Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#21
Sparky / Odp: Najpierw zaginiony Pulpit...
Ostatnia wiadomość przez uzer - Luty 28, 2024, 01:21:10 AM
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-6.1.0-17-amd64
I: The initramfs will attempt to resume from /dev/sda8
I: (UUID=2a902e2b-0d9a-4bca-b15a-bdc0a28c3435)
I: Set the RESUME variable to override this.
/etc/kernel/postinst.d/zz-update-grub:
/usr/sbin/grub-mkconfig: 1: /etc/default/grub: �#: not found
run-parts: /etc/kernel/postinst.d/zz-update-grub exited with return code 127

wydaje mi sie ze cos poszlo sie pitolic zwiazanego z hibernacja/swap
radzilbym naprawic swap UUID:  ( nie UUID partycji, tylko swap UUID )

printf "RESUME=UUID=$(blkid | awk -F\" '/swap/ {print $2}')\n" | sudo tee /etc/initramfs-tools/conf.d/resume

update-initramfs -u -k all

update-grub

i reboocik?
powodzenia!

edit:

doesn't have the component 'non-freedeb' (component misspelt in sources.list?)

wyglada na blad/typo w /etc/apt/sources.list lub w jakims conf w /etc/apt/sources.list.d/
#22
Przywitaj się / Odp: Witam
Ostatnia wiadomość przez DarekRP - Luty 27, 2024, 05:20:41 PM
Cytat: thomsen w Luty 26, 2024, 05:17:52 AMWitam

Mam na imię Tomasz i od pewnego czasu wybrałem jedyny jak się okazuje według mnie system jakim jest Linux. Miałem już dosyć windzgrozy, płacenia za system, za antywirusy, itd. a przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa brały góre. Narazie siedze na Mageia 9 i się ucze. Mam nadzieje że przyjmiecie mnie do swego grona.

Pozdrawiam

Czeeść.
#23
Pogaduchy / Odp: Bezpieczeństwo OpenSolari...
Ostatnia wiadomość przez microsofter - Luty 27, 2024, 02:26:12 PM
Bezpieczeństwo bezpieczeństwem, a tymczasem rozpykałem OpenSolaris. Jestem mega zadowolony, system zostaje. Już wiem, że przejście na Linuxa byłoby pomyłką i krokiem wstecz.

Tydzień przed migracją, po wtępnych testach, musiałem kupić nową kartę graficzną (podobnie, jak niegdyś Viście). Oto, dlaczego osol nie chciał działać na starej:Jest sztos! Pewnie stoi za tym I. Murdock. Wiedziałem, że Sun wrzucił do osol, pod maskę, wszystko co najlepsze, ale nie spodziewałem się efektów graficznych rodem z Visty. Piękny ukłon w stronę domowych userów. Dzięki, Ian!

Do pełni szczęścia przydałyby mi się jeszcze:
- FontConfig 2.8 (musi być dla OpenSolaris, nie działa wersja dla Solaris 10),
- ipkg ,,Entire Incorporation" (prawdopodobnie to plik entire@0.5.11,5.11-0.111:20090514T145840Z).
Jakby kto miał, dajcie głos.

Unix wiecznie żywy, pozdro dla userów!
#24
Pogaduchy / Odp: Jaki fork debiana wybrać
Ostatnia wiadomość przez PomPom - Luty 26, 2024, 02:13:58 PM
Cytat: ciubaka w Luty 26, 2024, 09:51:27 AMSam Debian zawsze mnie męczył na starcie, bo po uruchomieniu nigdy nie mogłem odpalić WIFI. Dla mnie dyskwalifikacja, walczyć o Internet na początku.
Debian przez lata wisiał w tym stanie, gdzie oficjalnie wspierał tylko wolny soft, a nieoficjalnie nie miał problemu z niewolnym i utrzymywał osobne repozytorium. Problem był taki, że czasami jest potrzebny niewolny firmware, żeby sprzęt po prostu działał poprawnie. Debian dopiero nie tak dawno doszedł do wniosku, że skoro i tak zdecydowana większość pobierała nieoficjalny obraz non-free, to może warto dodać niewolny firmware do oficjalnego obrazu. Takim sposobem teraz byś internet miał od razu. Obecnie Debian z GNOME po instalacji jest tak samo gotowy jak Fedora z GNOME.
#25
Zrzuty ekranu / Odp: Wasze screeny z pulpitu :...
Ostatnia wiadomość przez ciubaka - Luty 26, 2024, 10:03:14 AM
Chłopaki, jak wyście mnie zaimponowali tym BSD w tej chwili :-)
Tak myk-cyk-pyk i nagle - jest, u jednego, drugiego, trzeciego, podziwiam :-)
To normalnie inna szkoła jazdy, ja jednak muszę najpierw Archa i jego fochy ogarnąć :-)
#26
Pogaduchy / Odp: Jaki fork debiana wybrać
Ostatnia wiadomość przez ciubaka - Luty 26, 2024, 09:51:27 AM
Jak do pracy we firmie, to chyba jednak tylko Ubuntu. Bo tylko wyrób Cannonical jest bezproblemowo tolerowany przez nowe komputery, bez modyfikacji BIOS i bez na przykład wyrzucenia istniejącego Windows. Ja mam takie służbowe Lenovo, na którym udaje mi się uruchomić tylko Ubuntu oraz Linux Lite. Ale i tak nie mogę nic zrobić, bo mam zaszyfrowane dyski i wcale nie pomaga, że tylko ja znam hasło, chyba chodzi o to że Bitdefender pod Linux nie działa. Natomiast jeżeli chodzi o kulturę pracy to dla mnie zdecydowanie MX i Sparky. Uwielbiam obie te dystrybucje, są stworzone jakby wprost dla mnie. No i dobrze pracują na starszych sprzętach. Mint też jest elegancki i ma dobre wsparcie, ale on potwornie żre zasoby komputera, i pamięć i procesor, nie nadaje się na starocie. Deepin jest bardzo ładny i ma mnóstwo dostępnego oprogramowania, którego żaden inny Linux nie proponuje nawet. Co w pracy może okazać się olbrzymią wadą jednak końcowo. Ale jak ktoś lubi chińszczyznę i związane z tym zagrożenia - to kto bogatemu zabroni, na nowe komputery ok, na starych zawiesza się jak Mint. Sam Debian zawsze mnie męczył na starcie, bo po uruchomieniu nigdy nie mogłem odpalić WIFI. Dla mnie dyskwalifikacja, walczyć o Internet na początku.
#27
Przywitaj się / Odp: Witam
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Luty 26, 2024, 06:48:40 AM
Witaj na forum.
#28
Przywitaj się / Witam
Ostatnia wiadomość przez thomsen - Luty 26, 2024, 05:17:52 AM
Witam

Mam na imię Tomasz i od pewnego czasu wybrałem jedyny jak się okazuje według mnie system jakim jest Linux. Miałem już dosyć windzgrozy, płacenia za system, za antywirusy, itd. a przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa brały góre. Narazie siedze na Mageia 9 i się ucze. Mam nadzieje że przyjmiecie mnie do swego grona.

Pozdrawiam
#29
Inne dystrybucje Linux / Odp: Ekran logowania Nobara
Ostatnia wiadomość przez iraz75 - Luty 26, 2024, 04:03:09 AM
Tak, jest to Nobara, bazuje na Fedorze i jest zoptymalizowana pod kątem grania. Dziękuję za odpowiedź :) Można zamknąć temat :)
#30
Pogaduchy / Odp: Jaki fork debiana wybrać
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Luty 25, 2024, 08:52:56 PM
Skoro MSki zaproponował MX Linuksa, to pozwolę sobie dorzucić moje trzy grosze, bo od ponad dwóch lat korzystam w domu właśnie z tego systemu.

Cytat: linux4ever w Luty 23, 2024, 01:10:32 PMNo do typowych rzeczy jak używanie excela,tworzenie dokumentacji ogólna praca w pakiecie office.
To profesjonalne.
Powiem tak: jeśli mówimy o Microsoft Office, to najlepszym środowiskiem dla niego jest jest Microsoft Windows. Chyba że myślimy o web-owej wersji office, ale ja o tym nie myślę, bo przeglądarkowych office-ów nie lubię. Jeśli natomiast dopuszczamy inne office-y, to na moim laptopie z MX-em mam zainstalowane trzy: LibreOffice (bo jest instalowany domyślnie i chyba drugi po MS jeśli chodzi o popularność), Softmaker FreeOffice (bo ja go preferuję, jest ,,lżejszy" od Libre, daje lepszą kontrolę nad dokumentem i lepszą kompatybilność z plikami MS) i WPS Office (bo ten preferuje moja córka, interfejs chyba najbardziej przypomina MS, kompatybilność z plikami MS chyba lepsza niż w Softmaker Office). Do wyboru, do koloru, a to przecież nie wszystkie możliwości.
CytatI obróbka zdjęć i tworzenie grafiki 2d i 3d jako półprofesjonalne dla grafika.
Na grafice się nie znam, natomiast jeśli chodzi o obróbkę zdjęć, to w każdym Linuksie (MX też) jest GIMP. Widziałem cuda robione tym programem, ale na to trzeba być profesjonalnym użytkownikiem GIMP-a. Natomiast dla wielu profesjonalistów obróbka fotografii równa się Photoshop, a Photoshop to Windows. Nawet jeśli występuje dla innych systemów, to Windows jest jego natywnym środowiskiem w którym sprawia najmniej kłopotów i ma najlepsze wsparcie.
CytatTworzenie gier komputerowych.
Na tym się nie znam.
CytatEdycja audio i video.
Zajmuję się tym w bardzo ograniczonym zakresie, ale uwaga: MX ma standardowo dostępne ,,niewolne" kodeki (nie są instalowane domyślnie, ale dostępne przez MX Instalator kodeków), niczego nie trzeba szukać, można od razu brać się do roboty (po zainstalowaniu potrzebnych programów oczywiście).
CytatOraz domowe zastosowanie czyli do grania w  gry,oglądania filmów surfowania w internecie.
Graczem nie jestem, przy oglądaniu filmów i surfowaniu MX sprawdza się bardzo dobrze. ,,Niewolne" kodeki się przydają.
CytatDodałbym jeszcze do pólprofesjonalnego czy profesjonalnego zrządzanie serwerem www,
Zaraz, zaraz. Ten serwer miałby być na omawianym komputerze, czy też komputer miałby służyć do zarządzania innym serwerem? Jeśli serwer, to raczej ,,czysty" Debian, jeśli komputer do zarządzania, to MX powinien się nadać.
Cytatdrukowanie w wysokiej jakości faktur i innych dokumentów tego typu,
Nie bardzo rozumiem. CUPS ma każdy Linux, do tego jakiś office, jak profesjonalny skład (i profesjonalny użytkownik) to TeX i LaTeX, chodzi o coś więcej? No bo jak program do fakturowania czy zarządzania firmą, to chyba raczej Windows.
Cytatmodernizacja starych komputerów czyli instalowanie w nich linuksa i administracja nim.
To jest właśnie ta działka, gdzie MX pokazuje lwi pazur. Ma wersję 32-bitową, u mnie pracuje całkiem znośnie na składaku z Pentium 4 2,2 GHz i 2 GB RAM. Chodzi o coś jeszcze starszego? To Antix, ale ja bym się w tym przypadku poważnie zastanowił nad Windows XP (o ile to możliwe np. ze względu na licencję). Może się okazać, że na takim sprzęcie Linux nie da zysku.
CytatI jeszcze konteneryzacja systemu(chodzi mi tu o zabezpieczenie systemu poprzez wirtualizację software w systemie)oraz  bankowość elektroniczna  itd...
Docker i AppArmor są dostępne, doświadczenia w tym nie mam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum