Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#21
Jaki Linux wybrać / Odp: Jakie distro na początek
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Styczeń 25, 2023, 08:33:45 PM
Cytat: kevlar w Styczeń 25, 2023, 05:13:11 PMW sumie to zainstalowałem wersję 22.04 LTS, ale nie zagłębiałem się na ile to ma wsparcie. Sprawdzę jak to wygląda dzięki za info.
Wygląda to tak, że...
1. POP_OS! (jak i wiele innych forków różnych dystrybucji) opiera się na Ubuntu. Ubuntu wychodzi 2x (kwiecień i październik) na rok, a bodaj co 2 lata, wiosenna edycja ma LTS. Wsparcie zwykłych wydań Ubuntu wynosi 9 miesięcy. Przez ten czas przyjmują na siebie obowiązek dbania o to, by baboli w paczkach nie było, a jak się pojawiają, to by wypuszczali wersje poprawione. POP_OS! bierze te paczki wprost z repozytoriów Ubuntu. Nie przejmuje ich źródeł, nie dba o nie. Jeśli coś jest spierniczone, to... rączki do bozi, a w zasadzie do Ubuntu. Problem w tym, że POP_OS! jest zwykle dość mocno spóźniony (2-3 mies) w stosunku do wersji Ubuntu. W efekcie masz zabawę i pewien okres, w którym tracisz jakiekolwiek, bo nie ze strony "Twojej" dystrybucji, która w ogóle niczego nie wspiera, wsparcie. Ot, różnica między poskładanym z części BMW, ale "pięknie" stuningowanym i wersją oryginalną.
BTW: To samo dotyczy, choć lekko w mniejszym stopniu, Mint.

Jeśli chodzi o Manjaro, to jest jedna z większych ściem ostatnich lat w świecie linuksa. Chcesz mieć coś oparte na pacmanie - bierz cokolwiek, albo Archa, albo jakiś nawet jego fork (przy czym wykorzystujący pacmana KaOS nie ma nic wspólnego z Archem oprócz formatu paczek), ale nie bierz Manjaro. Uwierz człowiekowi, który Archa (a ostatnio CachyOS/Arch) używa kilkanaście lat, a używał też Manjaro i zna brednie jego głównego twórcy i jego działalność od podszewki. Żadna inna dystrybucja oparta o pacmana nie krzaczy się tak jak Manjaro. Poszukaj sobie wpisów (sporo ich) dlaczego Manjaro nie należy używać (nie pochodzą one ode mnie).

A propos "Archopochodne nie dla mnie". Z całym szacunkiem, ale właśnie dla Ciebie. Oprócz Archa jest kilka dystrybucji, które są jego forkami z pewnymi ułatwieniami dla użytkownika. Ty jesteś na początku swej drogi z linuksem i jest Ci zasadniczo obojętne co, byleby tylko było w miarę łatwe, w miarę stabilne (choć sama "stabilność" to PR-owy mit z wyjątkiem dystrybucji klasy enterprise), nie stwarzało nadmiernych problemów, a w razie potrzeby, by ktoś Ci umiał pomóc w ich rozwiązaniu. Różnych dystrybucji linuksa używam od pierwszej połowy lat 2000 i Arch okazał się dla mnie jedną z absolutnie najstabilniejszych i najłatwiejszych w obsłudze, a niemal na każde pytanie, jakie podczas używania niekiedy się nasuwa, łatwo znalazłem odpowiedź na jego wiki, albo na forum (czy to na oficjalnym, angielskim, czy na naszym, które - choć ostatnio dość mało aktywne (ale to również o czymś świadczy) - jest oficjalnym, polskim wsparciem dla Archa.
BTW: Jedyna dystrybucja, którą mogę polecić ze stajni opartych o Debiana (choć, jak powiedziałem wyżej, a gdzie indziej nie jeden raz tłumaczyłem dlaczego, nie polecam ją dla desktopowych zastosowań), to... Sparky. Masz tu, na tym forum, zresztą jego twórcę.
#22
Debian / Odp: Problem z partycjonowanie...
Ostatnia wiadomość przez melis - Styczeń 25, 2023, 07:59:59 PM
Czy gdzieś nie daleko, znajduje się Windows, w którym to opcja "szybkie uruchamianie", jest aktywna?
#23
Debian / Problem z partycjonowaniem dys...
Ostatnia wiadomość przez Mksussi125 - Styczeń 25, 2023, 06:10:09 PM
Witam, mam problem z instalacją oprogramowania openmediavault na pendrive(na dysku ssd również próbowałem i ten sam efekt). Oprogramowanie próbuje podzielić dysk na partycje, ale wyskakuje komunikat podany poniżej. Robię to na starym laptopie 32bit (na 64bit to samo). Dodam, że jestem początkujący w linuxie.

 [!!] Partycjonuj dyski
Utworzenie systemu plików ext4 na partycji #1 urządzenia SCSI7 (0,0,0) (sda) nie powiodło się.

#24
Jaki Linux wybrać / Odp: Jakie distro na początek
Ostatnia wiadomość przez kevlar - Styczeń 25, 2023, 05:13:11 PM
Obecnie na maszynce jest POP_OS i muszę przyznać, że pierwsze wrażenie jest bardziej jak przyjemne.

CytatW obecnej wersji POP_OS jest bez sensu. Praktycznie bez wsparcia, bo jak wychodzi, to już się kończy.
W sumie to zainstalowałem wersję 22.04 LTS, ale nie zagłębiałem się na ile to ma wsparcie. Sprawdzę jak to wygląda dzięki za info.

CytatManjaro nie jest oparte o Ubuntu. I też go nie polecam
Tak, przepraszam nie miało zabrzmieć w ten sposób, że jest oparte na Ubuntu.
Manjaro już wcześniej testowałem i ta dystrybucja wymagała większego głaskania z mojej strony niż inne dystrybucje, którymi się bawiłem na szybko. Raczej się nie polubiliśmy.

CytatNigdy nie zawiódł mnie Sparky, MX i Ubuntu
W takim razie też zostaną wypróbowane.

Cytat*Manjaro jako opcja, gdy ktoś ma więcej wiedzy w radzeniu sobie z tym systemem.
Dlatego Archopochodne nie dla mnie.
#25
Jaki Linux wybrać / Odp: Jakie distro na początek
Ostatnia wiadomość przez ciubaka - Styczeń 25, 2023, 09:30:45 AM
Nigdy nie zawiódł mnie Sparky, MX i Ubuntu. Z Archem i pochodnymi sam sobie nie radzę, aktywnie korzystam ze wsparcia na tym forum, ale wstydzę się że nie ogarniam - po prostu nie moja bajka, i nie tylko moja - dla wtajemniczonych. Fedora to moja słabość, która jednak po każdej próbie ląduje w koszu. Potwierdzam że dnf dragora to jakiś dramat. I tyle, z całą resztą linuxa dałem sobie spokój.
#26
Jaki Linux wybrać / Odp: Jakie distro na początek
Ostatnia wiadomość przez MSki - Styczeń 25, 2023, 08:49:45 AM
W mojej ocenie.. najlepsze distro linuksowe to takie, które ma doskonałe wsparcie, ale nie trzeba z niego korzystać. Bo to wsparcie jest jak koło zapasowe w aucie, takie na wszelki wypadek.
Będąc, po latach użytkowania, w dalszym ciągu początkującym użytkownikiem Linuksa polecam niezmiennie trzy distra; PCLinuxOS, Siduction, Manjaro*.
Każde z nich przed instalacją można wypróbować w wersji Live i choć taka wersja nie oddaje w pełni możliwości użytkowania, to można z powodzeniem zobaczyć, jak się sprawuje na danej maszynie (laptopie, blaszaku), głównie chodzi o sterowniki kart grafiki.
Obsługa i aktualizacje powyższych systemów są dziecinnie proste, a stabilność może jedynie cieszyć.
*Manjaro jako opcja, gdy ktoś ma więcej wiedzy w radzeniu sobie z tym systemem.
#27
Jaki Linux wybrać / Odp: Jakie distro na początek
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Styczeń 25, 2023, 07:58:21 AM
W obecnej wersji POP_OS jest bez sensu. Praktycznie bez wsparcia, bo jak wychodzi, to już się kończy.
Wybierz dystrybucję, a nie forka. Wracając Debian vs. Ubuntu? Na desktop poleciłbym Ubuntu, gdyby nie przywiązanie do snap. Debiana w życiu nikomu nie polecę na desktop. Zatem - dla świeżaka - żaden z nich. Spośród tego co tu padło: Fedora, OpenSUSE Thumbleweed, CachyOS. Wszędzie znajdziesz wsparcie.
PS: Manjaro nie jest oparte o Ubuntu. I też go nie polecam.
#28
Jaki Linux wybrać / Odp: Jakie distro na początek
Ostatnia wiadomość przez kevlar - Styczeń 24, 2023, 09:39:41 PM
Niestety, ale trzeba mierzyć siły na zamiary, a z tego co czuję to mam za małą wiedzę. W takim razie postawię na wsparcie i wielkość społeczności dystrybucji opartych na Ubuntu bądź Debianie. Może kiedyś przejdę na Fedorę, ale na ten moment chyba pouczę się obsługi Linuxa na czymś bardziej przystępnym dla świeżaka.

Coś poczytałem coś popatrzałem i przetestuje Ubuntu, POP_OS, DeepinOS, VanillaOS i może coś ciekawszego się znajdzie albo padnie tu jakaś propozycja.

Dla potomnych zostawię informację co wybrałem ostatecznie pod tym postem za około tydzień/dwa.

Edit: Taka decyzja też wynika z wejścia na stronę protondb. Z zamieszczonych tam informacji użytkowników wynika, że większość używa systemów opartych na Ubuntu zwłaszcza POP_OS lub Manjaro.
#29
Jaki Linux wybrać / Odp: Jakie distro na początek
Ostatnia wiadomość przez PomPom - Styczeń 24, 2023, 07:41:51 PM
Na twoim miejscu bym spróbował Fedorę. Ze stabilnych (w sensie małoproblemowych) i nowych pakietami dystrybucji fajne jest openSUSE Tumbleweed, ale nie jestem pewien jak z tymi kodekami. Znaczy da się, ale nie chce mi się zobaczyć jak, żeby dać jakąś konkretną radę. W openSUSE pamiętam, że jest jeden metapakiet, który ładnie zaciąga kodeki, ale nie wiem, czy te dla disnejów.

Z debianów lub ubuntów polecam Ubuntu i Debiana czasami (tobie raczej nie). Ogół gada jakie to Ubuntu złe, ale jak Linuxa używam i jak chcę być "oryginalny", tak zawsze Ubuntu dawało dobrze radę. A jak ktoś lubi MATE, to Ubuntu MATE w ogóle się wybija.

Kwestia nowego kernela i oprogramowania: nowy kernel jest łatwo zainstalować na każdej z popularnych dystrybucji. Canonical paczkuje każdy kernel dla Ubuntu, Debian ma backporty, ja na Almie mam nowy kernel z repozytorium EPEL, itp. Ze sterownikami jest trochę gorzej, ale takie Ubuntu co jakiś czas je aktualizuje nawet w wersji LTS.
Z oprogramowaniem typu konkretne aplikacje można się ratować Flatpakiem, Snapem i AppImage. Obsługuje je każda popularna dystrybucja i są łatwe do uruchomienia. Nie ma znaczenia system - każdy będzie miał te aplikacje w tej samej wersji.

#30
Jaki Linux wybrać / Odp: Jakie distro na początek
Ostatnia wiadomość przez kevlar - Styczeń 24, 2023, 07:18:42 PM
To co byście od siebie polecili z Debiana/Ubuntu w takim razie do testowania, może gdzie wszelkie kodeki do oglądania Disneyów czy HBO są zainstalowane, dostepne jest oprogramowanie do instalowania sterowników od ręki (takie lekkie wytyczne daje, jakie dogodności lubię)? Skoro Fedora jest mniej stabilna a jednak bardziej mnie stabilność interesuje.

Choć mam nadzieję, że jest rozwiązanie pomiędzy stabilnością a nowym stabilnym kernelem/oprogramowaniem itd, na które nie trzeba długo czekać.

EDIT:  Fajnie wyglądająca dystrybucja w moim odczuciu oparta na Debianie to DeepinOS z Ubuntu słyszałem o POP_OS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum