Linuxiarze.pl Forum

Oprogramowanie => Wirtualizacja => Wątek zaczęty przez: robson75 w Marzec 29, 2017, 01:51:10 PM

Tytuł: VirtualBox
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Marzec 29, 2017, 01:51:10 PM
Witam mam takie prozaiczne pytanie. Czy częste korzystanie z VB (tzn. instalacja różnych systemów średnio 5 tygodniowo) może np. uszkodzić pamięć RAM lub innego podzespołu komputera. Wiem że to może głupie pytanie, lecz po ostatniej awarii pamięci RAM po prostu chciałbym wiedzieć. W necie jest brak jakichkolwiek informacji na ten temat.
Tytuł: Odp: VirtualBox
Wiadomość wysłana przez: lesio w Marzec 29, 2017, 05:56:50 PM
Zasadniczo nie ma takiego prawa. Przyczyna jest raczej sprzętowa, np. kontroler pamięci może być uszkodzony. Ktoś już miał podobny problem, niestety bez rozwiązania:
https://forum.pcformat.pl/Przepalanie-sie-pamieci-RAM-jaka-przyczyna-t
Może też być tak, że jeśli pamięć zachowuje się błędnie w "górnych rejestrach", tzn. "blisko końca", to w sytuacji niewielkiego wykorzystania RAM problem nie ma okazji wystąpić. Objawia się, gdy wypełnimy RAM. Korzystając "normalnie" z oprogramowania nie możemy uszkodzić sprzętu. Kiedyś były wirusy niszczące stacje dyskietek poprzez ich mechaniczne "zajeżdżanie". Można też sobie wyobrazić złośliwy firmware niszczący w podobny sposób dysk twardy -  ale to wszystko w kontekście szeroko pojętego malware, a nie "normalnego" softu.
Tytuł: Odp: VirtualBox
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Marzec 29, 2017, 06:16:49 PM
Dzięki za wyjaśnienie sytuacji. Pytałem dlatego ponieważ jak Ci wiadomo zajechałem poprzednią pamięć RAM, po prostu myślałem że to jest efekt ze zbyt częstego korzystania VirtualBox. Teraz jestem spokojny.