrowane z systemem plików BTRFS (można łatwo przywrócić stan systemu, jeżeli coś się zepsuło). Twórcy wiedzą co robią i mają na to fundusze, więc też możesz być trochę spokojniejszy, że zaraz coś się stanie od środka.

Na Debiana z KDE nawet nie patrz. Będzie działać dobrze do momentu, aż przestanie i już nic z tym nie zrobisz, bo nie będą tego łatać. Na desktopie ten system jest dość specyficzny ze swoimi założeniami. No i społeczność wydaje mi się raczej niezbyt pomocna. Nie pokazuję palcem, ale niektórzy lubią nie czytać wszystkiego, byle ci polecić Debiana.

Z wymienionych rzeczy, to na wszystkim popularnym raczej osiągniesz każdy z punktów. Z synchronizacją tylko będziesz musiał chyba poszukać. Sam nie używam Plasmy.

myk byle jak jako tako

tomkotog

OK. To wiem już w czym wybierać. Zawężając jeszcze wybór zapytam. Chodzi o możliwość obsługi zdjęć w formacie Appla i wideo i podstawowych plików graficznych (pogląd systemowy) czyli odpowiednie kodeki w tym pewnie też te na niewolnej licencji. Druga sprawa wymagania systemowe. Chodzi o to aby sama dystrybucja zjadała mało ramu albo chociaż tyle co sam windows 10 nie więcej.
Zależy mi na przeglądarce Google Chrome - abym zainstalował i aktualizowało się samo. Program Todoist wymaga AppImage albo Snapa więc musi być ta usługa wspierana.

lcoyote

Cytat: tomkotog w Marzec 10, 2022, 08:47:49 PM
OK. To wiem już w czym wybierać. Zawężając jeszcze wybór zapytam. Chodzi o możliwość obsługi zdjęć w formacie Appla i wideo i podstawowych plików graficznych (pogląd systemowy) czyli odpowiednie kodeki w tym pewnie też te na niewolnej licencji. Druga sprawa wymagania systemowe. Chodzi o to aby sama dystrybucja zjadała mało ramu albo chociaż tyle co sam windows 10 nie więcej.
Zależy mi na przeglądarce Google Chrome - abym zainstalował i aktualizowało się samo. Program Todoist wymaga AppImage albo Snapa więc musi być ta usługa wspierana.
🤣  🤔 🥸 😎 🥶 😰 ✌️ 👏 🤟  jak ktoś tam napisał (i pewnie sam przetestował) że KDE na Debianie zwali system — wszystko możliwe, od dawna nie używam KDE. 8GB to sporo RAM. Nie chodzi o dystrybucję, ale raczej o środowisko graficzne, KDE sporo zżera, ja mam tylko 4GB i laptop z 2012 roku, ale Cynnamon chodzi OK. Format Appla nic mi nie mówi?? kodeki wideo są dostępne w każdej dystro i Chrome też, Applmage i Snapp też. Open SuSe bardzo dobrze współpracuje z Windows, natomiast nie cierpi innych dystro. Dla mnie nie odpowiadał, ale to wcale nie znaczy, że Tobie może się spodobać 🤣  🤔 🥸 😎 🥶 😰 ✌️ 👏 🤟
Każda dystrybucja - może się posypać i każda odpowiednio konserwowana i odpowiednio skonfigurowana trzymać się długo. Jeśli nawet coś się zawali, to Open SuSe nie ma prężnego forum ( to info sprzed dwóch lat)
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

PomPom

Jaki to jest format Appla? Mają coś własnego? Nigdy o czymś takim nie słyszałem.

O wymagania systemowe możesz być spokojny - będzie podobnie lub lepiej niż Windows 10.

Chrome z autoaktualizacją chyba na Linuxie nie występuje. Pakiet pobrany z oficjalnej strony dodaje odpowiednie repozytorium do systemu i przeglądarka jest aktualizowana przy aktualizacji całego systemu (ale oczywiście można też zaktualizować tylko przeglądarkę).

Wszystkie główne dystrybucje obsługują snapa, więc o to możesz być spokojny.


CytatOpen SuSe bardzo dobrze współpracuje z Windows, natomiast nie cierpi innych dystro.
Rozwiń.
myk byle jak jako tako

tomkotog

Apple na ios ma format zdjęć .HEIC i HEIF. Ja robię sporo zdjęć i przerzucam je potem na komputer i do internetu. W Windows trzeba zainstalować specjalny dodatek aby to było obsługiwane i poprawnie wyświetlane. I tak potem to konwertuję na webp ale muszę mieć podgląd bo to część mojej pracy.
Skoro polecacie to wybiorę OpenSuse. Tylko mam pytanie. Czy to jest taka dystrybucja jak wyjdzie nowy numerek systemu to aktualizuje sięsama jak Windows 10 czy co roku jak wychodzi grubsza wersja to trzeba instalować na nowo? Bo mnie interesuje taka wersja, że raz instaluję i samo się aktualizuje do najnowszej wersji.

lcoyote

#8
🤣  🤔 🥸 😎 Open SuSe jest rolling relaise — czyli jedna aktualizacja (raczej miesięczna) i kilka co ileś tam czasu -nowych wersji nie potrzeba, bo rolling sam podnosi do wyższej (podobnie ma Manjaro)
Są konwertery zdjęć — lub do obróbki grafiki jak Gimp i sporo innych. Nawet w pakiecie biurowym LibreOffice jest draw do grafiki i fotek.
Jeśli jak piszesz
Cytat: tomkotog w Marzec 10, 2022, 09:50:50 PM
Bo mnie interesuje taka wersja, że raz instaluję i samo się aktualizuje do najnowszej wersji.
To tylko Open SuSe lub Manjaro (ponoć także Arch - ale nie instalowałem)
https://get.opensuse.org/

i Manjaro
https://manjaro.pl/pobierz/

🥤 🧋 🍷 🫖 ☕ 🍩
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

pavbaranov

Format zdjęć, to jest kwestia określonej przeglądarki, czy innego programu.
Debian i KDE? Sorry to śmiech do lampy.

PomPom

OpenSUSE Tumbleweed ma aktualizacje zbiorcze co kilka dni lub czasami codziennie. Wydawane są jako tzw. snapshoty. Jest takie fajne narzędzie jak tumbleweed-cli, które ci ładnie rozpisze dostępne snapshoty, obecny status aktualizacji i w razie potrzeby umożliwi cofnięcie do innego snapshota. Ogólnie będziesz miał wszystko świeżutkie.
myk byle jak jako tako

lcoyote

Cytat: tomkotog w Marzec 10, 2022, 05:43:21 PM
..... Interesuje mnie środowisko graficzne KDE bo aktualnie jest ono najnowocześniejsze i najładniejsze.
Na czym mi zależy:
1. Stabilność (nie będę narzekał na Windows 10 bo od 2 lat mi się nie popsuł i nie wykrzaczył)
4. Małe zużycie pamięci przez sam system
.....
🤣  🤔 🥸 😎Ad.1.  Na Windows 10 posiedziałem tydzień, przeszedłem na 8.1 - najchętniej wróciłbym do 7 (no ale te UEFI 😈 🧠 🤯)  -super jakiś ten Twój 10, wiele razy w komentarzach ludziska pisali, że Windka muszą co tydzień lub dwa stawiać od nowa 😈 🧠 🤯 - Dziwne, dziwne i najdziwniejsze 😈 🧠 🤯
Ad.4. Nieadekwatne pytanie odnośnie KDE - jest ono najbardziej pamięciożerne. Jedynie na PC i procesorze 4 rdzeniowym i 32 GB w dualu jak burza u mnie chodziło. Dlatego od dawna omijam KDE i Gnome 😈 🧠 🤯 - no ale każdy wybiera co sobie upatrzył 🤔 🥸 😎
@pavbaranow 🤔 🥸 😎 Odnośnie Debiana i KDE - nie wypowiadam się - wspomniałem, że jest takowa możliwość. Jeśli admini i deweloperzy Debiana nie są OK nie znaczy - to że system jest do bani 🤔 🥸 😎
@PomPom poczytaj sobie z historii o SuSe Gmbh i o Novel Corporation - a znajdziesz odpowiedź na pytanie " Dlaczego Suseł nie cierpi innych Linux ???"🤔 🥸 😎
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

pavbaranov

Cytat: lcoyote w Marzec 11, 2022, 03:05:09 PM
Ad.4. Nieadekwatne pytanie odnośnie KDE - jest ono najbardziej pamięciożerne. Jedynie na PC i procesorze 4 rdzeniowym i 32 GB w dualu jak burza u mnie chodziło.
Kolejny tekst typu: nie wiem, nie używam, ale się wypowiadam. KDE (Plasma) jest całkiem lekkim środowiskiem. Ba, może też zużywać dużo mniej zasobów niż by się wydawać mogło. Bez problemu jest się w stanie zejść z zapotrzebowaniem na RAM w okolice (system cały, a nie tylko samo KDE) 100MB. To dużo???
Cytat: lcoyote w Marzec 11, 2022, 03:05:09 PM
Odnośnie Debiana i KDE - nie wypowiadam się - wspomniałem, że jest takowa możliwość. Jeśli admini i deweloperzy Debiana nie są OK nie znaczy - to że system jest do bani
Nie mówię, że Debian jest do bani, a że połączenie Debiana z KDE do bani jest. Dlaczego? Wiele razy się wypowiadałem, ale podam jedną zasadniczą rzecz: w zasadzie nie istnieje taki moment czasowy, aby komponenty KDE używane w Debianie jednocześnie miały wsparcie w KDE. Jednocześnie Debian nie wspiera tych wersji, które ma (tzn. nie rozwija ich samodzielnie). Użytkownik Debiana z KDE jest po prostu pozostawiony sam sobie ze swoimi problemami. Debian ich odsyła do KDE, a KDE stwierdza krótko: tej wersji już nie wspieramy - zainstaluj obecnie wspieraną.

PomPom

Cytatsuper jakiś ten Twój 10, wiele razy w komentarzach ludziska pisali, że Windka muszą co tydzień lub dwa stawiać od nowa 😈 🧠 🤯 - Dziwne, dziwne i najdziwniejsze 😈 🧠 🤯
Tyle warte te komentarze, co wpisy, że na Linuxie nic nie działa.

Cytat@PomPom poczytaj sobie z historii o SuSe Gmbh i o Novel Corporation - a znajdziesz odpowiedź na pytanie " Dlaczego Suseł nie cierpi innych Linux ???"🤔 🥸 😎
Daj mi jakiś konkretny przykład, skoro już poruszyłeś temat, że tak jest. Nigdy nie słyszałem takiego zdania, a mam dobrego ziomka tam.
myk byle jak jako tako

lcoyote

Cytat: pavbaranov w Marzec 11, 2022, 05:06:06 PM
Cytat: lcoyote w Marzec 11, 2022, 03:05:09 PM
Ad.4. Nieadekwatne pytanie odnośnie KDE - jest ono najbardziej pamięciożerne. Jedynie na PC i procesorze 4 rdzeniowym i 32 GB w dualu jak burza u mnie chodziło.
Kolejny tekst typu: nie wiem, nie używam, ale się wypowiadam.
Na serio  💉  😷 🦠
Cytat: PomPom w Marzec 11, 2022, 06:08:14 PM
Cytatsuper jakiś ten Twój 10, wiele razy w komentarzach ludziska pisali, że Windka muszą co tydzień lub dwa stawiać od nowa 😈 🧠 🤯 - Dziwne, dziwne i najdziwniejsze 😈 🧠 🤯
Tyle warte te komentarze, co wpisy, że na Linuxie nic nie działa.
Daj mi jakiś konkretny przykład, skoro już poruszyłeś temat, że tak jest. Nigdy nie słyszałem takiego zdania, a mam dobrego ziomka tam.
Jeśli ktoś tak zachwala windka, a ludziska piszą, że co tydzień dwa od zera stawiali - to warto się tego kogoś o to zapytać Jakiż to cud się zdarzył???
Problem był u nich zgłaszany, ale mają to gdzieś, albo mieli bo to ze dwa lata temu zgłaszano - nie tylko ja.
Poczytaj historię - a odpowidź tam jest 🥤 🧋 🍷 Widzę, że nie lubisz historii !! trudno 🥤 🧋 🍷
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Zobacz najnowsze wiadomości na forum