Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

stary MacBook

Zaczęty przez ghostblood, Listopad 03, 2020, 06:08:06 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ghostblood

Witam mam starego maca który już nie ma wsparcia, prosiłbym o doradzenie w sprawie wyboru Linuxa jestem laikiem więc byłbym wdzięczny za doradzenie ,laptop będzie służył do pracy na co dzień.
Specyfikacje:
Procesor: 2.0 GHz Intel Core 2 Duo
Grafika: Intel GMA X3100 używający 144 MB z głównej pamięci (DDR2 SDRAM)
Pamięć RAM: 2 GB 533 Mhz DDR SDRAM

Piotr_1988

Wątków z pytaniem o Linuxa na stary sprzęt jest mnóstwo na forum, więc możesz je poprzeglądać. Niektórzy wierzą w MX Linux np. z Fluxbox (mimo, że im regularnie coś nie działa na tym distrze lub czegoś nie potrafią), inni wierzą w Manjaro (bo nie potrafią zainstalować Archa) - to jest taka religia jakby; jeszcze inni polecają w tej sytuacji distra super lekkie typu Puppy (bo super lekkie), choć ja Ci niestety nie powiem, na ile się nadają do tej pracy na co dzień. Osobiście, gdybym miał taki komputer jak Twój, spróbowałbym zainstalować Fedora 33 ze środowiskiem XFCE (lżejszym niż domyślne GNOME), gdyż Fedorze w świecie Linuxa najbardziej ufam ja osobiście.

Ważne, by dystrybucja poszła na Twoim hardwarze bez problemów i by miała w miarę lekkie środowisko graficzne lub tylko menadżer okien, a poza tym ważniejszy niż wybór dystrybucji będzie dobór programów, które instalujesz, co by nie czerpały za wiele RAMu. Zrób sobie dużo swapu, ze 4GB, a w razie gdybyś wybrał coś z rodziny Lubuntu/Xubuntu/Mint pod żadnym pozorem nie instaluj na systemie plików ZFS, bo przy tej ilości RAMu nie ma szans wystartować.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

A ja polecam zerknięcie np. na wiki.archlinux.org i wpisanie tego modelu.

ciubaka

A czy na pewno produkty Steve Jobsa nadają się do instalacji systemów Linuxa i w ogóle innych niejabłkowych?

pavbaranov

@ciubaka - Jak najbardziej tak. Ba, nawet w kernelu masz wsparcie dla nich.
Nie wiem jak z tymi absolutnie najnowszymi, ale ogólnie - działają, przy czym z różnymi Makówkami różnie to bywa. Stąd m.in. propozycja by zacząć od poszukania opisu pod konkretny model. Z tym - jeśli tylko coś w środku nie ma kompletnie powydziwiane, to jakaś prosta dystrybucja oparta o OB, FB, czy JWM winna sobie dać radę. Na więcej nie liczyłbym.

microsofter

Ciubaka, skoro po małej zabawie, MacOS da się zainstalować na najzwyklejszym PC (wybranym sprzęcie), w drugą stronę może być tylko łatwiej. Na Macu normalnie stawiasz nawet Windows.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

Polecam lekturę: https://wiki.archlinux.org/index.php/Mac. Także tych odnośników, które z prawej strony.

ghostblood

Dzięki Panowie za pomoc pozdrawiam.

pavbaranov

Aha, jeszcze jedno. Wprawdzie zwykle domyślne kernele w popularnych dystrybucjach mają aktywowane (wkompilowane) funkcje obsługujące komputery Apple, ale nie wykluczam, że może się zdarzyć jakaś dystrybucja, która tego nie robi. Dlatego też, jeśli jedna nie pójdzie, to nie zrażaj się, szukaj innej. Ba, gdzieś, kiedyś, gdy zastanawiałem się, czy nie kupić jakiegoś używanego MacBooka, znalazłem jakieś kernele robione specjalnie pod Apple. Było to jednak tak dawno, że nawet nie przypomnę sobie w jakiej dystrybucji to było. W Archu jest coś takiego: https://aur.archlinux.org/packages/linux-macbook (nieco stara wersja już, ale to jedynie przykład ma być; dodatkowe patche są chyba dla najnowszych wersji MacBook), ale pamiętaj, że to nie jest binarka i wymaga skompilowania, a zatem "podstawowy" kernel musi obsłużyć przynajmniej podstawowe funkcje komputera (w Archu nie powinno być problemu, bo kernel ma wbudowane funkcje makówek). 

Zobacz najnowsze wiadomości na forum