Linuxiarze.pl Forum

Oprogramowanie => Internet => Wątek zaczęty przez: Piotr_1988 w Lipiec 19, 2019, 08:16:43 PM

Tytuł: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Lipiec 19, 2019, 08:16:43 PM
Jako, że wątek o najlepszym płatnym VPN już jest, pozostaje zapytać o najlepszy bezpłatny/ darmowy VPN na Linuxa. Jaką metodę instalacji (tj. rozszerzenie w przeglądarce, OpenVPN, coś innego) i jakich dostawców polecacie?

Testowałem kilka rozwiązań pod Debianem i Ubuntu i na chwilę obecną mam takie spostrzeżenia:

(I) Jest pokaźny wybór rozszerzeń do Firefoxa (i pewnie innych przeglądarek) oferujących VPN, z których kilka oferuje część usług w wersji bezpłatnej.

Nie będę wszystkich recenzować, bo dobrze nie pamiętam. Najbardziej spodobało mi się rozszerzenie CyberGhost, które jak sądzę pochodzi od względnie zaufanego dostawcy, ma przejrzysty interface i w miarę sensowny wybór darmowych serwerów: USA, Rumunia, Holandia, Niemcy.

Zalety:

- prostota instalacji

Wady:

- VPN działa tylko w przeglądarce. Ruch poza przeglądarką, np. przez BitTorrent, odbywa się bez VPN.

- Być może czegoś nie rozumiem, ale w żadnym z oglądanych przeze mnie rozszerzeń przeglądarkowych żadnej firmy w zasadzie nie było jakichkolwiek ustawień, poza wyborem kraju, którego IP chcemy uzyskać. Chciałbym ustawić przede wszystkim, czy korzystam z TCP, czy UDP.

- Prędkość transmisji bywa dość niska (w porównaniu z najlepszymi z opcji poniżej).

- CyberGhost nie chroni przed wyciekami webRTC, ale można w tym celu doinstalować dodatkowe rozszerzenie z licznych do wyboru.

(II) Konfiguracja OpenVPN. Trzeba pobrać plik .ovpn i załadować. Wchodzę pod Edit Connections... -> Add a new connection -> Import a saved VPN configuration... Wybieram plik .ovpn, uzupełniam w okienku login i hasło, które są podane na stronie dostawcy usługi VPN.

Zalety:

- Cały ruch idzie przez VPN, a nie jedynie przeglądarka.

Wady:

- mniejszy wybór darmowych dostawców

OpenVPN to w moim odczuciu lepsze rozwiązanie pod względem technicznym, ale pojawia się problem z darmowymi dostawcami VPN. Udało mi się uruchomić VPN od tylko dwóch darmowych dostawców:

1. VPNBook https://www.vpnbook.com/freevpn

Zalety:

- spory wybór serwerów w miarę atrakcyjnych lokalizacjach: 1xPolska, 1xNiemcy, 2xUSA, 2xKanada, 2xFrancja

Wady:

- Niska prędkość, problemy z łączeniem. Ichnie serwery z USA i Polski to badziewie, ale znacznie lepsze są te z Kanady i Niemiec. Francuskich nawet nie testowałem (gdyż konkurecja poniżej ma zapewne lepszy).

- Na stronie panuje bałagan i dezinformacja. Ze strony rozumiem, że jedynie serwery z Polski i Niemiec oferują p2p. Z moich testów tymczasem wynika, że działa to na serwerach, na których wedle informacji ma nie działać. Na CA198 BitTorrent idzie bez problemu przez VPN. Z drugiej strony, wydaje mi się, że Tor się dziwnie zachowuje, jeśli zostanie uruchominyny na DE4, jakgdyby nie było pod nim VPNa - nie rozumiem tego, ale widzę, że coś z VPN jest "nie tak". Innymi słowy, łącząc się poprzez VPNBook ciężko przewidzieć, czego się spodziewać.

- VPNBook zbiera logi. Po co to robi i co z nimi poźniej robi, nie mam pojęcia.

- Według stron sprawdzających IP, niby przecieków nie ma, ale odczyty IP bywają wybitnie chaotyczne. Nie wiem, jakie ma to znaczenie.

2. FreeVPNhttps://freevpn.me/accounts

Zalety:

- Mniej problemów z łączeniem i transmisją danych niż ogólnie w VPNBook, choć bywają problemy na TCP 443.

- Działa p2p, oficjalnie i w praktyce.

- Ponoć brak logów.

- Mniej chaosu niż w VPNBook.

Wady:

- Słaby wybór serwerów, tj. chyba tylko Francja. (W zipie do pobrania są certyfikaty dla różnych serwerów w Europie, ale nie działają żadne poza tym głównym francuskim.) Nie mieszkając w Chinach, a w Polsce, niewiele się FreeVPN przyda w odblokowywaniu stron.

Podsumowując:

- Jeśli zależy komuś na odblokowywaniu, poleciłbym VPNBook.

- Jeśli komuś zależy na bezpieczeństwie, poleciłbym FreeVPN.

- Jeśli ktoś chce mieć odblokowywanie i bezpieczeństo, łatwo i bez konfiguracji choć jedynie w przeglądarce i z zauważalnym uszczerbkiem na prędkości, poleciłbym rozszerzenie CyberGhost do przeglądarki Firefox.
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 20, 2019, 06:09:10 AM
A testowałeś TouchVPN ?
Sprawdź, chętnie poczytam opinii.
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Lipiec 20, 2019, 06:00:36 PM
Cytat: MSki w Lipiec 20, 2019, 06:09:10 AM
A testowałeś TouchVPN ?
Sprawdź, chętnie poczytam opinii.
Dzięki za sugestię! Widzę, że przeoczyłem bardzo ciekawe rozszerzenie. Zainstalowałem właśnie TouchVPN w Firefoxie i testuję:

TouchVPN vs CyberGhost

- TouchVPN oferuje aż 7 serwerów, podczas gdy CyberGhost jedynie 4 serwery.

- Testuję w tej chwili te 7 serwerów TouchVPN. Co chwilę któryś z nich nie działa, tj. nie chce się połączyć, ale tylko przez krótką chwilę. Poza tym, co chwilę niemiecki serwer podaje ukraińskie IP. Trzebaby dłużej poobserwować TouchVPN, ale wedle zupełnie pierwszego wrażenia, choć daje troszkę więcej od CyberGhost, jest bardziej zawodny.

- TouchVPN ma dodatkowe funkcje, takie jak -ważne- wyświetlanie prędkości łącza, oraz -mniej ważne- blokowanie reklam, cookies, itp., blokowanie webRTC i trochę innych ustawień (choć nie koniecznie tych, co mnie by interesowały). Rozszerzenie od CyberGhost nie oferuje zupełnie niczego z tych rzeczy.

Odnośnie Proxy i rozszerzeń do Firefoxa, jest jedno, które po prostu muszę omówić:

MM3-ProxySwitch

Firefox umożliwia manualną konfigurację tylko jednego proxy, którego uruchamianie i wyłączanie wymaga dość głębokiego klikania. Z rozszerzeniem MM3-ProxySwitch można jednak łatwo przełączać pomiedzy różnymi proxy.

Zalety:

- wspaniała przejrzystość, brak kolorowych okienek i reklam

- wysoka konfigurowalność

Wady:

- Brak domyślnych proxy w programie, ale jest to jednocześnie zaleta, gdyż łatwo dodawać własne.

Wspaniałe rozwiązanie, jeśli dostawca VPN nie udostępnia potrzebnej nam lokalizacji. Dwa kliknięcia w przeglądarce dzielą nas od nałożenia na VPN proxy z w zasadzie dowolnego kraju świata. Przykładowo, najlepsze VPN mam europejskie, lecz osobiście odbieram wiele mediów z Ameryki Pd. Tutaj jest lista dostępnych proxy z Kolumbii, które łatwo nałożyć na europejskie VPN (ale nie na VPN z rozszerzenia z przeglądarki - wówczas nie działa): https://hidemyna.me/en/proxy-list/?country=CO#list
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 21, 2019, 03:35:58 PM
Zapomniałęś dodać informację o transferze.
Ja mam na poziomie 6Bb.
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Lipiec 21, 2019, 08:13:52 PM
Tak, TouchVPN ma szybki transfer. Zainstalowałem też aplikację na Androida i pierwsze wrażenia wrażenia mam dobre; mam nadzieję, że mnie nieco ochroni, jeśli będe się łączyć przez różne publiczne i napotykane WiFi.

Najważniejszego, czego brakuje w postach powyżej to ProtonVPN. Proton był mi znany głównie jako dostawca bezpiecznego maila. Dopiero odkryłem, że udostępnia za darmo VPN, co być może przeoczyłem z uwagi na fakt, że trzeba w tym celu założyć konto.

https://protonvpn.com/
Zalety:

- Nieskazitelnie sprawne działanie. Testuję intensywnie od jedynie kilkunastu godzin, ale działanie jest póki co nieskazitelne. Nie zdołałem napotkać jednego problemu z połączeniem się lub też problemu z transferem. (Według jakiejś strony z testem, transfer poprzez serwery z Japonii jest wolny, ale w jakiś sposób wszystko mi śmiga również przez Japonię.)

- W wersji bezpłatnej wybrór 7 serwerów w trzech krajach: USA, Holandia, Japonia. Skromne, ale fukcjonalne.

- Bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Proton jest znany jako specjalista od anonimowości, podczas gdy jego konkurenci powyżej jak VPNBook i FreeVPN chyba za dobrze nie wiadomo, kim są i czemu funkcjonują za darmo.

- Dedykowana aplikacja na Linuxa. Nie zdążyłem jej przetestować, ale chyba nie jest mi potrzebna; skonfigurowałem OpenVPN.

Wady:

- W wersji bezpłatnej można podłączyć tylko jedno urządzenie. Nie ma jednak problemu z założeniem wielu kont dla wielu urządzeń.

- W wersji bezpłatnej nie ma P2P. Osobiście jednak niewiele używam BitTorrent i wyłącznie do pobierania legalnych Linuxów, podczas gdy pirackie Windowsy nie są mi do szczęścia potrzebne. Rozszerzenia do przeglądarki jak TouchVPN też tego nie dają.

Odnośnie szerokopojętego piracenia, w internecie łatwo jest znaleźć loginy i hasła na płatnego NordVPN. Skoro jednak ProtonVPN działa nieskazitelnie i przy tym bezpiecznie, nie widzę potrzeby piracenia lub wykupywania usług NordVPN.

Odpowiedziałem sobie na pytanie, jakie jest najlepsze bezpłatne VPN na Linuxa - jest nim ProtonVPN. :)
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 22, 2019, 06:17:44 PM
Przeglądnij poniższą stronę
https://www.privacytools.io/providers/vpn/
jest tam sporo ciekawych i cennych informacji zarówno o płatnych, jak i darmowych VPN-ach.
Ja używam TouchVPN i on spełnia moje wymagania, ale nigdzie nie znalazłem informacji jakiej jest "jurysdykcji".
Na pewno należy wystrzegać się VPN-ów z krajów FiveEyes i z tych, które należą do "czternastu oczu".
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Lipiec 22, 2019, 11:26:59 PM
Fajna stronka i użyteczna. :)

Na tej liście jest tylko dwóch darmowych dostawców VPN, tj. szwajcarski protonvpn.com i malezyjski hide.me, z których u mnie działa tylko ten pierwszy. U obu dostawców trzeba założyć konto podając przy tym adres e-mail. ProtonVPN bez problemu przyjmuje "maila-fałszywkę" z generatora tymczasowego maila, który można uruchomić przez Tora. Hide.me "fałszywek" nie przyjmuje, więc w celu założenia prawdziwie anonimowego konta trzeba się trochę dłużej pobawić, bo najpierw trzeba utworzyć prawdziwie anonimowego maila od jakiegoś nieanonimowego dostawcy... Także anonimowość na hide.me to ściema. Założyłem na próbę konto na hide.me, ale za żadne skarby nie zdołałem pobrać certyfikatow .ovpn - zwyczajnie nie podają ich na stornie w miejscu, w którym wedle helpa być powinny. Także ten ich darmowy VPN nie działa.

Kolejna sprawa to serwery. Z tego co gdzieś przeczytałem, może nie być do końca bezpieczne kozystanie z IP z "krajów 14 oczu" nawet jeśli sama firma ma siedzibę poza tymi krajami. Z tego co rozumiem, VPN ze Szwajcarii i serwer z USA ponoć nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, choć nie wiem, ile wiedział ten, co to pisał.

Swoją drogą, w niektórych krajach spoza listy "14 oczu" poziom inwigilacji jest ogromny. Weźmy dla przykładu NordVPN, który jest z Panamy - nie wiem nic o inwigilacji w Panamie, ale komputerowa inwigilacja w sąsiedniej Kolumbii jest masakryczna i owszem współpracują przy tym z USA. Wydaje mi się, że naprawdę "zniknąć" za pomocą VPNa może być trudno - to jest raczej ochrona przed drobnymi, codziennymi niebezpieczeństwami typu łączenie z WiFi w hotelu, na dworcu, itd., a nie sposób na ukrycie się przed podłymi rządem któregoś kraju. Swoją drogą jest ciekawe, że gdy chodzi o bezpieczeństwo w sieci, tym kogo się bardziej obawiamy nie są nasi wrogowie typu Rosja, a nasi sojusznicy typu USA.

Zapewne też jesteśmy tak bezpieczni, jak nasze najsłabsze ogniwo. Przypuszczam, że najsłabszym ogniwem większości linuksiarzy jest Android. Trzebaby się poprzesiadać na Ubuntu Touch.
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 23, 2019, 07:09:17 AM
Nie tylko, w "stopce" na dole strony jest;

More VPN Providers

    - Guide to Choosing the Best VPN
    - Spreadsheet with unbiased, independently verifiable data on over 100 VPN services.

https://thatoneprivacysite.net/#detailed-vpn-comparison

Szukałem i znalazłem informacje na temat bezpłatnego TouchVPN i nie jest ciekawie, gdyż jest to produkt z USA;
https://thebestvpn.com/reviews/touch-vpn/
Dlatego usuwam z przeglądarki i szukam dalej jakiegoś darmowego rozwiązania  ;)
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Lipiec 23, 2019, 08:57:19 AM
Zainstaluj sobie ProtonVPN - to jest szwajcarski produkt. (Nawiasem pisząc, mają też fantastycznego maila, choć pojemność skrzynki to tylko 500 MB.) Ich aplikacja VPN na komórkę jest również fantastyczna.

Doczytałem dokładniej - stosowanie serwera w krajach ryzyka jak np. USA jest faktycznie niebezpieczne, nawet gdy firma od VPN teoretycznie ma siedzibę w bezpiecznym kraju jak np. Szwajcaria. Dlatego szwajcarski ProtonVPN oferuje (4-dniowy trial lub za opłatą) ciekawe rozwiązanie "secure core". Coś jakby double VPN z tym, że w przeciwieństwie do innych dostawców double VPN pierwszy z serwerów jest szczególnie starannie zabezpieczony łącznie ze szczególnym zabezpieczniem fizycznego dostępu do hardwaru. Także jak się łączysz np. 'Szwajcaria + USA' i amerykańskie służby złamią amerykański serwer, zatrzymają się na solidniejszym szwajcarskim - tak ma to z założenia działać. Zdaje się, że takich zabezpieczeń nie ma NordVPN - u nich przy double VPN pierwszy serwer zazwyczaj mieści się w ryzykownym kraju np. USA + Canada, albo Francja + UK.

W ramach eksperymentu puściłem przed chwilą cały system (wszystko: od terminala po przeglądarkę) przez 'VPN + Tor'. Technicznie rzecz biorąc działa to na Ubuntu, choć nieco przymula.  ;D
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 23, 2019, 09:50:16 AM
Na razie zainstalowałem rumuńskiego CyberGhost, który nie występuje w "krajach ryzyka", a który jest w dodatkach do przeglądarki FF  ;)

A dlaczego skierowałem uwagę na ten vpn ?
Bo był dobrze opisywany przez autora tematu i do pacy nie wymaga podawania żadnych danych - nr telefonu, zwrotny adres mailowy.
A poniższa, choć może trochę kolidująca z tytułem tematu informacja jest niejako potwierdzeniem, że deweloperzy rumuńscy wiedzą co robią i robią to dobrze.
https://www.cyberdefence24.pl/cia-ocenia-skutecznosc-programow-antywirusowych

Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Lipiec 23, 2019, 10:18:50 AM
Ale masz go tylko w przeglądarce... Nie lepiej puścić cały ruch w systemie przez VPN?

Lista na tej stronie jest długa i niektórzy oferują coś za darmo, także jeszcze potestuję.

Spróbuję dziś eksperymentalnie, edukacyjnie pobić rekord liczby szyfrowanych węzłów. Na razie wiem, jak puścić 'serwer VPN + serwer VPN + Tor + poszyfrowane Proxy' w jednym ciągu. To jest łącznie 6 zaszyfrowanych węzłów.
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 23, 2019, 10:34:51 AM
Najbardziej zależy i na przeglądarce, w której WebRTC mam również wyłączony, poprzez zmiany wprowadzone w about:config choć można zainstalować "disable WebRTC", który jest w dodatkach i efekt będzie ten sam.
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Lipiec 23, 2019, 11:30:36 AM
Myślę, że łatwo jest skonfigurować, by cały ruch szedł przez VPN. Wystarczy mieć pakiet openvpn z repozytorium i pobrać sobie plik .ovpn od dostawcy VPN. Inaczej obawiałbym się wycieków gdzieś obok przeglądarki, a tak mogę być spokojny.

Pozdrawiam zza 'VPN + VPN + Tor'.  :P
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: MSki w Lipiec 23, 2019, 11:56:45 AM
A jaki ruch w systemie odbywa się poza przeglądarka ?
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Lipiec 23, 2019, 12:34:02 PM
Cytat: MSki w Lipiec 23, 2019, 11:56:45 AM
A jaki ruch w systemie odbywa się poza przeglądarka ?
Zależy, co masz zainstalowane... Ja przykładowo ściągnąłem gdziś kilka GB przez youtube-dl i przeszło to wszystko przez VPN.

Testuję greckiego ZoogVPN. Za darmo są NL, UK, USA, z czego serwer z Holandii umożliwia P2P!
https://zoogvpn.com/sign-up?ref=tsquut
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: blazejwiecha w Lipiec 23, 2020, 11:27:51 AM
Osobiście testuję ProtonVPN z linux mint 20. Wszysto działa prawidłowo. Minusem jest że freenode na irc blokuje VPN. Darmowy pakiet nie ma limitów pobierania więc nadaje się do komputerów by w całości puszczać łącze.
Jedyny minus , który posiadam to brak możliwości automatycznego połączenia po uruchomieniu maszyny.
Wszystko z linii komend lub openVPN. Oba sposoby działają jak należy :)
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: LinGruby w Lipiec 23, 2020, 12:11:18 PM
nie ma co się rozpisywać...
jedyny słuszny własny postawiony VPN na jakimś swoim KVM przy użyciu WireGuard
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Lipiec 23, 2020, 09:32:17 PM
Cytat: blazejwiecha w Lipiec 23, 2020, 11:27:51 AM
Osobiście testuję ProtonVPN z linux mint 20. Wszysto działa prawidłowo. Minusem jest że freenode na irc blokuje VPN. Darmowy pakiet nie ma limitów pobierania więc nadaje się do komputerów by w całości puszczać łącze.
Jedyny minus , który posiadam to brak możliwości automatycznego połączenia po uruchomieniu maszyny.
Wszystko z linii komend lub openVPN. Oba sposoby działają jak należy :)
Ja zrezygnowałem z poszukiwań bezpłatnych VPNów i od roku jestem płatnym użytkownikiem Protona i sobie go chwalę. Oczywiście Proton udostępnia też kilka serwerów bezpłatnie, tak jak piszesz. :D

Możesz ustawić, by się VPN od Protona łączył automatycznie po uruchomieniu komputera, ale wówczas nie będziesz miał kill switch. Zamiast używać ProtonVPN-CLI musisz załadować sobie plik konfiguracyjny openVPN, a potem z tego co pamiętam w menadżerze sieci zaznaczyć dwa okienka: automatycznego łączenia internetu i łaczenia przez wybrany z serwerów VPN. U mnie to działało bez problemu, ale w tej chwili screena nie zrobię (może później), bo z zrezygnowałem z automatycznego łączenia i korzystam z aplikacji od Protona.

EDIT:

Jest już screen. Trzeba zaznaczyć: Automatically connect to VPN i wybrać z listy połączeń openVPN (ta w tej chwili u mnie jest pusta).
(https://i.postimg.cc/J4j8hw2Z/Screenshot-2020-07-23-21-43-33.png)
Tytuł: Odp: Bezpłatny VPN
Wiadomość wysłana przez: SonialleeU w Kwiecień 20, 2021, 04:33:26 PM
Osobiście, nie polecam darmowych VPNków, są zwykle wolniejsze, brakuje im wielu funkcji, a do tego czasami nie działają tak jak powinny ;) Płatne VPNy też drogie nie są, mój ulubiony, Surfshark, kosztuje tylko 2 dolce miesięcznie - dużo to nie jest, a prędkość w porównaniu do darmówek moim zdaniem powala (można sobie sprawdzić też inne na jakich stronkach testujących vpny, np pl.vpntesting.com). Ale jeśli już miałbym polecać darmowego VPNa - OpenVPN moim zdaniem tutaj będzie lepszy od innych, dawniej używałem i był bardzo fajny, łatwo też skonfigurować.